Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
jorge.martinez napisał/a:
czy potrzebuję przejście hard?
Niekoniecznie. Ja bez się obchodzę. Na sofcie lepiej to wygląda.
jorge.martinez napisał/a:
Czy wystarczy zestaw 3 filtrów z softem?
A nawet 2. Proponuję np. zestawik Hitecha. http://allegro.pl/3x-filt...2600001968.html Tyle że złożenie razem dwóch 0,6 i 0,9 daje już zauważalny zafarb.
jorge.martinez napisał/a:
głownie na filmach BW zastanawiam się nad filtrami kolorowymi.
Sugeruję przemyślenie jednak połówkowych. Bardzo ładnie np. przyciemnisz niebo połową pomarańczowego, a dół zostaje bez zmian. W dodatku możesz krawędź przesunąć, lub obrócić.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Z przejściem soft jest bardziej uniwersalnie np. góry, drzewa. Nie widać tak mocno przyciemnienia. Warto też rozważyć reversa do zachodów/wschodów.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Dada napisał/a:
Proponuję np. zestawik Hitecha.
Full szary nie jest mi koniecznie potrzebny. Ale zestaw 3 filtrów połówkowych soft to mój faworyt.

A co do kolorowych. Nie wystarczy kolor + połówkowy szary? Wiem, że fizycznie to co innego... Z drugiej strony, jako nie mogę się doszukać klasycznych filtrów kolorowych w wersji połówkowej dobrej marki.

EDIT:
Spróbuję się pobawić połówkowymi szarymi a potem zobaczę co oferują budżetowe kolorowe.

Dzięki za wskazówki.
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
mam 0.9 szary połówkowy - soft (~Hitech) i zawsze się zastanawiałem do czego mogą służyć 0.3 i 0.6 - po prostu 0.9 często nie wystarcza, więc dla mnie, przy słonecznej pogodzie przydałby się 1,2
Proponuję kupić 1.2 i testować, ewentualnie potem dokupić 0.9 (lub odwrotnie). Z mniejszych wartości raczej nie będziesz miał pożytku (może w specyficznych warunkach).
Gdzieś czytałem, że przy 1.2 pojawia się lekki fioletowy zafarb.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
1,2 jest strasznie mocny 4 przysłony.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
jorge.martinez napisał/a:
jako nie mogę się doszukać klasycznych filtrów kolorowych w wersji połówkowej dobrej marki.
U tego samego sprzedawcy szukaj połówek.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
jorge.martinez napisał/a:
Nie chcę przeginać (zwłaszcza że chciałbym kupić lepsze filtry), więc pytam o zestaw obowiązkowy.
Filtry potrzebne mi przede wszystkim do fotografii miejsko-architektonicznej z domieszkami krajobrazu.

Chyba nikt tego nie poruszył, a w praktyce to bardzo istotna sprawa. Cokin bardzo uniwersalny, ale... w teorii. Bo co w praktyce? Masz np. miekką połówkę 0,6 i... co z nią zrobisz? Wydaje się bardzo proste... Dopóki jej nie podepniesz (albo...przykleisz np. taśmą - tak się praktykuje)... Bo w praktyce efekt końcowy to nie cyferki na filtrze, ale to, co widzisz. A widzisz zupełnie inaczej np. na obiektywie ze średnicą 52 (typowa dla APS-C P.) i inaczej na obiektywie z większą średnicą. Ponadto przymknięcie przysłony też decyduje o tym, jaki jest efekt filtra... Cokin tylko na pozór jest prosty - albo na pozór daje przewidywalne efekty... Wcale tak nie jest... Zanim kupisz, proponuję sprawdzić efekty w praktyce i dobrać filtry pod własne potrzeby... Bo np. na małej średnicy filtra obiektywu miękki szary połówkowy (żeby różnicę było widać) zajmie cały obszar kadru, a efekt niemal zerowy będzie... A raczej nie o to chodzi...
 

pan_kg  Dołączył: 08 Lis 2008
Czy ktoś testował filtr cokin Hitech 85 ND3.0 nakręcony na obiektyw Samsunga GX20. Zastanawiam się nad kupnem jego a wyczytałem że z niektórymi aparatami daje taki paskudny zafarb
http://ftp.hm.pl/~rudin/kolorki.jpg
http://img21.imageshack.us/img21/2484/dsc0580a.jpg
Chodzi tu chyba o źle działający filtr IR w body.
Dodam że jest to starsza wersja tego filtra (nie Pro Stop 10)

[ Dodano: 2012-12-06, 22:48 ]
Może ktoś miał doświadczenie i wie czy ten filtr będzie przynajmniej działał w miarę dobrze z Pentaxem...
 

Litwin  Dołączył: 18 Maj 2011
Witam

Chciałbym zakupić filtr cokin aby robić zdjęcia nad morzem. Mam ograniczony budżet więc pytam w co warto zainwestować? Pełny czy połówkowy. Interesują mnie zdjęcia takie jak robi użytkownik White.

Pozdrawiam
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Litwin napisał/a:
Interesują mnie zdjęcia takie jak robi użytkownik White.
Połówki można dorobić w fotoszopie. Chociaż można też z filtrami, jak się kto uprze ;-)
 

Litwin  Dołączył: 18 Maj 2011
Czyli zakupić szary pełny ND8 + ND6
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
Słuchajcie, czy uchwyt Cokin P da się rozsądnie zastosować w przypadku naleśnika DA40 ? Pierścień nakręcić się da, ale z racji wymiaru obiektywu obawiam się iż może być problem z samym holderem...
 
arturek28  Dołączył: 18 Sty 2014
Mam proste pytanko Podajecie oznaczenia cokin A, Cokin P. Jaka jest różnica? I czy oprócz tych dwóch są jeszcze jakieś inne oznaczenia?
 

pan_kg  Dołączył: 08 Lis 2008
obiektywy o średnicy od 36 mm do 62 mm - system "A"
obiektywy o średnicy od 48 mm do 82 mm - system "P"
obiektywy o średnicy od 62 mm do 112 mm - system "X"
Najbardziej popularny P.
 
arturek28  Dołączył: 18 Sty 2014
Ok dzięki. Zajmuję się badaniem dokumentów www.grafologia.edu.pl i myślę, że ten system sprawdziłby się w tym
 

Atimis  Dołączył: 22 Lut 2009
Czy jest jakaś różnica pomiędzy adapterem i holderem markowym Cokina a jakimś randomem za 10 zł ? Zawracać sobie głowę czy po prostu kupić najtańszy ?
 
gkeb  Dołączył: 28 Lut 2012
To kawałek plasticzku więc po co przepłacać?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Atimis napisał/a:
jest jakaś różnica pomiędzy adapterem i holderem markowym Cokina a jakimś randomem za 10 zł
Jest, zwłaszcza w tzw. slimach. Zamienniki są zrobione z kiepskiego plastiku i lubią pękać. W pierścieniach różnicy praktycznie nie ma.
 

Atimis  Dołączył: 22 Lut 2009
Dzięki za odpowiedź :-B Jeszcze dopytam - kiedyś przebijałem się przez cały ten wątek ale już drugi raz nie mam siły :-P która firma ma najlepszy wynik cena/jakoś jeżeli chodzi o same filtry ? Hitech ?
 
Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
Niedawno przyszedł do mnie "Cokin" z Chin. Uchwyt i adaptery wydają się OK., same filtry... no cóż nie powalają, ale zanim ewentualnie wydam setki złotych z coś porządniejszego to po prostu chciałem sprawdzić, czy to w ogóle coś dla mnie.

No, ale do rzeczy. Otóż zauważyłem, że światłomierz w aparacie (Pentax K-50) mi przy nich trochę głupieje, tzn. wkładam filtr ND8 ustawiam +3EV i robię zdjęcie, które wychodzi poprawnie naświetlone, ale przy jego robieniu aparat mi sugerował, że będzie mocno prześwietlone o np. +1,5EV. Czy ktoś się z czymś takim spotkał lub może ma pomysł czemu tak się dzieje ?

Miałem koncepcję, że te tanie chińskie filtry może nieco polaryzują światło i powstaje efekt jak przy filtrach polaryzacyjnych prostych, gdzie albo światłomierz, albo wizjer mają zaciemniony obraz. Jednak próbowałem kręcić filtrem i bez zmian, co chyba wyklucza efekt prostego polaryzatora.

Z góry dziękuję za pomoc.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach