Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
Skoro już wiemy że wątkotwórca dysponuje trzema bateriami to można to wykorzystać..
wystarczy gładkie tło, na środkowej baterii przykleić gumą do żucia zapałkę i wyostrzyć na nią (nie na baterie),
mniej więcej tak:

tyle ,że sprawdzanie na kicie przy f5,6 , czy na heliosie to moim zdaniem nadmiar wolnego czasu..
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Pyrek, Proszę cię nie pisz takich rzeczy bo ludzie zobaczą że tak można robić, a niepalący w zastępstwie zaczną przyklejac szpilki.
Na poprzedniej stronie masz sprawdzoną metodę, a jak chcesz to możesz sie wspomóc kalkulatorem LensAlign® Distance Tool (LDT) od http://michaeltapesdesign.com/lensalign.html

by określić odległość od celu i rozkład głębi ostrości.

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
JackDeJack napisał/a:
że tak można robić, a niepalący w zastępstwie zaczną przyklejac szpilki.
He, he. :mrgreen: A pamiętacie taką akcję przesyłania sobie różnego rodzaju żarówek energooszczędnych, bo jednemu z nieszczęśliwych nabywców K-5 nie ostrzył przy jej widmie, a innym ostrzył. :evilsmile:
I jeszcze coś z ogłupianiem AF-a przy pomocy latarek LED było. To dopiero była wyższa szkoła jazdy. Na to nawet inżynierowie od Pentaksa nie wpadli, że tak idiotyczne testy można robić.

 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Dada, eeeeehhhhh ręce opadają :-/
 

Lento Violento  Dołączył: 13 Kwi 2010
Chłopaki, kolega alfred, ma ewidentny problem z ff i nie negujcie tego. Ja niestety mam dokładnie to samo z nowo zakupionym K-5, ewidentny ff, powodujący nieostrość większości zdjęć. Dopiero korekta na -10 częściowo niweluje problem. Wykonałem ponad 100 testowych zdjęć (nie tylko bateryjek;) )i na wszystkich ten sam problem.

Nie odbierajcie tego co teraz napiszę, że chcę zaczynać jakąkolwiek dyskusję o systemach, chcę tylko abyście tak lekko nie przechodzili obok problemu, o którym pisze kolega alfred oraz który i mnie niestety dotyczy. Miałem 3 nikony d90, które jak wiecie, nie posiadają mikroregulacji, i na żadnych z posiadanych szkiełek, a kilka ich posiadałem, nie miałem żadnych problemów z ff czy bf - praktycznie zawsze trafiał w punkt. Jak porównuję teraz zdjęcia d90 vs K-5 to różnica w ostrości (porównuje tylko ten parametr), niestety na korzyść d90, jest kolosalna. Jeszcze raz powtarzam, nie chcę prowadzić tutaj żadnych dyskusji o wyższości jednego sytemu nad drugim, bo nie ma sprzętu idealnego. Chcę tylko potwierdzić, iż problem, o którym pisze Kolega Alfred, w sposób znaczący wpływa na jakość zdjęć. Ja mam nadzieję, że problem będzie dotyczył tylko i wyłącznie tego szkła, które w chwili obecnej posiadam, a nie także innych, które w najbliższym czasie zamierzam zakupić. Na sobotę jestem umówiony z jednym z Kolegów forumowiczów na testy mojego k-5 z FA 50 1.4, mam nadzieję, że z tym szkiełkiem będzie wszystko OK ...

Pozdrawiam
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Lento Violento napisał/a:
Chłopaki, kolega alfred, ma ewidentny problem z ff i nie negujcie tego
Ta fotka
http://zapodaj.net/9daf77fdaaff.jpg.html
zdecydowanie to potwierdza :mrgreen:
PLS
Jak chcecie dyskutować o FF/BF to pokazujcie "zdjęcia testowe" z użyciem odpowiednich plansz, a nie jakieś szybkie pstryki :evil:
 

Lento Violento  Dołączył: 13 Kwi 2010
JackDeJack napisał/a:
Lento Violento napisał/a:
Chłopaki, kolega alfred, ma ewidentny problem z ff i nie negujcie tego
Ta fotka
http://zapodaj.net/9daf77fdaaff.jpg.html
zdecydowanie to potwierdza :mrgreen:
PLS
Jak chcecie dyskutować o FF/BF to pokazujcie "zdjęcia testowe" z użyciem odpowiednich plansz, a nie jakieś szybkie pstryki :evil:


Błagam, jeżeli na 50 kolejnych zdjęciach, twarz oraz różne przedmioty wychodzą mi nieostre, a ostrość jest przed fotografowanym obiektem to uwierz, że nie potrzebuję stosować żadnych procedur testowych, aby potwierdzić, że coś jest nie tak ... Uwierz, że naprawdę nie szukam problemu na siłę, bo z całą świadomością zmieniłem system z N na P, i to m.in właśnie dlatego, aby nie mieć problemów z AF, które ma D7000.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Lento Violento, Jak oddawałem Sigmę do kalibracji to zrobiłem dwa zdjęcia przed wejściem do serwisu - jedno AF drugie z LV.
Na obu nie było dyskusji gdzie powinna być/jest ustawiona ostrość.
Może LV pomoże ci upewnić się w problemie.

Pokaż jakąś fotkę normalną, a nie testową :idea: - która zobrazuje problem.
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
JackDeJack napisał/a:
Proszę cię nie pisz takich rzeczy bo ludzie zobaczą że tak można robić, a niepalący w zastępstwie zaczną przyklejac szpilki.
Na poprzedniej stronie masz sprawdzoną metodę, a jak chcesz to możesz sie wspomóc kalkulatorem

Sprawdzona metoda ,to metoda skuteczna,
test na bateriach - o ile dobrze zrobiony - jest skuteczny i jak dla mnie wystarczający,
zajmuje 3min. wliczając w to żucie gumy i wizytę u sąsiadki celem zdobycia zapałki.

Tablice, linijki, kalkulatory to już za dużo jak na moje lenistwo i przerost formy nad treścią....
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
Powoli przekonujecie mnie, że trzeba zrobić testy na ff/bf. Chyba musze się poważnie nad tym zastanowić :roll:
Tylko
Pyrek napisał/a:
to już za dużo jak na moje lenistwo i przerost formy nad treścią....

 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
Lento Violento napisał/a:
Chłopaki, kolega alfred, ma ewidentny problem z ff i nie negujcie tego.

Na żadnym ze zdjęć ,które pokazał w tym wątku nie da się tego stwierdzić..
 

Lento Violento  Dołączył: 13 Kwi 2010
Większość zdjęć wylądowało w koszu, ale myślę, ze na tym poniżej też dobrze widać problem. W świetle dziennym jeszcze nie testowałem, ale dużo zdjęć robię właśnie w domu więc dla mnie jakość tych zdjęć jest równie ważna.

Ostrzyłem na tą muszelkę od lewej, na ten wystając, że tak nazwę "dziubek". Natomiast ostrość jest ewidentnie bliżej. A przecież 2/3 GO powinno być za "dziubkiem". A jak dla mnie to właśnie to 2/3 kończy się na "dziubku". Sorki za tak łopatologiczny opis ;-)




[ Dodano: 2011-11-17, 19:58 ]
Po wklejeniu na forum, aż tak bardzo tego problemu nie widać, przy większej rozdzielczości dokładnie widać jak się GO rozkłada ...
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
Cytat
Lento Violento napisał/a:
Ostrzyłem na tą muszelkę od lewej, na ten wystając, że tak nazwę "dziubek".

To jeszcze narysuj, jak duża część tego kadru była w obszarze działania punktu AF na który ostrzyłeś..
 

Lento Violento  Dołączył: 13 Kwi 2010
Pyrek napisał/a:
JackDeJack napisał/a:
Proszę cię nie pisz takich rzeczy bo ludzie zobaczą że tak można robić, a niepalący w zastępstwie zaczną przyklejac szpilki.
Na poprzedniej stronie masz sprawdzoną metodę, a jak chcesz to możesz sie wspomóc kalkulatorem

Sprawdzona metoda ,to metoda skuteczna,
test na bateriach - o ile dobrze zrobiony - jest skuteczny i jak dla mnie wystarczający,
zajmuje 3min. wliczając w to żucie gumy i wizytę u sąsiadki celem zdobycia zapałki.

Tablice, linijki, kalkulatory to już za dużo jak na moje lenistwo i przerost formy nad treścią....


W 100 % się z Tobą zgadzam. Wszystkie swoje poprzednie puszki/szkiełka sprawdzałem właśnie na bateryjkach. Tak naprawdę zawsze wystarczały mi 3 zdjęcia by stwierdzić, że wszystko jest OK - bo jak dotychczas problem ten znałem tylko z netu ;-) Jak widać zawsze musi być ten pierwszy raz ;)
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
dostaliście do ręki dobry sprzęt to wam się w d.. poprzewracało hehehe.
kiedyś w pentaxie nie było autofocusa ludzie przechodzili do nikona i canona
i obiektywy tanio sprzedawali :-B

:-B
dajcie pożądne zdjęcia w dobrym oświetleniu zrobione ze statywu oświetlcie pożądnie obiekt

zaraz się wkurzę i odkopię mini studio i sam zacznę testować bo może też mam problemy a nie wiem bo nie testuję :D:D:D:D i lepsza połowa mnie .... za robienie burdelu

najgorsze jest to że mam jedno piwo tylko w domu :D:D:D:D

cieszcie się że nie macie nikonów bo wczoraj w sklepie znajomy pokazał mi cały karton kitów od nikona i mówi że się masowo ludzią bagnety urywają :D:D:D
codziennie ktoś przynosi jednego lub 2 szkła :D:D:D

 

Lento Violento  Dołączył: 13 Kwi 2010
Pyrek napisał/a:
Cytat
Lento Violento napisał/a:
Ostrzyłem na tą muszelkę od lewej, na ten wystając, że tak nazwę "dziubek".

To jeszcze narysuj, jak duża część tego kadru była w obszarze działania punktu AF na który ostrzyłeś..


Tylko dziubek był w obszarze działania AF.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Lento Violento napisał/a:
A przecież 2/3 GO powinno być za "dziubkiem".
Gdzie tak piszą ?
Popatrz na testy choćby na Optycznych tam rozkład głębi ostrości na testach AF jest mniej wiecej 1/2 do 1/2 bo tyle powinien w przybliżeniu być.
Spójrz na zdjęcie z kalkulatora które zamieściłem.
KIT na 55mm i f5.6, odległość od celu 137,5cm, głebia ostrości 12,8cm (front 6,1/tył 6,7)

Na twojej fotce ostrość mogła zostać ustawiona na brzeg misy - punkty AF w Pentaxach są naprawdę spore :idea:
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
Lento Violento napisał/a:
w obszarze działania AF

masz na mysli kwadracik na matówce ?
czujnik AF jest ok 5x większy od niego i jest kilkusegmentowy, skąd masz pewność, którą częścią czujnik złapał ostrość i na co ?
adriano210 napisał/a:
zaraz się wkurzę i odkopię mini studio i sam zacznę testować

nie rób tego !!
ja przy swoim aparacie nie używam nawet słów bliskoznacznych do BF/FF, on nie wie że jest coś takiego i naiwny ostrzy ok.

 

Lento Violento  Dołączył: 13 Kwi 2010
adriano210 napisał/a:

dajcie pożądne zdjęcia w dobrym oświetleniu zrobione ze statywu oświetlcie pożądnie obiekt



Ale nie o to przecież chodzi. Naprawdę nie szukam problemów na siłę. Jeszcze raz powtórzę, w tych samych warunkach d90 wszystko trafiał w punkt, zdjęcia były ostre, a k-5 nie trafia w punkt w ogóle, no to chyba problem jest - no chyba, że zapomniałem jak się robi zdjęcia ;)

OK ja już więcej nie marudzę, nie będę tego tematu już poruszał. Mam nadzieję, że problem jest tylko i wyłącznie w kicie, poza tym zawsze mam możliwość wysłania puszki ze szkiełkiem do serwisu celem kalibracji.

Pozdrawiam :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Spójrz w wizjer, w okolicach środka matówki widać dwa łuki, one pokazują obszar centralnego punktu AF.


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach