diablooo  Dołączył: 11 Kwi 2007
[ K10D] problem z nowym K10D - lustro (?)
Czołem, witam wszystkich!

Ja mam chyba pecha do tych Pentaxów - najpierw kilka lat temu problem ze dopiero co zakupionym ME-Super, a teraz stresik z K10D. Ale po kolei.

Zakupiłem K10 z kitem w Aster Foto na Grochowie w Wawie - miło i bezproblemowo. Niestety, na święta wyszły dwie niemiłe sprawy. Pierwsza - porysowane lustro. Jestem pewien, że to nie moja sprawka - takie było "od nowości". Kilka równiutkich, położonych obok siebie linii poziomych i kilka pionowych, dokładnie pod kątem 90 stopni. Niefajnie. Nie wpływa to w ogóle na zdjęcia, przynajmniej ja nic nie widzę, ale nie podoba mi się to!

Sprawa druga (być może powiązana z pierwszą). Aparat ma albo źle zamocowane lustro albo matrycę (raczej lustro). To znaczy tak przypuszczam. Dlaczego tak myślę? Otóż nie trzyma poziomu! Ustawiam go na statywie, wybieram idealnie poziomą linię (próbowałem w kilku miejscach) - zawsze widać malutki spadek z lewej do prawej. Innymi słowy, linie równoległe do krawędzi wizjera nie są równoległe na zdjęciu. Opadają na prawo. Próbowałem z kitem 18-55 i stałką SMC M 50/1,7, wiec wada obiektywu raczej odpada. Na trop tej wady wprowdził mnie zbyt często "walący się" horyzont na zdjęciach - do tej pory w miarę trzymałem poziom ;)

Czy ktoś z Was to miał?
Czy w ramach gwaranncji czeka mnie naprawa czy wymiana?
Około 20 kwietnia planowałem urlop i nie ukrywam, że chcę się zabrać na niego z kadyszką, wobec czego oddawanie go na 3 tygodnie teraz nie wchodzi w grę. Czy ktoś wie jakie standardy w tej kwestii ma Aster Foto?
Help! ;)

Poza tym aparat jest naprawdę super ;)

Załączam przykładową fotkę. W wizjerze dolna krawędź okna była idealnie równoległa do krawędzi wizjera na całej długości. Fota oczywiście ze statywu.


Pozdrawiam
Marcin
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
diablooo napisał/a:
Czy ktoś wie jakie standardy w tej kwestii ma Aster Foto?
Help! ;)
Wal szybko do Aster. Może uda ci sie wymienić. Pogadaj co i jak.
 
diablooo  Dołączył: 11 Kwi 2007
Jutro tam śmigam ze sprzętem - mam nadzieję, że podmienią.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
diablooo, czy IMGP1187.jpg to oznacza że zrobiłeś 1187 fotek?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
diablooo, ta "krzywość" to nie matryca ani lustro, tylko matówka. Ona nie jest jakoś tam specjalnie sztywno przykręcona na jakieś regulowane mikrośrubki - tylko tak sobie włożona na "tacce", żeby można było ją łatwo wymienić. Więc ma jakąś tam tolerancję zamocowania - aczkolwiek w nowym korpusie krzywizna nie powinna być aż tak widoczna.
 
diablooo  Dołączył: 11 Kwi 2007
Tomecki, tak. Wada pokazana na zdjęciu "wyszła" w okolicy 800-900 fotki, kiedy przerzuciłem się z ludzi na pejzażyki. Potem większość zdjęć to były testy wszelakich linii poziomych czy aby na pewno "nie wydaje mi się".
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
diablooo, czy IMGP1187.jpg to oznacza że zrobiłeś 1187 fotek?

Oooo właśnie. diablooo, dostałeś używaną puchę, albo jesteś mega-turbo wymiataczem :-) Kiedy kupiłeś ten aparat?
 
diablooo  Dołączył: 11 Kwi 2007
bEEF, mocwanie matówki to zdecydowanie lżejszy kaliber wady, mam nadzieję, że nie wymagać to będzie wysyłania korpusu na kilka tygodni na drugi koniec świata...

[ Dodano: 2007-04-11, 19:16 ]
bEEf napisał/a:
Cytat
diablooo, czy IMGP1187.jpg to oznacza że zrobiłeś 1187 fotek?

Oooo właśnie. diablooo, dostałeś używaną puchę, albo jesteś mega-turbo wymiataczem :-) Kiedy kupiłeś ten aparat?



Ejże, 6 dni, pierwsza cyfra w życiu i wielki zjazd rodzinny na święta + cały dzien w górach + testowanie pojemnosci bufora ;) + kupa zdjęć testowych aby sprawdzić ową "wadę" - czy w takich okolicznosciach 1187 to dużo? ;)))
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
diablooo napisał/a:
mocwanie matówki to zdecydowanie lżejszy kaliber wady, mam nadzieję, że nie wymagać to będzie wysyłania korpusu na kilka tygodni na drugi koniec świata...
Wiesz...jakby to powiedzieć. Serwis Apollo nawet nie robi mapowania pikseli :-/ . Więc lepiej pogadaj z Asterem w sprawie wymiany, jeżeli zależy ci na czasie.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Ejże, 6 dni, pierwsza cyfra w życiu i wielki zjazd rodzinny na święta + cały dzien w górach + testowanie pojemnosci bufora ;) + kupa zdjęć testowych aby sprawdzić ową "wadę" - czy w takich okolicznosciach 1187 to dużo? ;)))

He he, no ja wypstrykałem 1000 fotek w trzy miesiące, usprawiedliwia mnie tylko to, że to moja druga cyfra :mrgreen:
 
diablooo  Dołączył: 11 Kwi 2007
bEEf napisał/a:
Cytat
Ejże, 6 dni, pierwsza cyfra w życiu i wielki zjazd rodzinny na święta + cały dzien w górach + testowanie pojemnosci bufora ;) + kupa zdjęć testowych aby sprawdzić ową "wadę" - czy w takich okolicznosciach 1187 to dużo? ;)))

He he, no ja wypstrykałem 1000 fotek w trzy miesiące, usprawiedliwia mnie tylko to, że to moja druga cyfra :mrgreen:


No wiesz, wygłodniały analogowiec rzucił się na zabawkę :)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
1 - zdjecie to ktore zamiesciles jest pod dziwnym katem - wpierw wypoziomowac musisz dobrze aparat ael i ustawic go rownolegle do linii poziomych i pionowych - tak jak do reprodukcji obrazow......
 
diablooo  Dołączył: 11 Kwi 2007
Fafniak napisał/a:
1 - zdjecie to ktore zamiesciles jest pod dziwnym katem - wpierw wypoziomowac musisz dobrze aparat ael i ustawic go rownolegle do linii poziomych i pionowych - tak jak do reprodukcji obrazow......


Wrzucam fotę z wypoziomowanego aparatu. Wszystkie linie były równoległe do brzegów obrazu w wizjerze.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
wada ewidentna
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
diablooo, Krzywo zamocowana matryca.
Przy dobrze wypoziomowanym body ani lustro, ani matówka nic nie mają do powstającego pochylenia obrazu na zdjęciu.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
emigrant napisał/a:
Przy dobrze wypoziomowanym body ani lustro, ani matówka nic nie mają do powstającego pochylenia obrazu na zdjęciu.
- pytanie jak poziomuje aparat..... czy na waserwgach statywu...? czy na linie na matowce....
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
emigrant, sorry, ale gadasz bez sensu. Jak matówka jest nierówno, to kadrując do jej krawędzi przechylisz aparat tak, że na idealnie zamocowanej matrycy wyjdzie krzywo. Jak chcesz, to Ci ją przekrzywię i sam się przekonasz :-P

[ Dodano: 2007-04-11, 21:25 ]
Dokładnie Fafniak, wystarczyło przeczytać dokładnie post diablooo, wyraźnie tam pisze, że kadruje na krawędź matówki a nie poziomuje aparat jakąś wasserwagą.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
bEEf, Nie piszę wcale o kadrowaniu, tylko o tym, co powstało na zdjęciu.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
O, i to jest pomysł, diablooo. Jak masz statyw, to wypoziomuj wasserwagą i zerknij i przez wizjer, i na zdjęcie. Będziesz miał jasność.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Zrozumiałem,że poziomuje na waserwagę statywu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach