korkotrampek  Dołączył: 26 Lut 2008
Moim zdaniem w kolorowe filtry nie ma sensu inwestować, jeśli ma się umiejętności i możliwość graficznego ich zastąpienia. Natomiast inaczej rzecz ma się mz w przypadku filtrów szarych. Bez ich pomocy wiele zdjęć po prostu jest zepsuta (prześwietlona, niedoświetlona) na poziomie apartau i obróbka niewiele już pomoże
 

Farin  Dołączył: 27 Sty 2009
korkotrampek napisał/a:
Natomiast inaczej rzecz ma się mz w przypadku filtrów


czyli warto kupić polara nakęcanego i szary połówkowy typu Cokin... ?
 

korkotrampek  Dołączył: 26 Lut 2008
najlepiej to zainwestować w system cokina, który umożliwia nakręcanie polara (takiego 100 mm) przed połówki, ale to rozwiązanie nie na każdą kieszeń ;p

Odpowiadając na pytanie: tak, choć mz warto miec kilka połówek:)
 

antek  Dołączył: 23 Wrz 2007
Jakie filtry na początek?
Mają być Hitecha tylko nie mogę się zdecydować.
Połówki soft 1.2 , 0.9 , 0.6 , 0.3 - chcę kupić dwa z wymienionych.
Neutralny szary 1.2 , 0.9 - jeden z nich.
Co doradzicie?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Mam 0.3, 0.6, 0.9. Praktycznie używam tylko 0.6 i częsciej 0.9. Może to Ci pomoże.
 

antek  Dołączył: 23 Wrz 2007
Dzięki za podpowiedź.
A co z neutralnymi szarymi ?
Może ktoś coś napisać, do czego i w jakich warunkach oświetleniowych?
 

krzpob  Dołączył: 17 Lis 2009
Pełne neutralne szare, to wydłużenia czasu naświetlania w dzień, w celu rozmycia np. wody, poruszających się chmur.

[ Dodano: 2010-02-28, 15:16 ]
Polecam pod tym względem jak najciemniejsze, ale uwaga: AF nie będzie działał i może być problem z kadrowaniem :D. Dlatego przy super ciemnym pełnym neutralnym szarym najpierw kadrujemy i AF, a potem wkładamy filtr, pomiar ekspozycji i robimy zdjęcie.
 

antek  Dołączył: 23 Wrz 2007
Dzięki krzpob.
 

krzpob  Dołączył: 17 Lis 2009
PAn, jak chesz miec super ciemno to użyj ciemnej szybki od maski spawalniczej, ważne by dopasować grubość i wielkość do holdera, ew. dać szybkę do szklarza do przycięcia luz zeszlifowania brzegów. Nie jest to ND, ale robiąc w RAWie, albo pomiar balansu bieli można zniwelować zafarb.
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
Zastanawiam się czy używając filtra szarego pełnego na cokinie nie przeszkadza boczne swiatło. Filtr nie przylega bezpośrednio do obiektywu ( jak w przypadku nakręcanych) i czy może to w jakiś sposób wpływać na jakość zdjęć (przy długich czasach). Czy ktoś używał pełnych, szarych filtrów na cokin P?
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Ja używałem i przy długich czasach zdarzają się bliki i różne odblaski. Raz mi się odbił nawet obiektyw. Do długich czasów nakręcane polecam, a i tak trzeba używać czasem tulipana lub ręką przysłonić mocne światło.
 
Xavier  Dołączył: 04 Maj 2010
Pytanie dla zorientowanych w temacie. Chcę kupić filtry Hitech na dobry początek. Moje potrzeby: wypady w góry i wypady nad morze. Nie chcę wydawać fortuny i targać ze sobą wielkiej ilości sprzętu. Na tego typu wypady biorę zazwyczaj obiektyw kitowy i jasną stałkę, nic cięższego nie chce mi się nosić. Potrzebuję porady jaki optymalny zestaw wybrać.

Zastanawiam się nad: 1.2 ND (czy na pewno będzie potrzebny? ISO 100 i zamknięta przysłona nie dają rady?), 0.9 ND GRAD HARD i 0.6 ND GRAD SOFT.

Proszę o pomoc w tym zakresie. A gdybyście mieli wziąć ze sobą tylko 1 lub 2 filtry Hitech, to które używacie najczęściej? Polar już mam tylko nie mogę się zdecydować na szare, a im więcej czytam tym mniej wiem. Gdzieś czytałem, że filtry SOFT są bez sensu jeśli się ich używa z obiektywami o małej średnicy (49mm lub 52mm). Czy to prawda?
 

piter_76  Dołączył: 23 Kwi 2007
Xavier, U mnie najczęściej na obiektywie wisi tylko jeden, czasem dwa filtry: ND1,2 GRAD SOFT i ND0,6 GRAD SOFT. Bardzo rzadko stosuję natomiast polaryzacyjny oraz pełny ND1,2, także moim zdaniem na początek jakieś połówki powinny w zupełności wystarczyć, a jak z czasem dojdziesz do wniosku, że to mało - dokupisz coś innego :)
 
Xavier  Dołączył: 04 Maj 2010
piter_76 napisał/a:
Xavier, U mnie najczęściej na obiektywie wisi tylko jeden, czasem dwa filtry: ND1,2 GRAD SOFT i ND0,6 GRAD SOFT. Bardzo rzadko stosuję natomiast polaryzacyjny oraz pełny ND1,2, także moim zdaniem na początek jakieś połówki powinny w zupełności wystarczyć, a jak z czasem dojdziesz do wniosku, że to mało - dokupisz coś innego :)

Dzięki za odpowiedź. Z tego co wiem to najczęściej korzystasz z filtrów, gdy fotografujesz Sigmą 10-20. Ma ona średnicę filtra 77mm. Ja natomiast chcę założyć filtry na obiektyw kitowy i martwię się, że przejście SOFT będzie niewygodne w użyciu dla średnicy 52mm. Doświadczenia w tym zakresie nie mam i pytam, żebym potem nie kupił czegoś, czego używać nie będę. :)
 

piter_76  Dołączył: 23 Kwi 2007
Ja zanim kupiłem Sigmę też robiłem obiektywem KIT`owym, w dodatku z tanimi chińskimi podróbkami :-)
Dla przykładu:





te zdjęcia były robione obiektywem KITowym wraz z filtrami połównowymi szarymi SOFT, tyle, że nie Hitech :-)
 
Xavier  Dołączył: 04 Maj 2010
Wielkie dzięki za przykłady! Na jakimś forum angielskim czytałem, że SOFT Hitecha jest dużo bardziej łagodny niż SOFT innych firm i że tak na prawdę to bliżej takim do filtrów HARD Hitecha. Na ile w tym prawdy to nie wiem. Chyba na początek kupię tylko 0.9 SOFT w takim razie i zobaczę czy mi to pasuje zanim zacznę wydawać więcej kasy.
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Filtry Hitecha dawały mi spory zafarb na K100D, nie był to problem jednego filtra bo sprawdziłem więcej egzemplarzy, zarówno ND jak i połówkowy, oba 1.2. Po zmianie puszki na K10 zafarb zniknął.
 

korkotrampek  Dołączył: 26 Lut 2008
a u mnie występuje właśnie z k10d... i to o dziwo nie ze wszystkimi filtrami. Farbują mi połówki 0.9 i 1.2, nie farbuje ND 1.2 i inna połówka 0.9...

Xavier - soft jest bardziej uniwersalny mz niż hard, uważam że słusznie wybrałeś :) Choć pisze to z perspektywy cykacza głównie górksich pejzaży
 
christof  Dołączył: 26 Lip 2010
Czy pokaże ktoś może jakieś zdjęcia z użyciem reverse grada (0.6 / 0.9)? Najlepiej też znad morza :P
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
christof, kup mi to zrobię i pokażę ;-)

A tutaj tylko to http://www.singh-ray.com/reversegrads.html

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach