alicyja  Dołączyła: 22 Sty 2012
[K-r] Balans bieli
W pewnym wątku zwróciliście mi uwagę, że jedno ze zdjęć było "złe" - jasność, kontrast, balans bieli (wątek ). Okazało się, że wystarczy kliknąć raz w GIMP i zdjęcie wygląda tak, jak doradzał mi jeden White.
Przejrzałam wszystkie zdjęcia, w międzyczasie napstrykałam trochę nowych fotek i... jestem w szoku!
Otóż niezależnie od założonego obiektywu, warunków oświetlenia (dodam, że nie używam lampy) czy ustawionego balansu bieli (auto, światło dzienne etc) muszę korygować balans bieli w GIMP. W sumie to może nawet mam się z czego cieszyć - w końcu da się to naprawić, ale... pytanie do drogiej braci: czy to wina pudła i powinnam pudło wysłać do serwisu, czy to wina moja / względnie czasu naświetlania, czy ten typ po prostu tak ma i muszę zdać się na edycję komputerową?. Albo inaczej: co robię źle?

Poniżej wstawiam zdjęcia, które ułatwią "ogarnięcie" tematu. Przykłady były poprawiane "tylko" kliknięciem w kolory/automatycznie/balans bieli.






Najśmieszniejsze (a może najbardziej żałosne) w tym wszystkim jest to, że zdjęcia wydają mi się przyjemne dla oka dopóki ich nie porównam z "poprawkami" :/ Jednak po porównaniu ewidentnie widać, że jest za dużo czerwonego i zdjęcia pokryte jakby jakąś szarą powłoką. To już lepsze zdjęcia kompaktem za 500 zł robiłam :P
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
Re: [K-r] Balans bieli
alicyja napisał/a:
Okazało się, że wystarczy kliknąć raz w GIMP i zdjęcie wygląda tak, jak doradzał mi jeden White............
................. To już lepsze zdjęcia kompaktem za 500 zł robiłam :P

Człowiek wciąż się uczy :-P ,po cholerę te wszystkie gwiazdki ,skoro GIMP zrobi za mnie zdjęcie :shock:
 

alicyja  Dołączyła: 22 Sty 2012
Re: [K-r] Balans bieli
zamach napisał/a:
alicyja napisał/a:
Okazało się, że wystarczy kliknąć raz w GIMP i zdjęcie wygląda tak, jak doradzał mi jeden White............
................. To już lepsze zdjęcia kompaktem za 500 zł robiłam :P

Człowiek wciąż się uczy :-P ,po cholerę te wszystkie gwiazdki ,skoro GIMP zrobi za mnie zdjęcie :shock:


Kupiłam lustrzankę po to, żeby móc robić profesjonalne zdjęcia, a nie po to żeby były one gorsze od tych pstrykanych kompaktem w trybie AUTO...
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
Re: [K-r] Balans bieli
alicyja napisał/a:
zamach napisał/a:
alicyja napisał/a:
Okazało się, że wystarczy kliknąć raz w GIMP i zdjęcie wygląda tak, jak doradzał mi jeden White............
................. To już lepsze zdjęcia kompaktem za 500 zł robiłam :P

Człowiek wciąż się uczy :-P ,po cholerę te wszystkie gwiazdki ,skoro GIMP zrobi za mnie zdjęcie :shock:


Kupiłam lustrzankę po to, żeby móc robić profesjonalne zdjęcia, a nie po to żeby były one gorsze od tych pstrykanych kompaktem w trybie AUTO...


Ale żaden aparat nie robi profesjonalnych zdjęć, profesjonalne zdjęcia to może zrobić tylko profesjonalny fotograf. Podobnie jak profesjonalnie zagrać w tenisa potrafi tylko profesjonalny tenisista - nie słyszałem o rakiecie która potrafi robić sama profesjonalne backhandy.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
EXIF prawdę Ci powie. Jakich używasz obiektywów ? Jakie masz ustawienia puszki ? Manuala trzeba się nauczyć. Samo jego zastosowanie nie da "profesjonalnych" wyników. Trzeba wiedzieć co, jak i dlaczego ustawić. Na razie proponuję potrenować w trybie Av i AWB.
 

alicyja  Dołączyła: 22 Sty 2012
móc=potrafić przy wykorzystaniu

na razie jednak mój aparat wygrywa ze mną 1:0 i chociaż już wcześniej rozwiązania moich problemów znalazłam w instrukcji obsługi, internecie bądź jakiejś publikacji tak teraz nigdzie nie potrafię znaleźć ale jak będę jadu potrzebować to już wiem gdzie się zgłosić.

Dada napisał/a:
EXIF prawdę Ci powie. Jakich używasz obiektywów ? Jakie masz ustawienia puszki ? Manuala trzeba się nauczyć. Samo jego zastosowanie nie da "profesjonalnych" wyników. Trzeba wiedzieć co, jak i dlaczego ustawić. Na razie proponuję potrenować w trybie Av i AWB.

Zdjęcie z pociągiem jest z kita, AWB i Av właśnie.
Pozostałe zdjęcia są z manualnego 135, przy M (no bo jak inaczej).
Tłumaczę już, że raczej problem nie leży w naświetlaniu - niezależnie od wartości przesłony, czy też czasu naświetlania zawsze problem się pojawia. Wiem, ponieważ testowałam różne ustawienia. W trakcie dnia balans bieli ustawiony na "światło dzienne" poprawia nieco sytuację, ale i tak zdjęcia są do poprawy. AWB daje ciała na maxa...
Puszki ustawienia można rzec "z fabryki", tylko ustawiona możliwość używania obiektywów z przesłoną ustawianą z poziomu obiektywu.
 
Paulos  Dołączył: 08 Mar 2007
Przyznam że ja tez kompletnie nie ufam swojej K-r-ce i niemal wszystkie zdjęcia koryguję w wywoływarce RAWów. Zwłaszcza zdjęcia w cieniu i przy pochmurnej pogodzie. Na K200D mogłem bardziej polegać - przynajmniej z reguły niedoświetlała i nieco podbijała magentę, a z K-r jak z pszczołami - nigdy nic nie wiadomo.

Gdy nie ma RAWów, JPG-i czasami poprawiam w Fast Stone - jest tam taka zaskakująco sprytna funkcja "Autodopasowanie kolorów".
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
alicyja napisał/a:
Tłumaczę już, że raczej problem nie leży w naświetlaniu - niezależnie od wartości przesłony, czy też czasu naświetlania zawsze problem się pojawia.
Problemem jest Twoje zaufanie do automatyki aparatu ;-)
Automat ustawia WB z mniejszym lub większym powodzeniem,
jeśli chcesz mieć pewność to ustaw na białą kartkę (jest w instrukcji jak to zrobić),
jeśli Ci się nie chce to zostaje korekcja podczas obróbki..
Gimp'owi też nie ufaj, przypomnij sobie jak wyglądały kolory w rzeczywistości lub wyobraź sobie jak to mogło wyglądać i tak staraj się ustawić..
(mnie K-x na 10 kadrów z identycznym światłem potrafi na 2-3 ustawić balans zupełnie od czapy)

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Problem nie leży w balansie bieli. Zwróćcie łaskawie uwagę, że wszystkie te zdjęcia nie mają nawet minimum prawidłowego kontrastu, są makabrycznie mdłe. Dlatego pytam jakie są ustawienia aparatu, jaka czułość ISO, czy są wyłączone wszystkie "ulepszacze", czy nie. Od tego trzeba zacząć, a nie od balansu. Jeśli GIMP jednym przyciskiem poprawia jpg-a, to tenże jpg nie może mieć całkowicie skopanego balansu. To nie jest RAW.
Exif z ostatniego zdjęcia bez korekty:
Producent: PENTAX
Model: PENTAX K-r
Data wykonania: 2012-04-02 21:39:19 (no TZ)
Długość ogniskowej: 135mm (Ekwiwalent 35mm: 202mm)
Przysłona: f/0.0
Czas ekspozycji: 0.0000s (1/Infinity)
Czułość ISO: 1600
Korekta ekspozycji: brak
Pomiar światła: Centralnie ważony
Program ekspozycji: Ręczny
Tryb ekspozycji: Ręczny
Balans bieli: Ręczny
Lampa błyskowa: Nie (wymuszony)
Orientacja: Normalnie
Przestrzeń barw: sRGB
Współrzędne GPS: undefined, undefined
Użyty program: GIMP 2.8.0
 

pentajar  Dołączył: 12 Mar 2011
Dada napisał/a:
Problem nie leży w balansie bieli. Zwróćcie łaskawie uwagę, że wszystkie te zdjęcia nie mają nawet minimum prawidłowego kontrastu, są makabrycznie mdłe. Dlatego pytam jakie są ustawienia aparatu, jaka czułość ISO, czy są wyłączone wszystkie "ulepszacze", czy nie. Od tego trzeba zacząć, a nie od balansu.


Przyłączam się do słów powyższych, poza tym mam nadzieję, że jakiekolwiek filtry są w szufladzie, a nie na obiektywie (także UV), jeśli chcemy dojść prawdy.

Po drugie, staraj się chociaż trochę poprawnie naświetlać (np na fotce z pociągiem światło mierzone jest na niebie, niebo jest o wiele jaśniejsze niż pociąg i trawa, więc ogólnie fota jest mocno niedoświetlona).
 

Acer  Dołączył: 08 Maj 2008
Tak jak pisał Dada i pentajar nie o balans bieli tu chodzi. Porównaj sobie choćby histogram oryginału i poprawionej wersji. Po krótkiej zabawie z histogramem wyskakuje prawie identyczna fotka jak ta poprawiona przez gimpa, a różnice w kolorach są niewielkie.
Moim zdaniem K-r akurat bardzo dobrze radzi sobie z balansem bieli, może spróbuj przełączyć się w tryb Av z manaualnymi szkłami i dodać korekcje ekspozycji na + nawet do okolic +0,7-1,0. Tak samo możesz pobawić się punktowym pomiarem światła i blokadą ekspozycji.
 

alicyja  Dołączyła: 22 Sty 2012
Dada napisał/a:
Problem nie leży w balansie bieli. Zwróćcie łaskawie uwagę, że wszystkie te zdjęcia nie mają nawet minimum prawidłowego kontrastu, są makabrycznie mdłe. Dlatego pytam jakie są ustawienia aparatu, jaka czułość ISO, czy są wyłączone wszystkie "ulepszacze", czy nie.


Co rozumiesz poprzez "makabrycznie mdłe"? czy chodzi ci o prezentowane rzeczy, czy ja gdzieś popełniam jakiś błąd?

Wszystkie ulepszacze wyłączone. Standardowo pracuję na ISO=200, w przypadku ostatniej fotki (ciemny basen) było to akurat 1600, raczej tej wartości nie przekraczam.


Czyli podsumowując, nie ma żadnych problemów z matrycą/aparatem, jedynym problemem jest fotograf/światło?
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Moja droga - kupiłaś lustrzankę, by robić profesjonalne zdjęcia. Po pierwsze ja nie do końca wiem, co to jest zdjęcie profesjonalne - może takie zrobione średnim formatem w studio i zapłacone przez zleceniodawcę?
Znam ludzi, którzy - by robic profesjonalne zdjęcia - praktykowali fotografię amatorsko wiele lat a potem nawet studiowali tę tematykę na uczelniach. I tylko niektorzy z nich zostali profesjonalistami (to znaczy - zarabiają na życie fotografią).
Tyle umoralniania, teraz nieco rad praktycznych.
By zdjęcie było udane (nieważne, czy profesjonalne czy amatorskie) trzeba kilku składników. Na pewno trzeba znać zasady kompozycji i ekspozycji, zwłaszcza rozumieć, co się dzieje ze zdjęciem, jeśli zmieniamy na przykład przysłone w obie strony, co się dzieje, gdy robimy to z czasem otwarcia migawki a co, gdy ustawiamy różne ISO i jak te zmiany wzajemnie na siebie wpływają. Potem trzeba dobrze znać sprzęt, którym fotografujemy - wiedzieć, przy jakich przesłonach nasze obiektywy są najostrzejsze, do jakiej "bezpiecznej" czułości możemy podbić naszą matrycę oraz jak sie zachowują posiadane filtry. Nie muszę dodawać, że umiejętność szybkiego zastosowania odpowiednich nastaw zależnie od sytuacji jest kluczowa. Chodzi o to, by nie odpowiadać na pytania jak zdjęcie WYSZŁO, tylko jak je ZROBILIŚMY.
Ostatnim parametrem "technologicznym" dobrego zdjęcia jest praca w formacie, dającym najwyższą jakość i swobodę działania (RAW) oraz zrozumienie, co się dzieje z obrazkiem podczas obróbki w posiadanym sofcie.
Powyższe dla udanego zdjęcia jest IMHO klucziowe. Warto jeszcze mieć pomysł i trochę szczęścia, ale to już inna bajka...
ABW w Pentaxach sprawuje się z reguły lepiej, niż AF, więc skoro masz takie zafarby na Auto, szukałbym innej przyczyny problemu (ustawienia JPG?) lub podejrzewał jakieś uszkodzenie. Tak czy inaczej najpierw musisz być pewna, że kontrolujesz sytuację zdjęciową (czyli wyeliminować czynnik ludzki - złe ustawienie automatu) a dopiero potem doszukiwac się awarii.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
alicyja napisał/a:
jedynym problemem jest fotograf

Mz tak. Coś robisz, że zdjęcia są mocno niedoświetlone. Jak już niektórzy wspomnieli masz w aparacie podgląd histogramu, na którym możesz sprawdzić prawidłowość ekspozycji. Najlepiej zrób zdjęcie tak jak robisz (czyli niedoświetlone) sprawdź histogram i skoryguj tak parametry ekspozycji by następne zrobić dobrze. Czyli od razu tak jak pokazałaś po korektach w Gimpie. Może wtedy wykryjesz co jest nie tak?
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
alicyja, wpadnij kiedyś na jakies "lokalne" spotkanie foto, daj komuś puchę w ręce i zobacz co można z niej wyczarować ;-) skąd jesteś ??
 

mtb  Dołączył: 05 Mar 2011
Wiele już powyżej zostało napisane i w większości znajdziesz tam cenne wskazówki.
Ja odniosę się tylko do wypowiedzi, z których wynika, że K-r nie radzi sobie z WB. Otóż z moich doświadczeń wynika rzecz raczej zupełnie odwrotna. K-r ma bardzo dobrą obsługę balansu bieli. Zdecydowaną większość moich zdjęć robię na AutoWB i korekty muszę wprowadzać bardzo rzadko. A są to zazwyczaj sytuacje już naprawdę trudne dla aparatu. Dodatkowo robiąc zdjęcia przy sztucznym świetle, w ustawieniach aparatu można wybrać czy korekcja ma być słaba czy silna, co w dużej mierze wpływa na wynikowy obraz.
Ciut gorzej jest z niektórymi obiektywami manualnymi na M42, gdzie niekiedy trzeba dokonać większej korekty, być może wynika to z powłok jakie mają.

Najważniejszą sprawą jest dobre naświetlenie zdjęcia i to jest klucz do sukcesu.
 

alicyja  Dołączyła: 22 Sty 2012
Dziękuję mtb, Apas, White.
Podsumowując: światło, światło, światło... czeka mnie intensywny czas nauki, może na początek po prostu przyciemnię ekran lcd w pudle...
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
alicyja, naucz się przede wszystkim czytać histogram ;-)

no i nie napisałaś skąd jesteś... ;-)

 

alicyja  Dołączyła: 22 Sty 2012
To umiem od samego początku, jeśliś taki ciekaw mogę ci podesłać kilkaset z moich zdjęć, na których błędów z samego histogramu się nie doszukasz...
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
podeślij ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach