Fenol  Dołączył: 31.08.2010
rulerz napisał/a:
Mam co prawda MZ-5n, ale też sporo wysiłku musiałem włożyć w przepchnięcie zębatki.

Próbowałem założyć zębatkę na inną ośkę, taką którą w ręce miałem, a nie w tak trudno dostępnym miejscu - oryginalna zakładała się z lekkim oporem (dało się założyć palcami), a tej mosiężnej nie było szans wcisnąć. Także różnica w średnicy wewnętrznej - może niewielka, ale na pewno jest. Być może kwestia egzemplarza MZki po prostu.

mihu7  Dołączył: 25.11.2013
Witam, ma może ktoś do sprzedania jedną sztukę? Potrzebuję do naprawy nowo kupionego MZ-3... kupiłem od Japończyka jako uszkodzony, bez matówki. Po włożeniu baterii okazało się, że żyje, więc matówkę przełożyłem z Z-70, podpiąłem szkło i strzeliłem, ale lustro zostało w górze.... czeka mnie więc dłubanina.
Pozdrawiam!

Erczu  Dołączył: 12.01.2015
Z otrzymanych od bakulika dwóch zębatek nie wykorzystałem jeszcze żadnej. Co się mają marnować, skoro jedna może dać życie tak pięknemu aparatowi, jakim jest MZ-3 :-) Przyślij wiadomość na PW.

Dzięki @Erczu, PW poszła.

Jakąś kiszkę mam z wysyłaniem chyba, już wczoraj zauważyłem, że PW do Ciebie nie było w wysłanych. Po północy wysłałem jeszcze raz, ale i ta nie doszła.
Może daj swojego maila na >>>mihu7@o2.pl<<<
Pozdrawiam!

bakulik  Dołączył: 20.04.2013
Cytat
PW do Ciebie nie było w wysłanych

Tam się pojawiają wiadomości już przeczytane przez adresata. Wcześniej czekają w zakładce "Do wysłania".

Aha.... dzięki @bakulik!

Trybiko-zębatka właśnie dotarła, dziękuje pięknie za wsparcie i pozdrawiam @Erczu!

Niestety, chyba będę musiał polować na następnego MZ-3 do reanimacji, gdyż przy wyciąganiu starej zębatki po odkręceniu mocowania silniczka napędu lustra wysypała się jakaś część, jakby ośka... :-(

Tak to wygląda:

Bez rozbebeszania całości chyba nie dojdę, skąd to wypadło, a przyznam, że nie bardzo mnie się chce tyle dłubać. Może w zimowe wieczory?

Gwiazdor  Dołączył: 05.03.2007
Dopadł mnie problem "trybikowy".
Trybik mam, chęć do wymiany też, ale mem problem z rozebraniem aparatu.

Mój MZ (dokładnie to ZX-7) aktualnie działa tak:

Nie pokazuje ekspozycji, nie daje się zwinąć filmu, na nic nie reaguje. Do tego jakby miał zwarcie, bo baterie (były w aparacie od kilku lat) się wyczerpały a po założeniu nowych po jednej nocy napięcie spadło o 0,2V.

Według instrukji demontażu muszę odkręcić jedną śrubkę, która jest dostępna dopiero po podniesieniu lampy. Jak go rozebrać? Pomoże ktoś?

Generic  Dołączył: 09.11.2007
Zdaje się, że powinno się dać otworzyć lampę, wtykając w szczelinę pomiędzy nią a korpusem sztywniejszą kartkę / cienki plastik w miejscu jej zatrzasku, popychając go.

Patrząc na zdjęcia MZ-7 z podniesioną lampą to szczerze wątpię, czy uda się otworzyć lampę w ten sposób.

Czy ktoś, kto ma MZ-7 może zrobić zdjęcie mechanizmu zwalniającego? Najlepiej zbliżenie z kilku stron, może coś wymyślę... :-?

boR  Dołączył: 07.04.2014
*If the camera does not pop-up the flash: Use flash pop-up tool as shown in figure 1.
(The same tool as MZ-7) --- Use telephone card and processes it as follow

service manual k100D str.10 (hasło 8639)
http://www.pentax-hack.in...10/older_sm.zip

Opis spreparowania karty tak aby przy jej pomocy można było uwolnić lampę.

Dzięki :-)
Co prawda różni się to w MZ-7 od K100d, ale udało się uwolnić lampę. Wyprawa w nieznane rozpoczęta. ;)

pawgra  Dołączył: 29.05.2008
Mikołaj rób dokumentacje zdjęciową :-) najlepiej krok po kroku każdy etap

manfred  Dołączył: 31.01.2009
Również przyłączam się do prośby o sfotografowanie rozbierania aparatu. Wprawdzie prawdopodobnie trafi do mnie niedługo sprawna MZ-tka, ale na przyszłość wolałbym wiedzieć co i jak :) Jak czytam o męczarniach z wciskaniem zębatki to aż mi się słabo robi 8-)

PS. Jeżeli ktoś chciałby odstąpić jedną taką zębatkę to dajcie znać.

aldek  Dołączył: 13.10.2006
Będę kupować te zębatki.
Mam pewną zagwozdkę - link podany na #2 stronie tego wątku odsyła do zębatki o średnicy otworu (D) 1 mm. Jednak, wg pentaxforums, powinno to być 1,5 - tak przynajmniej wynika z tego kwitu: http://www.pentaxforums.c...l-imgp3207a.jpg
Brać 1,5 mm?

bakulik  Dołączył: 20.04.2013
aldek napisał/a:
Brać 1,5 mm?

Dokładnie takie ostatnio kupowałem. http://pentax.org.pl/view...1177853#1177853

Dzięki, wszystko jasne. Do pentaxa mz potrzebna jest więc zębatka M0.25 13 zębów, z otworem 1,5 mm i o grubości 2 mm.

aldek, weź ze 3-4 dla mnie

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
Czy ja też mógłbym prosić o dwie?

Zamówiłem i zapłaciłem za 8 zębatek
3 dla siebie, 3 dla pawgra i 2 dla Ryszarda.
O rozliczeniach poinformuję, jak będę je miał, czyli za jakiś tydzień pewnie.

aldek, super! czekam na dane do przelewu na PW zatem ;-)

Skocz do: