tm  Dołączył: 14 Sie 2006
Wspomaganie ustawiania ostrości
Kupiłem sobie ostatnio w antykwariacie 2 numery magazynu "Fotografia" z 1964 roku i natknąłem się w nim na bardzo ciekawy artykuł, w którym jest opisane jak zbudować sobie wspomagacz ustawiania ostrości do lustrzanki z czystą matówką (w artykule piszą, że jest to technika dla lustrzanek dwuobiektywowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby użyć jej do zwykłych). Konstrukcja jest banalnie prosta i opiera się na zasadach optyki, ale co najważniejsze sprawdziłem i działa - efekt jest trochę podobny do tego z dalmierzy - ostrzenie polega na ustawieniu ostrości tak, aby obraz nie był rozdwojony.
Poniżej skan, gdyby ktoś był zainteresowany:


Uploaded with ImageShack.us
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
tm napisał/a:
(w artykule piszą, że jest to technika dla lustrzanek dwuobiektywowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby użyć jej do zwykłych).

Nie wiadomo jak wychodzą zdjęcia z takim dodatkiem. ;)
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
Stachu napisał/a:
Nie wiadomo jak wychodzą zdjęcia z takim dodatkiem. ;)

Trzeba by zdejmować je przed zrobieniem zdjęcia, tylko że wtedy to żadna wygoda, lepiej już zainwestować w dobrą matówkę z mikrorastrem i klinem ;) A zdjęcia wychodzą takie jak je widać na matówce (lekko rozdwojone nieostrości), tylko że czas jest dłuższy niż normalnie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach