kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
Odwrócony obiektyw
Witam!

Zamierzam kupić pierścień odwrotnego mocowania i do niego podpiąć obiektyw 50mm, tak z czystej ciekawości...
Czy ktoś na forum tego próbował?

Zastanawiam się jak wygląda w praktyce robienie zdjęć z takim pierścieniem, czy body rozpoznaje w ogóle że tam jest coś podpięte? Jak w ogóle robi się zdjęcia z wykorzystaniem takiego pierścienia?
Dodam, że obiektyw to smc-A 50mm 1.7
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Takim pierścieniem podłącza się obiektyw tyłem do innego obiektywu, chcesz go podłączyć do pentaxowego kita 18-55 czy do czegoś innego? Ja w tym tygodniu kupuję takie samo szkiełko o jakim piszesz i mam zamiar je podłączyć do kita właśnie.
 

valdis62  Dołączył: 12 Cze 2006
spokojnie możesz wykorzystywać tylko sam obiektyw (bez drugiego), mocując odwrotnie bezpośrednio do body. Aparat zachowuje się tak jak byś podłączył zwykły manual bez styków. Kiedyś bawiłem się tak 50-ką i 28-ką, bardzo zadowalające efekty.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Ale do tego trzeba już inny pierścień chyba? taki który ma z jednej strony bagnet a z drugiej 49mm gwint (w przypadku SMC A 1.7 50mm), szukałem czegoś takiego na allegro ale znalazłem tylko pierścień odwrotnego mocowania z przejściem gwintów z 49mm na 52mm.
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
No właśnie chodzi mi o taki pierścień: bagnet pentax K>49...Tylko czy jak nakręcę ten pierścień to nie zrobi się jakieś zwarcie czy coś?, jak by nie było wszystkie styki będą dotykały pierścienia..

Druga sprawa to to czy trzeba zwracać na coś szczególnego uwagę kupując taki pierścień, czy po prostu wszystkie są jednakowe tylko różnią się średnica?Czy czegoś unikać?
 

valdis62  Dołączył: 12 Cze 2006
Eldred, oczywiście masz rację, ale dla mnie pierścień odwrotnego mocowania to właśnie taki Bagnet K -> 49mm(/52mm). W Wa-wie kiedyś zawsze można było takie coś kupić w Stodole u "specjalisty od wszelkich przejściówek", ale dawno tam nie byłem - jutro będzie okazja :mrgreen:
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
kondrath, Możesz w www.RAYSFOTO.pl sobie kupić pierścień, który ma z jednej strony dwa gwinty: wewnętrzny na M42 i zewnętrzny na 49 mm, a z drugiej strony bagnet Pentaxa. Dodam jeszcze, że ten pierścień ma moletowaną krawędź i nie ma problemu ze zdejmowaniem go z aparatu, jak to ma miejsce z bagnetowymi przejściówkami na M49. A powiększenie tym obiektywem dostaniesz takie, że klawisz CTRL z komputera masz na całą klatkę (matrycę) w cyfrówce. Wystarczy? A jak chcesz to zobaczyć to pisz na priv.

 

valdis62  Dołączył: 12 Cze 2006
kondrath, przed chwilą wyciągnąłem z czeluści torby pierścień oraz smc A 50/1,7 i cyknąłem kontrolne zdjęcia - potwierdzam , że wszystko działa i nic nie wybuchło :evilsmile:
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
Fotka zrobiona sczepionymi ze sobą, przednimi soczewkami, Heliosami 2/58
Zaskakujący efekt. Winieta rekordowa.
Fotka robiona z odległości kilku cm od szyszek. Szyszki Cyprysa mają 3-5mm średnicy.
Zdjęcie tylko pomniejszyłem.

 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
No właśnie a jak wygląda sprawa z winietą?(50mm+pierścień+body)

valdis62 mógłbyś podrzucić jakieś przykładowe fotki(byle co)pełny kadr?

Co do pierścienia to właśnie pomyślałem o raysfoto:) Z tego co tam widziałem to mają tylko jeden typ pierścieni z bagnetu na gwint, nie wiem czy są z moletowaną krawędzią czy nie i chyba mają pojedynczy gwint...
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
Po odwróceniu obiektywu winieta nie zawsze wystąpi
Odwrócony Helios 2/58 ostrość złapał w odl. jakieś 20cm od obiektu. f/5,6 czas 4s
 

valdis62  Dołączył: 12 Cze 2006
obiektyw przymknięty do 22, lampa wbudowana, ISO 100

obiektyw otwarty na 2,8, światło mieszane, ISO 1600

oba z ręki, po dwóch dużych tyskich .... :mrgreen:

 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
valdis62 napisał/a:
oba z ręki, po dwóch dużych tyskich ....

Hmmm... po dwóch tyskich to ja idę ten tego no zasilić oczyszczalnię i zdjęć już nie robię bo zaczynam trzecie :mrgreen:

 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
Wielkie dzięki Panowie!

Zbynio: na szczęście zmieniłeś posta, bo już się przestraszyłem:)



....i powiem szczerze, że z tego co widać to nawet fajnie spisuje się takie rozwiązanie i nie będzie winiety:)
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Pytałem już kiedyś o to w wątku o tanim obiektywie makro ale może nie było to wówczas pytanie na temat ;-)
Czy przejściówka do odwrotnego mocowania obiektywu w body ma od strony bagnetu sprzęgiełko informujące w sposób mechaniczny starszy analogowy korpus o przysłonie obiektywu? Wiem, że pozornie może to nie mieć sensu (bo przy odwróconym obiektywie aparat i tak nie będzie wiedział dokładnie na jaką aktualnie przysłonę nastawiony jest obiektyw), lecz bez takiego dynksika w rowku w przejściówce aparat myśli, że przysłona jest maksymalnie domknięta i przekłamuje pomiar - wiem, że np. przejściówki Pentax K > M42 mają takie coś. Wiem, że aby aparat mierzył światło na przysłonie roboczej mógłbym skorzystać z dwóch przejściówek: pentax K > M42 (z tym dzyndzlem do światłomierza) + redukcja gwintowa odwrotnego mocowania M42 > 52 lub 49 mm ale wolałbym użyć jednej przejściówki. Nie spotkałem jednak jeszcze takiej z dynksem - jesli ktoś z Was wiedziałby gdzie taką przejściówkę można dostać byłbym bardzo wdzięczny :-) .
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
A Ja mam takie pytania:

- co da lepsze efekty (powiększenie, jakość obrazu), SMC A 1.7 50mm zamontowany odwrotnie do puszki, czy zamontowany odwrotnie do kita?

- czy wogule jest sens się w takie "kombinowane makro bawić jeśli pod koniec lutego kupuję Tamrona 70-300 LD DI macro, który ma odwzorowanie 1:2

A może zamontować odwrotnie pięćdziesiątkę na tego tamrona jak juz go będę miał, a na razie kupić przejściówkę z bagnetu na gwint 49mm?

Pozdrawiam
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Mnie się wydaje, że lepszą jakość da sam odwrócony obiektyw - zawsze to mniej szkła na drodze światła. Ale jak mówię - opieram tę tezę na moich przypuszczeniach.

Ponieważ mam system cokina i adapter do każdego obiektywu - sprawdzałem kiedyś co wyjdzie z takiego odwracania obiektywu - wkręciłem adaptery cokin P w gwinty SMC-M 50 oraz SMC-K 24 i dociskając dużą powierzchnię adapterów do płaszczyzny bagnetu ME-Super goniłem za uciekającym pająkiem ;-) . Ponieważ jak pisałem wyżej - bez sprzęgiełka światłomierz pokazuje dziwaczne historie - przed zdjęciem wkręcałem obiektyw normalnie w korpus, ustawiałem roboczą przysłonę, pomiar wklepywałem do manuala, a następnie wykręcałem obiektyw, przykadałem odwrotnie, kiwając się ustawiałem ostrość i naciskałem spust. :-) Z odpowiednią przejściówką życie byłoby prostsze ;-) .

Gdzieś mam tego pająka na kliszy - jak znajdę to zeskanuję i wrzucę tutaj. Dodam tylko jeszcze, że w całości pająk zmieścił mi się cały w kadrze przy pięćdziesiątce. K24 przyłożony odwrotnie dawał zbyt duże powiększenie, żeby cały pająk zmieścił się w głębi ostrości :shock: .

Znalazłem pająka - niestety nie pamiętam dokładnie jaki był duży ale ze 3-4 cm mógł mieć (?). Dość selektywne światło pochodzi ze szpary między deskami płotu przy śmietniku. Przykładana odwrotnie SMC-M 50 1.4@prawdopodobnie między 8 a 11 (nie miałem jeszcze statywu i czasy ograniczały większą przysłonę)


[ Dodano: 2008-01-27, 00:13 ]
Eldred napisał/a:
A może zamontować odwrotnie pięćdziesiątkę na tego tamrona jak juz go będę miał, a na razie kupić przejściówkę z bagnetu na gwint 49mm?


Ja nie mam cyfrowego body ale będąc na Twoim miejscu na razie kupiłbym komplet pierścieni pośrednich - nawet najtańsze z bagnetem. Cyfrowe puszki i tak są wykastrowane z tego sprzęgiełka, o którym pisałem wyżej, a pomiar światła na przysłonie roboczej realizuje się wciskając dodatkowo jeden przycisk przed wykonaniem zdjęcia. Chyba, że udałoby Ci się upolować takie ze stykami i popychaczem przysłony - dużo lepszy komfort pracy (masz w wizjerze zawsze odpowiednio jasno).

 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
Cytat
- czy wogule jest sens się w takie "kombinowane makro bawić jeśli pod koniec lutego kupuję Tamrona 70-300 LD DI macro, który ma odwzorowanie 1:2


IMHO będzie lepiej, ten Tamron przy 300mm jest oględnie mówiąc nie najlepszy, przy 1:2 ma AFAIR światło ~6,7, do tego przydałby się czas 1/500s (zewnętrzna lampa?), lub solidny statyw.

Może poszukaj Cosiny 100/3.5 makro?
Niewiele drożej od pierścieni, a IMHO optycznie będzie duuuużo lepiej (pomijam mechanikę ;-)

 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Eldred napisał/a:
A może zamontować odwrotnie pięćdziesiątkę na tego tamrona jak juz go będę miał, a na razie kupić przejściówkę z bagnetu na gwint 49mm?
Możesz zrobić i jedno i drugie. Wszystko zależy od tego co chcesz uzyskać. Łączenie dwóch obiektywów da Ci takie ekstremalne makro. Na co dzień może wystarczyć odwrotnie założona 50tka albo 28ka.
Kiedyś zmajstrowałem sobie taką przejściówkę do łączenia dwóch obiektywów z dwóch redukcji do Cokina. Skleiłem je Super Glue, w ten sposób miałem z jednej strony 55mm a z drugiej 52. Dawno się tym nie bawiłem, ale jeszcze Zenkiem zrobiłem kiedyś mrówkę faraonkę, która pętała się po domu (zoom 80-200 i odwrotnie założona 50tka).
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Piotrecius - nie dziwię się, że nie znalazłeś, bo takich przejściówek nie ma. Jak sobie wyobrażasz mechaniczne rozwiązanie takiej przejściówki? Przecież dźwigienki przenoszące informacje w obiektywie znajdują się przy odwrotnym mocowaniu po przeciwnej stronie niż bagnet. Oczywiście przeniesienie takiej informacji na drodze mechanicznej jest wykonalne, ale jeśli ma to działać precyzyjnie (a chyba tego wymagamy) to będzie to duże, ciężkie i kosztowne. Takie rozwiązania do przenoszenia informacji przy odwrotnym mocowaniu obiektywu daje się w miarę łatwo zrealizować tylko w systemach w których informacja i sterowanie obiektywem są przenoszone tylko elektrycznie. Znam dwa takie systemy - Practica Electric i Canon EOS. Do tej pierwszej faktycznie takie przejściówki istniały - były to dwa pierścienie połączone ze sobą kablem - jeden służył za przejściówkę odwrotnego mocowania, drugi zakładało się na sterczący do przodu bagnet obiektywu. Czy do canona też takie przejściówki istnieją - nie wiem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach