Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
yusuf napisał/a:
Tu chodzi o porównanie ostrości przy normalnym, problemowym w tym przypadku, AF (fazowym) a bezproblemowym kontrastowym (LV). Jeśli potrafisz to zrobić bez statywu, to nie widzę problemu. Zdjęcia powinny wyjść tak samo, w innym przypadku jest problem


Jeżeli zdjęcia nie wychodzą tak samo, kalibracja w body też nie za bardzo pomaga, to co wtedy? Mam wysłać aparat z kitem do serwisu? Pewnie mnie wyśmieją.
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
Marcin_G napisał/a:
Mam wysłać aparat z kitem do serwisu? Pewnie mnie wyśmieją.

Dlaczego, przecież takie jest ich zadanie, mają wyregulować i już.
 
alfred  Dołączył: 13 Lis 2011
Witam ponownie,

Po przeczytaniu rad Waszych i zaleceń wziąłem wodze na wstrzymanie i nie oddałem aparatu do serwisu.

Zakupiłem obiektywy i aktualnie dysponuje Vivitarem 200mm f3,5, SMC Pentax-M 50mm f1,7 (swoją drogą to najlepsze szkło jakie miałem), Helios44-2 55mm f2,0 oraz obiektywem KIT

Każdym z tych obiektywów wykonałem wiele zdjęć i problem się powtarzał, tak jak przy heliosie i obiektywie kitowym.

Z tej całej wesołej gromadki, tylko KIT'owy obiektyw, działa w miarę ostro (o ile ostro znaczy mydlanie) przy korekcji -6. Pozostałe są ustawiane na -10 a poprawna ostrość i tak jest przed tą płaszczyzną, dlatego pewnie -13/-14 załatwiałoby sprawę.

Sprawdziłem ten problem przy okazji robienia zdjęć także wykorzystując statyw, światło dziennie, sztuczne oświetlenie i to samo.

Czy teraz Waszym zdaniem istnieje duże prawdopodobieństwo, że to korpus ma FF ?
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
Mój KIT WR też jest jakiś mydlany.
Napiszę Ci tak, jeśli próbujesz dokonać korekty potwierdzenia ostrości dla obiektywów manualnych, to szkoda zachodu. Sam przez to przechodziłem, nawet jest na forum wątek w którym walczyłem z Pentax-A 50mm 1,4. Posłuchałem jednak rad bardziej doświadczonych kolegów i wiem już że "lampka" potwierdzenia ostrości ma się najczęściej nijak do faktycznego ustawienia tejże manualnym obiektywem. Bez matówki z klinami naprawdę ciężko ustawić właściwie ostrość przy przesłonie 1,4 czy też 1,7, przynajmniej ja mam problemy.
Ponadto, nie ma możliwości aby dla każdego obiektywu typu M jaki posiadasz wprowadzić korektę. Te obiektywy nie posiadają styków więc aparat nawet nie wie co jest podpięte.
Próbowałeś ostrzyć z użyciem podglądu Live View?
 
alfred  Dołączył: 13 Lis 2011
Tak, próbowałem. Czy jednak taki problem z ostrzeniem manualnym można uznać za usterkę którą w serwisie wyregulują ?
 

axolotl  Dołączył: 01 Lis 2011
Dzisiaj moj k-r leci (samo body) do kalibracji, zobczymy co z tego wyjdzie. W pozniejszym terminie jak to nie pomoze poleci obiektyw kitowy wraz z body .... miejmy nadzije , ze operacja sie uda i nie uslysze "operacja sie udała, pacjent zmarl" ;)

Pozdrawiam.
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
alfred napisał/a:
Tak, próbowałem. Czy jednak taki problem z ostrzeniem manualnym można uznać za usterkę którą w serwisie wyregulują ?

Pytasz o zapaloną lampkę potwierdzenia i brak ostrości przy manualnym obiektywie?
Jeśli tak, to myślę że nie wyregulują.
 

adeer  Dołączył: 01 Wrz 2011
Ostatnio regulowałem tak 85 Falcona i teraz jest całkiem nieźle na -6 (testowane na tablicy).
 
mimit  Dołączył: 21 Lis 2009
Przede wszystkim zacznę od tego, iż moim zdaniem problemy w body najlepiej jest diagnozować ustawiając ostrość MANUALNIE (przy użyciu potwierdzenia ostrości). Powód tego jest bardzo prosty – eliminujemy w ten sposób błędy mechanizmu AF obiektywu. Można poddać w wątpliwość, czy „człowiek” jest w stanie kręcić tak dokładnie pierścieniem? Odpowiedzią niech będzie powtarzalność wyników, która w moim przypadku jest nawet większa w przypadku kręcenia ręcznego, niż w przypadku używania silników AF obiektywu/korpusu.

Przy ostrzeniu manualnym należy zwrócić uwagę na bardzo ważną kwestię. Potwierdzenie ostrości działa w „pewnym przedziale”, który ma swój początek i koniec. Wniosek z tego jest oczywisty. Do wyłapania tego zakresu potrzebujemy minimum 2 zdjęć. Na jednym kręcimy zaczynając od nieskończoności (występuje minimalny BF), a na drugim od minimalnego zakresu ostrzenia obiektywu (występuje minimalny FF). Po zestawieniu zdjęć ze sobą możemy wyciągnąć „średnią”. Jest to najdokładniejszy sposób weryfikacji działania detektora AF w naszym body.

Jeśli zależy nam na czasie, a mniej na gwarancji, możemy spróbować pobawić się trybem „Debug mode” w aparacie (google powie co i jak). Tryb ten umożliwia PROGRAMOWĄ korekcję detektora AF. Tu jednak znów jest „haczyk”. Korekta ta działa tylko w jednej płaszczyźnie. Ograniczenie to sprawia, że detektor możemy wyregulować tylko na jedną ogniskową obiektywu. Może okazać się, że przesunięcie nie jest liniowe, wtedy będziemy obserwowali nieprawidłowe ostrzenie na innych ogniskowych, pomimo wykonanej korekcji.

Często (nawet w tym wątku) spotykam się z opiniami, że weryfikacja detektora AF w sposób manualny, przez potwierdzenie ostrości, jest nieprawidłowa. Może ktoś mi wyjaśni jaki wpływ na detektor ma to, że soczewką kręci silnik?
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
mimit napisał/a:
Korekta ta działa tylko w jednej płaszczyźnie. Ograniczenie to sprawia, że detektor możemy wyregulować tylko na jedną ogniskową obiektywu.
Skad takie info ? :shock:
Jeśli obiekty typu zoom ma FF na szerokim i BF na wąskim to jest to wina obiektywu i jakiekolwiek regulacje body nawet przez DebugMode są bez sensu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
JackDeJack napisał/a:
Jeśli obiekty typu zoom ma FF na szerokim i BF na wąskim to jest to wina obiektywu i jakiekolwiek regulacje body nawet przez DebugMode są bez sensu.

Skąd te informacje? Znam kilka przypadków gdy na K-5 obiektyw zachowywał się w ten sposób a po wgraniu nowego softu i zresetowaniu ustawień i korekcji było wszystko w porządku.
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010

na szybko narysowane.
11 pkt AF w tym 5 krzyżowych
czarne kwadraty-matówka
kolorowe pola-rzeczywiste pokrycie pkt AF
jak widać, ustawienie pojedynczego pkt. nawet centralnego nie gwarantuje, że ostrość będzie ustawiona w czarnym kwadracie, szczególnie w perspektywie.
coś jeszcze trzeba pisać :?:
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
plwk, ojtam, jakieś upgrejdy ;-) Mówimy o normalnych sytuacjach. Moje dwie Sigmy 24-70 miały problemy na 24mm jedna FF druga BF.
 
mimit  Dołączył: 21 Lis 2009
Cytat
Jeśli obiekty typu zoom ma FF na szerokim i BF na wąskim to jest to wina obiektywu i jakiekolwiek regulacje body nawet przez DebugMode są bez sensu.


Prawdą jest, że korekcja liniowa przez „debug mode” nie jest w stanie rozwiązać takiego problemu. Mylne jest jednak stwierdzenie, że na 100% uszkodzony jest obiektyw. Powiem krótko. Znane są przypadki, że winne w takiej sytuacji okazywało się body, a obiektyw po podłączeniu do innego korpusu działał poprawnie. W takich sytuacjach polecam test ostrzenia MANUALNEGO (najlepiej obiektywem „bez elektroniki”). Eliminujemy tym samym niekompatybilność sprzętu (np. błędne mapy obiektywu lub błędną ich interpretację przez korpus) oraz problemy z silnikiem AF (dajmy na to jeśli z pomiaru body wynika rozkaz przesunięcia pierścienia o 1 stopień, a silnik przesunie go o 1,5 stopnia, mamy nietrafioną ostrość, body może już nie zareagować, bo „stwierdzi”, że błąd fazy jest niewielki lub niemożliwy do skorygowania). Pozostają oczywiście problemy optyczne obiektywu mające wpływ na FF/BF, których ostrzeniem manualnym nie wyeliminujemy. Ideałem jest posiadanie szkła wzorcowego, za które jesteśmy pewni (sprawdzonego na kilku korpusach), wtedy możemy w miarę dokładnie zdiagnozować body podejrzane o FF/BF.
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
b-bar01 napisał/a:
na szybko narysowane.
11 pkt AF w tym 5 krzyżowych

A o jakim to aparacie?
Bo pentaksy mają 9 krzyżowych
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
yusuf napisał/a:
A o jakim to aparacie?

a jaka różnica? zasada działania taka sama.
 

paveld  Dołączył: 06 Lut 2010
Minęło trochę czasu i po ujeżdżeniu kaemki, z której byłem i jestem zadowolony licho mnie skusiło na K-5 :oops: Dokupiłem matówkę z klinem Katzeye i puściłem korpus do serwisu na założenie matówki oraz "przegląd zerowy", bo efekty ostrzenia powodowały nadmierny wzrost mojego ciśnienia. Odebrałem dzisiaj sprzęt no i efekty są następujące:
- autofocus pracuje zasadniczo super, co potwierdza klin na matówce ustawiając piękną, pionową linię przy centralnym AF
- krótki kitozoom pracuje zadowalająco na krótkim za to z olbrzymim FF na długim (ale klin jest nadal OK)
- 50/1,4M Pentaxa po wyostrzeniu w punkt na biblioteczce pod kątem 45% (śmierć bateryjkom :evilsmile: ) wykazał ostre grzbiety książek... pół metra wcześniej przy zdjęciu z 2m - tyle nie mogłem się pomylić!
- obydwa obiektywy były w serwisie i potwierdzono zadowalającą ich pracę
- reszta manuali działa podobnie - ostrzenie na klinie w punkt (potwierdzone nawet lampką AF) za to na fotce ostrość moooocno z przodu
- Tamrona nawet nie próbowałem próbować bo był "dostrajany" do kaemki

Czy ktoś mnie uświadomi co z tym można zrobić? Bo ja do tej pory rozumiałem, że FF przy AF to złe ostrzenie automatyki. Ale jak to się ma do FF przy wyostrzeniu na klin przy ręcznym szkle?
A dlaczego taki prosty kit, który z kaemką śmiga jak trzeba, tu nagle pokazuje focha, ale na jednym końcu? To kosmos jakiś :shock: Z kaemką wszystko grało jak należy po skorygowaniu na 85um focusa i na automatach i na manualach, a tu niby superświetna puszka i taka jazda.
Zgłupiałem całkiem z coraz większym sentymentem patrząc na walizkę ze starymi analogami Canona. Ale to se ne vrati ;-)
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
paveld napisał/a:
50/1,4M Pentaxa po wyostrzeniu w punkt na biblioteczce pod kątem 45% (śmierć bateryjkom ) wykazał ostre grzbiety książek... pół metra wcześniej przy zdjęciu z 2m - tyle nie mogłem się pomylić!
Źle ustawiona matówka :idea:
Choć to:
paveld napisał/a:
reszta manuali działa podobnie - ostrzenie na klinie w punkt (potwierdzone nawet lampką AF) za to na fotce ostrość moooocno z przodu
Wskazuje dodatkowo na FF puszki.
 

paveld  Dołączył: 06 Lut 2010
JackDeJack napisał/a:
Źle ustawiona matówka :idea:

A można ją źle ustawić? Sam montowałem w kaemce, tu zlecilem serwisowi, żeby paprochów nie było...
JackDeJack napisał/a:
Wskazuje dodatkowo na FF puszki.

Czyli reklamować, reklamować?.. Za te pieniądze to pachnie jakąś pomyłką :-(

Aha, przy automatach zdjęcia z LV wychodzą OK. Ale focenie manualem przy LV jest mało możliwe ;-)
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
paveld napisał/a:
A można ją źle ustawić?
Może wymaga podkładek, może firmowa była źle dobrana - mnogo tego.
Paprochami się nie przejmuj.
paveld napisał/a:
Aha, przy automatach zdjęcia z LV wychodzą OK.
Ustaw ostrość na LV (aparat na statywie oczywista) wyłącz LV i zobacz czy na klinach matówki jest ok.
paveld napisał/a:
focenie manualem przy LV jest mało możliwe
dlaczegósz to ? :shock:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach