bigrafi  Dołączył: 29 Lip 2010
Moja właśnie dotarła. Wziąłem samo body do tego Sigma 50mm EX macro i kit II. Jak na parę chwil testowania :shock: W porównaniu z k100d rewelacja. Szybki autofokus, zdjęcia przetestuję jutro. Na razie jestem na etapie zaznajamiania się z instrukcją obsługi.
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
czekamy z niecierpliwością :-P

[ Dodano: 2010-11-12, 20:15 ]
bigrafi -- jest szansa zebyś przesłał na maila instrukcje obsługi (pdf-z płytki) :?:
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Mam już Pentax'a K-r :) Cóż, jestem zmęczony, bateria sie ładuje więc wiele nie powiem :)

Pierwsze w wrażenie (punktem odniesienia jest dla mnie mój K10D) - solidna konstrukcja, dobre materiały, genialny kompaktowy rozmiar i waga. Wszystkie guziki i pokrętło działają precyzyjnie. Klapka karty pamięci wygląda na dobrze zaprojektowaną. Klapaka beterii sprawia wrażenie nazbyt delikatnej. Wyświetlacz duży i b.czytelny.

Jeżeli chodzi o podświetlanie punktów ostrości to wg. mnie żaden tam "kolimator", wszystko ładnie i czytelnie. Paluszek Filipinki na miejscu.

Co do AF to działa szybciej od K10D i mniej "myszkuje" - nie wiem o ile szybciej działa ale skoro moja percepcja to rejestruje to znaczy, że różnica jest znamienna. Niestety wiertarka AFu nie działa ciszej niż w K10D :(
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
gratulacje i po naładowaniu aku czekamy na dalsze relacje.
A tymczasem :-B bo po takim zakupie pewnie ciężko usnąć ;-)
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Dalej się ładuje :)

Dodam jeszcze, że wbudowana lampa błyskowa wyskakuje wysoko nad aparat - i to dobrze dla obrazu, sama jednak sprawia wrażenie delikatnej. Szkoda, że guzik spustu migawki oraz sanki lampy błyskowej nie są pomalowane na czarno :(

Dużym plusem jest położenie przycisku kompensacji ekspozycji - często z niego korzystam i teraz będzie mi wygodniej.
Ciekaw jestem jaka będzie trwałość farby z piktogramami na guziakch, nie słyszałem aby na jakimś Pentaxie się ścierała (co innego w Samsungach).

Aha. Jeżeli chodzi o dźwięk "robienia" fotki w K-r to w porównaniu do K10D jest on dużo kulturalniejszy (cichszy, ,mniej drażniący).

 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
jakby to było możliwe wstaw jakieś fotki jak już uzbierasz
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Wrzucam cosik na próbkę K-r'a. Wszystkie bajery w menu powyłączane.





Uploaded with ImageShack.us
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jestem po dwukrotnym oglądaniu K-r w MM, już mam zamówione body, więc jak dostanę je ok. wtorku, będę mógł napisać nieco więcej, na razie mogę przekazać trochę uwag, które mi się nasunęły.

Body nieco małe, mały palec ucieka pod spód aparatu, za pierwszym razem sądziłem, że jest niewygodny, za drugim doszedłem do wniosku, że jest zupełnie ok, grip boczny dobrze wyprofilowany, generalnie trzymanie jest w porządku, pomimo, że nie mam małych rąk. Klapka baterii wygląda na delikatną, ale też nie sądzę, żeby były z nią problemy.
Klawisze rozmieszczone nieco gorzej niż w K100d, ale myślę, że z przyzwyczajeniem nie będzie problemu.
Plastik wydaje się być gorszy, ale tragedii nie ma.

Wizjer, jak to wizjer w większości dzisiejszych aparatów, tunel i tyle, jak spojrzę w mojego ME, to nie ma co porównywać. Nie zauważyłem wspominanych przez kogoś wcześniej problemów z krzywym obrazem, czy faktem, że częściowo nie widać dolnej belki z danymi. Wszystko jest widoczne, także bez obawy.

AF bardzo szybki, trafia w cel, czasem miał problemy na jednolitej powierzchni, ale to chyba normalne, warunki oświetleniowe były sklepowe. Podświetlenie wybranego punktu ostrości działa, wygląda normalnie, jak u mnie w K100d.

Menu rozbudowane, bardziej się wgłębię, jak dostanę swój egzemplarz. Dobry dostęp do najczęściej używanych funkcji, mam nadzieję, że brak "klawiszologii" na body nie będzie żadnym utrudnieniem w fotografowaniu.

Ekran imponuje, świetna widoczność i rozdzielczość. Nie miałem karty w aparacie, także nie widziałem podglądu zdjęć, ale menu wygląda bardzo dobrze, tym bardziej, że można sobie ustawić motywy wyglądu :))

Na razie niepokoi mnie brak możliwości zakupu akumulatora lub koszyczka na paluchy, no ale jeszcze wcześnie jest.

Na razie tyle, jak mi się coś istotnego przypomni, dopiszę, chyba, że zdążę już zająć się własną karetką
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
dzięki za opisy. Nareszcie coś sie dzieje i można się czegoś dowiedzieć o k-redce. :-D
 

eurojacek  Dołączył: 30 Paź 2009
kris81pl napisał/a:
Wrzucam cosik na próbkę K-r'a. Wszystkie bajery w menu powyłączane.

arob napisał/a:
jakim obiektywem to cyknołeś

wszystko masz w exifie (pierwsze zdjęcie) :
Model aparatu : PENTAX K-r
Czas naświetlania [s] : 1/30
Liczba F : 4.5
ISO : 3200
Lens Type : smc PENTAX-FA 50mm F1.4
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Uchwyt aparatu to sprawa subiektywna, trzeba samemu przymierzyć. Mnie K-r przypasował
Wyświetlacz w porównaniu do K10D, hmm bajki Panie, bajki :)

Na dzień dobry menu jest ustawione w tryb idioten friendly - trzeba powyłączać ulepszenia, odszumianie itp.
Co do menu to jest bardzo czytelne, są dwie wielkości czcionek. Menu jest spolszczone, aczkolwiek dzień tygodnia podaje skrótem angielskim - chyba wykryłem buga w polskim sofcie :)
Mogli dać nieco szybszy dostęp do ustawienia sposobu pomiaru światła (w K10D miałem od tego pierścień).

Dioda wspomagania AF świeci na zielono. Ja ją wylaczylem w sofcie.

Dużo filtrow cyfrowych. Swoją drogą gdyby dodali maskę wyostrzającą i mikser kanałów jako filtry to byłaby lustrzaneczka cudo - może w nowym sofcie dadzą :)

Aha, w PhotoMe sprawdziłem, na aparacie przed kupieniem była zrobiona tylko jedna fotka (nie wiem czy mu wierzyć).

Jak dla mnie lustrzanka ma to czego szukałem - niewielkie gabaryty, jest niepozorna, i to wrzystko przy zachowaniu b.dobrych parametrów. Minusem K10D była dla mnie jego waga - po tygodniowej wycieczce w upałach 41st.C zK10D na szyi miałem go już serdecznie dość. K-r na szyi wygląda jak jakiś ultrazoom, dość niepozornie.

Każdy z nas ma inne priorytety w wyborze aparatu.
 

bigrafi  Dołączył: 29 Lip 2010
Moje pierwsze zdjęcia K-r. Obiektyw Sigma EX 50mm. Zdjęcia prosto z puszki. Otwarte i zapisane w XnView w celu zmniejszenia wielkości.
Jak dla mnie - w porównaniu z K100d, zdjęcia są mniej ostre.




Uploaded with ImageShack.us

Zdjęcie Kit 18-55 DAL II



Uploaded with ImageShack.us
 
pjurek99  Dołączył: 03 Lis 2006
  Moje pierwsze spostrzeżenia (zestaw K-r + Tamron 10-24)
Trochę połaziłem z aparatem tu i tam. Potestowałem i mam parę spostrzeżeń:

1. Widać, że to nowość - nawet dołączony nd CD program trzeba było upgrade'ować ze strony pentax.jp - no i jeszcze wyrzucić polskie znaczki z nazw katalogów (chodzi o Windows 7; nie badałem na OS X)

2. Zauważyłem tendencję do robienia jasnych zdjęć - nie wiem, czemu, ale mam takie nieodparte wrażenie.

3. Czasem w dziwnych okolicznościach przepali zdjęcie z lampą 540FGZ

4. Trudno mi się wypowiadać o AF, bo nie mam szybkich obiektywów, chociaż na starym poczciwym 18-55 (kit od istDSa) chodzi sprawnie; zawsze celnie

5. Tamron musi mieć małą rozdzielczość - AF niestety nie łapie ostrości, jak należy, albo jestem mało spostrzegawcy - zawsze muszę doostrzać przestawieniem ogniskowej na ~20mm

6. Oczywiście przy włączonym LV zdecydowanie trudniej złapać ostrość

7. Pomimo, że to amatorska puszka a ja nie jestem jakimś profi - udało mi się opanować pewne manewry z menu i dostępnymi przyciskami, aby działać w miarę sprawnie

8. O samym obiektywie - nie umiem się przyzwyczaić do takiej ogniskowej - cały czas muszę walczyć o złapanie pionu, żeby nie robić zbędnej (tak, gdzie nie jest wskazana) dystorsji

9. Obiektyw nie jest zbyt plastyczny, ale do zastosowań domowych - ujdzie; wadą jest wyraźna aberracja

10. Muszę się wybrać przy dobrej pogodzie na zewnątrz i porobić ujęcia z niewielkimi czułościami na statywie (tak max do ISO400) ; tymczasem aż śmieszy mnie łatwość, z jaką robi się zdjęcia w ciemnym pokoju przy ISO25600 :shock:

Początkowo brałem K-r z zamiarem wymiany go na K-5 pod byle pretekstem. Ale te byle preteksty póki co dewaluują się wobec moich zapotrzebowań oraz wobec jakości sprzętu. Jako ten, co przesiadł się z istDS'a wiem, że nie ma po co wracać, choć na DS w dobrych warunkach oświetleniowych się nie zawiodłem. Pozostanie pewnie jako backup albo jako sprzęt w rodzinie.

I jeszcze jedna ważna sprawa - żeby kupić K-5 teraz musiałbym dołożyć drugie tyle, co dałem za K-r. Czy za zewnętrzny wyświetlacz, uszczelnienia, ciut większy korpus i możliwość gripa warto tyle kasy dorzucić? Nie wiem.

Ale już mając na uwadze to, że K-5 ma lepszą sprawność tonalną i po zrobieniu serii PEF'ów i próbie wyciągnięcia z nich, ile się da - powiem, że nad tą sprawnością się zastanowię. Albo poczekam roczek na K-3 :evilsmile:
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Witam!!!

Co do ostrzenia K-r to z wymienionymi w mojej stopce tamronami (poza 300) nie zauważyłem żadnych problemów z ostrzeniem czy doostrzaniem w warunkach raczej słabo oświetlonego pokoju ok. godz.14 :)

Jeżeli idzie o soft dodany do puszki, czyli PENTAX Digital Camera Utility 4 nie mam zadnych problemów z instalacją, nic nie wymaga aktualizacji, nie mam problemów z polskimi znaczkami. Zainstalowalem i wszystko śmiga (mam legalny OEM Win7 dla MSI).
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
może ktoś z użytkowników K-r napisac jak wgląda podświetlanie punktu AF tzn. chodzi mi o to czy zawsze podświetlony jest jeden punkcik czy są też sytuacje że podświetlone jest kilka punkcików naraz. Z tego co pamiętam jak oglądałem kredke w MM to nie kojarzę takiej sytuacji natomiast jak sie bawiłem Nikonem kumpla to podświetla czesto kilka naraz czyli chyba zaznacza chyba całą głębię ostrości .Nie wiem czy dobrze rozumuję całe to podswietlanie w różnych systemach i sytuacjach ? :roll: :?:
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
arob, może w Nikonie włączony był tryb AF-u, w którym punkty AF wybierane były automatycznie i aparat podświetlał je wg. swojego "widzimisię".
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
arob napisał/a:
Z tego co pamiętam jak oglądałem kredke w MM to nie kojarzę takiej sytuacji natomiast jak sie bawiłem Nikonem kumpla to podświetla czesto kilka naraz czyli chyba zaznacza chyba całą głębię ostrości .

Z tego co widzę po np. K-7 czy też K-5, jeżeli ustawi się tryb AutoAF, to potrafi mrugnąć kilkoma punktami ostrości na raz... Pytanie czy warto korzystać z AutoAF - ja jednak wolę sam decydować gdzie ma być ostrzone...
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Dokladnie tak samo w K-r.
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
tak oczywiście chodzi mi o sytuację kiedy włączony jest autoAF
 
pjurek99  Dołączył: 03 Lis 2006
Po ustawieniu na Auto11 podświetla mi teraz czasami po 2 pola. O ile pamiętam - w sklepie przy zakupie już na to uwagę zwróciłem. Tym niemniej standardowo oldschoolowo mam ustawiony centralny punkt AF.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach