pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
A ma ktoś jakieś doświadczenia z porównania DA300/4.0 a S 100-300/4.0 na 300mm ?
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
pipeman napisał/a:
A ma ktoś jakieś doświadczenia z porównania DA300/4.0 a S 100-300/4.0 na 300mm ?
Bezpośrednio nigdy nie miałem możliwości porównać tych dwóch obiektywów ale DA300/4 aktualnie posiadam a Sigmę 100-300/4 w dwóch różnych egzemplarzach miałem okazję "przestrzelić". No więc jeśli chodzi o Sigmę to owszem jest to całkiem niezłe szkiełko ale nie zrobiło na mnie jakiegoś specjalnego wrażenia, natomiast DA300/4 jest niesamowity. :-D Ostrość Pentaxowej 300-ki jest lepsza, Sigma na 300mm jest ostra ale do żyletki jej trochę brakuje. Sigma ma tą zaletę że to jest zoom.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Właśnie... na 300mm mam czasami z lokalizacją celu, zoom daje większe pole widzenia, jak i również po podejściu celu bliżej nie muszę się wycofywać, aby nic nikomu nie poobcunać. Trudny wybór.
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Podsumowując - jaki jest najostrzejszy (niekoniecznie najjaśniejszy) obiektyw tele ?
Czy coś przebija 300* a jednocześnie jest w miarę dostępne na polskim rynku, a cena nie przekracza 5tys. ?

Czy obiektywy moro są tak sprzedawane w oryginale czy samemu się je obkleja? Jak się taki materiał nazywa? Na eb. znalazłem tasma ale raczej bałbym się nią obklejać szkło.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Raynold1987 napisał/a:
Na eb. znalazłem tasma ale raczej bałbym się nią obklejać szkło.
dlaczego :?:
przecież to nie jest taśma klejąca, tylko tzw. "owijka"
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Ale żeby owijka się trzymała, to chyba trzeba gdzieś podkleić? :-P
 

saxon  Dołączył: 30 Cze 2007
Raynold1987, ta taśma trzyma się bez podklejania, trzeba owijać "na zakładkę". Niestety ma wielką wadę, mianowicie po dłuższym pobycie na słoneczku zaczyna się nieprzyjemnie lepić do rąk :-/
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
pipeman napisał/a:
Właśnie... na 300mm mam czasami z lokalizacją celu, zoom daje większe pole widzenia, jak i również po podejściu celu bliżej nie muszę się wycofywać, aby nic nikomu nie poobcunać. Trudny wybór.

O kurczę, ja póki co tak nie umiem nic podejść z 400mm :oops: . Muszę zawsze cropować a jak nie kupię porządnej lufy do K-5 i przy Sigmie 400/5.6 Macro zostanie Canon 20D to do ptaszorów trzeba będzie jeszcze TC 1.4 sobie sprawić. TC Sigmy oszukuje puszkę Canona co do jasności obiektywu więc jest szansa że na otarcie łez będę miał 560mm z działającym AF.
Czy body Pentax też można tak "oszukać", wystarczy przeciez aby TC nie dodawał od siebie informacji o spadku jasności ? Pytam na wypadek gdybym jednak sprawił sobie lufę do Pentaxa i to o jasności 5.6 (czyli ściślej:ciemnooości ;-) ) i chciał to przedłużyć poprzez TC 1.4 Sigmy lub Pentaxa.
 

saxon  Dołączył: 30 Cze 2007
tantal napisał/a:
Czy body Pentax też można tak "oszukać", wystarczy przeciez aby TC nie dodawał od siebie informacji o spadku jasności ?


- tak, tc sigmy działa z pentaksami identycznie, body nie wykrywa podpiętego tc.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Na TC Kenco Teleplus 1,5 SHQ mam to samo. Na T70-200 przy pełnej dziurze mam dalej f/2.8 :-) . Daltego gdzieś zawidziane efekty z DA 300/4.0 mnie zainteresowały.
Ciężko w naszym systemie o 400 - 500 mm. No chyba że na M42 lub Psix ale AF raczej odpada ....
 

andremobile  Dołączył: 27 Maj 2008
pipeman napisał/a:
A ma ktoś jakieś doświadczenia z porównania DA300/4.0 a S 100-300/4.0 na 300mm ?

Ja porównywałem, da 300 jest na pewno bardziej kontrastowy. Po za tym o tych dwóch obiektywach jest cały wątek na forum.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Czytałem i dalej mam mieszane uczucia ... serce i dusza za DA, rozum za sigmą ...
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
masz 70-200 poco ci zoom ?lepsze da 300
 
jotem  Dołączył: 12 Sty 2008
adriano210 napisał/a:
masz 70-200 poco ci zoom ?lepsze da 300

Dokładnie! To niewiarygodnie poręczny obiektyw przy tej ogniskowej, z obróconą osłoną mieści się do byle torby, a jasność i jakość obrazu na lepiej niż przyzwoitym poziomie.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Dzisiaj przestrzelałem Kenko x 1.5 + 70-200 efekt jak na obrazkach.



 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Co po prawej stronie było takiego ciekawego? :-P
To są pełne kadry ?
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Nie mogły już na przykrego gościa z aparatem patrzeć.

Fotki są z pozycji poziomej przycięte do pionu ( wysokość bez korekty ).
Po zmniejszeniu 10% wyostrzenia i odszumienie.
 

warart  Dołączył: 30 Wrz 2010
Większość ptaków nie widzi stereoskopowo (tak jak ludzie). Takie ułożenie głowy jak na tych zdjęciach świadczy o tym, że ptak patrzy na obserwatora (fotografa).
 
wiesmann  Dołączył: 28 Sty 2012
Czyli warto brać tego 300/4??? Bo cenę ma niewygórowaną aż nadto, jakieś 4,4k PLN nowy.
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Dzięki pipeman
warart wiem jak widzą ptaki, ale pożartować czasem trzeba ;-)

Podbijam pytanie wiesmanna oraz dopytuję - czy jest coś ostrzejszego w tej cenie o podobnej ogniskowej ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach