JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
BTW - jak jeszcze miałem K100D a potem K200D z matówką FS to nawet fotki nie musiałem robić by stwierdzić czy trafia - wystarczyło użyć AF i ocenić obraz na matówce.
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
plwk napisał/a:
Spójrz w wizjer, w okolicach środka matówki widać dwa łuki, one pokazują obszar centralnego punktu AF.

No u mnie centralny łapie nawet odrobinę na zewnątrz tych łuków,
dla tego też odnośnie tego zdjęcia obstawiłem, że wyostrzył na krawędź misy.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
I w większości puszek, jakie miałem w łapach, centralny AF jest w dodatku lekko przesunięty w dół w stosunku do środka kadru. Trzeba sobie posprawdzać, to jak jest umiejscowiony i brać na to poprawkę.
 

Lento Violento  Dołączył: 13 Kwi 2010
plwk napisał/a:
Spójrz w wizjer, w okolicach środka matówki widać dwa łuki, one pokazują obszar centralnego punktu AF.


Pyrek napisał/a:
No u mnie centralny łapie nawet odrobinę na zewnątrz tych łuków,
dla tego też odnośnie tego zdjęcia obstawiłem, że wyostrzył na krawędź misy.


To teraz mam pytanie skoro centralny łapie nawet za obramowaniem pola to jaki macie sposób na ostrzenie na jakimś małym obiekcie, aby AF nie załapał jakiegoś wcześniejszego czy dalszego obiektu ... ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Trzeba również wyczuć jego "przyzwyczajenia" ;-)
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
Cytat
To teraz mam pytanie skoro centralny łapie nawet za obramowaniem pola to jaki macie sposób na ostrzenie na jakimś małym obiekcie, aby AF nie załapał jakiegoś wcześniejszego czy dalszego obiektu ... ?
manual z powiększonym podglądem w LV
 

Lento Violento  Dołączył: 13 Kwi 2010
plwk napisał/a:
Trzeba również wyczuć jego "przyzwyczajenia" ;-)


Hehe, czyli jak będę miał obiekt na lewym krzyżowym to wyostrzę prawym krzyżowym :D

OKI, widzę, że muszę się dłużej pobawić, w weekend będę miał więcej czasu, tak więc albo poleci przez balkon, albo zostanie ze mną na lata ... :-B

zdrówka

[ Dodano: 2011-11-17, 20:40 ]
Pyrek napisał/a:
Cytat
To teraz mam pytanie skoro centralny łapie nawet za obramowaniem pola to jaki macie sposób na ostrzenie na jakimś małym obiekcie, aby AF nie załapał jakiegoś wcześniejszego czy dalszego obiektu ... ?
manual z powiększonym podglądem w LV


wrr, LV nigdy nie używałem, w d90 był koszmarny, ostrzył dobre 3 sekundy ....
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Lento Violento napisał/a:
jaki macie sposób na ostrzenie na jakimś małym obiekcie

Prefocus AF i dostrojenie przez QSF ;-)

Kurcze, aż mi głupio, że nigdy nawet nie zajrzałem do menu korekcji AF.
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
Lento Violento napisał/a:
poleci przez balkon

Nakreśl mi na PW mniej więcej gdzie ten balkon i kiedy dokładnie będziesz rzucał :mrgreen:

A sprawdzałeś ostrość na jakimś płaskim, kontrastowym, prostopadłym do osi szkła obiekcie (choćby pudełko od zapałek) przy ostrzeniu fazowym i kontrastowym (LV). Oczywiście na statywie z pilota/samowyzwalacza?
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
Lento Violento napisał/a:
wrr, LV nigdy nie używałem, w d90 był koszmarny, ostrzył dobre 3 sekundy ...

Ale mnie chodziło o to ,że ręcznie ostrzę (jak mi na czymś bardzo zależy lub podejrzewam problemy)
i podglądam w LV bo lepiej widać..
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Każdy zoom z mojej stopki potrzebuje jakąś korekcję a stałki trafiają.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
plwk napisał/a:
Każdy zoom z mojej stopki potrzebuje jakąś korekcję a stałki trafiają.

ze stopki
Cytat
Falcon 8/3.5 Fisheye,
Ten w szczególności. :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czy on jest zoomem :mrgreen: :?:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
To przecież wyraźnie chyba widać, że chodziło mi o to, że ten trafia w szczególności.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W wątku o problemach wychwalasz bezproblemowy?
 

Lento Violento  Dołączył: 13 Kwi 2010
romeoad napisał/a:
Lento Violento napisał/a:
jaki macie sposób na ostrzenie na jakimś małym obiekcie

Kurcze, aż mi głupio, że nigdy nawet nie zajrzałem do menu korekcji AF.


Wstydź się :D A tak poważnie to dotychczas też nigdy do tego menu nie zaglądałem, bo go po prostu nie miałem. ;) Ale nawet jakbym miał to i tak nie było takiej potrzeby

yusuf napisał/a:
Nakreśl mi na PW mniej więcej gdzie ten balkon i kiedy dokładnie będziesz rzuca


Jasne, nie ma sprawy ;)

yusuf napisał/a:
A sprawdzałeś ostrość na jakimś płaskim, kontrastowym, prostopadłym do osi szkła obiekcie (choćby pudełko od zapałek) przy ostrzeniu fazowym i kontrastowym (LV). Oczywiście na statywie z pilota/samowyzwalacza?


Sprawdzałem na różnych powierzchniach, również z b. krótkimi czasami, i naprawdę zawsze wychodził mi ff. Na statywie nie sprawdzałem, no ale jakby aparat ostre zdjęcia robił tylko na statywie to już dzisiaj możesz przyjeżdżać pod mój balkon :D
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
Lento Violento napisał/a:
Sprawdzałem na różnych powierzchniach, również z b. krótkimi czasami, i naprawdę zawsze wychodził mi ff. Na statywie nie sprawdzałem

Tu chodzi o porównanie ostrości przy normalnym, problemowym w tym przypadku, AF (fazowym) a bezproblemowym kontrastowym (LV). Jeśli potrafisz to zrobić bez statywu, to nie widzę problemu. Zdjęcia powinny wyjść tak samo, w innym przypadku jest problem
 

Lento Violento  Dołączył: 13 Kwi 2010
yusuf napisał/a:
Lento Violento napisał/a:
Sprawdzałem na różnych powierzchniach, również z b. krótkimi czasami, i naprawdę zawsze wychodził mi ff. Na statywie nie sprawdzałem

Tu chodzi o porównanie ostrości przy normalnym, problemowym w tym przypadku, AF (fazowym) a bezproblemowym kontrastowym (LV). Jeśli potrafisz to zrobić bez statywu, to nie widzę problemu. Zdjęcia powinny wyjść tak samo, w innym przypadku jest problem


Problem jest na pewno, obiektyw kupiłem na allegro, podejrzewam, że poprzedni właściciel mógł mieć ten sam problem dlatego pozbył się obiektywu. Z korespondencji którą z nim prowadziłem wynikało, że miał jednego kita i drugiego kupił z nowym body. Skoro miał już kita to po co kupował drugiego, by potem odsprzedać go na allegro ze stratą. Tak sobie dedukuje .... Szczerze mówiąc to chciałbym, aby ta wersja była prawdziwa tzn. problem był po stronie szkła, a nie body.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Lento Violento, korekcja u mnie - na różnych szkłach:
DA*16-50 : +3 (na szczęście na całości zooma)
DA*50-135: -4 (to samo)
FA43: +5
FA77: +2
DA35: -2
FA31: -1
DA*55: +5
...jednie Pentax SMC-M 50/1.7 nie wymagał korekt :mrgreen:
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
MacRayers napisał/a:
...jednie Pentax SMC-M 50/1.7 nie wymagał korekt :mrgreen:

Bo to dobra stara robota, teraz takich aefów nie robio. :cry:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach