piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
A610 napisał/a:
Wybieram sie nad morze i chciałbym poćwiczyć wschody/zachody słońca z rozmyciem wody

Na taką okazję kupiłem sobie właśnie Hitech szary ND1.2 ale jeszcze nie miałem gdzie przetestowć ;-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
A610 napisał/a:
PS. wychodzi z Ciebie kultura, argawen .
:shock: . No dobra. Najmocniej przepraszam. Już będę cicho.
 

A610  Dołączył: 15 Sie 2007
piotrecius napisał/a:
efekty nie były zadowalające - krawędź filtra robi się zauważalna i daje dziwne efekty - raczej niepożądane (delikatnie widoczne zdwojenie obrazu na takiej krawędzi itp.). Trzymając się fizyki - filtr powinien przykrywać cały kadr - inaczej promienie na połowach kadru napotykają na różne zestawy ośrodków (szkło/powietrze) i trochę inaczej się załamują.

piotrecius dzięki! o to pytałem
Ale nad morze chodzi mi po głowie twarda połówka.
Piszcie o doswiadczeniach swoich.

[ Dodano: 2008-06-17, 17:48 ]
argawen napisał/a:
A610 napisał/a:
PS. wychodzi z Ciebie kultura, argawen .
:shock: . No dobra. Najmocniej przepraszam. Już będę cicho.

Miałem na myśli kulturę przez duże "K", odczytuj to pozytywnie.
Podobała mi się Kultura Twojej wypowiedzi, argawen. (nie bądź cicho!)
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Mam akurat Cokina w systemie A, tam są kwadratowe.
W systemie P są prostokątne ?
W systemie P są prostokątne - dokładnie 99/83 mm. Przynajmniej moje są takie, a nie sądzę abym pod tym względem odbiegał od całej reszty :mrgreen:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
teta napisał/a:
W systemie P są prostokątne - dokładnie 99/83 mm
Własnie znalazłem info o tym. Podają 100mmx85mm.
A610 napisał/a:
Miałem na myśli kulturę przez duże "K", odczytuj to pozytywnie.
Źle to odczytałem. Myślałem, ze mnie rugasz :mrgreen: .
Cytat
Ale nad morze chodzi mi po głowie twarda połówka.
Niby dobrze ci chodzi. Ale czy ją wykorzystasz w przyszłości ?
Oczywiście proponuje kupić w systemie P. Przyda się na przyszłość.
 

nichiren  Dołączył: 18 Lis 2006
Firma Lee Filters ma w ofercie filtry o wielkości 100x150, dzięki czemu można za pomocą filtra połówkowego przyciemnić cały obiektyw, poprzez odpowiednie przesunięcie filtra. Ale zdecydowanie droższe są...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
nichiren napisał/a:
Ale zdecydowanie droższe są...
Zdecydowanie.
 

A610  Dołączył: 15 Sie 2007
Czy w miękkich połówkach strefa przejściowa jest od środka do krawędzi, czy krótsza, a później już jednakowe przyciemnienie?

 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
A610 napisał/a:
Czy w miękkich połówkach strefa...........
Tutaj masz trochę przykładów. Najedź na filtr i kliknij.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
argawen napisał/a:
Osobiście uważam, że z systemu Cokin to potrzebne są połówki i może szary. Resztę można w kompie zrobić.

Zwłaszcza jak się slajdy robi ;-)
 

A610  Dołączył: 15 Sie 2007
argawen napisał/a:
Oczywiście proponuje kupić w systemie P. Przyda się na przyszłość.

Chcesz sie pozbyć "A"? Przechodzisz na "P"?

[ Dodano: 2008-06-17, 21:55 ]
argawen napisał/a:
teta napisał/a:
W systemie P są prostokątne - dokładnie 99/83 mm
Własnie znalazłem info o tym. Podają 100mmx85mm.

Na stronie raysfoto znalazłem informację:
Filtry oferowane są w czterech wielkościach:
- 85 x 85 mm, filtry połówkowe - 85 x 110 mm
- 100 x 100 mm, filtry połówkowe - 100 x 125 mm


- Teraz kumam, dlaczego połówkowe są prostokątne!

- Rozumiem, że hitech to jeden z systemów produkowanych przez Formatt Filters?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
A610 napisał/a:
Chcesz sie pozbyć "A"? Przechodzisz na "P"?
Mam A, który mi został z dawnych czasów. W tej chwili uzywam P( ale filtry Hitech), z powodu szkieł o większej średnicy filtra.
A610 napisał/a:
Rozumiem, że hitech to jeden z systemów produkowanych przez Formatt Filters?
Tak.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Hitech to właściwie osobny system - podobny do Cokina P ale holdery/adaptery ma nieco droższe. Natomiast filtry mają bardzo zbliżone wymiary i można ich używać zamiennie. Hitech robi naprawdę neutralne filtry szare i połówkowe. Wcześniej kupiłem "neutralną" szarą połówkę produkcji chińskiej na Allegro i niestety dawała zielono-bury zafarb :-/ .
 
jkmarta  Dołączyła: 18 Cze 2008
Z racji mojego pierwszego postu na tym forum - witam wszystkich.
Ja również planuje zakup polara i szarej połówki. Przekopałam już chyba z "pół internetu". Jeśli chodzi o szarą połówkę to niemal na 100% wiem, że będzie to system cokin. Gorzej jest z polarem.... Chociaż po przeczytaniu tego wątku coraz bardziej skłaniam się ku polarowi również w cokin'ie. Proszę wyrażcie swoją opinię, czy szara połówka Hitech 0,6ND jest dobra na pocztąek zabawy z filtrami? I czy używanie jednoczesne i polara i połówki jest w miarę proste?
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Nie wiem, czy było tu już o tym mówione, ale polary w systemie cokin często nie są takie super - nie mają w ogóle warst przeciwodblaskowych i są z gorszych materiałów niż nakręcane marumi czy b+w. :-) No, ale cena też inna. Ja bym radził połówki hitech, tak jak napisałaś 0.6 soft na początek, może też 0.9. A polar jakiś dobry nakręcany z powłokami. :-)
 
jkmarta  Dołączyła: 18 Cze 2008
no ok... a gdybym zdecydowała się na polara nakręcanego z serii Marumi WPC to mam wybrac ten filtr równy średnicy obiektywu, który mam? Bo wyczytałam gdzies, że kupuje się największy na jaki kogoś stać. Czy to w celu ewentualnego zakupu innego obiektywu?

Dobrze myślę, że mam wtedy:
>obiektyw 52mm > reduktor np. na 62mm > polar 62mm > pierścień na 62mm > holder i w nim połówkę?
No a gdybym chciala użyć samej połówki bez polara to musze dodatkowo kupić pierścień do holdera 52mm?
>obiektyw 52mm > pierścień 52mm > holder i w nim połówkę?

Może troche banalne to pytanie, ale ja już mam mętlik w głowie i nie ukrywam, że liczę na Waszą pomoc :-)
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
W takiej opcji nie potrzebujesz już pierścienia 52mm. Pierścień 62mm wkręcasz w reduktor 52>62 i gotowe :-)
 
jkmarta  Dołączyła: 18 Cze 2008
Dzięki za rozwianie wątpliwości :) Ale czy stosuje ktoś z Was taką praktykę, że kupuje polara większego niż obiektyw. Ciężko chyba określić jaki by się chciało w przyszłości obiektyw, a wtedy może być i tak niewystarczający ten filt dla nowego obiektywu :(
 

Pietras  Dołączył: 30 Kwi 2007
jkmarta napisał/a:
Dobrze myślę, że mam wtedy:
>obiektyw 52mm > reduktor np. na 62mm > polar 62mm > pierścień na 62mm > holder i w nim połówkę?


Tak, jeżeli filtr ma być nie w systemie Cokin.

Ja osobiście wole polara z systemu Cokin (tylko oryginał a nie chiński). Proste, wygodne a holder i tak trzyma jednocześnie polara + połówkę. Poza tym zostaje do zakupu pierścień Cokin 52mm i tyle... No warto jeszcze wyposażyć się w osłony słoneczne do holdera (modular Hood P255).

[ Dodano: 2008-06-18, 15:57 ]
jkmarta, Jeżeli będziesz chciała się wyposażyć w jasne obiektywy licz się ze średnicami 67 do 95mm
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
95mm to już baaardzo dużo i bardzo drogie polary.

Że wymienię kilka szkieł godnych uwagi i mających spore średnice:
Tamron 17-50/2.8 - 67mm
Sigma 18-50/2.8 - 72mm
Sigma 10-20 oraz 24-60/2.8 - 77mm
Sigma 24-70/2.8 - 82mm

Mogłem się gdzieś pomylić, bo pisałem z pamięci. :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach