JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Prakticar 1,8 50 PB otwarty (kolejna pochodna Orestona 1,8 50)
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
FA43


 
KasiaMagda
[Usunięty]
Pancolar 50mm f1,8



 

koralik  Dołączyła: 16 Sty 2009
KasiaMagda, Bardzo mi się podobają :D
 
KasiaMagda
[Usunięty]
koralik, dziękuję :-B Mi tez się podobają, dopiero w tym roku mogę robić zdjęcia jakie mi się podobają, bo mam do tego obiektywy, które do tego się nadają. No i różowy mój ulubiony kolor :mrgreen: ładnie wychodzi na zdjęciach, bo czerwony zauważyłam, że nie bardzo tymi starymi obiektywami.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Panaleica dg summilux 15 mm f/1.7, @1.7

 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
KasiaMagda, to teraz jaki kupujesz następny? :)
 

koralik  Dołączyła: 16 Sty 2009


[ Dodano: 2019-05-12, 22:01 ]
Ja poczekam aż KasiaMagda, zacznie wyprzedawać sprzęt :mrgreen:
 
KasiaMagda
[Usunięty]
koralik, piękna wiosna :-D Nawet ten listek pasuje :-D

PiotrK., przydałby mi się jeszcze Helios 44-2 albo Helios 44-7. Widziałam zdjęcia i ładnie kręcą. Zastanawiam się czy one oprócz numeru seryjnego czymś się różną w budowie soczewek ?
Ale zrobiłam publiczne postanowienie i muszę się tego trzymać :evilsmile:
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Układ optyczny jest ten sam, modele różniły się kształtem i ilością listków przysłony oraz powłokami.
44m-7 ma mieć teoretycznie najlepszą rozdzielczość.
Po 44m-7 były jeszcze różne zenitary o ogniskowej 50mm i światłosile pomiędzy 1.7-2. Miały inną formułę optyczną, o ile wiem nie 'kręcą', za to są ostre i kontrastowe.
Wśród nich jest jeden model z kwadratową przysłoną ME1, trudno dostępny, a jeżeli już to po absurdalnych cenach.
Jest też brzydal w plastikowej obudowie, Zenitar K2.
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Dzięki, to trzeba będzie kupić ten 44m-7 w przyszłości :)
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Heliosy 44 kręcą lub nie niezależnie od wersji. To cecha konkretnej sztuki. Mam H44 m39 z 1967r. KMZ który nic "nie kręci " i produkcji MMZ z 1968 który"kręci jak szalony" (albo odwrotnie, już się w tym gubię) :-D
 

koralik  Dołączyła: 16 Sty 2009
A po ile chodzą takie heliosy ??
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
:-D ??? Trafiło się przy różnych okazjach. Np. na targu staroci w Dębicy miesiąc temu oglądałem sprawnego Zenita 3M z Heliosem 44 (KMZ zebra z 67r.) i nadrukiem na aparacie: 50 rocznica rewolucji (cyrylicą) za 80 PLN. Nie kupiłem bo mam podobny. Bywają i na alleluja.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Pentax 2.8 100 macro WR @ f=7.1


[ Dodano: 2019-05-13, 09:28 ]
JacekK napisał/a:
Heliosy 44 kręcą lub nie niezależnie od wersji. To cecha konkretnej sztuki. Mam H44 m39 z 1967r. KMZ który nic "nie kręci " i produkcji MMZ z 1968 który"kręci jak szalony" (albo odwrotnie, już się w tym gubię) :-D


Możliwe że masz rację, że ten bokeh w jakimś stopniu zależał od przypadku, albo zmian technicznych nie rejestrowanych jako odrębna wersja.
Ja Heliosy kupowałem kilka razy i kilka razy sprzedawałem, bo niczym nie zachwycały, były 'takie sobie'.
W końcu za którymś razem kupiłem 44M-6, który w pierwszym odruchu chciałem zwrócić, bo miał wewnątrz jakieś skazy, koncentryczne jakby zarysowania, ale bardziej wyglądające na efekt wady produkcyjnej niż późniejszej ingerencji. Do tego jakąś kropkę, tez na wewnętrznej soczewce...
I to właśnie ten egzemplarz okazał się najostrzejszy, ma świetną rozdzielczość, plastykę i rozmycie tła wyróżniające spośród wielu innych 50tek. Jeden z tych obiektywów, których nigdy się nie pozbędę :)
Poniżej 2 zdjecia, możliwe że już wrzucałem tu na forum. Pierwsze chyba na f=2.0 (K-70, APSC) lub minimalnie przymkniętej, drugie chyba na f=4 (K1-II, FF). Jak widać na FF nic mu nie brakuje :)


 
KasiaMagda
[Usunięty]
PiotrK. napisał/a:
Pentax 2.8 100 macro

Takie macro też by mi się przydało. Eh... ;-)

Ten Helios, który obecnie mam z 8 listkami przysłony (Helios 44M f2) jest ostry, ma w słońcu landrynkowe kolorki ale nie chce kręcić.



Helios 44k-4 f2, który dałam do przeróbki, kręcił ale kolory miał standardowe.



Lubię czytać jak piszecie o tych Heliosach. Dochodzę do wniosku, że trzeba trafić na "swój" egzemplarz oraz nauczyć się w jakich warunkach oświetleniowych można z niego to "coś" wydobyć.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
KasiaMagda, jak dla mnie oba kręcą, chociaż drugi faktycznie mocniej.
I patrz, że nie potrzeba do szczęścia jakiejś wielkiej jasnej Sigmy, Delty czy innej Kappy. A to ci dopiero ;-)
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Ryszard, dokładnie :-B
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
to czy 'kręci' to zależy tez od światła i to raczej tego padającego od przodu w obiektyw; na pierwszym Twoim zdjęciu moim zdaniem widac że ma przynajmniej poważne zadatki na krętacza :)

Heliosy jak wiadomo są słabe pod światło, 'wyprane' kolorki to prawdopodobnie skutek tej słabości
Ten drugi - proponuję poeksperymentuj z przysłonięciem go np dłonią od góry: przytrzymaj dłoń jak najbliżej obiektywu osłaniając go od nadmiaru światła. U mnie na APSC efekt był kolosalny, widać go od razu w wizjerze. Jeżeli pomoże, proponuję kup redukcję filtrową z 52 np na 67 (czyli z gwintu w aparacie 52 na gwint filtra 67) i głęboką osłonę w rozmiarze 67 jak do obiektywów od długiej ogniskowej. W algierze wszystko za parę złotych.

Na FF osłona powinna być oczywiście odpowiednio większa.

[ Dodano: 2019-05-13, 11:12 ]
KasiaMagda napisał/a:
PiotrK. napisał/a:
Pentax 2.8 100 macro

Takie macro też by mi się przydało. Eh... ;-)


Teraz była promocja na K1-II, 'dawali' do niego np 2.8 100 macro WR. Widzę po ogłoszeniach, ze część osób które kupiły K1 sprzedaje te zupełnie nowe obiektywy znacznie poniżej ceny sklepowej, np 1.5-1.6k
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Na APS-C wystarczy zwykła np od Jupitera 37 lub podbna, nie winietuje

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach