Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
A tu zrobiono test DA 50/1.8, gdzie wyszło, że to cudne szkło ostre od pełnej dziury jak żyleta. http://www.ephotozine.com...ns-review-20006

Wierz tu testom... :-/
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
A w linkowanym teście mamy: "Chromatic aberrations are incredibly well controlled".
To może ja mam inne szkiełko? Albo coś nie tak robię?
Choć z "incredibly" bym się nawet zgodził... Ale póki co na pewno nie w połączeniu z "well" :evil:

Ale zobaczymy co dalej, bo dotychczas niewiele fotek zrobiłem. Jednak pierwsze wrażenia mam zgoła odmienne niż w powyższym cytacie...

 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Ten test był już na poprzedniej stronie.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Na ich samplach to rzeczywiście nie ma aberracji. Szkoda, że ogniskowa do niczego ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wyprodukowano w Wietnamie ;-)
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
Cytat
Wyprodukowano w Wietnamie
bo Chiny już za drogie ;-)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Rafi, czy mógłbyś zamieścić jakieś zdjęcia ludzi, twarzy, na przysłonie 1.8 lub 2.0; 2.2 coś podobnego do sampli z tego wątku :) skrzynki pocztowe i rzeźby z optycznych jakoś mało przekonują ;)
http://pentax.org.pl/view...er=asc&start=40
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
pszczołowaty - gdybym mógł upublicznić, już by były...

Staram się być obiektywnym, ale też jakoś nie bawię się w żadne testy czy porównania... Bo na moje potrzeby i tak ciągle wystarczająca jest jakość obrazka z K100D i kita...

Kilka "twarzy" i w ogóle fotek popełniłem. Nawet przy twarzach 1.8 u mnie czasem naprawdę aż za miękko wychodzi nawet w centrum (o bokach, jeśli potrzebne szczegóły, raczej można zapomnieć). Ale 2.0 już wydaje się sporo lepsza...
Na razie narzekam tylko na aberrację, bo że na 1.8 będzie bez "rewelacji", to się spodziewałem. Czy później wyjdzie coś jeszcze, się okaże.

Kolejne wrażenie i może inne sample, gdy mi się zdarzy coś sfocić. Co u mnie wcale nie musi nastąpić szybko...
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
dzięki Rafi , znalazłem w tym wątku kilka stron wcześniej zdjęcia blessa, :) jest miekko na 1.8 czy 2 i chyba trzeba z tym się pogodzić w tym obiektywie, zdjęcia twarzy najbardziej przemawiają do mnie w tym wypadku ;)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Jesienny miszmasz kolorów:




Eidt: jeszcze trochę (exify zachowane)







 
alyssum.montanum  Dołączył: 26 Gru 2010
Tak na prawdę wszystkie te dywagacje można odwiesić na kołku, gdy można, jak widać powyżej, wyczarować tak cudnie oniryczne klimaty :-B :-B :-B dla Kolegi!
 
Łukasz.  Dołączył: 12 Kwi 2012
przepraszam mam pytanie (nie zaglądałem tutaj jakiś czas i nie dam rady przejrzeć 1000 nieczytanych postów) - szykuje się może jakiś zakup grupowy DA50?
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
alyssum.montanum - dzięki :-) M.in. z zamiarem tego typu fotek ten obiektyw kupiłem. I muszę przyznać, że też mi się końcowe efekty podobają :-)

Łukasz.,
patrząc na raczej kiepskie recenzje tego szkła + stosunkowo wysoką cenę (i obecność konkurencji z Pentaxa - nieco droższej, ale lepszej w testach), nie liczyłbym na to. W ogóle chyba malo kto kupi to szkło...
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Piszesz o Aberracji. Czy jesteś pewien że to jest klasyczne CA (czyli ta w płaszczyźnie w jakiej ostrzysz), a nie LoCA (czyli zmienianie sie kolorów krawędzi wraz z oddaleniem się ich od płaszczyzny ostrości)? Bo w bardzo jasnych szkłach ta 2-ga (LoCA) zwykle wystepuje bardzo wyraźnie i nie jest to uważane za jakąś wielką wadę (przyjmuje się to jako zło konieczne), szczególnie, że jej wartość spada wraz z przymykaniem przysłony. Zobacz test Sigmy 85/1.4 u Optycznych - jak tam to jest wyraźne. Może właśnie dlatego pisali, że CA jest dobrze kontrolowana (bo własnie rzeczywiście jest) - sprawy w ogóle LoCA nie rozpatrywali. Jak focisz tablice testową to zwykle cała jej powierzchnia jest w płaszczyźnie ostrości (przynajmiej teoretycznie być powinna) więc nie ma na czym LoCA powstać. Dopiero gdy sfocisz coś pod kątem (np kartke papieru w kratkę) to da się zauważyć jak wraz ze zwiększaniem się odległosci od miejsca w które ostrzysz się narasta LoCA...
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
RiddlerPL,
sądzę, że masz rację, bo pisząc o CA mialem na myśli przebarwienia przy gałęziach/liściach poza płaszczyzną ostrzenia. Wrzuciłem wszystko do jednego wora - mój błąd.
 

Anem  Dołączył: 21 Lis 2010
Przepraszam jeśli już było ale czy ktoś próbował to szkło na filmie? Czy kryje pełną klatkę tak jak np da 35 f/2.4?
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Ja próbowałem. Kryje.
 

Anem  Dołączył: 21 Lis 2010
wuzet napisał/a:
Ja próbowałem. Kryje.


A mógłbyś zarzucić jakąś próbkę :?:
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009




Obiektyw podpiety był do PZ-1p, Kodak Ektar
 

pentajar  Dołączył: 12 Mar 2011
wuzet, nie podrasowałeś trochę w PS ? (zwłaszcza to pierwsze)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach