pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Samsung GX 20. Problem z zapisem RAW na kartę SD
Witam,

Posiadam lustrzankę GX20 klon Pentaxa k20d. Mam go od sierpnia i mniej więcej od października zacząłem robić zdjęcia tylko w formacie RAW - obrabiam je później w LR.

Aparat te RAWy zapisuje oczywiście odpowiednio długo, to rozumiem, ale czasami jest tak, że jak nacisnę jakiś przycisk podczas gdy pomarańczowa lampka wskazuje zapis to wszystko idzie na marne. Pojawia się komunikat w stylu: "Image Cannot be Saved/stored..." coś takiego. Rozumiem, że pewnie "przeszkodziłem mu" i się zawiesił. No OK takie cos jestem w stanie zrozumieć. Wniosek - nie ruszać podczas zapisu. :) Jednak czasami (np. wczoraj) robiłem zdjęcia nocne z migawką na 30 s. prawie, też w RAW i po zapisie (dodam, że wcześniej był parę razy w/w komunikat) pojawił się napis "No Image". Patrze w kartę..., a tam nie ma żadnego wcześniej zrobionego dobrze zdjęcia.

No szlag mnie trafił.

Czy ktoś wie, co może być nie tak?


Moja karta to: 4GB Sandisk, 15MB/s, 4


Dziękuję za pomoc. :D
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
1) przetestuj na innej karcie
2) może coś z gniazdem? trzeba by do jakiegoś serwisu / kumatego elektronika na czyszczenie/sprawdzenie oddać
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
pbskarpy napisał/a:
Rozumiem, że pewnie "przeszkodziłem mu" i się zawiesił. No OK takie cos jestem w stanie zrozumieć. Wniosek - nie ruszać podczas zapisu.
To nie jest OK. Poprawnie jest tak, że podczas zapisu możesz sobie wciskać dowolny klawisz i nie ma to wpływu na zapis. Możesz nawet wyłączyć aparat, a on się wyłączy dopiero po zapisaniu zdjęcia na kartę.
Sprawdź jaki masz soft w aparacie. Ale GX20 obsługiwał karty 4GB już z fabrycznym oprogramowaniem. Więc pozostaje Ci tylko sprawdzić, tak jak pyciar napisał, inną kartę.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Przy długich czasach naświetlania trzeba poczekać na zapis ....
Ale fizycznie nei ma problemu z kartami 4 GB. Użytkuję Kingstony SDHC i jest OK.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Stawiam na problem z kartą - spróbuj z jakąś inną. Jeśli nie podziała, no to jest problem z puszką i tu już może być wiele rzeczy: gniazdo karty, płyta główna aparatu, nawet padnięty procek czy bufor...
Na pewno wciskanie czegokolwiek podczas zapisu na kartę nie powinno zawieszać puszki czy przerywać zapisu. GX-20 to nie jest Formuła 1 jeśli chodzi o obsługę karty, ale przez kilka lat użytkowania nigdy nie miałem objawów, o jakich piszesz a foce wyłącznie w RAW.
 

laaval  Dołączył: 07 Paź 2011
Też stawiam na kartę. Jesteś pewien, że to oryginalny Sandisk? Niestety "podrabiacze" sprzętu upodobali sobie w sposób szczególny karty tego producenta :/

Najlepiej jednakże sprawdź sobie z jakąś inną - dużo się wyjaśni
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
pbskarpy napisał/a:
4GB Sandisk, 15MB/s, 4
Czy problem występuje gdy karta jest już częściowo zapełniona, czy na świeżo sformatowanej tej jest tak samo ?

Spróbuj zapisac na karcie przez czytnik jakiś duży plik ok 4GB. Podróbki często miały pojemność "sztucznie" zwiekszaną. Może sie okazać że twoja karta to faktycznie 1GB a nowe pliki nadpisują poprzednie :idea:
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Dziękuję za pomoc. Już spieszę z wyjaśnieniami.

Karta została kupiona w Media Markt / Saturn. który dokładnie? Nie pamiętam, ale na pewno gdzieś tam.

Przytoczę wczorajszą sytuację. Miałem na karcie może z 10 zdjęć. Sformatowałem ją poprzez aparat. Wskaźnik pokazywał, że jest pusta. Zacząłem robić kolejne zdjęcia. I niektóre zapisywał, a niektóre (tak jak pisałem wyżej, po moim niby przerywaniu zapisu dotykaniem) nie zapisywał. Ale o tym już pisałem.

Dzisiaj przed wyjściem na foty chciałem znowu sformatować kartę i było pokazane, że na 3779 MB jest zajęte 378. Ale gdy podłączyłem aparat do kompa to pokazały się dwa katalogi z datami, ale puste. :/ Po sformatowaniu karty było 0.

Dzisiaj robiłem podobne zdjęcia ale z większą uwagą na to co robię. Gdy aparat zapisywał duże foty miałem go w łapach ale nic nie dotykałem. Może inaczej... Nie robiłem nieprzemyślanych ruchów, które mogłyby zamulić niepotrzebnie aparat. No i dzisiaj obyło się bez problemów. Uff, bo na dworze zimno ;)

Jutro może sprawdzę na karcie innej.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach