Lustro  Dołączył: 10 Lip 2013
K-50 i Metza 58 AF-1 - błyskanie w PTTL zależne od obiektywu
Jako że często fotografuję używając lampy, stwierdziłem że czas na próbę zmierzenia się z PTTL Pentaxa. Do tej pory używałem Metza 32 MZ-3 z sca3701 a ostatnio głównie Nikona SB-24. Często fotografuję różne imprezy, występy i zawody w których biorą udział moje dzieci i użycie lampy w niektórych warunkach jest konieczne. Zwłaszcza w turniejach tanecznych, gdzie mamy do czynienia z zaciemnieniem sali. SB-24 sprawowała się dość dobrze, problem stanowiła tylko ciągłe pilnowanie parametrów w automacie, lub w przypadku manualu - zmieniające się odległości od „modeli” (np. w tańcu)
Zacząłem więc polowanie na portalu aukcyjnym aby wejść w posiadanie lampy z PTTL i wkrótce trafiłem używanego Metza 58 AF-1. Gdy tylko paczka wpadła mi w ręce, złapałem za K-50 z podpiętym P18-135, szybki przegląd funkcji, ustawienie PTTL i … tragedia :-( . Zdjęcie totalnie niedoświetlone. Instrukcja do lampy na monitor, nauka wszystkich ustawień, ponowna próba i … tragedia :evil: . Następnie próba zdjęcia w trybie automatycznym lampy – super. :mrgreen:
PTTL w małym pomieszczeniu czasami daje rade, ale już w pokoju około 30m2 – totalna porażka. Automat w pełni powtarzalny.
Pierwszy test bojowy lampy przypadł na imprezę rodzinną - 18-tkę. Sala dość spora, pierwsze próby przed przybyciem gości potwierdziły totalną nieprzydatność PTTL i powtarzalność automatyki lampy. Okazało się również że 18mm na krótkim końcu to trochę dużo. Na szczęście wziąłem ze sobą dawno nieużywany 16-45. Zawsze to 2 mm. Zmieniłem obiektywy i coś mnie tknęło. Przełączyłem lampę na PTTL i … :shock: zdjęcie poprawnie naświetlone. Próby różnych ustawień parametrów w aparacie, obracanie głowicy lampy, różna ilość światła w pomieszczeniu – zdjęcia akceptowalne.
Impreza się udała, zdjęcia w większości też. Dla próby część robiłem w automacie i część PTTL. W tej chwili nie jestem w stanie rozróżnić które jak.
Dziś znalazłem chwilę czasu, wyciągnąłem kilka obiektywów i przeprowadziłem testy. Poniżej zestawienie działanie lampy w zależności od zamontowanego obiektywu. Ogniskowa w przypadku zoomów nie wpływa na zmianę zachowania zestawu.
Obiektyw: PTTL A
DA 18-135: - +
DA 16-45: + +
DA 50-200: - +
DA 55-300: - +
P-A50/1,7: + +
Helios 44-M4: + +
Helios 44-M6: + +
DA 35/2,4 + +
P-M135/3,5 + +

Z obiektywami z którymi PTTL działa poprawnie, zdjęcie z PTTL są jakieś 0,5 EV ciemniejsze w stosunku do zdjęć z automatyką lampy. Zdjęcia z obiektywów gdzie PTTL działa nieprawidłowo są bardzo niedoświetlone.
Jaki z tego wniosek :?:
Jeżeli PTTL w K-50 z Metz 58 AF-1 to musi być stary obiektyw :?: :shock: :?:
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Na długich ogniskowych nie ma co się dziwić lampa posiada kąt rozbłysku dla obiektywów 18-105mm wszystko powyżej to zabawa
 

Lustro  Dołączył: 10 Lip 2013
Znalazłem takie zestawienie z którego wynika że Metz 58 AF-1 z softem powyżej V4 wspiera K-50. Ja ma V6, jednak nie działa tak jak powinno i chyba wiem o co chodzi.
https://www.focusnordic.s...mpatibility.pdf

Nie wiem ile w tym jest prawdy, ale gdzieś czytałem, że Pentax prawdopodobnie nie udostępnia firmom niezależnym algorytmów komunikacji body – obiektyw, body – lampa. Firma musi sobie kupić nowe body i po prostu „zhakować” komunikację.
Rozmyślając nad wynikami mojego „testu” widzę jedną zależność – i nie jest to oczywiście wiek obiektywu ;-) a stałe światło. Wszystkie stałki mają oczywiście określoną przysłonę minimalną, zoomy już nie. Mam tylko jednego zooma ze stałym światłem DA16-45 i z nim nie ma problemu. Pozostałe ze zmiennym światłem niedoświetlają. I nie ma tu żadnego znaczenia, na jakiej przysłonie robione jest zdjęcie.
Nie wiem czy po prostu z moim zestawem jest coś nie tak: K-50 czy raczej z Metzem, czy po prostu Metz nie do końca opanował komunikację lampy z body po PTTL z zoomami o zmiennym świetle? Zapraszam chętnych do przeprowadzenia testów współpracy body – lampa po PTTL i wrzucenia do tego wątku. Szczególnie zoomów o stałym świetle. Przypuszczam, że lampy systemowe nie będą mieć takiego problemu.
Może inne body i inne Metze nie mają tego problemu? Może porostu moja lampa ma uszkodzony soft?

[ Dodano: 2016-10-05, 14:32 ]
Nikt na forum nie ma lampy zewnętrznej do Pentaxa i zooma :?: :-(
Pomóżcie. Nie wiem czy to jakaś wada mojego zestawu, czy po prostu taki zestaw tak ma.
Nie wiem czy jest sens kombinować z inną lampą. Proszę o pomoc w rozstrzygnięciu czy:
- Czy lampy Metza źle współpracują w PTTL w przypadku gdy podpięty jest zoom o zmiennym świetle?
- Czy lampy Pentaxa działają w takich zestawieniach poprawnie?
Proszę posiadaczy lamp zewnętrznych, obsługujących PTTL o pstryknięcie kilku zdjęć i podaniu wyników testu w tym wątku.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ja mam K-50 + Metz 48 i nie jestem zadowolony z efektów jakie daje ten duet.
Z GX-20 ta sama lampa działa przewidywalnie...
Z K-50 są problemy.
Dosyć często zdarzają się prześwielone zdjęcia.
Czasy jakie dobiera korpus (piorytet przesłony) są zbyt długie 1/25 sek. ? i ISO zawyżone również.
Muszę posiłkować się manualnie żeby coś wychodziło...
Coś tu jest nie tak albo z lampą albo z korpusem ?
Soft jaki mam w lampie to Ver. 5.0 ?
Widzę że teraz jest nowy ver. 6.0 ;-) Spróbuję wgrać ten ? Może będzie lepiej ?
 

Lustro  Dołączył: 10 Lip 2013
A mógłbyś zrobić podobne testy do moich?
Ustawić tryb manualny w body ze stałymi nastawami i pstryknąć zdjęcia w PTTL i z automatyką własną lampy dla różnych obiektywów. Jak masz również GX-20 to identyczną procedurą także dla niego. Może po prostu Metz nie do końca wspiera K-50.
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
Zestawienie poprawności współpracy z obiektywami jest pewną wskazówką.
Spróbuj tam, gdzie współpraca z lampa sprawia problemy użyć trybu M, lub P. Ja jak muszę błyskać (Metz 50), to ustawiam zazwyczaj jeden z tych trybów i jest w miarę dobrze. Moja lampa nie ma automatyki własnej i używam zazwyczaj PTTL. Tryby półautomatyczne - np z preselekcją przysłony u mnie są całkowicie nieprzewidywalne.
 

Lustro  Dołączył: 10 Lip 2013
Powiem szczerze, że z lampą zewnętrzną zawsze pstrykam w manualu na body. Teraz dla próby przestrzeliłem DA18-135 i DA 16-45 w Av i Tv. Nie wchodząc w to jak body dobrało pozostałe parametry, zdjęcia potwierdzają poprzednią tendencję. Z 18-135 ogólnie działa źle. I to co ciekawe jeżeli w trybie M aparatu - automatyka lampy działa w pełni powtarzalnie, to w trybach Av i Tv nawet automatyka lampy się gubi. Dwa zdjęcia robione jedno za drugim, czasami dają zupełnie inny wynik - jedno jest ok. a następne całkiem ciemne. W tych trybach to wręcz PTTL jest lepszy, nie doświetla, ale stale tą samą wartość, pewnie około 1,5 do 2 ev. Z Da 16-45 żadne problemy nie występują. Zarówno w Av jak i Tv PTTL i automatyka lampy działają dobrze i w pełni powtarzalnie.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Klika prób z firmware 6.0 w Metz 48 i wydaje się że prześwietlanie zdjęć nie występuje.
W trybach auto wady to : długi czas średnio 1/25 sek. i wysokie ISO.
Można posiłkować się trybami M i P i sobie wszystko samemu ustalić wtedy wyniki całkiem ok.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach