pentax  Dołączył: 16 Maj 2012
  Problem z Kartą pamięci.
Witam serdecznie.
Ostatnio został zakupiony pentax k5 odebralismy go 25 kwietnia
i wystapił taki problem, aparat przestał czytać karte pamięci.
15.05.2012 - rano działał
Karta po wyjęciu z aparatu (jeszcze odczytujacego) trafila odrazu do PC.
Na wieczór karta została wyjęta z PC i umieszczona w aparacie lecz pojawił się komunikat iż BRAK KARTY PAMIĘCI

Mam wrazenie ze gniazdo od karty jest wewnatrz lekko wykrzywione, lecz napewno ta wada nie powstała od wkładaania lekkiej plastikowej karty.
Prędzej karta by się złamała.
Aparat był używany dosłownie pare razy i było to traktowane z wielką ostrożnością.
Proszę o konkretne rady, aparat nie testował niestety jeszcze innych kart.
Mam nadzieje iż to tylko i wyłącznie wina karty, lecz martwi mnie to lekkie wygięcie wnętrza gniazda odczytującego kartę.
Może ktoś ma porady na ten temat ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sprawdź z inną kartą.
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
delikatnie przetrzyj styki na karcie. zablokuj i odblokuj zapis na karcie przełącznikiem, i sprawdź ponownie. Kilka razy już miałem błąd karty, karta nieczytelna, brak karty i taki zabieg pomagał.


a to wygięcie gniazda- jeśli chodzi o tą srebrną blaszkę na dole gniazda to tylko tak wygląda pod kątem bo nie ma prostej krawędzi tylko półkolistą ;)
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Jeśli to karta kingstona to zrozumiałe . Mialem takie problemy w Pentaxach miałem w Nikonie D300s . Więcej eksopertmentów nie robiłem , śmiga do pewnego momentu potem zonk
 

starduscik  Dołączyła: 29 Lis 2011
u mnie taki sam problem nastapil po 6 miesiach, wieczorem aprat karte widzial nastepnego dnia rano juz nie. Nie pomoglo formatowanie karty, innych kart tez nie widzial.

Moja K-r od tygodnia w serwisie wczoraj dzownilam to powiedzieli, ze maja zamowione czesci i moze bedzie gotowy za 10 dni :-/

Idz do sklepu niech wloza swoje karty dla testu, jesli nadal aparat uparcie nie widzi karty pamieci to reklamuj, przy tak krotkim czasie od zakupu powinni ci dac nowke od reki (tak bynajmniej robia w UK)
 
pentax  Dołączył: 16 Maj 2012
Inna karta zadziałała :) jestem wielce szczęśliwa :))

Mam pecha do tego modelu. Poprzedni model miałam tyle lat bez żadnej usterki a tu ciagle coś nie tak .

Czy uważacie ze to normalne, że w oryginalnym nowym pudełku pentaxa k-5 brakowało kabla usb i posiada instrukcje do pentaxa k-r zamiast do k-5 ( instrukcja do k-5 jest tylko na płycie cd)
Czy niekompletny zestaw moze być podejrzeniem do wybrakowanego sprzetu ? Jak odzyskać brakujące elementy, bo nie chce oddawać aparatu na miesiące gwarancji.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Trzeba zgłosić natychmiast sprzedawcy niezgodność kompletacji i zażądać wymiany instrukcji i dołożenia kabla.
 
pentax  Dołączył: 16 Maj 2012
a jaką karte polecacie która bedzie pasowac do mojego modelu w rozsądnej cenie?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
pentax, ja używam kart Toshiby i na razie zero kłopotów. Cenowo też dobrze stoją. Ostatnio bardzo staniały. Za 8GB c-10 wołają ok. 30-33 zł. Pzdr.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Czasami z kartami są różne problemy, zwłaszcza, jak dużą kartę włożymy do aparatu, który akceptuje mniejsze. tworzy wtedy na karcie partycję o wielkości maksymalnie akceptowanej karty, a pozostała część nie jest dostępna. Zwykłe formatowanie nie pomaga. Pomaga to:
http://www.dobreprogramy....dows,26933.html
Dobre do pendrive'ów, kart, dysków zewnętrznych. Za jego pomocą odzyskałem kartę 16 GB zmniejszoną przez aparat do 4 GB. To działa!
 
pentax  Dołączył: 16 Maj 2012
powalos napisał/a:
pentax, ja używam kart Toshiby i na razie zero kłopotów. Cenowo też dobrze stoją. Ostatnio bardzo staniały. Za 8GB c-10 wołają ok. 30-33 zł. Pzdr.


Drogi kolego widzę, ze również masz pentaxa k-5, mam pytanie, tez patrzac w gniazdo na akrte pamieci masz wrazenie ze te srebrne blaszki sa lekko wygiee do srodka?
czy t o normalne? ja u siebie widze to co jest pod blaszkami
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
pentax, tak. Patrząc pod odpowiednim kątem widać nieco to, co pod ramką gniazda.Pzdr.
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
pentax napisał/a:
Karta po wyjęciu z aparatu (jeszcze odczytujacego) trafila odrazu do PC.

Wszędzie są ostrzeżenia,że nie operuje się nośnikiem podczas jego odczytu w urządzeniu. Podczas lektury instrukcji ostatnio zakupionego radioodtwarzacza do auta,jest informacja,że wyciągnięcie pendraka podczas odczytu może uszkodzić nośnik jak i radyjko.
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
pentax, zmień dane w profilu (k/m ??) i przywitaj się w stosownym wątku:

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=3202

pzdr
pawgra
 

xolox  Dołączył: 11 Paź 2008
Koniec świata na forum mamy użyszkodniczkę o nicku Pentax !

Tyle lat trzeba było czekać..... ta dziewczyna to prawdziwy dajhard ;)
 
jurekg  Dołączył: 22 Mar 2008
technik219 napisał/a:
Czasami z kartami są różne problemy, zwłaszcza, jak dużą kartę włożymy do aparatu, który akceptuje mniejsze. tworzy wtedy na karcie partycję o wielkości maksymalnie akceptowanej karty, a pozostała część nie jest dostępna. Zwykłe formatowanie nie pomaga. Pomaga to:
http://www.dobreprogramy....dows,26933.html
Dobre do pendrive'ów, kart, dysków zewnętrznych. Za jego pomocą odzyskałem kartę 16 GB zmniejszoną przez aparat do 4 GB. To działa!


Technik219 - dziękuję za wskazówkę, dzięki temu programowi moje s5pro zaczęło widzieć 2 karty, z którymi wcześniej nie miało żadnej komunikacji.
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
andybond napisał/a:
pentax napisał/a:
Karta po wyjęciu z aparatu (jeszcze odczytujacego) trafila odrazu do PC.

Wszędzie są ostrzeżenia,że nie operuje się nośnikiem podczas jego odczytu w urządzeniu. Podczas lektury instrukcji ostatnio zakupionego radioodtwarzacza do auta,jest informacja,że wyciągnięcie pendraka podczas odczytu może uszkodzić nośnik jak i radyjko.


Z kartami SD jest troszkę inaczej. Gniazdo i karta ma tak skonstruowane styki, ze przy wkładaniu najpierw jest podawane zasilanie a potem podłacząne są linie przesyłu danych. Przy wyjmowaniu najpierw jest wyłaczane zasilanie a potem odłaczane są pozostałe linie. Teoretycznie i praktycznie można karte wkładać i wyjmować przy właczonym urządzeniu - tak została skonstruowana. Trudno wyłaczać np laptopa z wbudowanym czytnikiem po po by odczytać kartę. Ale Pentax zaleca wkładanie/wyjmowanie przy wyłaczonym zasilaniu i tego się trzymajmy ;-)
BTW podobnie jest z urzadzeniami z interfejsem USB- czy ktoś wyłacza komputer by włozyć pendrive do gniazda USB? Jednak zatrzeżenia producenta to jego prawo.
 

jurand  Dołączył: 06 Cze 2010
No prawie się zgodzę. Prawie! Bo wyjęcie karty w trakcie odczytu/zapisu to jedno, a przerwanie zasilania w stanie bezczynności to drugie! W drugim przypadku nic nie ma prawa się stać. W pierwszym, nawet jeśli najpierw rozłączana jest linia danych a dopiero potem zasilania, to problemy biorą się właśnie z tego nagłego przerwania transmisji!
W kompach masz opcję tzw bezpiecznego wyłączania sprzętu. Tam programowo dbane jest, aby nie odbywała się transmisja podczas usuwania np pendrive-a. System blokuje odczyt/zapis i wtedy możesz rwać pamięć z czytnika/gniazda!

[ Dodano: 2012-05-20, 23:23 ]
tomek_j napisał/a:

Z kartami SD jest troszkę inaczej. Gniazdo i karta ma tak skonstruowane styki, ze przy wkładaniu najpierw jest podawane zasilanie a potem podłacząne są linie przesyłu danych. Przy wyjmowaniu najpierw jest wyłaczane zasilanie a potem odłaczane są pozostałe linie.

Niby jak? Ruchome styki w karcie SD? :mrgreen: Przeczytaj to co napisałeś i mi wytłumacz, bo albo ja jestem tak pijany, że nie kumam, albo byzydury towarzyszu pleciecie! :evilsmile:
W gnieździe a i owszem, styki 3 i 4 wydają się być "wyprzedzające", ale za cholerę wyciągając kartę nie odłączysz NAJPIERW zasilania! No chyba, że o czymś nie wiem....
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
jurand napisał/a:

Niby jak? Ruchome styki w karcie SD? :mrgreen: Przeczytaj to co napisałeś i mi wytłumacz, bo albo ja jestem tak pijany, że nie kumam, albo byzydury towarzyszu pleciecie! :evilsmile:
W gnieździe a i owszem, styki 3 i 4 wydają się być "wyprzedzające", ale za cholerę wyciągając kartę nie odłączysz NAJPIERW zasilania! No chyba, że o czymś nie wiem....


Racja - przy wyjmowaniu karty zasilanie jest dłaczane jako OSTATNIE - znaczy jak to czytałeś byłes trzeźwy :evilsmile:
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
tomek_j, nie pisz takich rzeczy. Ktoś to przeczyta, uwierzy, a potem będzie klął Twoją "fachową" poradę, jak mu padnie karta lub pendrive.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach