versus  Dołączył: 16 Lut 2012
  [K-x] Problem z filmem w k-x
Witam,jestem nowy i mam problem z kręceniem filmów,mianowicie zawsze jest w nich dużo szumu i obraz nie porusza się stabilnie ---->http://s1180.photobucket.com/albums/x418/maszynista/?action=view&current=IMGP3311.mp4 . zmieniam opcje i kombinuje ale i tak nie mogę osiągnąć czystego filmu. Nie wiem czy w k-x to normalne ale widząc filmy inne krążące w internecie to ja robię coś żle.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
versus napisał/a:
zawsze jest w nich dużo szumu

Za mało światła?
versus napisał/a:
obraz nie porusza się stabilnie

A jak ma się poruszać jak operator ma ADHD?
 
versus  Dołączył: 16 Lut 2012
Bez przesady z tym adhd... w świetle dziennym na dworze problem jest ten sam obraz nie jest czysty a nawet takiego nie przypomina.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Jeśli nie chcesz mieć szumu musisz ustawiać niskie wartości przysłony (f1.4-f4), a w dodatku kręcąc w pomieszczeniach tak słabo oświetlonych, używać dodatkowego oświetlenia. Co masz na myśli pisząc o "czystości"? Chodzi o to, że nie kręciłeś ze statywu ale z ręki?
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
Nie wiem jak jest w k-x, ale w k-r musiałem sobie sam włączyć stabilizację matrycy podczas filmowania. Sporo pomogło. A szumy widoczne są w plikach zgranych bezpośrednio z aparatu, czy po konwersji/edycji jakimś programem? I przy jakich ustawieniach jakości w aparacie? Bo mogą się pojawić z też powodu kompresji filmu, a nie tylko zbyt małej ilości światła.
Obejrzałem filmik i szumów specjalnie nie widzę, ale faktycznie jest niewielki problem ze stabilnością. Najlepiej byłoby porównać efekty z innym k-x. Możliwe że to jest wynik zbyt wolnego odczytywania pikseli (w matrycach CMOS każdy z pikseli jest odczytywany oddzielnie, nie tak jak w CCD), a może i nie ;) W pluginie, który używam czasami do dodatkowej stabilizacji trzeba zaznaczyć typ matrycy, więc może coś w tym być.

Do stabilizacji polecam darmowego VirtualDub, z pluginem Deshaker:
http://www.virtualdub.org/
http://www.guthspot.se/video/deshaker.htm
 
versus  Dołączył: 16 Lut 2012
Nagrywałem na ulicy w słoneczny dzień ,przy ustawianiach f3.4 na statywie i efekt był ten sam. Tak szum jest widoczny w plikach prosto z aparatu ,0 edytowania . A jeśli odczytuje za wolno piksele to co w tym przypadku zrobić?

 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Jeżeli przy ustawianej przysłonie f3.4 (nota bene, jak udało ci się taką wartość ustawiać?), przy słonecznej pogodzie, przy zerze konwersacji (chodzi o to, że milczeliście podczas filmowania?) widać szum, to powinieneś chyba zainwestować w profesjonalną kamerę, za 30-40 tys. zł. I liczyć, że szumu wtedy nie będzie. Nic więcej chyba nie da się zrobić.
 
versus  Dołączył: 16 Lut 2012
nie chodzi mi tu o ful total nagrywanie... Tylko chce sie upewnić czy z moim aparatem jest ok. jeżeli koleżanki aparat nagrywa całkiem lepiej na tych samych ustawieniach...
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Spróbuj otworzyć swoje nagrania w innym odtwarzaczu lub z innymi kodekami. Pentax zastosował dość nietypową kompresję/kodek i nie wszystkie programy się z nim lubią.
 
versus  Dołączył: 16 Lut 2012
ok,zainstaluje nowy program i zobaczę czy coś się zmienia.( po sprawdzeniu u siebie na PotPlayer,AllPlayer,KmPlayer) 0 różnicy
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
Tak tylko zgaduję, może to też kwestia karty pamięci? Spróbuj użyć innej (najlepiej szybkiej) karty, jeżeli masz taką możliwość. I sprawdź też czy przy nagrywaniu w najmniejszej rozdzielczości dzieje się to samo.

 
versus  Dołączył: 16 Lut 2012
Karta pamięci to sdhc kingston 4 gb. Musze sprawdzić z inną.(nie ma jej na liście polecanych ale czy to może być problemem?) Tak na małej rozdzielczości też. Film co załączyłem jest i tak dobry do tych co wcześniej nagrywał.

[ Dodano: 2012-02-18, 13:16 ]
Wsadziłem kartę szybszą i nagrałem film i widać że obraz płynnie się nagrywa i nie przycina,ale jakość nadal zostawia dużo do życzenia ,nie wymagam za dużo od niego ale dziwi mnie to że inny k-x tak nie ma.
 
Skarabeusz  Dołączył: 17 Lip 2010
Ciężko doradzić tak na odległość, bo zepsuć nagranie w K-x jest bardzo łatwo i można zrobić to na wiele sposobów a pomysłowość ludzka nie zna granic.

zakładam że wszystkie parametry związane z rozdzielczością i jakością nagrania masz ustawione prawidłowo.

Test wykonałbym w warunkach, które zapewniają prawidłowe naświetlenie zdjęcia przy ustawieniach mniej więcej ISO 200, czas 1/50, f11, filmując ujęcie nie zawierające dużej ilości małych kolorowych detali.

Jeżeli tak wykonane ujęcie będzie dalej zawierać szumy to przyczyny będzie trzeba szukać w sprzęcie/karcie/odtwarzaczu
Szumy często pojawiają się wtedy gdy aparat dobierze zbyt wysokie ISO ( nie masz na to wpływu). czasem też nie jest to szum a mora, która pojawia się na ujęciach zawierających dużą ilość małych szczegółów na przykład plenerowe ujęcia lasu itp.
 
versus  Dołączył: 16 Lut 2012
Ustawiłem takie ustawienia jak powiedziałeś ,nagrałem białą kartkę z czarnymi kreskami ustawiłem ostrość i generalnie brak rezultatu . Mam pytanie czy może ktoś wrzucić film z k-x prosto z aparatu bez żadnej edycji ?
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
No właśnie, tak by było najlepiej, bo może po prostu wszystkie k-x tak mają i nie ma się czym przejmować ;)
W końcu to był jeden z pierwszych aparatów Pentaxa z filmowaniem i może coś jeszcze było niedopracowane.
 
versus  Dołączył: 16 Lut 2012
tu 2 filmy z yt.
różnica jest tragiczna.
Klik Klik
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Czy w Live View masz obraz stabilny czy się trzęsie? Ja tak z K-5 miałem - serwisant składając aparat nieopatrznie źle poprowadził jakiś kabelek tak, że haczył on i układ stabilizacji matrycy i tym go zakłucał. Efektem tego było trzęsienie się obrazu.
 
versus  Dołączył: 16 Lut 2012
Obraz trzyma się stabilnie.
 

pool80  Dołączył: 03 Sie 2010
ja tam dalej nie wiem o co Ci chodzi. K-X nie kręci super filmów. Mozna sie anpocić i coś wyciagnąć, z tego co widze po sieci ale nie jest to super jakość. Kumpla Sony kreci o niebo lepsze filmy a to tylko superzoom,
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
pool80 napisał/a:
Kumpla Sony kreci o niebo lepsze filmy a to tylko superzoom,

O, ciekawe. Może i zdjęcia robi lepsze?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach