Arkadiusz  Dołączył: 12 Lip 2007
[K-5] Poziome paski przy wysokich ISO
Witam,

Chciałem zapytać co jest powodem pojawiania się na zdjęciach robionych przy wysokich ISO i na ciemnych partiach obrazu poziomych równoległych prążków - widocznych na poniższych przykładowych zdjęciach. Czy to zjawisko normalne, czy powód do jakiegoś niepokoju?

Będę wdzięczny za odpowiedź.


ISO 4500


ISO 25600


ISO 51200
 
Adamss68  Dołączył: 31 Sie 2009
Arkadiusz,jedyne czego zdołałem się dopatrzeć,to poziome linie na ręce kobiety.Ale to kosmiczne iso,więc coś można zobaczyć.Przyznam szczerze,że nie pokusiłem się o tak dogłębną analizę iso w K5 :-D .
Często wykonujesz zdjęcia na takim zakresie?Moim zdaniem,wszystko jest ok ;-) .
 

Arkadiusz  Dołączył: 12 Lip 2007
Często wykorzystuję wysokie ISO – no może nie tak ekstremalne jak 25600 czy 51200 ale 12800 się zdarza często. Paski są na ciemnych partiach obrazu – na koszulce dziecka, w lewym dolnym rogu na pierwszym zdjęciu na koszuli… Jak się dobrze przyjrzeć to je widać… właśnie takie jak na ręce kobiety. Jak rozjaśnisz nieco monitor to powinieneś widzieć wyraźniej…
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To nie jest normalne.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
To banding. Zwyczajna przypadłość. Im wyższe ISO, i im ciemniejsze tony w zdjęciu, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska.
 

Arkadiusz  Dołączył: 12 Lip 2007
Czyli jak? Normalne zjawisko i się nie przejmować czy nie normalne i się przejmować? :-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
plwk napisał/a:
To nie jest normalne.

Czemu nie? Na ISO 512 000?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Benek napisał/a:
To banding. Zwyczajna przypadłość.

Jeśli nie było mocno wyciągane z cieni nie powinien być tak widoczny.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Arkadiusz napisał/a:
Czyli jak? Normalne zjawisko i się nie przejmować czy nie normalne i się przejmować? :-)


Wpisz sobie w google: "banding wysokie iso" i wyskoczy ci kilkadziesiąt tematów z różnych forów dyskusyjnych. Poczytaj.
 

baldek  Dołączył: 22 Mar 2009
na oryginalnym pliku też to widoczne, czy po zmniejszeniu?
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
plwk napisał/a:
Jeśli nie było mocno wyciągane z cieni nie powinien być tak widoczny.

Nie wiemy, czy zdjęcie nie było wyciągane. Ale nawet jeśli nie było, to przecież ISO 51200 to już ekstremalne wartości. A zresztą ta czułość jest już sztuczna, wyciągana w puszce.

Ja bym się tym nie przejmował. Martwiłoby mnie dopiero takie zachowanie na >ISO 12800.
 

Arkadiusz  Dołączył: 12 Lip 2007
Widoczne. Pliki wogóle nie obrabiane. Prosto z puszki. No i pierwsze zdjęcie to ISO 4500 a nie ekstremalne 12800 czy wyższe...
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
plwk napisał/a:
Jeśli nie było mocno wyciągane z cieni nie powinien być tak widoczny.

Nie wiemy, czy zdjęcie nie było wyciągane. Ale nawet jeśli nie było, to przecież ISO 51200 to już ekstremalne wartości. A zresztą ta czułość jest już sztuczna, wyciągana w puszce.

Ja bym się tym nie przejmował. Martwiłoby mnie dopiero takie zachowanie na >ISO 12800.

P.S. Przed chwilą zrobiłem kilka fotek na ISO 51200. Banding jest, widoczny w ciemnych miejscach zlewający się czasem z niebieskawymi plamami. Nie jest aż tak widoczny jak na twoich zdjęciach, ale pewnie gdybym się postarał, uzyskałbym podobny efekt. ;-)

[ Dodano: 2012-03-14, 20:37 ]
Arkadiusz napisał/a:
No i pierwsze zdjęcie to ISO 4500

A gdzie tam banding?

 

Arkadiusz  Dołączył: 12 Lip 2007
Benek Serdeczne dzięki za przeprowadzenie testu!

[ Dodano: 2012-03-14, 20:40 ]
Benek napisał/a:
A gdzie tam banding?


No ja go wiedzę... lewy dolny róg - na ciemnej koszuli kolegi, który jest na zdjęciu. Słabo widoczny - to fakt. Może w zalezności od monitora widać go bardzej lub mniej... ja na swoim notebooku widzę - choć dużo mniejszy niż na pozostałych.
 

baldek  Dołączył: 22 Mar 2009
na 1 też widzę wyraźnie, podzielam zdanie plwk
12800 25600

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach