mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Pierwszy raz chłodnika spróbowałam 3 lata temu :-)

Tutaj na Podlasiu można się spotkać z 2 rodzajami:
- ogórki i kwaśna śmietana/kwaśne mleko + ocet [?] - jadłam raz i jakoś do gustu mi nie przypadł. Może kwestia przyrządzenia.
- z buraczków/botwinki, kefiru/jogurtu, z tartymi ogórkami i rzodkiewką, koperkiem, jajkiem na twardo, a osobno podane ziemniaki. To jest petarda. "Wzór smakowy" jadłam w Dobromilu - dziewczyny gotują bardzo smacznie i tradycyjnie. Potem odtwarzałam to wielokrotnie w domu - i wszystkim smakowało :-) Nawet tym, którzy do chłodników podchodzili sceptycznie. Baaardzo lubię w czasie upałów.

A wczoraj i dzisiaj jadłam gazpacho/salmojero wg Jadłonomi
http://www.jadlonomia.com...cho-ulubione-2/
Smaczne, ale wolę "moją" pomidorową :-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
z buraczków/botwinki, kefiru/jogurtu, z tartymi ogórkami i rzodkiewką, koperkiem, jajkiem na twardo, a osobno podane ziemniaki

Taki robi Wiesia (dzisiaj był na obiad). Robi go wieczorem i do obiadu w następnym dniu czeka w lodówce.
Do tego ziemniaczki smażone na cebulce i skwareczkach. Pycha

P.S.
Tarte ogórki to najlepiej małosolne. Gdy brak botwinki można skorzystać z opiekanych (gotowanych buraczków z L..la lub innego sklepu). Wystarczy zetrzeć na tarce o dużych oczkach (takich wiórkach).
Wymieszać wszystko, doprawić solą i pieprzem do smaku. Nawet te jajka nie są wtedy konieczne.
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Ten buraczkowy zrobię sobie :-B
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Głodny jestem, przypomniał mi się obiad sprzed pięciu tygodni:

A do tego chleb i Almdudler.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Dzisiaj na obiad tylko dwa naleśniki z serem z Podlasianki, odgrzewane w mikrofali.

Ale na jutro i pojutrze zrobiłam kaszotto kurkowe wg Jadłonomii - Ale pyszne! :-D
 
KasiaMagda
[Usunięty]
szpajchel, taki skromny ten obiadek, tak jakby kolacja bardziej, no ale jedzonko przednie ;)

mygosia, kaszotto kurkowe nie jadłam, z kurkami, to najczęściej robię jajecznicę ale w sumie takie twarde wychodzą, wiec już nie robię ;)

Wczoraj i dzisiaj miałam na obiad pierś z kurczaka przyrządzoną wg. przepisu facebukowego, wyszła pychotka.
Pierś z kurczaka rozbić, posmarować pesto, na to plasterek macarelli i plasterek pomidora, zwinąć jak roladę, obsmażyć na gorącym tłuszczu i dusić z pokrojonymi pomidorami. Ja jadłam z mizerią bez dodatków węglowodanowych ale pasują ziemniaczki albo kluseczki, co dusza pragnie ;-)
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
KasiaMagda napisał/a:
szpajchel, taki skromny ten obiadek, tak jakby kolacja bardziej, no ale jedzonko przednie ;)

Bo to był taki obiadek podczas przerwy w robocie :-P

Oj, dawno nie robiłem sosu kurkowego.
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
mygosia napisał/a:
Smaczne, ale wolę "moją" pomidorową
Dobrej pomidorowej albo ogórkowej albo barszczu ukraińskiego nic nie przebije ;-) ... teraz może tylko chłodnik litewski, jednakowoż jego czas tego roku już powoli mija ...
Zjadłbym leczo (ostatnio często gości u nas) albo mielonego (wczoraj mnie naszło) albo coś z ogromną ilością warzy, tylko co?

[ Dodano: 2018-08-22, 10:52 ]
szpajchel, brakuje mi tu musztardy ... do sera i ogórka TYLKO musztarda ;-)
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Na po obiedzie robię ciasto ze śliwkami mniam.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Kurde obiad. Wiedzialem ze dzisiaj o czyms zapomniałem
Trudno bedzie tylko zupa chmielowa
 
lazar  Dołączył: 23 Cze 2010
Rivelv napisał/a:
Kurde obiad. Wiedzialem ze dzisiaj o czyms zapomniałem
Trudno bedzie tylko zupa chmielowa

Pszeniczna, jęczmienna, może z dodatkiem żyta :-P
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
lazar napisał/a:
Rivelv napisał/a:
Kurde obiad. Wiedzialem ze dzisiaj o czyms zapomniałem
Trudno bedzie tylko zupa chmielowa

Pszeniczna, jęczmienna, może z dodatkiem żyta :-P


czarna polewka bałtycka :)
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Typowe polskie śniadanie: sałatka z awokado, ogórka, czerwonej papryki, pomidora i filetów z sardeli w oleju z kaparami. Nie trzeba niczym doprawiać. A już na pewno nie solą.
 
KasiaMagda
[Usunięty]
szpajchel napisał/a:
Typowe polskie śniadanie:

A, to kawał jakiś ;-)
Zastanawiam się jakie jest typowe polskie śniadanie: za PRL, to była chyba zupa mleczna.

Dzisiaj piątek, to tradycyjnie naleśniki z dżemem wiśniowym.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
A to ja takie coś słyszałem:
- co podać?
- dzisiaj piątek, to poproszę pierogi.
- a jakie pierogi?
- z mięsem.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
KasiaMagda napisał/a:
szpajchel napisał/a:
Typowe polskie śniadanie:

Zastanawiam się jakie jest typowe polskie śniadanie: za PRL, to była chyba zupa mleczna.


zupy mleczne to była zmora zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży: kolonie, obozy, stołówki w świetlicach szkolnych - wiem, dorastałem w tych czasach :)
śniadania? proste, nieprzetworzone fabrycznie jedzenie, żadnych gotowych dań, sałatek, napojów bo ich po prostu nie było
były problemy z mięsem i wędlinami, potem reglamentacja, ale producenci nie mieli interesu w fałszowaniu tych wyrobów, ani nie potrzebowali ich konserwować chemią, bo sprzedawały się od razu nie zalegając miesiącami po sklepach
jadło się jajka, twaróg, wędlinę, sery twarde (podobnie jak wędliny znacznie uczciwsze niż obecne)
do kosza lądowały praktycznie tylko odpadki organiczne, bo prawie nie było opakowań jednorazowych z plastiku
mleko, śmietana, kefir w butelkach szklanych wielokrotnego użytku, choć pamiętam jeszcze czasy, gdy mleko w sklepie nalewano miarką z bańki do przyniesionych do sklepu naczyń :)
itd, itd
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zupa mleczna i kromka z dżemem.
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
PiotrK. napisał/a:
nalewano miarką z bańki do przyniesionych do sklepu naczyń :)


Służyły do tego specjalne, emaliowane (choć czasami aluminiowe) dzbanki. W niektórych okolicach nazywane swojsko 'kanką'. :-)

 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
galex napisał/a:
Służyły do tego specjalne, emaliowane (choć czasami aluminiowe) dzbanki. W niektórych okolicach nazywane swojsko 'kanką'. :-)
Gdzie taką mogę kupić? Chodzi o to, żeby miał w czym nosić piwo z hospody (ciągle się to jeszcze praktykuje w Czechach).
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cytat
Gdzie taką mogę kupić? Chodzi o to, żeby miał w czym nosić piwo

https://www.garneczki.pl/...ki-na-mleko,276

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach