kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
[ analog] Naswietlana klatka na klatce
WItam, kolejny problem z moim kastraterm. Dzis wywolalem film który przepstrykalem pod katem sprawdzenia działania moich obiektywów m42. O dziwo wszystkie kaltki naświetlone, ale.. no własnie ale. Nie są one jedna obok drugiej jak być powinny, ale jedna nachodzi na drugą, jedne zachodzą na siebie mniej, drugie bardziej, no ale tak być nie może. Zalozylem film praktycznie na sam koniuszek, czy to mozliwe ze sie film omykla i dlatego tak się stało, czy też jest to jakaś wada mechaniczna?
Z góry dzięki za wszelką pomoc.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
kosafwc, następnym razem napisz, że chodzi ci o MZ-50. Ja pamiętam, bo dość aktywnie poprzednio Ci pomagałem - ale inni nie muszą.

Co do przewijania - nie pomogę, ale pachnie mi serwisem... nie powinno tak się dziać. Jak masz jakiś prawidłowo naswietlony i wywołany, niepocięty film - możesz sprawdzić na nim (nawinąć, popstrykać i poobserwować - otwierając tylną ściankę)
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
nie da sie z otwarta tylna scianka wyzwolic migawki. w kazdym badz razie byłem w serwisie. Naprawa 140 zł czyli drugie tyle co koszt zakupu w moim przypadku. Postanowilem odesłać aparat do sprzedawcy (mam nadzieje ze nie bedzie robił problemów) bo jest to ewidentne uszkodzenie. Czas wiec na zakup innego analoga pentaxa. Myslalem nad MZ-5n chwaliliście go na forum, bedzie działał z obiektywami m42 z przejsciowka na K, czy to tez kastrat? Moze uda sie kupic samo body jakos tanio na allegro. Moge tez nowke mz-5 kupic, ale nei wiem co to za aparacik. Polecacie czy nie warto sie w niego pchac?
O mz-50 napisalem w opisie tematu ale chyba sie nie wyswietlilo, przepraszam nastepnym razem bede pisał i w tresci :)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
kosafwc napisał/a:
Myslalem nad MZ-5n chwaliliście go na forum, bedzie działał z obiektywami m42 z przejsciowka na K, czy to tez kastrat?
Niekastrat. Bierz - super puszka. Albo Z1p - większy, pancerniejszy, inny.
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
a ten mz-5?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
kosafwc, tu poczytaj LINK, a w skrócie- lepiej brać MZ-5n niż MZ-5.

[ Dodano: 2007-03-05, 16:54 ]
aha, podałem, link, z którego nic nie wynika :oops: przepraszam. zaraz nadrobię.
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
Hmm, tylko mz-5n raczej ciezko spotkać, tak więc pytanie, czy jak ni bedzie mz-5n albo bedzie poza moimi mozliwosciami finansowymi, to czy w ogole sie oplaca ego mz-5? porownywalne to do mz-50 czy gorsze? Bo w linku mz-5 i mz-5n tak samo wypadaja :D
dla mnei wazne jest to zeby obslugiwaly tez moje mr2 z przejsciwką, zebym mogl normalnie krecic przeslona a swiatlomierz pokazywał mi wskazania. ewentualnie tak jak na mz-50 z preselekcja przyslony, ale to juz gorsze :)
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
kosafwc tu masz trochę więcej różnic
http://www.pentax.osw.pl/korpusy/mz.html
MZ-5N ma bracketing, podgląd głębi ostrości i pamięć ekspozycji. MZ-5 tego nie ma. Ewentualnie zapoluj na MZ-3 (chociaż to juz pewnie będzie troche drożej). Zewnętrznie, to jest MZ-5N, tylko z szybszą migawką.
kosafwc napisał/a:
zeby obslugiwaly tez moje mr2 z przejsciwką, zebym mogl normalnie krecic przeslona a swiatlomierz pokazywał mi wskazania

Z założonym M42 żaden Pentax nie pokaże Ci wartości przysłony z prostego powodu, aparat nie ma pojęcia co nastawiłeś (nie ma tu żadnego przeniesienia z pierścienia do aparatu). Powinien za to pokazywać czas (przy preselekcji przysłony). Przy M42 uzywasz przysłony manualnej, aparat mierzy czas stosownie do wielkości dziury.
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
Aha ok. Sprzedawca naprawdę w porządku, zadzwonił i powedzial ze nie ma problemu i mogę sprżet odesłać. Zapewne zdecyduje się na tego mz-5 chyba ze gdzies sie pojawi niedrogo body mz-5n :) Dziekuje wszystkim za rady :)
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
kosafwc napisał/a:
Zapewne zdecyduje się na tego mz-5

Poluj na MZ-5n - różnica w cenie nie będzie raczej duża (przynajmniej w wartościach bezwzględnych bo ceny analogów są ogólnie nieduże) a podgląd głębi ostrości to przydatna funkcja.
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
no zobaczymy, poki co mz-5 mam okazje kolo 200 zł bez obiektywu, a mz-5n samo body z tego c widze na allegro to koszt ok 400 ;/ w dodatku ten mz-5 jest nowiutki, tyle ze stoi dlugo na polce w fotograficznym, a go mozna chyba obliczyc podlug cyferek na obiektywie?:) z reszta nie chce miec tak wszystkiego podane na talerzu i tylko klikac przycisk :mrgreen:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
kosafwc, blokada ekspozycji i podgląd głębi ostrości to fajne gadżety. MZ5n za 400PLN tak chodzą. Ale skoro nówka za 200... no zależy od Ciebie. Tylko to jest nówka, czy używana w stanie jak nówka MZ5ka? Chodzi mi o to, czy nie będziesz potrzebował przeglądu.
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
nowka nigdy nie uzywana, tylko stała na poleczce. Ale bede paczył jeszcze za mz-5n
a czemu blokada ekspozycji jest fajna? :) Podgląd GO ogarniam.
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Blokada ekspozycji przydaje się na przykład jak robisz tak:
- wkładasz slajd
- wychodzisz w plener
- znajdujesz fajną scenę
- postanawiasz naświetlić na chmury
- ustawiasz korekcję np. +1,5EV
- włączasz spot-a
- robisz pomiar ekspozycji celując w chmury
- -- blokujesz ekspozycję --
- przekadrowujesz
- robisz zdjęcie
Da się ominąć blokadę stosując tryb M ale tak jest szybciej.
 
korbi  Dołączył: 29 Lip 2006
No dobra.
Mam ten sam problem. Na przedostatniej kliszy raz mi sie to zdarzyło, ale myślałem, że to przypadek. A teraz mam więcej takich złączonych klatek. Ale jak cena w serwisie ok 150 zł. To ja dziękuję. Chyba wolę nazbierać i kupić jakąś inną puszkę. Bo może się uda prace znaleźć ;]. Ale kasa pewni by była dopiero w lipcu ;/ i co ja do tego czasu zrobię jak już 3 klisze w drodze są ;/
A samemu się raczej nie ma co bawić. Chyba.
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
jak sie znasz, to sie baw :) Ja kuiplem za 200 zł nowy mz-50 z obiektywem i filtrem ;)
 
korbi  Dołączył: 29 Lip 2006
ja myslalem juz kupic jakis lepszy ;p znaczy bez tego okrojonego bagnetu ;/,
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
aj tam, daje rade ;)
 
korbi  Dołączył: 29 Lip 2006
ale jak juz i tak musze zbierać, to czemu nie uzbierac więcej ;]
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
fuckt ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach