Kadet80  Dołączył: 28.11.2013
Markoopole napisał/a:
to w ogóle współpraca z wyzwalaczami radiowymi odbywa się na zasadzie łutu szczęścia.

powaznie?
dobrze ze nie mam tego problemu..
yn rf-603II w wersji C i wszystko sie ladnie odpala..

Krzychoo  Dołączył: 13.09.2006
Niedługo w sprzedaży pojawi się Yongnuo 560-TX:
http://www.yongnuoaccesso...yn-560-iii.html
Pisze się o tym od roku, ale zaczęli już przyjmować kasę na zamówienia, lada chwila pierwsze egzemplarze trafią do ludu. Jest to sterownik do lamp 560III. Ustalasz moc lampy i możesz je pogrupować w max. 6 grupach. Nie jest to może jakaś mega rewelacja, bo ustalanie mocy błysku możliwe jest póki co tylko dla lamp YN-560III, ale daje to duże możliwości i ma działać do 100 m. Nareszcie i dla Pentaxa będzie dostępne sterowanie lampami w grupach, z ustaloną mocą oddzielnie dla każdej grupy. A lampy Yongnuo są dobre i tanie.

Pierwszy radiowy p-ttl też już jest:
http://www.aokatec.com/AK-TTL.html
Działa na zasadzie konwersji błysków lampy wbudowanej na sygnał radiowy i potem odbiornik robi to samo w drugą stronę. Czyli nadal sterujesz lampą wbudowaną, ale zyskujesz niezawodność transmisji radiowej. No i ta nakładka zasłaniająca lampę wbudowaną pomoże wyeliminować światło lampy wbudowanej ze zdjęć. Rozwiązanie uniwersalne, dla wszystkich systemów. Trzeba mieć zatem lampę, która działa jako slave w p-ttl'u i już.

A co do Pentaxa to zawsze można sterować lampę zewnętrzną za pomocą wbudowanej. W przeciwieństwie do C i N Pentax oferuje to rozwiązanie od najniższego modelu aparatu. W tamtych systemach dostępne jest to tylko w droższych korpusach.

Markoopole  Dołączył: 06.06.2014
No i znów argument by był to jednak Pentax. Skoro się da... ;-) Nie zmienia to jednak faktu, że z tego typu akcesoriami do Pentaxa jest trudniej. Nadal nie widzę radiowego nadajnika, który wpięty w body wyzwalałby inną lampę przekazując w pionie PTTL. Ciekawe czy jest z tym jakiś problem czy producentom się nie opłaca ?
Jeszcze pytanie a'propos sterowania lampą wbudowaną. Czy steruje ona wyłącznie oryginalnymi lampami Pentaxa (które są bardzo drogie), czy są tańsze zamienniki ?

Mogą być inne, np. Metz.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Również Sigma i różne klony tumaksopodobne.

pyciar  Dołączył: 29.06.2007
Markoopole, a ja zapytam z jeszcze innej strony: tak bardzo potrzebujesz TTL? prawie od zawsze błyskam wbudowaną i wyzwalam nią różne yongnuo, SB-, i studyjne. Gdy nie chcę żeby na obrazie była widoczna to ustawiam moc na min. i ją czymś zakrywam żeby błyskała w ścianę/sufit. Mocy wystarcza do odpalenia fotocel

pyciar napisał/a:
tak bardzo potrzebujesz TTL?

Dla mnie początkującego PPTL przy fotografowaniu z lampą jest jak znalazł. Na dobrą sprawę można też nie używać pomiaru światła i ostrzyć ręcznie- tak samo z PTTL-em. Fotografowanie w manualu to wyższa szkoła jazdy- mam nadzieję, że i na to przyjdzie czas a technologia skoro jest to niech ułatwia życie. No i jak w Twoim rozwiązaniu wyzwolić np. lampę stojącą np. na lewo od aparatu, nieco w tył, czy fotocela wyłapie błysk w takim układzie ?

[ Dodano: 2014-06-24, 21:18 ]
Krzychoo napisał/a:
Działa na zasadzie konwersji błysków lampy wbudowanej na sygnał radiowy i potem odbiornik robi to samo w drugą stronę.

Czy dobrze rozumiem (działanie PTTL i tego systemu), że lampa wyzwalana po wykonaniu przedbłysku ponownie komunikuje się z aparatem i dobiera moc na podstawie tego co aparat zmierzył systemem pomiaru światła w momencie przedbłysku ?

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
Markoopole napisał/a:
czy fotocela wyłapie błysk w takim układzie ?

To zależy od lampy. Np. Yongnuo 460 II ma bardzo czułą fotocelę w przeciwieństwie od np. Metza 44-AF1 który musi widzieć błysk.

pyciar  Dołączył: 29.06.2007
Jeśli warunki są stałe/kontrolowane to nie widzę potrzeby stosowania ttl-a (niestety nie przekonałem się do pttl-a, moze gdybym miał mocniejsza lampę to było by inaczej)

Fotocele z których korzystałem łapią z bardzo daleka (jak na warunki domowe), ze światła odbitego a nawet zza ściany/okna czy we wnętrzu parasolki.

philip100  Dołączył: 30.10.2010
Krzychoo napisał/a:
Niedługo w sprzedaży pojawi się Yongnuo 560-TX:
[CIACH]
(...)

Już dostępny.
Pentax K-3 K-30 K-300 K-7
Pentax K-5 II K-5 IIs K-50 K-500
Wszystko
$44.99 z darmową wysyłką (7-15 dni, lub EMS/DHL/UPS/Fedex/etc, 2-7 dni + $19,99) .

Makler  Dołączył: 09.03.2009
Najważniejsze że działa z K-300 :shock: :mrgreen: . Czuję w kościach że to wszystko jest ten sam model, szczególnie że na liście nie ma nigdzie k-5 (pierwszej). Tak czy siak fajnie że jest coś co ma działać, czekam na testy :-) .

To jest ten sam model (jeżeli oboje mamy na myśli 560-TX), uniwersalny dla wszystkich modeli aparatów, z wyjątkiem Sony/Minolta. Wykorzystywany jest tak naprawdę tylko pin środkowy, dodatkowe służą co najwyżej do wybudzania urządzenia. Jestem ciekawy jak wypadną testy i czy lista poprawek/ulepszeń będzie długa.

Makler napisał/a:
Najważniejsze że działa z K-300 :shock: :mrgreen:

Faktycznie :mrgreen: Skopiowałem opisy nie zagłębiając się w szczegóły. Ważne, że projektanci YN myślą rozwojowo o pentaksie ;-)
Oczywiście wszystkie te modele są takie same. Dla porządku zapodałem linki zgodnie z tym co znalazłem na stronie.

PS.
Podlinkowany przeze mnie (i Krzychoo) sklep jest fake (linki ze swojego posta usunąłem). Zgodnie z informacjami YN, premiera 560-TX jeszcze się nie odbyła. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to najlepiej obserwować ich sklep na eBay'u.

Enzo napisał/a:
To zależy od lampy. Np. Yongnuo 460 II ma bardzo czułą fotocelę w przeciwieństwie od np. Metza 44-AF1 który musi widzieć błysk.

Rozumiem, że to dotyczy wyłącznie pomieszczeń, w plenerze to nie zadziała ?

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
Markoopole napisał/a:
w plenerze to nie zadziała ?

Nie sprawdzałem. Ale przypuszczam, że w słoneczny dzień mogą być problemy i lepiej spisze się radio.

Enzo napisał/a:
lepiej spisze się radio.

Niestety radio dla Pentaxa to max 1/180. W słoneczny dzień to może być ograniczenie. I nie pobłyskasz radiem w PTTL-u. Nie rozumiem czemu to taki problem zrobić dla Pentaxa coś jak Yongnuo 622N. Rozumiem, że C i N jest więcej ale Pentax nie jest jakimś bardzo małym marginesem rynku jak sądzę.

Krzychoo napisał/a:
(...) Jestem ciekawy jak wypadną testy i czy lista poprawek/ulepszeń będzie długa.

Testów jakichś szczególnych nie przeprowadzałem, ale mogę napisać, że kontroler "działa jak natura chciała" ;-)
Dla mnie najważniejszą zaletą jest możliwość spięcia go z RF-302/303 i używania do kontrolowania błysku podczas zdalnej pracy z puszką. Na sankach aparatu umieszczam wtedy RF303, koło klawiatury kompa mam YN-560TX i właściwie do sceny podchodzę jedynie gdy trzeba zmienić ułożenie softów/modyfikatorów, lub fotografowanego obiektu :-)
Myślę, że dla osób, których nie interesuje TTL, takie combo to obecnie jedna z najlepszych opcji taniego, manualnego błyskania (biorąc pod uwagę to, że 560-ki są na prawdę dobrymi i solidnymi lampami).

Kupiłem uniwersalny. Działa z P i C. Baterie (eneloop'ki standard) trzymają już przeszło tydzień.
Z czystym sumieniem polecam sklep YN na ebaju - nigdy nie musiałem się prosić o zaniżenie wartości i opcję gift - wysyłają tak z automatu :-) .

[ Dodano: 2014-08-08, 21:17 ]
Klikany (5249 x 3500 px)

[ Dodano: 2014-08-09, 13:55 ]

[ Dodano: 2014-08-09, 18:18 ]

Bubsztyk  Dołączył: 07.01.2014
Zadam na szybko pytanie, bo przeczytałem ten wątek i trochę mi się miesza. Mam lampę YN 560III i chciałbym ją zdalnie odpalać, chcę kupić RF-603II tylko czy mam wybrać C czy N Jedni piszą że z N nie działa a inni odwrotnie. Mój aparat K20D.
Z góry dzięki za odp.

Obie będą działały, na pewno. Miałem wersję N, tu na forum znajdziesz opisy, że działa wersja do C. Do wersji C możesz wybrać taką z kabelkiem C1, może się przydać jako zdalny pilot do aparatu w połączeniu z odbiornikiem. To jedyna różnica.

Bubsztyk  Dołączył: 07.01.2014
Ok, dzięki za szybką odpowiedź. Dla Ciebie :-B
Pozdr

Skocz do: