sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Duże powiększenia z małych plików.
Brałem udział w pewnym konkursie fotograficznym. Co prawda nagrody nie dostałem żadnej, ale brałem udział w wystawie pokonkursowej. Byłem w ciężkim szoku, gdyż zdjęcia, które powieszono na wystawie dużych rozmiarów (nie zmierzyłem dokładnie, ale myślę, że to było minimum 50cm na krótszym boku jeśli nie 60cm) wykonano z ..... plików ściągniętych z galerii konkursowej :shock: Czyli z plików około 700-900px i rozdzielczości 72dpi (takie wysyłałem i takie też wysyłali pozostali uczestnicy). Zdjęcia wyglądały genialnie. Chwalono jakieś ichsiejszego fachmana, który zajął się przygotowaniem zdjęć i drukiem - rzeczywiście zdjęcia wyglądały imponująco tym bardziej jeśli się wiedziało jakiej wielkości był plik wyjściowy. Wiadomo, że takie zdjęcia ogląda się z pewnej odległości itd. ale jednak robiły wrażenie.

Teraz pytanie brzmi - jeśli miałem naoczny przykład, że da się to zrobić - teraz pytanie brzmi - jak? Wystarczy powiększyć zdjęcie w photoshopie?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Było. Ale nie mogę znaleźć.

dagio polecał stopniowe skalowanie obrazka, co 10%.

[ Dodano: 2012-08-27, 15:23 ]
Mam: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=38444
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Czyli jakieś niecałe 40 dpi przy 60 cm na dłuższym boku. Podobnie jak bilbordy. Z odległości 1,5 m może i taki wydruk ujdzie. Nie rozumiem tylko czemu nie zrobiono tego normalnie.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
White napisał/a:
taki wydruk ujdzie

Sęk w tym, że te wydruki nie tyle "uszły" co były naprawdę bardzo dobre.

Cytat
Nie rozumiem tylko czemu nie zrobiono tego normalnie.

Też nie wiem. Może z braku czasu? W sumie o tym, że ma odbyć się taka wystawa informowano ... dzień wcześniej ;)
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
sołtys napisał/a:
Sęk w tym, że te wydruki nie tyle "uszły" co były naprawdę bardzo dobre.

Musiałbym obczaić, ale raczej w to nie wierzę. Trochę to niemożliwe, powiększanie bitmapy można zrobić by wyszło gładko, ale szczegółów z niczego się nie wymodli mz.

sołtys napisał/a:
Może z braku czasu?

Może to sensowne podejście bo poinformowanie i oczekiwanie na materiał od wielu osób może trwać długo i przysporzyć wiele dodatkowych problemów.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
White napisał/a:
ale szczegółów z niczego się nie wymodli mz.
Dlatego wszystko zalezy od tematu zdjecia. Zdjecia bez bliskich planow raczej bede kichowato wygladac, ale jesli na pierwszym planie bedzie cos duzego, a do tego gladkiego w fakturze - np twarz - i ujdzie.

Na podobnej zasadzie jak u Sołtysa, mi machnęli bez pytania taki wydruk z pliku 600 px na dłuższym boku. http://www.gdansk.pl/galeria?f=6528 tu z bliska: http://www.gdansk.pl/galeria?f=6534
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Ogólnie jeśli zdjęcie będzie "czytelne", tzn. szczegóły nie mają znaczenia w kompozycji, a głównie treść/temat to tak.

[ Dodano: 2012-08-27, 23:33 ]
dzerry napisał/a:
Na podobnej zasadzie jak u Sołtysa, mi machnęli bez pytania taki wydruk z pliku 600 px na dłuższym boku.


No ale to jest właśnie taki przykład zdjęcia, że od razu wiadomo o co chodzi i jest "czytelne" :)
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Może to nie w Photoshopie a np. w programie "PhotoZoom". Wprawdzie moim zdaniem genialny jest do powiększania grafik ale i ze zdjęciami sobie świetnie radzi.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
To jest -tak sobie myślę - maszyna.
Ja powiększałem zdjęcia przygotowane do labu jako 13x18cm (254 dpi, 1270x1778 pikseli)
do wielkości - uwaga - 70x100 cm!

Zdziwiony jakością byłem nie tylko ja ale i oglądający, którzy się trochę znali.

Pytałem się jak to się "robi". Odpowiedź - maszyna. Epson.
270 dysz na kolor (czyli 810 kropel tuszu na jeden piksel!) oraz wbudowany program interpolujący.
Prawie dwa miliardy kolorowych kropelek!!!
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
romeck napisał/a:
wbudowany program interpolujący.


To się nazywa RIP. Jeśli jest dedykowany do maszyny i operator się zna na swojej robocie to w ten sposób uzyska się najlepszy efekt. Różnice widać na oko jeśli się porówna np. to samo zdjęcie interpolowane np. co 10 % z właśnie takim przetworzonym przez RIP.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Nie chce mi się szukać, bo temat "zemrze" zanim ja znajdę, ale w którymś z zeszłorocznych numerów Problemów Kryminalistyki była zajawka o tym, że zakupiono dla Policji jakiś program do obróbki graficznej (jpg, tiff, i inne) plików z monitoringów, który jest w stanie znacznie polepszyć czytelność tych obrazków. Nie jest to oczywiście, to co pokazują na filmach o CSI, ale jednak. Na razie ma to mieć Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. I pewnie mają. Podejrzewam, że będą (lub już są) jakieś wersje "cywilne". W zasadzie, jak się dobrze zastanowić, to największym problemem jest pozbycie się artefaktów kompresji jpg. Ze dwa lata temu przygotowywałem pliki na wystawę. To były skany z odbitek przynoszonych przez ludzi, w większości 7x10, czasami z 9x13. Stare to było, z okupacji. Skanowały to kobitki z MCK-u. Nie wiedziały jak. Większość była skanowana na 150 dpi plus kompresja bo miały bardzo stary komputer, który się zawieszał, jak na skanerze dały 300. Jak to dostałem, chciało mi się płakać. Ale wyszło! Powiększenia 20x30! Tylko niektóre, totalnie skopane w skanach miały widoczną pikselaturę. Nawet tu na forum pytałem, czy macie jakiś sposób na artefakty kompresji, ale niewiele mi to pomogło.
 

DeKa  Dołączył: 09 Kwi 2008
Makler napisał/a:
Może to nie w Photoshopie a np. w programie "PhotoZoom". Wprawdzie moim zdaniem genialny jest do powiększania grafik ale i ze zdjęciami sobie świetnie radzi.


Potwierdzam. Według mnie ma lepsze algorytmy niż PS. Korzystałem nie raz wysyłając coś na stocki a tam patrzą na jakość.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach