MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
White napisał/a:
Bo to dobra stara robota, teraz takich aefów nie robio

No takich jak w M-ce to już nie ma, fakt ;-)
 

Lento Violento  Dołączył: 13 Kwi 2010
MacRayers napisał/a:
Lento Violento, korekcja u mnie - na różnych szkłach:
DA*16-50 : +3 (na szczęście na całości zooma)
DA*50-135: -4 (to samo)
FA43: +5
FA77: +2
DA35: -2
FA31: -1
DA*55: +5
...jednie Pentax SMC-M 50/1.7 nie wymagał korekt :mrgreen:


A czy w Twoim przypadku ma znaczenie czy robisz w świetle dziennym czy też domu w świetle żarowym ? U mnie dopiero -10 jest akceptowalne chociaż mam wrażenie, że jeszcze ze dwie kreseczki by się przydały .. ;) W świetle dziennym jeszcze nie sprawdzałem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
MacRayers, ma K-5 a ten ma w układzie AF czujnik temperatury barwowej.
 

bart_m26  Dołączył: 02 Lis 2011
MacRayers napisał/a:
..jednie Pentax SMC-M 50/1.7 nie wymagał korekt


Zaczynam chorować na to szkło, choć jeszcze bardziej jeszcze na wersję A, bo to że zostaję w Pentaksie raczej przesądzone, choćby z uwagi na to forum ;)
 

deepee  Dołączył: 28 Cze 2011
plwk napisał/a:
MacRayers, ma K-5 a ten ma w układzie AF czujnik temperatury barwowej.

W przypadku DA 16-50 (w innych szkłach nie sprawdzałem) mam przy świetle dziennym i sztucznym różnicę 3-4 stopni na skali mikro. Ustawiłem wartość pośrednią dla obydwu rodzajów światła i to jako tako się sprawdza bez konieczności pamiętania o tym, że jest coś takiego jak precyzyjna regulacja AF.
 
alfred  Dołączył: 13 Lis 2011
Wiem, że każdy z tych "upartych" chce wierzyć, że Pentax nie może popełniać takich błędów, bo pracują w tym systemie od lat i ich nigdy nie zawiódł.

W moim przypadku, FF występuje nagminnie, niezależnie od pory dnia, temperatury światła czy odległości obiektu od obiektywu.

Fotografowałem ptaki, ludzi, drzewa, BATERIE :P w różnych odległościach od siebie- tak by punkt AF nie obejmował baterii obok, książki, różne skale na kartce papieru i zawsze przy małej głębi ostrości, pole ostrości jest przesunięte na płaszczyznę do mnie.

Zanoszę w przyszłym tygodniu sprzęt do naprawy/regulacji.

Dzięki za pomoc :-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B
 
Sabik  Dołączył: 19 Lip 2011
Ja mając FF, nauczyłem się gibać do przodu po ustawieniu ostrości. Z początku mi to nie wychodziło i gibałem się za mocno. Postanowiłem potrenować na pudełku od zapałek i
wyciągniętej szufladce. Pudełko umieszczałem na wysokości swojego czoła i się gibałem.
Z początku pogniotłem trochę pudełek i bolała mnie głowa. Teraz już mnie nie boli i czuję się lepiej a jutro idę do kina.
Ps
Alfred wybacz, to nie do Ciebie. To przypadek, że po Twoim poście.
Tak dla rozluźnienia napięcia ;-)

 
alfred  Dołączył: 13 Lis 2011
Dobra, ale po co mam kombinować skoro zapłaciłem za niezawodny system i celny AF = Więc taki ma być :)
 
Sabik  Dołączył: 19 Lip 2011
Masz rację !
 

bart_m26  Dołączył: 02 Lis 2011
alfred napisał/a:
Dobra, ale po co mam kombinować skoro zapłaciłem za niezawodny system i celny AF = Więc taki ma być :)


Zgadza się, tak samo płacą za niezawodne samochody ludzie w salonach, a co chwilę wychodzą jakieś felery, całe akcje naprawcze, wszystkie firmy totalnie olewają działy jakości oszczędzając na nich, tylko zysk się liczy, a potem serwisy kosztują więcej niż ewentualne dopłacenie do kontroli jakości, my na tym cierpimy. Też mam FF i to ogromny przy świetle żarówek, ale odkryłem że zmiana w WB na sztuczne zmniejsza znacznie ten problem (nie jest idealnie ) w dzień trafia mi dobrze...teraz przymierzam się do zakupu wyżej opisanego szkła [tutaj zapewne bo pewne i sprawdzone są ;-) ] i cieszę się ze zdjęć, i tego co mi K-r daje w zamian, choćby fantastyczna praca na wysokich ISO, to nadal podziwiam.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
alfred, chyba nie czytałeś instrukcji - tam jest jak byk napisane że AF może się mylić i jest to normalne ;-)
 

bart_m26  Dołączył: 02 Lis 2011
Jak duże są punty AF, i jak się to ma do tego co podświetlane jest na matówce bardzo łatwo sprawdzić (tak samo miałem w Gx ) z moich obserwacji, ocen subiektywnych wynika że punt AF jest ok 2x większy niż ten kwadracik który jest na czerwono podświetlany [punty boczne ]. Wystarczy przymierzyć aparat do zdjęcia "makro" np. ja robiłem to na storczyku, punt AF celował w krawędź kwiatka, ostrzył jednak naprzemiennie raz w tę krawędź raz na płatek na drugim planie, sytuacji nie zmieniło lekkie przesunięcie kadru tak że już kwadracik nie obejmował tej krawędzi, nadal celował jak wcześniej. Dlatego tak trudno trafić w malutkie obiekty.
Centralny to już inna bajka, on jest wręcz ogromny...
 

Lento Violento  Dołączył: 13 Kwi 2010
Jeszcze ja kilka słów o swoim problemie z AF. Dzisiaj miałem więcej czasu na przetestowanie puszki z jedynym obiektywem, który posiadam. AF w 99% przypadków po prostu nie trafia. Mikroregulacja zupełnie nic nie daje. Jestem coraz bardziej przerażony tym co widzę na zdjęciach, nie wiem czy wina jest po stronie puszki czy obiektywu.

Poniżej przedstawiam w czym problem, zdjęcia zmniejszone i podostrzone programem sns:

Poniżej praktycznie jedyne ostre (na ponad 200) zdjęcie które udało mi się zrobić w warunkach domowych zestawem k-5 + 18-55:



A to przykład zdjęcia nietrafionego - praktycznie 99 % zdjęć tak wygląda, ostrzyłem na prawe oko. Ostrości nie ma praktycznie w ogóle, no może gdzieś na dole na palcu:



[ Dodano: 2011-11-18, 20:10 ]
Kolejne testy i jedna niewiadoma wyjaśniona. Mikroregulacja na -10, ostrzenie na ucho jest lepiej, ale nie idealnie. Ustawiłem przedmiot 15 centymetrów za głową syna, ostrzę na ten przedmiot i twarz ostra jak żyleta czyli tak jak być powinno. Ewidentnie monstrualny ff nie do wyregulowania w body.

Została jedna niewiadoma, wina body czy aparatu .... Jutro testy z innym szkiełkiem mam nadzieję, że i ta niewiadoma się wyjaśni.

OKI, sobie popisałem więc kończę już marudzenie.... ;-)
 

serafin1  Dołączył: 14 Lis 2011
 

Lento Violento  Dołączył: 13 Kwi 2010
serafin1 napisał/a:
@ Lento Violento

a pobaw się w miare dokładnie :-P

http://www.skibek.pl/zts/...acja-obiektywu/

http://www.skibek.pl/zts/2011/03/nowy-lenscal/


Ale u mnie ff zdecydowanie wykracza poza skalę możliwą do wyregulowania ...
 
Sabik  Dołączył: 19 Lip 2011
O tym gibaniu co napisałem wcześniej to oczywiście żart ;-)
Muszę to napisać, bo różnie to bywa :-)

Ja mam w K-r z 18-55 na -5 i jest OK, a z 50-200 na "0"

Spróbuj z innym obiektywem, jeśli się powtórzy - to niestety serwis.
Przypuszczam, że to wina obiektywu.
Pozdrawiam!
 

Lento Violento  Dołączył: 13 Kwi 2010
Tak, tak, jutro będę miał możliwość zrobienia testów na szkiełku jednego z Kolegów forumowiczów więc wszystko powinno być jasne ..
 
Sabik  Dołączył: 19 Lip 2011
Mam nadzieję, że test będziesz robił z czymś lepszym niż 18-55 ?

Krótkie kity to też loteria. Jak kupiłem K-r z 18-55 DAL, to potrzebna mi była osłona przeciw słoneczna, więc za grosze kupiłem 18-55 DA I z osłoną i dwoma filtrami. Potem pod presją użytkowników i ich opinii w necie, że najlepszy jest DA II, też go kupiłem do testów i porównania z myślą, że zostawię sobie najlepszy a resztę sprzedam.
Był czas, że miałem trzy sztuki jednocześnie. Zrobiłem testy i okazało się, że ten co kupiłem w pakiecie z aparatem, pod względem ostrzenia i ostrości jest najlepszy. Zostawiłem go sobie, mając w nosie to, że ma plastikowy bagnet. DAII sprzedałem bez straty a DA I leży w domu i ma na sobie zapasowe dekle, może się kiedyś przydadzą.
Właściwie, to powinienem wsadzić go, temu co mi go sprzedał w pewne miejsce, ale bym musiał postarać się o wazelinę. W sumie, to grosze, więc nie będę sobie robił problemów.

Życzę Ci, aby próba się udała i okazało się, że to jednak szkiełko :-)
 

Lento Violento  Dołączył: 13 Kwi 2010
Sabik napisał/a:
Mam nadzieję, że test będziesz robił z czymś lepszym niż 18-55 ?


Tak

Sabik napisał/a:
Życzę Ci, aby próba się udała i okazało się, że to jednak szkiełko :-)


Dzięki ;-)
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Sabik napisał/a:
powinienem wsadzić go, temu co mi go sprzedał w pewne miejsce, ale bym musiał postarać się o wazelinę.
Bez wazeliny dłużej zapamięta.
Lento Violento, im jaśniejszy obiektyw, tym lepszy do takiego testowania.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach