Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
mario1400 napisał/a:
mi głównie o możliwość ładowania d-li90 za pomocą power banku
Powerbanki przeważnie mają napięcie ok.5,0 V - do ładowania jednocelowych akumulatorów Li-Po. D-Li 90 ma 7,4V - dwie cele.
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
Zgadza sie, potrzebna jest przetwornica i układ do ładowania akumulatora zgodnie ze specyfikacją. Zeby naładować akumulator pentaxa, licząc straty energii na powerbanku, przetworcicy i układzie ładowania, potrzeba minimum 3 dobrej klasy ogniw 18650.Całe przedsięwzięcie jest totalnie bez sensu, bo masa tego całego złomu będzie również duża.

Najprościej i najlżej - zabrać zapasowe oryginalne akumulatory.

Najtaniej - zrobić pakiet Li-ion 3 s 18650 ze sprawną przetwornicą SD i wpiąć sie do gniazda zasilacza, co powinno pozwolic na zrobienie 3 -4 razy wiecej zdjęć, niż na oryginale. Pakiet będzie ważył ok. 200g, mozna do podpiąć do paska (jak w latarkach czołowych).

[ Dodano: 2015-10-19, 13:32 ]
Edyta:
zacząłem sie teraz zastanawiać, czy nie byłoby sensownie wypruć bebechy z gripa i zamontować tam 4 x 18650, co dałoby 6700 mAh. Bez strat na przetwornicach i nadmiernych spadków napięć - w praktyce niemal 5 razy wiecej zdjęć, niz na fabrycznym akumulatorze.
 

mario1400  Dołączył: 23 Sty 2011
właśnie te napięcia spędzały mi sen z powiek, zastanawiałem się nawet nad kombinacją z ładowaniem ładowarką samochodową z ogniw do zasilania dronów, które mają 12v i niejednokrotnie 15k mAh, ale słabo u mnie ze zrozumieniem elektroniki i praw nią rządzących więc bałem się wyrządzić krzywdę sprzętowi...

chyba jednak postawię na duży zapas aku...

a dopiero jeśli coś mnie zmusi do zimowych wypadów pokombinuję z zewnętrznym zasilaniem, które będę mógł nosić pod kurtką.

edit: a opcja z czterema ogniwami 18650 w gripie brzmi ciekawie dałoby to nawet 8800 mAh :D nie zaryzykował bym jednak z oryginałem :D więc jest to opcja dla posiadaczy zamienników :)

Ale jak by nie było dziękuję za sprowadzenie na ziemię i rozwianie wątpliwości ;] :-B
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
mario1400 napisał/a:
Chodzi mi głównie o możliwość ładowania d-li90 za pomocą power banku.


Myślałem, że nie ma ale Google wyprowadziło mnie z błędu: http://www.amazon.com/gp/product/B00H1LZT84
 
pawel12345  Dołączył: 20 Sty 2013
A nie lepiej zamiast generować sobie kolejne sprzęty pomyśleć nad zasilaniem z akumulatorów AA ? Na zestawie do 800-1000 klatek można zrobić, są lekkie, łatwo upchać dowolną ich ilość w bagażach.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
MCsubi napisał/a:
...

Najtaniej - zrobić pakiet Li-ion 3 s 18650 ze sprawną przetwornicą SD i wpiąć sie do gniazda zasilacza, co powinno pozwolic na zrobienie 3 -4 razy wiecej zdjęć, niż na oryginale. Pakiet będzie ważył ok. 200g, mozna do podpiąć do paska (jak w latarkach czołowych).
...


Ja kupiłem wtyczkę do zasilacza (nie pamiętam nazwy) i podpinałem bezpośrednio (4 x 18650 połączone szeregowo i równoległe lub 2 x 18650 szeregowo) daje to takie samo napięcie jak zasilacz do k5II.
Używałem, bo "dziś" już nie używam. Prościej włożyć w kieszeń dodatkowe baterie.
Dla mnie jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie bo takich pakietów mam parę i używam do oświetlenia rowerowego, czołówki w górach czy jako powerbanku do telefonu (tu mam przetwornicę). Wkładam w plecak dwa pakiety i stosuję w zależności od potrzeby.
Zresztą jak ktoś rozebrał już jakiś aku typu noname to wie że nie ma tam żadnej przetwornicy :-) .

 

mario1400  Dołączył: 23 Sty 2011
RPM napisał/a:

Myślałem, że nie ma ale Google wyprowadziło mnie z błędu: http://www.amazon.com/gp/product/B00H1LZT84


A jednak!! ;] nie szukałem poza PL. Dzięki :D


pawel12345 napisał/a:
A nie lepiej zamiast generować sobie kolejne sprzęty pomyśleć nad zasilaniem z akumulatorów AA ?


Właśnie chodzi o to żeby się ograniczyć do jednego sprzętu ładującego i ewentualnie zabierać kilka przejściówek.
Przykładowo 4x d-li90, ładowarkę USB i przejściówki USB-gniazdko, USB-zapalniczka samochodowa. Nic więcej do szczęścia mi nie potrzeba :)

AA inną drogą, ładowanie ich trwa wieczność.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
mario1400 napisał/a:
...

AA inną drogą, ładowanie ich trwa wieczność.


A myślisz że ile będzie trwało ładowanie D-Li90 z gniazda USB (5V 0,5A) :-P
Ładowanie "dzisiejszych" ogniw AA dobrą ładowarką to max 2 godziny
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
mario1400 napisał/a:
a opcja z czterema ogniwami 18650 w gripie brzmi ciekawie dałoby to nawet 8800 mAh

Nie istnieja jeszcze akumulatory o pojemnosci 4400, max z dostępnych to Sanyo i Panasonic 3350 wg specyfikacji i 3400 wg handlarzy.

mario1400 napisał/a:
jeśli coś mnie zmusi do zimowych wypadów
sprawdzone - fabryczny akumulator ogarnia -20C bez problemu nawet na całodziennych wycieczkach

RPM napisał/a:
Myślałem, że nie ma ale Google wyprowadziło mnie z błędu: http://www.amazon.com/gp/product/B00H1LZT84

Nie ma szans na osigniecie takiego prądu ładowania z USB, zapewne ładowanie naszej baterii z powerbanku z tym czyms trwałoby z 5 h, a sprawność byłaby tak żałosna, że powerbank musiałby mieś lekko licząc z 8 000 mAh.

[ Dodano: 2015-10-20, 02:37 ]
Przykład: 2 akumulatory Panasonic 3350 mAh w powerbanku pozwalaja na jednokrotne naładowanie Galaxy Note 4 z baterią 3220 mh, czyli sprawność powerbanku i układu ładowania telefonu nie osiąga nawet 50 %.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
A może opcja grip + akumulatorki AA lub zapas baterii jeżeli nie ma możliwości ładowania systemowej baterii,
 

mario1400  Dołączył: 23 Sty 2011
Sid Gotama napisał/a:
A myślisz że ile będzie trwało ładowanie D-Li90 z gniazda USB (5V 0,5A)


Nawet jeśli aku d-li90 miałby się ładować 4h - wrzucam go sobie do plecaka podłączony do ładowania a w tym czasie używam drugiego. który na 4h powinien spokojnie wystarczyć :)
A ponaddto istanieją już power banki o pojemności 20k mAh z ładowaniem 5V 1A
ponadto znalazłem coś takiego: http://www.weiku.com/prod...l_products.html

MCsubi napisał/a:
Nie istnieja jeszcze akumulatory o pojemnosci 4400, max z dostępnych to Sanyo i Panasonic 3350 wg specyfikacji i 3400 wg handlarzy.


ale akumulator 18650 2200 mAh [mam takie ogniwo samsunga] x 4 da 8800 mAh.
Bebesząc wnętrzności BP i wciskając tam 4x 18650 o pojemności 2200 mAh uzyska się 8800 mAh
ale to teoretyczne rozważania, co można wykombinować, bo jak się nie ma co się lubi, to rezeba kombinować zeby to mieć lub zrobić :D

edit:
MCsubi napisał/a:
Przykład: 2 akumulatory Panasonic 3350 mAh w powerbanku pozwalaja na jednokrotne naładowanie Galaxy Note 4 z baterią 3220 mh, czyli sprawność powerbanku i układu ładowania telefonu nie osiąga nawet 50 %.


Pytanie tylko czy urządzenie było włączone, jeśli tak jednocześnie zużywało baterie. Ładowanie aku będzie pozbawione tego problemu i wydajność może być większa.

Ciekawa dyskusja z tego wyszła :D
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
mario1400 napisał/a:
ale akumulator 18650 2200 mAh [mam takie ogniwo samsunga] x 4 da 8800 mAh.
Bebesząc wnętrzności BP i wciskając tam 4x 18650 o pojemności 2200 mAh uzyska się 8800 mAh


Żle liczysz - musisz łaczyć równolegle 2 pary ogniw i potem wszystko w szereg. Zatem z 4 ogniw 2200 masz tylko 4400 mAh, ale za to 7,2 V (a nie 3,6 V i 8800mAh). Fabryczna bateria ma 7,2 V 1860 mAh.

[ Dodano: 2015-10-20, 14:36 ]
mario1400 napisał/a:
Pytanie tylko czy urządzenie było włączone, jeśli tak jednocześnie zużywało baterie.

Mówimy o telefonie, który ma czas czuwania ok. 3 dni, a w trybie oszczędzania energii ponad 2 tygodnie. Zatem w czasie ładowania tel. mógł zużyć max 4 % energii baterii, czyli wielkość pomijalna w sprawnosci całego układu.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Oczywiście zrobisz jak uważasz. Mi nie zdarzyło się jeszcze nigdy by dane producenta powerbanku pokrywały się z rzeczywistością.

Jeżeli już to podawana jest pojemność zainstalowanych w powerbanku akumulatorów co gorsza liczona a raczej sumowana co i tak ma niewiele wspólnego z tym ile energii z takiego powerbanku uzyskasz.
Bo co z tego że suma połączonych równolegle ogniw da 10 000mAh jak będzie to dla 3,6V
I teraz trzeba te 3,6V podnieść do 5V które to napięcie będzie na USB przetwornicą step-UP co oczywiście spowoduje mnóstwo strat.
A to nie koniec bo następnie te 5V zostaną jeszcze raz zwiększone tym razem do 8,4V kolejną przetwornicą celem naładowania D-Li90 czyli kolejne straty.
Ale jak piszę, zrobisz jak uważasz.

Liczę tylko że podzielisz się wrażeniami :evilsmile:
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Pomijając techniczne wyliczanki o sprawności energetycznej, i wracając do uniwersalnych ładowarek, to jest coś takiego :-D
Nazywa się toto Hahnel Unipal Extra i pozwala naładować w zasadzie dowolny aku 3,7 - 7,4V [regulowane styki] a także zwykłe AA. Na wejściu jest standardowe microUSB czyli mogę podpiąć do ściany 100-240V [kwestia wymiany adaptera we wtyczce sieciowej], w samochodzie, dowolnego powerbanka czy panelik solarny. Ma też wbudowany mały powerbank który przez USB może zasilić coś jeszcze [ja używam do zasilania huba/czytnika OTG przy tablecie, w sytuacji gdy tam wpinam zewnętrzny HDD]. W sumie niewielkie, lekkie [cóż, plastyk], sprawdza mi się na różnych dziwnych wyjazdach.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
@greentrek

Ale przyznasz że zasilanie a ładowanie to inna para kaloszy?

Jeżeli Kolega @mario1400 wie którą stroną lutownicy się lutuje to wydajniejsze będzie zbudowanie sobie pakietu z dwóch lub czterech np.18650 połączonych szergowo-równolegle czyli dający 7,2-8,4V i podłączenie tego do odpowiedniej przetwornicy. Jeżeli do przetwornicy będzie podłączona ładowarka samochodowa D-LI90 (bez pośrednictwa USB) czyli taka która będzie mogła pobierać więcej prądu czyli np. 12V 1A(wzwyż) to to ma sens, bo akumulatory się naładują bardzo szybko ze znacznie mniejszymi stratami niż z pośrednictwem USB. Pół biedy jeżeli to będzie prawdziwe USB 3 wówczas ten prąd byłby 2A dla 5V ale jeżeli to będzie prawie USB 3 z odcięciem na poziomie 0,5-1A to trochę lipa.

Taki pakiet można równiaż zbudować a Aku AA.
Można zakupić specjalne pojemniki np.
http://www.dx.com/p/diy-9...d-switch-321473
http://www.dx.com/p/6-x-a...-arduino-152198

Podobne są też do 18650 jeżeli ktoś nie chce się bawić w lutowanie:
http://www.dx.com/p/7-4v-...th-leads-100997

Do tego jakaś przetwornica w zależności jaki pakiet sobie skonstruujemy
http://www.dx.com/s/power+step-UP
http://www.dx.com/s/power+step-Down

Oczywiście będzie z tym nieco więcej roboty ale podejrzewam że działać będzie to lepiej.
Nie podaję również gotowego rozwiązania bo kombinacji trochę jest, zakup przetwornicy zależy od napięcia i prądu jakie obsłuży ładowarka i pakietu jaki sobie zbudujemy. Część przetwornic jest zresztą w jakimś zakresie regulowana.

PS
Jak by ktoś z Kolegów przypadkowo rozwalił gripa do K5II to bardzo chętnie przyjmę/odkupię jedną lub dwie szuflady, może by spróbować przystosować go (gripa) do obsługi 18650 a nie chcę psuć tego co posiadam.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Sid Gotama napisał/a:
zasilanie a ładowanie to inna para kaloszy

Pewnie że tak - ale w warunkach wyjazdowych są ściśle powiązane.
Hahnel jest dobry dzięki uniwersalności - do ładowania mam nie tylko D-Li90, ale też DB-65 [kamerka Ricoha], AA [latarki, UKFki] czy fona. Zamiast pięciu ładowarek... :-B
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Każde rozwiązanie które nas zadowala jest dobre i z tym nie zamierzam polemizować.
Dla osób które chcą kupić naprawdę bardzo uniwersalną ładowarkę polecam ładowarki tzw. modelarski zasilane one mogą być napięciami 10-20 V i ładują prawie wszystko. czyli bez problemowo podłączymy ją do zapalniczki samochodowej.
Można nią ładować prawie wszystko co podlega ładowaniu Li-FePO4,Li-Po, Ni-Cd, Ni-MH, czyli od akumulatorów samochodowych poprzez ogniwa AA, naładowanie ogniwa do aparatu jakiegokolwiek nie stanowi dla niej problemu (dobrze jest jeżeli jest na nim oznaczenie jakie ogniwa ma w środku).
Możemy dobierać prąd ładowania, przy podłączeniu pakietu ładowarka rozpozna ile ogniw jest wewnątrz, można przetestować pojemność ogniwa...
Ja stosuję metodę (nie wszyscy ją polecają) że w szczypce łapię dwa silne magnesy neodymne (wyciągnięte ze starego napędu CD) "przyklejam" ja na biegunach, pod baterie termometr podłączony do ładowarki i jazda.

http://www.rc4max.com/ladowarki,51,0.html
Kupując taką ładowarkę dziś trzeba tylko zwrócić uwagę by obsługiwała nowsze ogniwa li-ion (wyższe napięcia ładowania)
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
Ładowarka modelarska nie ładuje aku z Pentaksa, bo nie można podłączyć balansera.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
MCsubi napisał/a:
Ładowarka modelarska nie ładuje aku z Pentaksa, bo nie można podłączyć balansera.


A to dziwne, bo ja ładowałem i nawet sprawdzałem jaką mają pojemność oryginalne i podróby. Nawet gdzieś na forum podałem wyniki pomiarów.

A gdzie chcesz podłączać ten balanser w bateriach pentaxa?

Zresztą szukasz po prostu dziury w całym, gdyby nawet akumulatory do pentaxa miały wyprowadzenie na balanser a nie mają to i tak je możesz naładować. Balanser się przydaje ale nie jest to coś niezbędnego.

No chyba że sugerujesz że ładowarki nie mają balansera, co też jest nieprawdą, :mrgreen:
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
Ładowarka modelarska po prostu nie podejmuje ładowania Li-ion połaczonych szeregowo, dopóki nie podłączysz balansera (z oczywistych względów bezpieczeństwa). Sam mierzyłem pojemność oryginalnej baterii ładowarką modelarską, ale naładować musiałem w ładowarce Pentax.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach