akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
fotografia w ostrym , południowym słońcu
zrobiłem trochę zdjęć ptaków we Francji. Wiem wiem - na drugi raz wstanę wcześnie rano i światło będzie jak trzeba :evilsmile: tym niemniej zastnawiam się jak rozwiązać problem fotografowania ptaków ( czy innych małych obiektów ) w ostrym , południowym słońcu. czy rozwiązaniem jest silna lampa błyskowa ? Widziałem kiedyś fotgrafa, który miał taką lampę na aparacie a na teleobiektywie soczewkę Fresnela , ale to był patent na fotgrafowanie ptactwa w ciemnym lesie. Może jest jakiś inny patent ?
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
akagi66, w nieszczęściu cieszę się, że nie tylko ja mam podobny problem. ;-)
Czy próbowałeś filtra polaryzacyjnego ? Możliwe, że wytłumi nieco potworne kontrasty (ale ostrych "południowych" cieni nie usunie.
Dziwne, że się jeszcze nikt nie odezwał. :evilsmile:
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
PK napisał/a:
.....(ale ostrych "południowych" cieni nie usunie.
Dziwne, że się jeszcze nikt nie odezwał. :evilsmile:

heh ,ja tez czekam na podpowiedź w tej sprawie:łatwą do stosowania i niskobudżetową.troche fotek udało mi sie zrobić miękkich ,ale to bardziej z powodu ciągłej zmiany ustawień:czasu ,ekspozycji,przysłony i innych manipulacji niż świadomego fotografowania.
 
slivus  Dołączył: 05 Sie 2006
usiąść w cieniu z piwem i zaczekać na lepsze światło ;-)
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
chyba soczewka fresnela jest tym rozwiązaniem, którego szukam :) przypomniałem sobie eksperyment foto jaki kiedyś zrobiłem po zobaczeniu tele z soczewką fresnela - strzeliłem zdjęcie dziewczyny z bardzo jasny słoneczny dzień z fleszem i bez. Z fleszem wyszło imho lepiej. Jutro poszukam obu i wkleję. W każdym razie idąc tym tropem znalazłem stronkę , gdzie jest pokazane tzw budżetowe rozwiązanie w granicach 50 pln ;-)
link do zestawu z soczewką fresnela
można też kupić taki cóś za 45 euraków, jak kto nie lubi produktów "home made" , "artisan" czy macgyverskich 8-)
tak, że problem sam rozwiązałem - CHYBA :evilsmile: jak zrobię taki doświetlacz do mojej lampy metza i wypróbuję w terenie w jasny wiosenny dzionek nie omieszkam się podzielić efektami.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
akagi66, rozwiązanie przypomina trochę funkcję "zoom" w niektórych lampach błyskowych:
np. tutaj:
http://photo.7163.ro/chinon380/

[ Dodano: 2012-05-12, 13:15 ]
Druga sprawa: czas synchronizacji- ~1/180 w jasny, słoneczny dzień może nie wystarczyć; chyba przydałaby się lampka z HSS (ale wtedy spodziewać się należy spadku mocy).
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
A do czego Ci ten czas synchronizacji i HSS ? Przeciez to tylko soczewka, ktorej zadaniem jest skupic swiatlo w waski snop. Nic wiecej.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Myślałem raczej o zestawieniu: jasny dzień, teleobiektyw i lampa.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
Pewnie trzeba będzie poeksperymentować. - autor artykułu z opisem wersji samorobnej pisze, ze używa swojego flasha na 25% mocy na duże odległości nawet.

[ Dodano: 2012-05-13, 08:19 ]
z innego forum :
"I have better beamer FX2 and have used it for Pentax FGZ 540, Sigma 500 DG super and Metz 48.

The best you can do when using it is setting your flash at 50mm and HSS. You need large minus correction for optimal results (sometimes even -1,7 EV).
Hope it helps
fk"

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach