Jowisz  Dołączył: 24 Maj 2006
Pentax serii MZ- jaki kupić
Witam, jestem tutaj nowy. Na wstępie muszę poinformować, iz wysłałem do kilkunastu forumowiczów e-mail o tej samej tresci jak ponizej ale moze szybszy bedzie kontakt na forum.

Proszę o pomoc w kupnie aparatu. Do tej pory pstrykałem Zenitem 122, ale migawka przestała sprawnie funkcjonowac. Chiałbym kupić niedrogą używaną lustrzankę autofokus Pentaxa. Wybrałem wstepnie modele: MZ-5, MZ-n, MZ-10MZ i MZ-50. Czy moglibyście w skrócie napisać jakie są różnice pomiedzy wspomnianymi aparatami. Ile kasy przygotowac na zakup bo chciałbym sie zmiescić w 250-300zł? Sprawdzałem i porównywałem tutaj
korpusy
lecz jako laik nie widzę specjalnej róznicy. Czy przedstawiona poniżej aukcja jest kożystna bo dziwi mnie fakt że nikt nie licytuje.

Pentax MZ-10

Ewentualnie może jakiś klubowicz ma takie modele Pentaxa do sprzedania.
Bedę ogromnie wdzięczny za pomoc i informacje w wyborze modelu aparatu.
:roll:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z podanej przez Ciebie listy modeli na uwagę zasługują MZ-5 / 5n, oraz MZ-10.

Stanowczo polecam natomiast MZ-5n. Możesz mi wierzyc, raczej zapoluj na okazję (5n bywają po 400 zł) albo ostaecznie popatrz na aukcje MZ-5, bo też warty "mania".

MZ-5 nie ma, a MZ-5n ma:
- podgląd głębi ostrości
- blokada ekspozycji (przcisk AE-L)

5n ma lepiej rozplanowane kółka nastawcze.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
A jaka jest roznica miedzy mz3 a mz 5 i mz 7? ktory lepszy?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
MZ-3 == MZ-5n, z tym że 3 ma krótszy czas migawki dodatkowo 1/4000 oraz migawkę wykonaną z lepszego materiału (z tytanu ?). 3 była najwyższym modelem amatorskim w serii MZ i raczej te które były do kupienia miały ściankę z datownikiem (symbol modelu MZ-3 QD a może MZ-3 D). Więcej róznic nie ma.

Do całej serii MZ jest dostępny dokręcany z dołu pojemnik na 4 baterie R6, pełniący jednocześnie rolę uchwytu, polepszajac trzymanie aparatu (wszystkie te MZ-ki są niezwykle małe, tylko 11 cm długości!)

MZ-7 jest nieco innej koncepcji - trochę inny wygląd korpusu w stosunku do 3 i 5 (minimalnie większy i inaczej wyprofilowany grip) jedno kółko z trybami programowymi oraz Tv, AV, M, B. Wyboru parametrów pracy dokonuje się w wizjerze wykorzystując tą wajszkę koło spustu migawki. Najwyższym modelem z tej podgrupy była MZ-6.

Znakomita większość Kolegów na Liscie miała MZ-5n, dużo było wielbicieli MZ-6, no a najwiekszym poważaniem oczywiście cieszy się (cieszył się ?) MZ-S , ale to inna bajka ;-)

Najlepsze zdjęcia zrobi ma się rozumieć czarny MZ-3 ;-)

 
Jowisz  Dołączył: 24 Maj 2006
Kurcze, patrzac na Tabela 1. Specyfikacja korpusów Pentax serii MZ/ZX. nasuwa się ciekawa zależność, im droższy model tym waga wzrasta. Z czego to wynika?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Waga wynika z użycia lepszych materiałów - MZ-5 / 5n / 3 to prawie sam metal :roll: tylko tylna scianka plastikowa ! Widzę, że zmierzasz w dobrym kierunku :mrgreen:
 
Jowisz  Dołączył: 24 Maj 2006
Tak, hm, ciekawe ile dostane na złomie za mojego poczciwego Zenita 122 ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zostaw go sobie i używaj jako przycisk do papierów ;-) albo do samoobrony :lol:
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzieki za info. Czyli rozumujac, z serii oprocz mzs-a, mz3 to najbardziej optymalny korpusik, do tego czarny? :mrgreen: :-P
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie podejmuję się wskazywać optymalnego.... Powiem tak - MZ-5n był najbardziej wszechstronny, MZ-7 używało mi się najwygodniej (zmieniałem parametry pipsztolcem nie odrywając wzroku od wizjera) ale najbardziej libiłem SFXn 8-) za znakomity ekran TV w miejscu wizjera ;-) , za klasyczne i profeszjonalne ;-) kłapanie lustra i rewelacyjne dżwięk silnika przesuwu filmu :mrgreen: i za słuszną wagę, duży rozmiar i świetny chwyt ....

Dlatego... co kto lubi :lol:

Ale wybór MZ-3 jest jak najbardziej słuszny. Szczególnie czarnego ;-)
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Masz racje, co kto lubi, czyli najlepszy jest ................................Pentax................................ME SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
najlepszy to jest chyba ME Super black ;P
ale co ja moge wiedziec :-/
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Do wymienionych różnic między MZ-5n a MZ-3 dodam, że MZ-3 jest podobno mniej prądożerny. Ale nie wiem na pewno, tak tylko słyszałem.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Dodam tylko, że chyba cały czas mówimy o korpusach bez obiektywu, i mam nadzieje, że Jowisz ma tę świadomność.

To tak dla ustalenia uwagi...
 
Jowisz  Dołączył: 24 Maj 2006
Mam te świadomość :-) .

Zapomniałem natomiast napisać że mam parę obiektywów od Zenita i oczywiście chciałbym jeszcze je wykozystać, czytałem oczywiście o przejściówce z M42 na bagnet.

Otrzymałem e-mail do BogdanW dotyczący miedzy innymi modelu MZ-5n: ...A jedna podstawowa rzecz, ktora w praktyce jest najwazniejsza: ten aparat wspolpracuje ze wszystkimi obiektywami na bagnet K oraz przez przejsciowki na M42 (czyli od zenita np),
natomiast juz MZ-50 nie, do MZ 50 potrzebne sa obiektywy, ktore maja
funkcje A w przyslonie, ( w praktyce tam gdzie sa na obiektywie podane
wartosci przyslony, na koncu jest jeszcze literka A , np. 2 4 5,6 8 11
16 22 A)... Podziękowania dla Bogdana.

Więc chyba wybór padnie na MZ-5n, tylko kurcze nie ma takiego na aukcjach i nie mam pojecia ile taki używany kosztuje. Więc może ktoś wie gdzie taki mozna kożystnie kupić. Chciałbym go uzytkować przez nastepne kilka lat, więc szukam mało "chodzonego".
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przyczaj się, kontroluj allegro, sprawdzaj Giełdę tu na forum - warto poczekać na 5n :!:
 
Jowisz  Dołączył: 24 Maj 2006
Zorzyk dzieki, tylko chciałem już na 3 urodzinach mojego synka popstrykać hehe.

Przeczytałem na http://foto.recenzja.pl/50/

Zalety:
- klasyczny sposób nastawiania parametrów, dzięki czemu na pierwszy rzut oka widać, jak ustawiony jest aparat - mały i dosyć lekki, ale z metalowym bagnetem - niewielka "prądożerność" - szeroki wybór obiektywów z bagnetem k - dobra współpraca z obiektywami manualnymi (m. in. pułapka ostrości) - dosyć duża wytrzymałość, jak na sprzęt amatorski
Wady:
- brak czasów krótszych niż 1/2000 (MZ5N) - ciemna matówka - brak "wysokiego punktu ocznego" - nienajlepszy AF - brak czujników krzyżowych - brak możliwości zdalnego wyzwalania flesza - ustawienie niezaleznej korekty światła zastanego i błyskowego jest żmudne i czasochłonne - brak wielokrotnej ekspozycji - brak wstępnego uniesienia lustra - brak sesnownmego "program shift" (można sobie z tym radzić poprzez preselekcję przysłony)

Czy mógłbyś się odnieść do powyższego, przepraszam że wiercę dziure w brzuchu. Będę wdzieczny za odpowiedź.

I jeszcze jedno pytanko, znalazłem takie ogłoszenie
Sprzedam Zx-5n z ob SMC Pentax 28-90,3,5-5,6 komplet zaslepek, filtr UV, pasek, pokrowiec, stan idealny, fotki na e-mail

leszek tel 507788734 leszek-wyszynski@wp.pl

Czy jest róznica pomiedzy MZ-5n a ZX-5n ??
 
badur
[Usunięty]
MZ
No to może ja jeszcze coś dodam, jako posiadacz MZ-6. Polecam ten aparacik. Swego czasu toczyły się na forum zażarte dyskusje o wyższości MZ-6 nad MZ-5n i odwrotnie :-) . W każdym razie biorąc pod uwagę obecną cenę MZ-6 (ok.500 zł.) warto może dozbierać. Zyskujesz obsługe P-TTL lamp błyskowy (z wszystkimi bajerami), krótkie czasy (1/6000s.). Oczywiście pełna kompatybilność ze starymi obiektywami itp. Gdyby brać pod uwagę parametry, to w serii MZ ustępuje tylko MZ-S-owi. Naprawdę świetny korpus. Pozdr.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dobra, odnoszę się :mrgreen:

Zalety: - potwierdzam.

Wady:
- najkrótszy czas 1/2000 - mi nigdy nie prrzeszkadzał brak krótszych czasów ;-)
- AF - jest przełącznik AF "szeroki-wąski" - miałem na stałe włączone "wąski" czyli centralne pole AF jednopunktowy. A że brak krzyżowych czujników - wystarczy trochę przekrzywić aparat pdczas pomiaru ostrości gdy akurat trafisz na obiekt który jest tylko "poziomy".... A jak bedzie gładki to nie pomogą żadne czujniki - ani krzyżowe ani ukośno-skrętne ;-)
- zdalne wyzwalanie flesza- nie mam takiego sprzętu, nigdy nie miałem wobec tego ani możliwości ani potrzeby ;-)
- korekta światłą zastanego trudna ??? - po prostu jest możliwość korekty mocy błysku w trybie M za pomocą przycisku z lewej strony obok obiektywu, a ze akurat tu trzeba wiedzieć co sie robi :roll: to inna sprawa.... Jak się upewnisz, ze dobrze dobrałeś moc doświetlenia? Muszisz zrobic serię zdjęć testowych, zanotować parametry, oddać film do wywołania, no i - przeanalizować uzyskane wyniki.... Przy następpnej sesji stosujesz ustalenia i jest OK :-)
- brak wielokrotnej ekspozycji - nigdy tego nie potrzebowałem :-/
- brak wstepnego uniesienia lustra - fakt , ale można posiłkować się (o ile dobrze pamiętam) samowyzwalaczem. Zresztą jest to istotna funkcja chyba wyłącznie przy zdjęciach makro i do tego ze statywu.
- brak shifta - fakt. Ale ja nigdy nie mialem aparatu z shiftem, wiec mi to nigdy nie przeszkadzało.

Dodam do zalet: niezwykle skuteczny i precyzyjny system ustalania ekspozycji - praktycznie w 90% jechałem na autoamcie (tryb A, obiektyw na A) negatywy i slajdy - klatki źle naświetlone to był naprawdę wyjątek! A jak nie jesteś pewien to wybierasz do woli Av, Tv, M.... Albo użyjesz bracketingu i się z pewnością wstrzelisz - bo jednak mogą sie zdarzyć trudne obiekty..... No, to chyba na teraz starczy :-D Pytaj dalej, jak wiem to odpowiem :!:

MZ-5n to nazwa na świat, a ZX-5n to na USA.

Acha, wizjer nie jest taki zły, porównywalny z *istD, a na pewno lepszy niż MZ-6 ;-)
 
Jowisz  Dołączył: 24 Maj 2006
Powiem szczerze, własciwie nie mam doswiadczenia w robieniu zdjeć z dodatkowa lampa błyskową, zazwyczaj pstrykam tylko w plenerze. Dlatego chciałem kupić aparacik który by juz dobrze pracował z lampą.

Napisałeś: ...Jak się upewnisz, ze dobrze dobrałeś moc doświetlenia? Muszisz zrobic serię zdjęć testowych, zanotować parametry, oddać film do wywołania, no i - przeanalizować uzyskane wyniki.... Przy następpnej sesji stosujesz ustalenia i jest OK :-) ...

Nie wiem czy dobrze zrozumiełem, ale czy piszesz o testowaniu konkretnej lampy? czyli taki tescik dla kazdej lampy jeśli ktos posiada więcej niz jedna.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach