korneli_z  Dołączył: 30 Sty 2017
Droga Mleczna w Zachodniopomorskim, gdzie?
Witam serdecznie Koleżanki i Kolegów :)

Chciałbym zrobić moje pierwsze zdjęcie drogi mlecznej, trochę sobie poczytałem i wiem już że najlepiej byłoby pojechać w Bieszczady, ale jak pewnie wiecie paliwo drogie a Bieszczady daleko :) Może ktoś robił kiedyś takie coś w naszych okolicach i chce się podzielić doświadczeniem?

Ja wytypowałem w oparciu o mapy z zanieczyszczeniem świetlnym takie miejsce:

https://goo.gl/maps/Kxb33qLTpiPSbQ5L9

Jest to po prostu otwarte pole z dobrym dojazdem, wiec nic ciekawego jeśli chodzi o samo miejsce ale jest najprawdopodobniej jednym z najciemniejszych miejsc w okolicy.

Nie wiem też na ile aż tak ciemne miejsce jest potrzebne tak na prawdę bo będzie to moja pierwsza w życiu próba ustrzelenia drogi mlecznej :)

Jeśli ma ktoś jakieś porady odnośnie miejsca do zdjęć albo w ogóle porady co do tematu drogi mlecznej to chętnie poczytam!

Planuje się wybrać w najbliższy weekend więc jeśli ktoś z Was nie ma nic lepszego do roboty o 3ciej nad ranem to oczywiście zapraszam ^^

pozdrowionka!
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Da radę, ale będziesz musiał zebrać tego światła dużo więcej.
https://www.youtube.com/@Astrobiscuit on robi z centrum Londynu i ma świetne wyniki, ale używa montażu z prowadzeniem, więc łatwiej mu naświetlać.
 
korneli_z  Dołączył: 30 Sty 2017
Ja planuje używać Astrotrackera więc myślę że te 3-4 minuty i tak uda mi się naświetlić więc już coś powinno się pojawić. Co prawda najjaśniejsze szkło jakie mam teraz to F2.8 ale za to Lightroom po aktualizacji dostał odszumianie AI więc przy okazji i to sprawdzę :p Plan na weekend dobry, w nocy fotografowanie w dzień obróbka, oby tylko jeszcze pogoda dopisała :)
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
korneli_z, ale rozumiem, ze planujesz to potem stackowac wraz ze zrobieniem tych dark frameów itp.? To wtedy powinno być spoko. Mamy tu większych szpeców od astrophoto, może wpadną.
 
korneli_z  Dołączył: 30 Sty 2017
Ciężko powiedzieć co planuje a co się stanie bo to moje pierwsze podejście do drogi mlecznej. Dziś jadę na najciemniejszą w okolicy lokacje i planuje zrobić jedno zdjecie z astrotracerem, około 3 minut naświetlania i od razu z tego samego miejsca drugie zdjęcie ale już bez tracera żeby mieć nieporuszoną "ziemię" i wtedy ożenić niebo z ziemią w photoshopie i uzyskać zniewalający efekt. Taki jest plan. Jak coś wyjdzie sensownego to jutro spróbuję w jakiejś "jasniejszej" miejscówce zrobić to samo ale już z czymś w pierwszym planie ciekawszym niż otwarte pole :)
 
korneli_z  Dołączył: 30 Sty 2017
Pierwsze koty za płoty, coś tam się udało ustrzelić. Niestety najlepsza część drogi mlecznej przy horyzoncie mocno rozświetlona przez światła miast. No i przy naświetlaniu 4 minuty przy ogniskowej 24 gwiazdy w rogach już się porozjeżdżały. Ale generalnie jestem zadowolony z pierwszego podejścia! :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
:-B :-B :-B
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
Jak dla mnie super.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
korneli_z napisał/a:
Ale generalnie jestem zadowolony z pierwszego podejścia!
I słusznie!
 

cadar  Dołączył: 20 Lut 2010
Dziś można było robić nieboskłon nawet w mieście, bo była awaria oświetlenia miejskiego 😋
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Wyszło świetnie :!:
 
korneli_z  Dołączył: 30 Sty 2017
Ciesze się że się podoba zdjęcie, szczególnie że to moje pierwsze próby :-D

Wczoraj w nocy podjąłem drugą próbę, tym razem bez zadowalających efektów. Na żadnym ze zdjęć nie udało mi się uzyskać nieporuszonych gwiazd, zawsze były kreską a nie punktem. Kalibracja kompasu pokazywała "ok" ale zdjęcia już niekoniecznie. Próbowałem wszystkiego, odszedłem od auta kawał drogi w pole, zmieniłem statyw na inny, zmieniłem obiektyw, nawet wyjąłem z kieszeni wszystko co metalowe i zdjąłem paskiem od spodni i zostawiłem w aucie. Pełna desperacja i nie wiedziałem o co chodzi. dopiero nad ranem gdy wschodziło już słońce i zostały tylko ostatki gwiazd udało mi się zrobić zdjęcie na którym gwiazdy były nieporuszone, niestety już było jasno więc nic ciekawego. Odkryłem przyczynę (najprawdopodobniej) i jest nią ruchomy ekran :shock: :p dwa dni temu miałem aparat wysoko na statywie więc ekranu nie ruszałem a wczoraj z racji że chciałem nieco "niższy" kadr to za każdym razem gdy aparat lądował na statywie to odchylałem ekran i najprawdopodobniej to było przyczyną złego działania astrotrackera :-P :p Dziś może będzie widoczna zorza polarna więc przy okazji zrobię więcej testów na potwierdzenie (albo obalenie) mojej teorii :mrgreen:
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
korneli_z, super te zdjęcie :-)
to jedna klatka 4min? czy więcej?

te ostatnie jak Ci nie wyszło to może podeslij do RawChalange?
 
korneli_z  Dołączył: 30 Sty 2017
Dwie klatki po 4 minuty, F2,8 ISO 1600. Tylko że pierwsza klatka z Astrotracerem dla nieba a druga bez dla ziemi i potem łączenie do kupy obu klatek.

Wczoraj robiłem testy na Zorzy Polarnej i faktycznie jak skalibrowałem kompas a potem ruszałem ekranem to gwiazdy były rozjechane. A jak zostawiałem ekran w takiej pozycji jak podczas kalibracji to było wszystko ok.

Poniżej efekty zorzowe :mrgreen: :)

 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
O pierdzielę! Ładne :shock:
korneli_z, bestia jesteś!
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
Ładne. :-B
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
:-B :-B super toto
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
brawo :-B
 

cadar  Dołączył: 20 Lut 2010
korneli_z napisał/a:

Poniżej efekty zorzowe :mrgreen: :)


na okładkę dobrej książki SF nada się wyśmienicie ;-)
 

apemantus  Dołączył: 08 Maj 2013
korneli_z, Brawo! Pokazałeś, że nie trzeba lecieć na Lofoty , czy inne Seszele :mrgreen:
A'propos dobrej książki SF, to chętnie bym przeczytał. Całkiem wypadłem z tego gatunku. Może ktoś by coś polecił? Z głównego nurtu, nie fantasy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach