ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
Eldred: czemu mam wrażenie, że próbujesz ze mnie kpić? :roll:

trochę to spłycone tłumaczenie, ale daje jakieś tam pojęcie.
Cytat
With the advent of digital cameras it is now possible to photograph infrared light with your digital camera and greatly simplify the infrared photography process. The latest digital cameras are sensitive to infrared light, so much so that manufacturers place a hot mirror filter in front of the sensor to block infrared light to prevent infrared IR light from spoiling regular photographs. It is still possible to shoot digital infrared photography with an unmodified digital camera but the exposures become quite long and in most cases require a tripod, not to mention the need to place an infrared filter in front of the lens to block visible light. All this sure doesn't help the creative infrared photography process.

With our digital infrared photography conversion it is now possible to photograph infrared images hand held at low ISO speeds and without the need for infrared filters. Since you no longer need to use an infrared filter in front of the lens it is much easier to change lenses, compose and focus.

źródło: http://www.lifepixel.com/index.html
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
ryve napisał/a:
Eldred: czemu mam wrażenie, że próbujesz ze mnie kpić? :roll:
Nie wiem :roll:
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Jasiek Matacz, dokładnie, będziesz musiał duuużo dłużej naświetlać zdjęcie, a wtedy nagrzewa się matryca i powstają hoty itd.. Masz kasetkę i ona się najlepiej do tego nadaje :-)
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
Eldred: a, to pewnie dlatego, że dzisiejszy dzień rozpocząłem od niechcianego bliskiego spotkania z innym eksploatatorem ulic warszawskich i mam wrażenie, że to nie koniec złych rzeczy, które mnie dzisiaj jeszcze spotkają. zastanawiam się, z której strony mnie los zaatakuje.

whatever.

trzeba myśleć pozytywnie (jeszcze 3h w robocie i później zimne :-B )
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
ryve, na prawdę nie rozumiem czym Cię uraziłem. Nawiązałem tylko żartobliwie do filmu "Oni żyją".
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
Eldred: nie uraziłeś. zaskoczyłeś co najwyżej. EOT bo szkoda palców po próżnicy używać. ;-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ktoś próbował robić zdjęcia IR Samsungiem GX-20 ?

GX-1S jakieś wychodzą ale bez rewelacji....
 

heyzel  Dołączył: 29 Wrz 2009
Daj sobie spokój ,chyba że fotografujesz architekturę tam czasy kilkanaście-kilkadziesiąt sekund dają radę :mrgreen: . Poważnie to lustra z matrycami CCD o mniej niż 10 mp się nadają i kompakty bez hotspota. A i cmosy canona 300D 10D 20D tak na szybko co pamiętam...
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Przydatny artykuł tutej
 

bobek  Dołączył: 26 Mar 2008
Markus napisał/a:
Ktoś próbował robić zdjęcia IR Samsungiem GX-20 ?


czytam sobie watek na rozych forach i generalnie mozna latwo sprawdzic jak bardzo uczulona jest matryca na IR gaszac swiatlo i swiecac pilotemTV. Na K20 widac ze ladnie swieci na rozowo nawet w smiesznym live view wiec jest dobrze...sam jestem ciekaw jak to jest z HOYA 72
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Drogą przypadku wszedłem w posiadanie wspominanego tu Ilforda SFX. Skoro już film się mrozi, to chciałbym go godnie wykorzystać.

Problem jest taki, nie mam (ani nie zamierzam mieć) żadnego filtra IR. Mam jeno ruski filtr czerwony 8.

Będzie co z tego? Czy naświetlać ten film normalnie, jak zwykły BW?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
heyzel napisał/a:
kompakty bez hotspota.

Co to jest? Znalazłem tyko informację, że to punkt dostępowy do internetu...
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
jorge.martinez napisał/a:

Będzie co z tego? Czy naświetlać ten film normalnie, jak zwykły BW?


Będzie. Myślę, że będzie nawet lepiej niż normalnie. SFX jest uczulony tak, jak zwykły film BW plus bliska podczerwień.

http://ciemnia.net/index....ord&spec=sfx200

technik219 napisał/a:

Co to jest? Znalazłem tyko informację, że to punkt dostępowy do internetu...


Hotspot to jaśniejszy centralny obszar na zdjęciu. Rozmiar i jasność zależy od obiektywu.
Powstaje dlatego, że obiektywy są optymalizowane pod swiatło widzialne (aberracje, transmisja, odbicia wewnętrzne). Generalnie, starsze i prostsze obiektywy lepiej się nadają do fotografii IR.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
xrog napisał/a:
Hotspot to jaśniejszy centralny obszar na zdjęciu.

No to ja mam coś takiego. Na szczęście w kompakcie Samsunga (chociaż IR wychodzi nawet-nawet)


Chociaż, jeśli mnie oko nie myli, to jest problem z ostrością. W kompakcie chyba nie do poprawienia.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
technik219 napisał/a:
Na szczęście w kompakcie Samsunga (chociaż IR wychodzi nawet-nawet)
(...)
Chociaż, jeśli mnie oko nie myli, to jest problem z ostrością. W kompakcie chyba nie do poprawienia.


To są zdjęcia z tego Samsunga? Jakość zdjeć nie powala... Wąski histogram, mocno obrabiane?
Zimą zmodyfikowałem sobie Canona G5 pod fotografię IR, czekam jeszcze aż rozwiną się w pełni liście na drzewach. Zobaczymy jak będzie się sprawował...
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
xrog, dzięki za wskazówki. To już wiem, że wezmę ten film na wakacje :-)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
xrog napisał/a:
To są zdjęcia z tego Samsunga? Jakość zdjeć nie powala... Wąski histogram, mocno obrabiane?

Zrobione z ciekawości, praktycznie bez żadnych przygotowań: tylko filtr okręcony przy obiektywie ściereczką. Zdjęcia wyszły fioletowe, ziarniste. To, co widać ciągnięte na autopoziomach. Nawet nie próbowałem złapać WB. Zresztą dałem je, żeby pokazać tego hot-spota, bo myślałem, że to awaria matrycy.
Ps - Samsung D60 - mydelniczka :oops:
 

Szpileczka  Dołączyła: 03 Sty 2008



To jeszcze z konica minolta a 200, próbowałam z k10 - nie daje rady nawet po ustawieniu WB na zielone.
 

catar  Dołączył: 16 Gru 2009
Czy ktoś próbował IR z K-m? Jestem ciekaw, chociaż pewnie nie będzie tu odejścia do zasady nowszy sprzęt - trudniejsze/niemożliwe ir.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
catar, pewnie tylko czas naświetlania będzie długi, ale się da.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach