rusek  Dołączył: 02 Kwi 2007
co to jest? jak to usunac?
Czesc i czolem :)

kolejny problem laika:

TUTAJ POPATRZTA >>

co z tymi "kregami" zrobic? czy jest jakas funkcja
w aparacie ktora to usunie po zrobieniu zdjecia?

czy to wina kita?

Pozdrawiam
rusek
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
rusek napisał/a:
czy to wina kita?
to nie wina optyki. Nie jestem pewny ale chyba na tym forum wyczytałem, że to wina demozaikowani.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
To mora. Może wystąpić podczas fotografowania czegoś o drobnej, powtarzalnej fakturze. To nie wina kita.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
to raczej typowa mora. Czyli zmora większości cyfraków ;-) Jak ją usunąć nie wiem, bo mi nigdy nie przeszkadzała :mrgreen: Zaawansowani RAW-makerzy pewnie coś ci poradzą :-B
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
mysle, ze na wydruku nie bedzie tego widac.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
W historycznym programie do skanera IPhotoPlus mialem podobny efekt skanowania :mrgreen: i program to usuwal przez uzycie funkcji Image - Average Filter - i ustalalo sie rozmiar ingerencji np. 2 piksele na 2 piksele - po czym morka znikala.
Matematycznie to wyglada tak: http://lorien.ncl.ac.uk/ming/filter/filmav.htm
:mrgreen:
W Photoshopie to Filter > Blur > Average i powinno pomoc...
Czasami technike Average mozna wykorzystac tak: http://www.graphics.com/m...ticle&artid=178
do zupelnie innej zabawy :mrgreen:
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
na more to tylko Sigma ;]
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
rusek, tak, to mora, jesli to jpg z aparatu, to spróbuj RAW-a i wywołać w PPLu. On ma lepsze algorytmy niż pucha, tzn powinien, nie sprawdzałem, ale obstawiam, że tak :-) Jak nie pomożne, to wg zdjęć w sieci, darmowy program RAW Therapee jest jesio lepszy w te klocki.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ten jakis spurius kolor itp.....?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Fafniak, o właśnie, chiba tak. Trzeba chyba tym suwadłem zawalczyć. Ja niegdy nie trafiłem na taki efekt, więc nie tykałem.
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
... no, tym razem to zwykła mora :mrgreen:
patrz watek:
http://www.pentax.org.pl/viewtopic.php?t=3606
powstaje z nałożenia struktury pikselowej ekranu (!) na fakturę tkaniny.
Po przeskalowaniu zdjęcia znika lub pojawia się w innej formie.
PS
Oczywiście, ja to oglądam na LCD, na CRT może nie występować ...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Kilroy, w tamtym wątku było o szarpaniu (schodkowaniu) krawędzi przy skalowaniu w dół.

Mora powstaje w pliku, nie na ekranie. Bardzo ładnie widać morę np. na zdjęciach bloków z balkonami (barierki). Na tarczy do rzutek też :):

 
gatto_nero
[Usunięty]
Spróbuj może gaussian blur.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
gatto_nero, gausian blur można stosować gdy jest już za późno na taki rodzaj korekcji, a więc nic nie daje. Najlepiej "poprawiać" zanim problem się pojawi, zmniejszając rozdzielczość obrazu trafającego na matrycę - do tego służy filtr anty-aliasujący (AA - po polsku to chyba dolnoprzepustowy?). W K10D ten filtr jest bardzo słaby, to znaczy że balansując pomiędzy ostrością obrazu a atrefaktami, producent wybrał ostrość. Może silniejszy filtr AA da się to jakoś to emulować, np. przesłona 22 (dyfrakcja lekko rozmydli obraz, możliwe że przy okazji likwidując artefakty). "Normalna" metoda postępowania to chyba robienie RAW i szukanie programu do wywoływania i ustawień które takie efekty usuną, ponieważ mora powstająca w aparacie to tylko połowa problemu - druga połowa to algorytmy demozaikowania, zaimplementowane w programie do wywoływania RAW.
 

rusek  Dołączył: 02 Kwi 2007
Bronek napisał/a:
gatto_nero, gausian blur można stosować gdy jest już za późno na taki rodzaj korekcji, a więc nic nie daje. Najlepiej "poprawiać" zanim problem się pojawi, zmniejszając rozdzielczość obrazu trafającego na matrycę - do tego służy filtr anty-aliasujący (AA - po polsku to chyba dolnoprzepustowy?). W K10D ten filtr jest bardzo słaby, to znaczy że balansując pomiędzy ostrością obrazu a atrefaktami, producent wybrał ostrość. Może silniejszy filtr AA da się to jakoś to emulować, np. przesłona 22 (dyfrakcja lekko rozmydli obraz, możliwe że przy okazji likwidując artefakty). "Normalna" metoda postępowania to chyba robienie RAW i szukanie programu do wywoływania i ustawień które takie efekty usuną, ponieważ mora powstająca w aparacie to tylko połowa problemu - druga połowa to algorytmy demozaikowania, zaimplementowane w programie do wywoływania RAW.


no to byl RAW *.PEF chyba tak sie to nazywa, i pozniej tegoz rawa odkrylem
w programie dolaczonym do aparatu Pentax Photo Laboratory, otworzylem
popatrzylem - nic nie zmienialem - zapisalem TIFFa 16 bitowego, ale nie wiem
po co bo w szopie i tak wiekszosc rzeczy dziala na 8 bitach.

Dzieki za odpowiedzi.
Pozdrawiam
rusek
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
w PS jest filtr dolnoprzepustowy czy mi się wydaje? jeśli jest tak, jak pisze Bronek, to można go pewnie jakoś wykorzystać...

(gdy nie jestem przy PS, nie pamietam... chyba filter --> outher)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
cotti, w PS gaussian blur nieźle udaje filtr dolnoprzepustowy, ale się nie nadaje do usuwania mory ponieważ działa dopiero po demozaikowaniu (zamiana RAW na obrazek). Demozaikowanie to ostatni moment gdy można coś zrobić z morą.

[ Dodano: 2007-04-17, 14:27 ]
Ściśle rzecz biorąc, filtr dolnoprzepustowy musi działać przed samplowaniem, i to jest właśnie rola filtra AA. Problem pojawia się gdy AA jest zbyt słaby, i o tym mowa w tym wątku.
 

kahajoe  Dołączył: 27 Mar 2007
Re: co to jest? jak to usunac?
rusek napisał/a:
Czesc i czolem :)
czy to wina kita?

Nie to mora :mrgreen:
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Re: co to jest? jak to usunac?
kahajoe napisał/a:
rusek napisał/a:
Czesc i czolem :)
czy to wina kita?

Nie to mora :mrgreen:
bo kit jest za ostry :-D
 

rusek  Dołączył: 02 Kwi 2007
Re: co to jest? jak to usunac?
Bronek napisał/a:
kahajoe napisał/a:
rusek napisał/a:
Czesc i czolem :)
czy to wina kita?

Nie to mora :mrgreen:
bo kit jest za ostry :-D


wydrukowalem dzis zdjecie i mory nie widac...
chlopaki i dziewczyny :) w jakiej rozdzielczosci
przygotowujecie materialy na odbitki? ja do tej pory
robilem w 300 DPI, ale zdziwilem sie troszke
bo zdjecie z K10D w maksymelnej rozdzielczosci
dla 300 DPI ma = 327 mm X 219 mm, czyli troszke
malo... czy robiliscie jakies testy, bo moze nie ma
sensu robic 300 DPI ? moze wystarczy 150 DPI ,
dla formatow wiekszych od 20X30 ?

Pozdrawiam
rusek

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach