harys  Dołączył: 14 Wrz 2012
 
Często czytałem opinie (z czym po części się zgadzam) że 135 i dłuższe nadają do "kradzieży" portretu, czyli gdy chcemy by dana osoba np. na ulicy nie wiedziała, że ją fotografujemy. Ponadto przy takich ogniskowych już dochodzi do braku bezpośredniego kontaktu z osobą fotografowaną. Oczywiście mam tu cały czas na myśli APS-C

[ Dodano: 2014-03-06, 02:29 ]
Piotr napisał/a:
dla mnie zaczyna sie gdzieś około 28mm dla APS-C

Też można, jak jest ładna modelka to sadza się ją na kolanach i wówczas można używać takiej ogniskowej (dwie przyjemności za jednym zamachem) :mrgreen:
Tak to już jest że każdy fotografuje tym co mu odpowiada a najważniejsze żeby ładne fotki nam wychodziły.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
harys napisał/a:
Ponadto przy takich ogniskowych już dochodzi do braku bezpośredniego kontaktu z osobą fotografowaną. Oczywiście mam tu cały czas na myśli APS-C


Jeżeli fotografujesz kogoś, kto ma awersję do obiektywu dystans bardzo pomaga ją przełamać, natomiast jeśli latasz dookoła swojego modela / modelki w bliskiej odległości może to peszyć, i najczęściej tak się właśnie dzieje.
 
Robson  Dołączył: 21 Maj 2013
Właśnie stałem się posiadaczem tego szkiełka. Miałem M 50/1.7, miałem A 50/1.7 teraz przyszła pora na DA 50/1.8 bo dobra cena się trafiła. To szkło jest tak ostre na pełnej dziurze jak żadne, które do tej pory miałem. Jestem pozytywnie zaskoczony ostrością. Jak ktoś się zastanawia to podsyłam link do paru szybkich pstryków zaraz po wyjściu ze sklepu. Nie jest to nic pięknego ale musiałem pstryknąć cokolwiek, żeby sprawdzić czy wszystko z obiektywem jest dobrze. Wszystko na przysłonie 1.8, jpg z puszki k-50.
Kto szuka 50 ten powinien kupić tą plastikową tanioche :)

https://www.sendspace.com/file/ks5d3d
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
Robson napisał/a:
Kto szuka 50 ten powinien kupić tą plastikową tanioche :)


ja tam wolę metalową taniochę (SMC-F 50 1.7)... ;-)
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Robson to prawda, jest to jedna z ostrzejszych 50tek. Na minus bardzo rzutuje wiertara i plastikowy bagnet.

Zrób jakąś sesję i się pochwal wynikami! :)
 
Robson  Dołączył: 21 Maj 2013
Na pewno coś wrzucę jak będę miał chwilę. Wiem, że to typowa portretówka choć osobiście nie lubię/nie umię/wstydzę się fotografować ludzi, więc pewnie wrzucę coś z inną tematyką:D
 
dalco  Dołączył: 03 Lip 2012
Mam pytanie odnośnie tego szkła. Właśnie go kupiłem i nie wiem, czy pierścienia ostrości można używać w dowolnym momencie (podobnie jak quick shift)? Czy aparat trzeba ustawić w określonym trybie (np. M, lub AF w trybie M). Najczęściej fotografuję w trybie Av. Mogę przeostrzać w tym trybie fotografowanja?
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Ten obiektyw nie ma funkcji Quick Shift.
http://www.pentaxforums.c...Lenses-c34.html (listę funkcji/właściwości masz podaną przy każdym obiektywie)

Tak, gdy będziesz ostrzyć tylko ręcznie (ustawisz w korpusie przełącznik w pozycji MF).
Nie w pozostałych przypadkach (w korpusie przełącznik ustawiony w pozycji AF-S lub AF-C).
 
dalco  Dołączył: 03 Lip 2012
Rozumiem i dziękuję. Może jeszcze pytanie początkującego: czym grozi takie kręcenie w poz AF-S lub AF-C, bo mi się pokręciło. Ale tylko raz i to niechcący jeżeli ma to jakieś znaczenie to "niechcenie". :oops:
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Przy odpowiednim "przyłożeniu się" skutek będzie taki jak w każdym dość delikatnym mechanizmie, gdy będziesz się z nim siłować - jeden z elementów odmówi współpracy. Nie sprawdzałem co pęknie/zetnie/wyłamie się pierwsze oraz czy w obiektywie czy w korpusie.
 
dalco  Dołączył: 03 Lip 2012
To i ja nie będę więcej próbował się tego dowiedzieć. Nawet niechcący. Dzięki.
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
[obiektyw] Pentax DA 50/1.8 znane problemy z AF.
Witam,

Od kilku dni jestem szcz... posiadaczem obiektywu DA 50/1.8. Sprzedałem swojego manuala SMC Pentaxa-A 50/1,7 i kupiłem obiektyw z AF. Czy zrobiłem dobrze...?

Jeśli chodzi o łatwość robienia zdjęć to tak. Jednak juz po kilkudziesięciu zdjęciach widzę, że jakość zdjęć i ostarości jest chyba gorsza niż w manualu co mnie smuci niezmiernie. Chyba, że mam słabe oko i znawcy widzą inaczej.

Jest jeszcze kwestia znana wszystkim - czyli problemy z AF. Niby jest lepiej niż w manualu, ale jego celność pozostawia wiele do zyczenia. Mój kit 18-55 lepiej radzi sobe wieczorową porą niż ta stałka. Nie wiem czy nie mam tez prblemów z celnością AF. Ale do rzeczy...

1. Jak duże rozbiezności w celności macie w swoich 50-kach 1,8?
2. Czy jeżeli mam FF lub BF to da radę coś z tym zrobić?

Jestem posiadaczem Samsung GX20. Obiektyw jest nówka.

Dziękuję.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
pbskarpy ogólnie Twoje body jest ma już starodawny AF, porównując do nowoczesnych standardów. Tutaj może być problem. Nie wiem jak to w lustrzanych samsungach, ale jest opcja w Pentaksie mikroregulacji. Poszukaj w ostatnich zakładkach menu.
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Te body są identyczne w 99,9% z tego co wiem.

Mi bardziej chodzi o to, czy inne osoby też mają problemy z celnością Af w tym szkle i jeśli tak to jak duże? To moje trzecie w życiu szkło i w wóch poprzednich nie miałem takich dziwactw. A może to nie są dziwactwa tylko taki Pentaxowski standard?
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
Ja w swoim egzemplarzu musiałem użyć mikroregulacji na +2, AF strasznie głośny i czasem ma problem z ustawieniem ostrości. Jakość obrazu akceptowalna chociaż nie powala.
 
Mullah  Dołączył: 25 Sie 2009
Mój się zachowywał podobnie na K-x. Ale na K-S1 jest dużo lepiej. Czyli body chyba ma znaczenie.
 

Galus81  Dołączył: 16 Lip 2008
Ma znaczenie - szwagier mowil ze na k10d i k20d swoje 16-50 i 50-135 zawsze robil regulacje BF/FF a i tak nie zawsze walily w punkt, po przesiadce na k-5II zadna korekta AF nie byla potrzebna - od razu w punkt walily,a nawet AF szybciej zaczął dzialac :-B
 

Barta  Dołączył: 22 Wrz 2013
Pentax DA 50
U mnie z K-50 współdziała świetnie, oczywiście głośny i "się czasem przejedzie". Są obszary gdzie do starej M-ki mu brakuje, ale to są chyba generalne różnice pleśniak vs plasticzak. Dla mnie szkiełko super.
 
Robson  Dołączył: 21 Maj 2013
Ja również mam k-50 i DA 50/1.8 i poza głośniejszym af niż w DA 35 same zalety. A ostrość od 1.8 wręcz doskonała, eMki i A 50 które miałem takie nie były. Za dużo jeszcze się tym szkłem nie bawiłem z braku czasu ale nagminnych nie trafień af nie zauważyłem.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Ostatnio na koncertach miałem tamrona 28-75/2,8 i DA50/1,8
Z tamrona 50% było trafionych Z DA 99%

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach