FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Konwertery
Chyba takiego tematu jeszcze nie było

Chodzi mi o konwertery - za bardzo nie siedzę w temacie, mam kilka pytań:
- czy konwerter X2 oznacza że ogniskowe się podwajają i np. (oczywiście uwzględniając już zwiększenie ogniskowych przy cyfrze) z 100-200 mm robi się 200-400mm?
- rozumiem, że konwerter działa na podobnej zasadzie co obiektyw - czyli jakość szkła jest istotna, automatyka itp.?
- jakie są do pentaxa najlepsze? rozumiem, że pentaxa?
- na ile pogarszają one obraz?
- czy coś takiego jest dobre? - http://www.allegro.pl/ite...ax_k_styki.html

dzięki z góry
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Co prawda zbytnio się na nich nie wyznaję, ale:
Owszem, mnożnik oznacza powiększenia, ale nie tylko. Dodatkowo otrzymujesz zmniejszenie światła. I tak dla przykładu szkło 100-300/4-5.6 po podpięciu staje się szkłem 200-600/8-11, co już zaczyna być lekko frustrujące. Jak każda dodatkowa grupa soczewek, konwertery oczywiście pogarszają jakość obrazu.
Z tego, co pamiętam, to Sigmy EX (bodajże x2 i x 1.4) były całkiem świetne.
Wiem, że część konwerterów jest dedykowana do konkretnych modeli szkieł.
Na tym moja wiedza na ten temat się wyczerpała.
Dziękuję za uwagę, życzę miłego dnia.
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
FraZa napisał/a:
- jakie są do pentaxa najlepsze? rozumiem, że pentaxa?

takie kraza opinie /jeden poszedl dzien temu na allegro za 400pln, niedawno zas ten cudak ktory z manualnego szkla robi af [1.7x]/, przy czym istnieja takze bardzo udane konstrukcje innych firm [poki co za miesiac doplynie do mnie tamron af 1.4x o ktorym pieja na dpreview, w testach [photozone?] wygral z sigma 1.4Ex apo, mam nadzieje ze nie jest zly],
FraZa napisał/a:
- na ile pogarszają one obraz?

sigmy o ktorych wspomnial Michu sa faktycznie dobre, przy czym dzialaja...tylko z sigma /na stronce producenta masz liste szkiel/, innych nie podepniesz /a jesli tak to przypadkowe/, bo maja taka a nie inna konstrukcje mechaniczna
FraZa napisał/a:
- na ile pogarszają one obraz?

-zauwazysz roznice, ogolnie oplaca je sie stosowac do zyletkowatych szkiel tele /na wyzej forum jest kilku gosc fotografujacych ptaki, te zdejcia powoduja opad szczeki, przy czym konwerter pracowal tu ze szklami klasy 300* itp/, najlepiej jasnych.
- duzo tez zalezy od szkla /mysle ze konstrukcyjnie/, z jednym bedzie niezle z drugim porazka /kiedys cos pisalem co zrobilo kenko mc7 [ponoc bardzo dobre] z moim 50mm:), jakby ze stalki slaby zoom], dosc nieciekawie wplywaja takze na tlo /milosnicy smietankowego bokehu moga temat konwerterow odpuscic/
FraZa napisał/a:
- czy coś takiego jest dobre?

-takumar na bagnecie, jesli pominac plotki negatywne /takumar+bagnet=budzet/ to imho jedyna droga to...przestrzelic to cos i sprawdzic, przy czym jak dla mnie to jest jakas 4ro soczewkowa konstrukcja - za drogo, jesli szukasz czegos x2 sztukaj 7-o soczewkowych mc i...podpisujac sie 4rema kopytami pod tym co rzecze 'przedpiszca' - pomysl czy to napewno to /swiatlo swiatlo swiatlo, przy 2x 'ciemosc widze, ciemnosc', a tu tez wskazane jest by przymknac dla poprawy jakosci,
ps. mam gdzies jakis wycinek z niemieckiego pisma foto o konwerterach z ocenami. po pracy, jesli znajde to wkleje, teraz zmykam
pozdrawiam
kp
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Dzięki,

klimecki - a ile za takie cudo trzeba dać? - tamron af 1.4X
mam zooma A 70-210/4 i myślałem, żeby do niego cos podpiąć żeby zwierzątka pstrykać. Coś polecicie pod ten konkretny model? Oczywiście jakiś przyzwoity konwerter, żeby jak najmniej jakości stracić
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
FraZa napisał/a:
a ile za takie cudo trzeba dać? - tamron af 1.4X

60dol, nie wiem ile u nas, ps. jeszcze bardzo dobre noty mial soligor 1.4 af /robiony przez kenko/, niedawno poszedl na alledrogo ponizej 200pln, przegapilem go;
pozdrawiam
kp

[ Dodano: 2006-08-08, 12:29 ]
a tak na marginesie,
FraZa napisał/a:
mam zooma A 70-210/4 i myślałem, żeby do niego cos podpiąć żeby zwierzątka pstrykać

ten zoom slyszalem/czytalem jest niezly, ale jesli na te zwierzaki czesto chodzisz, to moze jednak lepiej bedzie dolozyc i kupic jakiegos manualnego tamrona 300/2.8, sigme 400 apo,
-dluzsze, jasniejsze, i chyba bardziej przewidywalne efekty
pozdrawiam
kp
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
rzeczywiście lepsza będzie stałka, tylko na razie i tak przekroczyłem budżet na fotografię, jeszcze czeka mnie zakup statywu - btw - polecicie jakiś w miarę sensowny tak do 150 zł? taki moze być? - Velbon DF-60?
http://www.allegro.pl/ite...lata_gwar_.html

Ze zwierzętami to dobrze mieć długi obiektyw z autofocusem dobrej jakości, a taki niestety sporo kosztuje
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sensowne statywy zaczynają się od około 300zł - niestety. Ale to wydatek jednorazowy i jak weźmiesz pod uwagę że będzie Ci służył wiele lat, to nie będziesz żałował. Skoro wspominasz o statywach Velbona to wiedz, że w miare stabilne będą modele serii Sherpa lub droższe. Ten który ja posiadam - Sherpa 250R możesz kupić już za jakieś 280 zł i mogę powiedzieć, że daje całkiem dobrą stabilność. Wspominasz coś o długim teleobiektywie i fotografowaniu zwierzaków, więdz radze Ci wyleczyć się z jakiegokolwiek statywu za ok 150 zł. Jak założysz 300 lub 500mm to nawet Sherpa nie będzie zawsze zapewniać stabilności, mimi że to statyw dość solidny i z metalową głowicą. Pozdrawiam i dobrego wyboru życzę :lol:
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
Marek napisał/a:
Sensowne statywy zaczynają się od około 300zł


Zależy co kto chce.
Ja mam jakiś z MM za 60 zł i jeszcze nigdy nie miałem potrzeby posiadania droższego.
Tym bardziej, że widziałem już identyczny pewnej znanej firmy za sporo ponad 100 zł.
Za to jest lekki i mogę z nim iść w teren.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Marek: zwierzaków ze statywu z długim obiektywem raczej fotografował nie będę - jakoś sobie tego nie wyobrażam - bieganie z aparatem na statywie po lesie raczej mija się z celem bo żadnego zwierzaka w ten sposób się nie ustrzeli :)
Statywu potrzebuję głównie do dość żadkiego robienia nocnych zdjęć oraz do zdjęć studyjnych. Raczej z niedużymi obiektywami. Niedawno robiłem zdjęcia nocne statywem a'la no name za ok. 100 zł i byuło OK.
Chyba na razie się wstrzymam z kupnem, fotografia cyfrową bawię się dopiero od ok. pół roku i jeszcze nie dojżałem do potrzeby kupna czegoś droższego i solidniejszego za powyżej 300 zł.

sp7foy - a jaki to statyw ten za 60 zł? nie buja za bardzo? trzyma się kupy?
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
FraZa napisał/a:
sp7foy - a jaki to statyw ten za 60 zł? nie buja za bardzo? trzyma się kupy?


Jakaś Hama.
Po rozstawieniu i zablokowaniu jest wystarczająco stabilna (z MZ-10 na grzbiecie).
Robię sporo nocnych i takich różnych widoczków ze statywu, jeszcze nie było takiego które nie wyszło technicznie. Nogi można blokować w dowolnym położeniu.
Całość jest z aluminium więc jako dźwignia do podnoszenia głazów się nie nadaje.
Nigdy też nie miałem problemu w rozstawieniu go w jakimś trudnym miejscu.
Podstawowa wada: Brak poziomnicy
Rozwiązanie wady: Poziomnica breloczek z Castoramy za jakieś 3 zł i trochę pomyślunku.
Zaleta to ciężar i prostota.

Kupiłem kiedyś do nocnych bo nie było mnie stać na lepszy. Teraz się cieszę jak widzę kogoś sapiącego pod górę z jakimś kilkukilogramowym grzmotem to aż mnie nogi same niosą ;)
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
klimecki napisał/a:
tamrona 300/2.8


Gdzie, za ile?
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sorki że się przypnę do wątku - szybkie proste pytanie na upewnienie zanim zacznę reklamacje.
Czy jak zapnę konwerter taki
http://allegro.pl/item117...uto_2x_pka.html
i obiektyw ze stykami i ustawiony w pozycję A na pierścieniu przysłon to powinienienem móc ustawiać przesłonę z korpusu?

Jeśli nie mam odczytu przesłony na korpusie i nie mogę jej zmieniać to uszkodzony jest konwerter (obiektyw bez konwertera działa poprawnie)
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Cytat
Rozwiązanie wady: Poziomnica breloczek z Castoramy za jakieś 3 zł i trochę pomyślunku.

Albo poziomica wpinana w sanki lampy błyskowej, jak tutaj.
Tyle, że to trochę więcej od breloczka kosztuje, niestety.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Canin napisał/a:
Czy jak zapnę konwerter taki
http://allegro.pl/item117...uto_2x_pka.html
i obiektyw ze stykami i ustawiony w pozycję A na pierścieniu przysłon to powinienienem móc ustawiać przesłonę z korpusu?

I co nikt nie może potwierdzić lub zaprzeczyć?
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
Canin napisał/a:
i obiektyw ze stykami i ustawiony w pozycję A na pierścieniu przysłon to powinienienem móc ustawiać przesłonę z korpusu?

powinien, ale: z racji zainteresowania tematem roznych konwerterow nie raz czytalem, ze taki efekt wystepowal [nawet z firmowymi] i ilekroc czesto przyczyna bylo cos ze stykami [spojrz czy nie sa brudne, czy nic zadnego nie zakleja, czy ktorys z nich nie jest 'zapadniety'] to bylo tez pare konstrukcji, dedykowanych do okreslonych szkiel i one maja prawo rozne dziwne efekty wywolac ze szklem pierwszym lepszym [zwlaszcza ze niejednen zdolniacha widzac ze np cos tam mechanicznie nie bardzo pasowalo (np niektore konwertery dedykowane sigmy daje sie 'ozenic' ze szklami z poza listy kompatybilnych), 'wcisnal' i niby jest ok ale cos tam nie styka...]. O tym 2x z linka aukcyjnego nic nie powiem, niestety mnogosc producentow to tez pelny wachlarz jakosci, moze masz pecha. Poki co:
-sprawdz styki /brud, uszkodzenia/
-sprawdz optycznie czy w momencie wkrecania pozycje stykow w szkle i konwerterze /tudziez w konwerterze i puszce/ sa na oko zgodne
- czy konwerterek jest rozkrecany? ...nic nie sugeruje ale moze po prostu ktorys kabelek wystarczy dolutowac...[miernikiem tez mozesz 'przepipsac' przod i tyl konwertera]
pozdrawiam
kp
-sprawdz co sie dzieje po podpieciu roznych szkiel z a/af, moze z ktoryms zadziala
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Klimecki, jeśli możesz. Tak jakoś na dniach miał przyjść do Ciebie telekonwerter Tamrona - raczył zapukać do drzwi Twoich? Jeśli tak - to może jakieś wrażenia?
I jeszcze jedno. Pisałeś o tym, że zbiera ów konwektor niezłe noty. Na stronie Tamrona znalazłem po dwa rodzaje: budżetowe jakgdyby i takie jakby droższe.
Moje pytanie brzmi: jaki dotarł do Ciebie i o jakim toczone były rozprawki na Dpreview.
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Tak jakoś na dniach miał przyjść do Ciebie telekonwerter Tamrona

do zakupow jeszcze cos doszlo i mam miec calosc 8-10 wrzesnia, nie omieszkam sie pochwalic
Michu napisał/a:
Na stronie Tamrona znalazłem po dwa rodzaje: budżetowe jakgdyby i takie jakby droższe. Moje pytanie brzmi: jaki dotarł do Ciebie i o jakim toczone były rozprawki na Dpreview.

moj jest taki za 60dol z BH, i o tym ludzie pisza pozytywnie (podkreslajac takze te mala jak na bh cene), ps. on ma w roznych sieciach dosc spory rozstrzal cenowy, w ktoryms ze sklepow /focuscamera?/ kosztowal ponad 100dol /dokladnie ten sam typ- porownywalem oznaczenia /
pozdrawiam
kp
 
piotro  Dołączył: 08 Cze 2009
A jak mam pytanie do was, czy jest jakis telekonwerter x1.4 lub x1.7 ktory da sie podpiac na przod obiektywu na srednice filtra 77mm ? Wiadomo przy nich nie traci sie swiatla, no i sa szybkie w demontazu.
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
Zestaw soczewek makro 77mm +1 +2 +4 +10
 
piotro  Dołączył: 08 Cze 2009
Telekonwerter x1.4-2 nie MACRO

przyklad jak tu
HQ/1.7x OLYMPUS IS/L B-300
http://allegro.pl/show_item.php?item=2149658075

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach