mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Wrazenia pentaxiarza po przesiadce na 30d
Czesc z was pewnie wie, ze rozstalem sie z Pentaxem - myslalem czy zamienic DS'a na k10d, czy przejsc w Canona (30d). Zmienilem sprzet na Canona i podziele sie z wami paroma uwagami, bo powinna was ta opinia zainteresowac.
Jako czlowiek nie podniecajacy sie bzdetami, a raczej zwracajacy uwage na konkretne zyciowe sytuacje fotograficzne wypisze wam co mysle o canonie:
- autofocus zapierdziela, w ciemnych pomieszczeniach nie mial problemow i chwil zawahania, mimo, ze nie wlaczalem nawet wspomagania z lampy - zdecydowanie punkt dla canona
- ergonomia na poczatku watpliwa - jest tylko kwestia przyzwyczajenia. Tylne kolko nastawcze umieszczone na srodku tylnej scianki to dobry pomysl - latwo siegnac z gripa
- ettl II - dziala praktycznie perfekcyjnie - to system dla cwiercinteligentow - bez glebszej wiedzy automatyka zalatwia sprawe.
- pomiar swiatla - bez zastrzezen, spot i CW dzialaja jak nalezy, ekspozycja taka jak byc powinna. poza tym canon ma mniejsze tendencje do niedoswietlania niz DS, ale to rzecz wiadoma.
- akumulator i zuzycie energii jest cudne - ponad 700 fot na jednym ladowaniu jednego aku.
- dostepnosc gratow cieszy dusze.

A teraz lyzka dziegciu....
- canon nie ma w sobie "tego czegos" co ma pentax. To aparat roboczy, a nie dla przyjemnosci.
- wizjer w 30d - to porazka jakas po przejsciu z DSa. Male to i g...no widac, ostrzenie reczne to katastrofa.
- i najwazniejsze - zachwalana niskoszumnosc matrycy CMOS - wg mnie jest grubo, ale to grubo naciagana. Owszem JPG np. na iso 1000 wyglada elegancko, ale jak zrobilem sobie RAW i wywolalem z takimi samymi ustawieniami ostrzenia i redukcji szumow co RAW z pentaxa, to okazalo sie ze iso 1000 szumi na oko dokladnie tak samo jak iso800 w DS. Zatem w zyciu ale to w zyciu nie powiedzialbym, ze canon ma w szumach przewage 1EV. Mniej szumi, ale moze to byc gdzies max 1/2 EV do 6mpix ccd. A nawet 1/3 EV. Myk w tym, ze foty z canona maja bardzo malo USM - sa deko "mydlane" - przy takich ustawieniach wolania RAW w pentaksie tez otrzymacie niskoszumne iso800. Mowie to calkiem serio i wiem co mowie - sprawdzalem to dosc wnikliwie na paru "slubnych" raw'ach na wysokiej czulosci. Uzytecznosc iso 1600 w 30d jest mocno watpliwa jak dla mnie, iso800 pentaka jest duzo bardziej uzyteczne.

Tak wiec wszystkim planujacym zmieniac sprzet daje ten tekst pod rozwage.
CO nie zmienia postaci rzeczy - ze do pracy nie ma sentymentow i dostepnosc gratow to podstawa - a tu co sobie nie wymysle mam w PL od reki, na polkach leza szkla w paru egzemplarzach, wszystko jest.
pzdr.

ps. moze potem dorzuce jakis przyklad z tymi szumami, ale troche jestem zalatany ostatnio i niekoniecznie mam na to czas, wiec pozniej ;)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Wszystko ma plusy i minusy...

PS wszystkiego juz sie wyzbyles czy masz cos jeszcze na sprzedaz?
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
mily ciekawe jest to co piszesz o szumach. Jesli możesz ja byłbym chętny obejtrzał wyniki takiej pogłębionej analizy. Sam po foceniu 350d doszedłem do wniosku, że niskoszumność canona jest mocno przesadzona, ale nie bardzo miałem jak to zweryfikować. Jesli w wolnej chwili chciałoby Ci się machnąc
Cytat
jakis przyklad z tymi szumam
to na pewno chętnie go zobacze.

Pozdrawiam

ps gratuluje nowego nabytku.
ps II nie planujesz może pozbyć się jupiter 85:2?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
awakqwq napisał/a:
ps gratuluje nowego nabytku.

Jak juz rozmawiacie, to rozmawiajcie, ale te uprzejmosci, to jednak moglibyscie se darowac ;-)

dz.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Wybacz ale nie rozumiem o co Ci chodzi?
Co do uprzejmości pozwól proszę, że sam będe decydował jak, czy i dla kogo jestem uprzejmy, OK?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mily, gratulujęnowego sprzętu - super wybór. Mam nadzieję, że nie zawiedzie Cię w pracy.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
awakqwq napisał/a:
Wybacz ale nie rozumiem o co Ci chodzi?
Co do uprzejmości pozwól proszę, że sam będe decydował jak, czy i dla kogo jestem uprzejmy, OK?


Spokojnie - widze humorek nie dopisuje :?: :shock: Smile'a nie widzisz :?: ;-)

Nie wiem czego mu gratulujecie - ze musial sprzedac fajnego pentaksa aby kupic sprzet do roboty :?: :mrgreen: Tu kondolencje sa bardziej na miejscu... :-P :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
... raczej tego, że w końcu ma p r a w d z i w y aparat fotograficzny.

 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Michu napisał/a:
... raczej tego, że w końcu ma p r a w d z i w y aparat fotograficzny


ta... taki nie irytujacy... :lol:
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
No nie wiem czy nie irytujacy... ale napewno nie intrygujacy... :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Cytat
No nie wiem czy nie itytujacy... ale napewno nie intrygujacy... :mrgreen:


a moze introwertyczny?
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Michu napisał/a:
w końcu ma p r a w d z i w y aparat fotograficzny.


No ni wiedzialem, ze Pentax takich nie robi... alez Ty sie musisz Michu tutaj meczyc... Pewnie dla Z1p (ktory absolutnie nie jest fajny zapewne) i dla tych 4 szkiel co masz :mrgreen: :lol: :evilsmile:

Pzdr
Spinner
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
awakqwq napisał/a:
Wybacz ale nie rozumiem o co Ci chodzi?
awakqwq, zartowalem, to byl zart, emotikon ;-) oznacza 'z przymruzeniem oka' - to jest akurat taka alegoria, ale z drugiej strony, zeby cos zobaczyc w tym canonowskim wizjerze pewnie tez trzeba niezle oko zmruzyc ;-)

dz.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Spinner napisał/a:
No ni wiedzialem, ze Pentax takich nie robi... alez Ty się musisz Michu tutaj meczyc... Pewnie dla Z1p (ktory absolutnie nie jest fajny zapewne) i dla tych 4 szkiel co masz :mrgreen: :lol: :evilsmile:


Gdzie indziej by bana dostal, ja Micha rozumiem [jasne :mrgreen: ]
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cóż, poświęcam się dla ogółu.
Zresztą podobnie jak Mily zamierzam zmienić system, jak tylko Yakumo wypuści w końcu swoją lustrzankę.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Mysle, ze tylko tutaj sie na Michu tak dlugo nie poznajemy - wszedzie by go juz zbanowali - a myslisz, ze po co tutaj siedzi :?: Juz podpowiadam - ma bana na wszystkich pozostalych forach foto w kraju... :mrgreen: :-P

Pzdr
Spinner
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
oj irytujacy irytujacy ;) irytuje mnie to, ze nic mnie nie irytuje ;)
a tak na powaznie mowiac, to jakos tak za malo trzeba przy nim myslec...
i nie ma co marudzic, ze dobry/ niedobry, lepszy czy nie lepszy - moje zdjecia nie sa dzieki temu ani grama ciekawsze ani lepsze, jedynie fakt, ze mam wiekszy komfort przy robieniu fot w trudnych warunkach i nie penkam, ze jak nazbieram kase na 85mm, to nie bede mial go gdzie kupic.
I szczerze calkiem ubolewam nad tym, ze tak kijowo wyglada dostepnosc graciarni do Pentaxa. Szkoda, po prostu wielka szkoda, bo to naprawde dobre puchy i optyka.
Ale dla poprawy humoru powiem wam, ze 30d ok - pewnie jest troche lepszy, ale DSa na zadnego z nizszych modeli canona bym nie zamienil... Nizsza polka w tej firmie to naprawde nizsza polka - to samo tyczy tanich szkiel. Takie 50:1.8 canona za 350zeta - to niestety zenada, nieporownywalna z smc 50:1.7 pod zadnym wzgledem.


ps. zaraz poprawie stopke bo z pentaxa zostal mi tylko MEsuper i m50:1.7 - tego nigdy nie sprzedam.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
mily napisał/a:
zostal mi tylko MEsuper i m50:1.7 - tego nigdy nie sprzedam.


No mysle... :evil: :mrgreen:

BTW - tak na serio - gratuluje bezemocjonalnego, czysto racjonalnego podejscia do sprzetu ;-)

Pzdr
Spinner
 

Chmarski  Dołączył: 28 Mar 2007
Jeździł Bentleyem...
...przesiadł się na Mercedesa, bo lepiej na taksówkę się nadaje. No i łatwiej z serwisowaniem. I z częściami zamiennymi - pełno tego po szrotach ;-)

To taki żarcik oczywiście. Niech dobrze służy. :-B
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
mily mimo wsz gratulacje. Jak już wielokrotnie pisałem, miałem przyjemność bawić się C20D, czyli poprzednikiem twojej trzydziestki i w pełni podzielam twoje wrażenia. Jedno co mnie dziwi w twojej recenzji, to kwestia szumów - moje wrażenia (porównuję 20D do Pentaxa K100D) są takie, że Canon mimo wszystko (ma 2 mln pix więcej) lepiej radzi sobie z ogólnym wrażeniem zaszumienia (nie wiem jak to się mierzy ;-) ), chociaż na wielki plus pentaxowi daję konsekwentne zachowanie detali zdjęcia do ISO800, a nawet przy ISO1600. W canonie miałem wrażenie, że dochodzi do jakiegoś ukrytego odszumiana, owocującego lekkim rozmyciem detali, no i charakter szumu był nieco inny, bardziej drobnoziarnisty. Tak czy owak - gdyby było mnie w zeszłym roku stać na nową puszkę 30D i szkła, wszedłbym w system canona, ze względu na nieromantyczną, ale użytkową wygodę (wszystko, co zaliczyłeś canonowi na plus - ja jeszcze dodałbym ogólną szybkość aparatu, mniejsze opóźnienie migawki, szybsze zapisywanie plików itp.). Ominąłem canona, wszedłem w Pentaxa i nie żałuję, chociaż... szybkość AF czasami mnie irytuje (jest chyba dokładniejszy niż w C20D, ale czasami, gdy się śpieszę zaczyna się wygłupiać, szuka, sprawdza... z canonem nigdy tego nie zaznałem)... no i coraz intensywniej rozmyślam o K10D (tylko boję się, że w międzyczasie wyskoczy jakiś ulepszony K100D lub odświeżona K10Di znów będę się zastanawiał i zbierał siano) :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach