komisarz_ryba  Dołączył: 30 Wrz 2012
wojtekk napisał/a:
A można tym fotografować wszystko.


Szokujaca zaleta.

Cytat

Jak komuś nie pasuje głębia ostrości to niech se kupi 45mm 1.8 i zacznie oglądać bokehy. LOL.


Tak jakby 45 1.8 dawalo jakis wypasiony bokeh.

Cytat

To może być najlepsze budżetowe szkło, jakie widziałem, a przerobiłem dużo szkieł.


Przerob 30mm czy 45mm od samsunga za 500zl i zweryfikuj swoja opinie.

Cytat

Ten aparat to kwintesencja narzędzia dla dobrego, myślącego fotografa; nigdy nie przeszkadza, zawsze obrazuje wzorcowo. Mniam.


Teksty jak z katalogu olympusa. Co sentencja to bardziej warta uwiecznienia w jakims prospekcie.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Hihi, a tu jak zwykle po staremu
Narazka :)
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Benek a co tam masz zamiar podpiąć do tego Olka?
Zoomik 12-40/F2,8?
Ja to bym sobie kupił taki korpusik z zoomem o ekw. 24-450 mm ale niestety nie ma.
Za to Tamron wypuścił 16-300 czyli 24-450 pod Nikona Canon odpada bo crop 1,6 nie da ekw. 24 mm) i nie wiem czy mimo niechęci do luszczanek z tego powodu sobie jakiegoś D90 lub D7k nie sprawię.
Olek byłby jednak o wiele bardziej kompaktowy.
Zupełnie nie rozumiem czemu producenci mało matrycowych aparatów nie robią pod nie zoomów o dużej krotności.
Niby jest14-150 ale to 28-300 to jeszcze za mało uniwersalnie a i tak nie lepiej jakościowo od takiego 16-300.
 

puch24  Dołączył: 03 Sie 2013
Ee, no, są zoomy 18-200 do bezlusterkowców (Samsung NX, Tamron do Sony E, Tamron firmowany przez Sony, i jakaś własna konstrukcja Sony), ale nie są wcale takie małe - z grubsza wielkości takiej, jak równoważne im obiektywy do lustrzanek APS-C. Do tego jeszcze Samsung jest piekielnie drogi (>2,5 tys.) i trudno go kupić. A mały bezlusterkowiec z wielkim obiektywem traci urok.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Na razie mam 12-50, portretówkę 45/1.8, jedzie do mnie 40-150. Na razie bez szaleństwa. Wystarczy na codzienne focenie i filmowanie. Szybkie i nieduże obiektywy, w dodatku tanie (40-150 kupiłem za 590 zł).

Przed wakacjami skuszę się na chyba na 9-18. Ale to już zależy od tego, czy mi się w m4/3 spodoba. Jeśli spodoba mi się, to biorę pod uwagę zakup w dłuższej perspektywie 12-40 i 40-150/2.8.

Luszczanki nie kupuj, szkoda kasy... :-)
 
komisarz_ryba  Dołączył: 30 Wrz 2012
Benek napisał/a:
Na razie mam 12-50, portretówkę 45/1.8, jedzie do mnie 40-150. Na razie bez szaleństwa. Wystarczy na codzienne focenie i filmowanie. Szybkie i nieduże obiektywy, w dodatku tanie (40-150 kupiłem za 590 zł).

Przed wakacjami skuszę się na chyba na 9-18. Ale to już zależy od tego, czy mi się w m4/3 spodoba. Jeśli spodoba mi się, to biorę pod uwagę zakup w dłuższej perspektywie 12-40 i 40-150/2.8.

Luszczanki nie kupuj, szkoda kasy... :-)


Mam nadzieje, ze podzielisz sie jakas analiza porownawcza. Tez mam u4/3 (upgradowalem gh1 do g6) ale Samsung, zwlaszcza w polaczeniu z kolekcja stalek, bardziej przypadly mi do gustu. Nie mam jednak nic na nowej matycy i zastanawiam sie jak to by wplynelo na moj odbior zdjec.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Czasu za dużo nie miałem, żeby E-M5 i szklarenkę potestować, ale tak krótko parę spostrzeżeń nowego użytkownika.

Korpus jest bardzo OK. Jedyne co może naprawdę denerwować to guziki bez wyraźnego skoku, kiepsko zaprojektowane menu, bzdurne proporcje ekranu (czarne paski po bokach przy wyświetlaniu zdjęć). No i sygnalizacja rozładowania baterii - cały czas pokazuje 100%, a potem, dosłownie po trzech klatakach od razu miga na czerwono i amen.

A tak ogólnie to wykonanie aparatu kapitalne. Możliwość konfiguracji guzików i pokręteł (a nawet kierunku ruchu pokręteł!) fantastyczna. Duży bufor. Niskie szumy, w dodatku z ładną fakturą (w porównaniu z NX200). Diabelnie szybki AF, w tym AF-C. Przydatna opcja AF-C-TR. Bateria wystarcza na 400, może 500 pstryków. Stabilizacja bardzo dobrze działa, fotki na 150 mm można spokojnie robić z czasami typu 1/30-1/60. Niezły wizjer (bardzo przydatny kiedy jest ciemno). Słowem - aparat sprostał moim potrzebom.

Co do obiektywów:

1. Kit 12-60 mimo że ciemny, nieostry, zły i niedobry itp. itd. (jak to piszą w testach) bardzo mi przypadł do gustu. Uszczelki i zamknięta budowa dają dużo komfortu przy fotografowaniu. Elektryczny zoom i cichy silnik plus stabilizacja matrycy i AF-C-Tracking pozwalają na bardzo fajne i komfortowe filmowanie. Gdyby wyszedł z tym electro-zoomem jakiś obiekty typu 14-150 brałbym w ciemno.

2. Standard zoom 40-150 nie budzi szacunku ani wyglądem ani wagą. Małe toto, plastikowy bagnet, lekkie jak pudełko zapałek. Ale ostrość - kapitalna jak na takie szkło! Nawet na ogniskowych powyżej 130. A cena tego obiektywu to prawdziwe CCC - kupiłem za 590 zł.

3. Zuiko 9-18 robi to co powinien. Przyzwoicie ostry, ale spodziewałem się wodotrysku. Może to był błąd. Jakość obrazu podobna jak w NX12-24, trochę mniej barwi fotki AC. Wezmę w jakiś plener, a nuż pokaże pazurki i bardziej się polubimy. P.S. Duży plus za mikruśne rozmiary.

4. Portretówka 45 jest OK. Zaprzyjaźniłem się z nią od razu. Waży tyle co dekielek od NX85, a jest równie ostra i oferuje przyzwoity bokeh.

Żeby nie było za sucho parę fotek z cropami 100%. Trzy pierwsze z 40-150, czwarta i piąta z 45. Foty (po klikach ciutkę większe) bez wyostrzania i innych kombinacji (wyjątkiem jest widoczek z kościołem).

1.



2.


crop100%


3.


crop100%


4.


crop100%


5.


crop100%
 
komisarz_ryba  Dołączył: 30 Wrz 2012
Benek napisał/a:

4. Portretówka 45 jest OK. Zaprzyjaźniłem się z nią od razu. Waży tyle co dekielek od NX85, a jest równie ostra i oferuje przyzwoity bokeh.


nie ma to jak trafne porownanie 45mm f1.8 u4/3 do 85mm 1.4 APS-C. Samsungowi blizej do Olympusa 75mm 1.8 (z tym, ze i tak ma mniejszy DOF) niz do tej 45mm, ktora ma przynajmniej 3EV wieksza glebie ostrosci. A 75mm juz taka mala nie jest.

A bokeh jak bokeh, jak obiekt blisko a tlo daleko to i fisheyem da sie rozmyc tlo. Pytanie czy 45mm da ladny bokeh jak cala postac bedzie w kadrze a nie tylko glowa.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008


Tatowy, stareńki Tair 300/f4.5 + konwerter MC Revuex2 za 50 zł + OM-D EM-5 i tak wygląda pewny górski szczyt z mojego okna przy nie najlepszej przejrzystości powietrza. Odległość w linii prostej 62 km, według Google Earth. Crop 50%. Mała matryca to jednak potęga. :-> P.S. Po kliku większe, zdjęcie nieobrabiane.

[ Dodano: 2014-07-03, 22:04 ]
A tutaj nasz satelita. Crop 50%
[img]https://lh6.googleusercontent.com/-BzYHmS44Yv4/U7W3GTQrp0I/AAAAAAAADXM/XZCLaM0_jp4/s800/2jpeg.tif[img]

[ Dodano: 2014-07-03, 22:06 ]
A tutaj nasz satelita. Crop 50%


[ Dodano: 2014-07-03, 22:10 ]
Cropik 100%:
 

rssilv3r  Dołączył: 18 Gru 2010
40-150 z tym olkiem, ładnie współpracuje, swoja droga piękne kadry pejzażowe.
A co tak cicho o konkurencie olka, GX7 ?
 

sasic  Dołączył: 30 Lip 2009
Benek, którego z tych zdjęć nie da się zrobić samsungiem i dlaczego?
Czy jakość z Olka jest warta tych dodatkowych złociszy które płaci się więcej za aparat i szkła?
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
sasic napisał/a:
Benek, którego z tych zdjęć nie da się zrobić samsungiem i dlaczego?

Zdjęcie zrobione Olympusem nie da się zrobić Samsungiem dlatego ponieważ zostało zrobione Olympusem.
 

puch24  Dołączył: 03 Sie 2013
Samsungiem w ogóle nie da się zrobić żadnego zdjęcia! ;-)
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
puch24 napisał/a:
Samsungiem w ogóle nie da się zrobić żadnego zdjęcia! ;-)

Jesteś w mylnym błędzie. Kiedyś robiłem zdjęcia Samsungiem i nie dało się tych zdjęć zrobić innym aparatem, bo były zrobione Samsungiem
 

puch24  Dołączył: 03 Sie 2013
E, tam! Aparatopodobne wyroby firmy Samsung produkują tylko zbiory pikseli, a nie zdjęcia! ;-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Macie jakiś problem? Zdjęcie księżyca sprzed prawie dwóch miesięcy i żądania, żebym się tłumaczył dlaczego to Olkiem a nie Samsungiem zrobione? I znowu bezsensowne pytania, czy sprzęt X jest wart tego, żeby dopłacać do sprzętu Y, który posiada stawiający pytanie.
 

puch24  Dołączył: 03 Sie 2013
No przecież żartuję! ;-)

Inna sprawa, że ostatnio trochę zawiodłem się na bezlusterkowcu Samsunga - w pomieszczeniu, a więc przy nieszczególnie mocnym oświetleniu, robiłem zdjęcia 3,5-letniego szkraba, który co prawda siedział "statycznie", ale bardzo szybko kręcił głową. Opóźnienia wyświetlania obrazu na ekranie powodowały, że gdy naciskałem spust, twarz była już odwrócona w drugą stronę. Wcale "niewybitna" lustrzanka N D5100 ze starym obiektywem AI 1,8/50 (a więc bez AF i bez pomiaru światła) lepiej pozwalała uchwycić moment.
 

sasic  Dołączył: 30 Lip 2009
Benek napisał/a:
Macie jakiś problem? Zdjęcie księżyca sprzed prawie dwóch miesięcy i żądania, żebym się tłumaczył dlaczego to Olkiem a nie Samsungiem zrobione? I znowu bezsensowne pytania, czy sprzęt X jest wart tego, żeby dopłacać do sprzętu Y, który posiada stawiający pytanie.


Liczyłem na konkrety,
merytoryczną dyskusję na wspomniany temat (warto, czy nie).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach