Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Mam tego epsona, przy testowaniu trzeba pamiętać, że ten skaner ma dwa rodzaje optyki, o ile się nie mylę, jeden jest używany przy skanowaniu z zastosowaniem ramek bezszybkowych, a drugi bez. Z tego może wynikać różnica.

Pozdrawiam
Piotr
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pioter napisał/a:
że ten skaner ma dwa rodzaje optyki, o ile się nie mylę, jeden jest używany przy skanowaniu z zastosowaniem ramek bezszybkowych, a drugi bez.


Pierwsze slysze, szczerze. Masz jakiegos linka?
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam

Tu coś na ten temat piszą, z tym, że ja wyczytałem to z innego miejsca nie jestem w stanie go teraz zlokalizować.

Ten drugi rodzaj optyki miałby się uruchamiać przy skanowaniu bezpośrednio z szyby skanera.

Pozdrawiam
Piotr
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
V500 to niższy model od V700 i na pewno mniej zaawansowany.
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
W sumie do przed chwilą jeszcze raz popatrzyłem na slajd z początku posta i zauważyłem, że to Ektachrome 200, skan z ramek bezszybkowych wydaje mi się mocno nieostry, prawdopodobnie nie została skalibrowana wysokość ramek. Ziarno powinno być widoczne na obu. Przynajmniej u mnie tak jest.
Pozdrawiam
Piotr
 
tiboo  Dołączył: 24 Lut 2010
Pioter: masz na myśli to że skanując w trybie 8x10 ostrość jest ustawiona na szybę, a w mniejszych formatach ostrość jest na ramkę?
Sprawdziłem to i w trybie 8x10 pod tą moją szybką (tak cały czas skanowałem) nadal jest bardziej ostro, niż skanując w tradycyjnym trybie skanera przeźroczystego w ramce bezszybkowej. Różnica jest już nieznaczna ale nadal na korzyść skanowania bezpośrednio z płyty.

Chyba że pojęcie "kalibracji ramek" wiąże się z czymś jeszcze, ale w instrukcji się nie doczytałem się niczego na ten temat.
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Dokładnie, w tym skanerze jak się wybiera skanowanie z płyty to uruchamia się inna optyka z ostrością ustawioną na płytę skanera właśnie i z maksymalną rozdzielczością 4800, jak się skanuję z ramek to działa podstawowy zestaw optyki, z maksymalną z maksymalną rozdzielczością 6400. Optyka ta ma też mniejszą głębię ostrości w związku z tym dużo daje zmiana wysokości ramek. W przypadku epsonowskich ramek regulacją polega ma wyjęciu nóżek ramki i włożeniu odwrotnie lub na wyjęciu w ogóle. Informacja o tym znajduje się w instrukcji skanera i nie jest moim wymysłem ;) Inna sprawa, że jest dosyć mocno ukryta.

Przepraszam za chaotyczny styl, mam nadzieję, że to co napisałem jest zrozumiałe.

Pozdrawiam
Piotr
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Pioter napisał/a:
w tym skanerze
O jakim modelu mowa?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pioter napisał/a:
Dokładnie, w tym skanerze jak się wybiera skanowanie z płyty to uruchamia się inna optyka z ostrością ustawioną na płytę skanera właśnie i z maksymalną rozdzielczością 4800, jak się skanuję z ramek to działa podstawowy zestaw optyki, z maksymalną z maksymalną rozdzielczością 6400. O


A zrobilbys jakis test, na ile ta lepsza optyka polepsza jakosc?
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
Pioter napisał/a:
w tym skanerze
O jakim modelu mowa?

Witam
Epson v700

Alkos napisał/a:
A zrobilbys jakis test, na ile ta lepsza optyka polepsza jakosc?

Pewnie, że mogę sęk w tym, że z opisu skanera wynika, że ta lepsza optyka to ta co skanuję z ramek. Jeżeli mimo tego będzie jakieś zainteresowanie to mogę jak tylko uwinę się z bieżącą robotą taki test zrobić.

Pozdrawiam
Piotr
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pioter napisał/a:
Pewnie, że mogę sęk w tym, że z opisu skanera wynika, że ta lepsza optyka to ta co skanuję z ramek.


No tak. A co jesli zeskanujesz:
A/ z ramki (lepsza optyka)
B/ z ramki zrobionej z kawalka kartonu tak, zeby film byl na tej samej wysokosci. Nie musi byc dokladnie pod rozmiar filmu, wystarczy dziurka w kartonie i drugi kawalek zeby przylozyc od gory i wyplaszczyc film.

Bede wdzieczny!
 
tiboo  Dołączył: 24 Lut 2010
Pioter coś już mieszasz ;) Nie wiem jak w twoim v700 ale w moim ogranicza do 4800 dpi kiedy korzysta się z niego w roli tradycyjnego skanera, czyli z podświetleniem od dołu (nietransparentnego). W trybie skanowania materiałów fotograficznych (transparentny) czyli świecąc klapą, bez względu czy używam trybu dla ramki 8x10 czy dla pozostałych ramek - w obu przypadkach mogę skanować w 6400 dpi.

Po bliższym przyjrzeniu się próbkom muszę jednak skorygować mój poprzedni post.

1. tryb "transparency 8x10" (czyli że niby ostrość na szybę), skanowane z szyby
2. tryb "transparency 8x10", skanowane z ramki
3. tryb "skaner przeźroczysty" (czyli że niby ostrość na ramkę), skan z szyby
4. tryb "skaner przeźroczysty" , skan z ramki
(vuescan 9, raw, 3200dpi)

Wnioski - najostrzejsze zdjęcie jest kiedy zada się skanerowi że skanujemy z ramki i faktycznie skanujemy z ramki (4.) ;) Skan z szyby jest minimalnie mniej ostry (1.), ale strata powstaje podejrzewam na tym moim badziewnym matowionym szkiełku. Gdyby to był dobry antynewton to pewnie wynik byłby taki sam (a może nawet lepszy?).

Ciekawią natomiast różnice kiedy próbuje się skaner oszukać i podaje mu się jedno a robi co innego - że skan z szyby, a film jest w ramce - wtedy jest koszmarne mydło (2.). Natomiast kiedy podaje mu się że film jest w ramce, a tak na prawdę leży na szybie, ostrość jest co prawda gorsza niż 1. i 4. ale nie ma tak dramatycznej różnicy jak w analogicznym oszustwie w przypadku 2.
Czyli ostrość "na szybę" ma mniejszą GO niż ostrość "na ramkę"?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
tiboo napisał/a:
Czyli ostrość "na szybę" ma mniejszą GO niż ostrość "na ramkę"?


Wielkosc GO moglbys stwierdzic tylko poprzez test linijki ;-) Byc moze po prostu skaner ma jakis mechanizm przeostrzania te kilka mm w gore i w dol...
 
tiboo  Dołączył: 24 Lut 2010
Ten test linijki to strasznie upierdliwa rzecz. Ja swój na papierze milimetrowym wykonałem w trybie nietransparentnym więc okazuje się, że tak na prawdę nic nie mówi bo w trybie transparentnym okazuje się, że zachowuje się zupełnie inaczej.

Jak ty zrobiłeś ten swój? W trybie skanowania filmów światło jest u góry a ccd na dole, w ten sposób skala nie jest podświetlona. Ciemność widzę tylko, ciemność ;)
Poza tym jak próbowałem na swojej linijce to musiałem mieć niedomkniętą pokrywę - świetlówce w klapie jechanie pod górkę wyraźnie sprawiało kłopot. Wolałem jej nie męczyć i odpuściłem.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
tiboo napisał/a:
Ten test linijki to strasznie upierdliwa rzecz.


??? Mi zajal circa 40 sekund...

Inna sprawa, ze rzeczywiscie, w trybie transparentnym to nie mam pojecia jak go zrobic.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Trzeba by mieć podkładki stopniowane co np. 0,2 mm i na nich układać i dociskać skanowany negatyw.
 
tiboo  Dołączył: 24 Lut 2010
Wystarczy sfotografować skalówkę na jakimś niskoczułym filmie 135. Potem tą klatkę wyciąć, zgiąć w połowie pod kątem 90st. i położyć na skanerze. Tylko żadne moje szkło nie ma wystarczającej skali odwzorowania, jak pożyczę od kogoś to to zrobię.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
A nie prościej byłoby zrobić ksero papieru milimetrowego na folii albo wydrukować na folii taka siatkę? :-)
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
tiboo napisał/a:
Pioter coś już mieszasz ;) Nie wiem jak w twoim v700 ale w moim ogranicza do 4800 dpi kiedy korzysta się z niego w roli tradycyjnego skanera, czyli z podświetleniem od dołu (nietransparentnego). W trybie skanowania materiałów fotograficznych (transparentny) czyli świecąc klapą, bez względu czy używam trybu dla ramki 8x10 czy dla pozostałych ramek - w obu przypadkach mogę skanować w 6400 dpi.



Witam
Ba ja mogę nawet w 12800, ale to niczego nie dowodzi, przecież to może być rozdzielczość interpolowana. Z tego co wyczytałem skanowanie materiałów refleksyjnych oraz transparentnych z użyciem maski do skanowania filmów(Film Area Guide mask) ma maksymalną optyczną rozdzielczość 4800. Użycie ramek powoduje włączenie drugiego rodzaju optyki z maksymalną rozdzielczością optyczną 6400.

Więcej do poczytania tu

Inna sprawa, że to nie musi być prawda, bo ten skaner jest bardzo słabo udokumentowany, ale wydaje się to logiczne, że zamiast zrobić mechanizm ustawiania ostrości zrobili dwa rodzaje optyki, jeden o niższej rozdzelczości z ostrością ustawioną na płytę skanera i drugi o wyższej rozdzielczości z ostrością ustawioną trochę wyżej powiedzmy 2, 3 mm nad płytę. Powtarzam jednak, że to są moje gdybania, bo nigdy nie skanowałem z rozdzielczością powyżej 3000. Zresztą to jest akademicka dyskusja, postaram się zrobić swój test i zobaczyć jak to jest z rozdzielczością tego skanera. Trzeba też pamiętać, że możliwy jest rozrzut jakościowy i różnice pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami, przecież to jest skaner amatorski.

Pozdrawiam
Piotr
 
tiboo  Dołączył: 24 Lut 2010
Z jednej strony ma to sens to co piszesz. Z drugiej - korzystałem z vuescana na kilku skanerach w mojej karierze i o ile się nie mylę nie da się na nim wybrać rozdzielczości innej niż sprzętowa. A skanuje u mnie w obu trybach jako 6400, dopiero kiedy przełączę się w tryb skanowania dokumentów to ogranicza do 4800.
No nic, pozostaje sprawdzić to doświadczalnie niebawem ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach