TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
odszumianie zdjęc
Ostatnio zrobiłem małą sesyjkę, ale zmuszony byłem używać tylko ISO 3200 (k100D a i tak miałem czasy koło 1/15 , dobrze że stabilizacja czuwała :) ).
Jakie kroki podjąć żeby to odszumić i w czym to robić.
Zdjęcia robiłem w RAW, więc najpierw obróbka kadrowanie a potem odszumianie i export do jpg, czy też najpierw odszumianie a potem obróbka ?
Używam Lightrooma, wszystko robić w nim czy też użyć jakiegoś zewnętrznego programu.
Zdjęcia w kolorze.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Neat Image to najlepszy IMO program do odszumiania, w internecie sa profile do wiekszosci aparatow, radzi sobie na prawde niezle. Polecam!
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
TePe,
1 - wybierz zdjecia ktore "opieraja" sie na jakis kontrastach - reszta do kosza......
2 - w programie wybierz 3-5 punktow ktore powinny byc punktem odniesienia dla szumofobii programu :-P
3 - mozesz zamazac obszary gdzie nie chcesz aby program dzialal.... (np. wlosy)
konkretne ustawienia......pod odbitki raczej...
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ja polecam to http://dobreprogramy.pl/i...=2&id=1560&t=56
Noiseware Community Edition.
Szybki, prosty w obsłudze,freeware (niestety ale nie zapisuje w formacie TIFF tylko JPG ze stałą jakością której nie można zmienić).
Efekty działania całkiem fajne.
Wypróbuj tryb portret dla zdjęć portretowych a miło się zaskoczysz :-)
Do wyboru są też inne tryby odszumiania.
Pozdrawiam MK
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
milo, wieczorem będę testował,

Fafniak, hmm mam ok 20 zdjęć tego rodzaju (wybiorę z 5-7):



to jest na świeżo z aparatu po konwersji do jpg.

Markus, też właśnie znaojomy polecił mi ten program przed chwilą jeszcze podesłał linka do artykułu o szumach gdzie omawiają ten program
http://www.fotal.pl/artyk...j_doc11327.html
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
właśnie czytałem art. w którym autor pisze żeby pierwsze odszumiać a reszta potem a co do wyostrzania to przed samym zapisem pliku.Art. dotyczy Gimpa
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
gezeb, rzuć linka do tego artykułu. Sam używam Gimpa i chętnie bym coś poczytał nt. odszumiania.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
to jest art.z LINUX MAGAZINE kwiecień07 głównie to dotyczy retuszu nt. odszumiania nie ma tego wiele ,ale gdzies jeszcze mam artykuł z LIUNUX+ o wtyczce do gimpa GREYCstoration ,jutro postaram się zeskanować to podeślę.Na stone linux-magazine.pl w archiwum są pdfy ,ale tych z przed roku nie pamiętam zdaje się że tam też są jakieś o gimpie.
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Najpierw korekcje barw (krzywe, kontrast etc) potem szumy, skalowanie i inne, na koniec wyostrzanie - jako ostatnie przez zapisaniem do docelowego formatu.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ja dodam, że przed ostatecznym zapisem warto wszystkie operacje przeprowadzać na pliku w formacie TIFF lub jakimś innym z kompresją bezstratną.
Pracując na jpg i zapisując go po każdej operacji stracimy sporo na jakości...
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
ten art. o gimpie ma zastosowanie ale nie do RAWów bo przy nich kolejność musi być taka
jaką opisał valdi99 bo tak wymusza ufraw inaczej się nie otworzy pliku a jak to jest w innych programach ?
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
to 737? jak wszedles do kabiny pilotów?:D
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
to proste t-shirt IRA a chłopaki z obsługi ze strachu otworzyli wszystkie drzwi :lol:
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
kosafwc napisał/a:
to 737?


dokładnie 737-800

kosafwc napisał/a:
jak wszedles do kabiny pilotów?:D


Grzecznie poprosiłem ;)

reszta z serii:
http://www.galeryjka.org/thumbnails.php?album=14

Ten Neat Image to faktycznie rewelacja, tylko że demo nie pozwala wybrać jakości ani formatu pliku wyjściowego, no i nie kopiuje EXIF :/
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
TePe napisał/a:
Ten Neat Image to faktycznie rewelacja, tylko że demo nie pozwala wybrać jakości ani formatu pliku wyjściowego, no i nie kopiuje EXIF :/


Ja mam full wersje. Tam jest jeszcze kilka udogodnien, miedzy innymi procesy, przetwarzanie katalogow itp.

[ Dodano: 2007-06-16, 14:06 ]
To jest super, szkoda ze sie samolot poruszyl tylko :)
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
milo napisał/a:
To jest super, szkoda ze sie samolot poruszyl tylko :)


to nie był problem poruszenia tylko ostrość była ustawiona na nieskończoność i przysłona na 3,5 więc głębi brak. Następnym razem zapytam się czy mogę z lampą robić ;)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
TePe napisał/a:
to nie był problem poruszenia tylko ostrość była ustawiona na nieskończoność i przysłona na 3,5 więc głębi brak. Następnym razem zapytam się czy mogę z lampą robić ;)


Oj, za kogo mnie masz :) Ja mowie o poruszeniu swiatel na ziemi [szczegolnie widac to w lewym oknie, w dolnym lewym rogu].
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
Cytat
Oj, za kogo mnie masz :) Ja mowie o poruszeniu swiatel na ziemi [szczegolnie widac to w lewym oknie, w dolnym lewym rogu].


zle jakoś zinterpretowałem twoją wypowiedź :)
a tak poza tym to chyba nie da się tego zrobić nieporuszonego, przy prędkości ~800 km/h i czasie 1/20 ,
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
powaznie wystarczy poprosic?:P bo 28 lece a jestem pasjonatem awioniki hehe. ciekawe czy w wizzair tez pozwola :)
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
kosafwc napisał/a:
powaznie wystarczy poprosic?:P bo 28 lece a jestem pasjonatem awioniki hehe. ciekawe czy w wizzair tez pozwola :)


jak masz licencje pilota to masz większe szanse,

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach