popi74  Dołączyła: 20 Kwi 2009
Sezon rozpoczęty :-)
Dzisiaj na obiad sosik grzybowy :-)

 

DeKa  Dołączył: 09 Kwi 2008
Tak jak pisała popi74 sezon rozpoczęty.
Dzisiaj zrobiłem kartacze z sosem grzybowym.
Następnym daniem będą żeberka duszone z kapustą kiszoną (hm, może grzybki też dorzucę).
Kilka dni wcześniej zrobiłem szakszukę (to co pokazał Ghost Rider) - mmmmm, smakowało. Przy okazji odkryłem nową przyprawę. Kmin rzymski (nijak się ma do normalnego kminku), jak nie znacie, spróbujcie. To tego smaku brakowało mi w moich domowych kebabach.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
DeKa napisał/a:
Przy okazji odkryłem nową przyprawę. Kmin rzymski (nijak się ma do normalnego kminku), jak nie znacie, spróbujcie. To tego smaku brakowało mi w moich domowych kebabach.

To chyba jest stały dodatek do wschodnich potraw z baraniny. Jeśli jeszcze nie poznałeś mielonej kolendry (nasiona), to spróbuj koniecznie.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
DeKa napisał/a:
odkryłem nową przyprawę. Kmin rzymski
Jaka ona nowa? Toż to popularny kumin. Od setek lat znana i hodowana, może nawet dłużej. Niezastąpiona w burito :-D
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
DeKa - poproszę przepis na kartacze :)
 

DeKa  Dołączył: 09 Kwi 2008
matb napisał/a:
Jaka ona nowa? Toż to popularny kumin. Od setek lat znana i hodowana, może nawet dłużej.


Tak jak wszystkie przyprawy świata ale dla mnie nowa. Samej w czystej postaci się z nią nie zetknąłem wcześniej.

szpajchel napisał/a:
Jeśli jeszcze nie poznałeś mielonej kolendry (nasiona), to spróbuj koniecznie.


Ha,też nie znam tak jak kminu rzymskiego. Mam ale jeszcze torebki z nią nie otwierałem.
W poniedziałek kupiłem moździerz, więc będę szalał ;-)

mygosia napisał/a:
poproszę przepis na kartacze


Nie mój i następnym razem dam ciut mniej czosnku. Jest kilka przepisów, które różnią się proporcją ziemniaków ugotowanych i tartych.

Można też zrobić wersję z kminkiem (tym normalnym ;-) ) ale wtedy bez czosnku i majeranku.

No i podajemy z sosem grzybowym albo skwarkami i tłuszczem i kleksem śmietany albo podsmażoną kiełbaską itp.

Przepis:

"20 sztuk ziemniaków ( 15 surowych i 5 ugotowanych )
50 dag mięsa wieprzowego - może być tłustawe (niektórzy używają również mięsa wieprzowego mieszanego z wołowiną)

2 ząbki czosnku
majeranek do smaku
sól do smaku
pieprz czarny do smaku

Surowe ziemniaki obieramy, myjemy i ścieramy na tarce o najdrobniejszych oczkach. Odciskamy ( podobno najlepsza do tego celu jest czysta pielucha tetrowa lub lniana ściereczka) ale nie wylewamy soku. Odstawiamy go w misce na chwilę, tak aby krochmal osiadł na dnie. Wystarczy 10-15 minut. Po tym czasie wodę z wierzchu zlewamy, zaś krochmal wyjmujemy i dodajemy do odciśniętych ziemniaków.

Gotowane ziemniaki przepuszczamy przez praskę albo maszynkę do mięsa i dodajemy je do pozostałych składników. Solimy i wyrabiamy wszystko na jednolitą masę. Jak jest za luźne to dodajemy mąkę ziemniaczaną.
Formujemy z ciasta kule wielkości sporej pomarańczy, spłaszczamy, kładziemy do środka nadzienie i formujemy obłe, podłużne pyzy/kluchy.

W sporym garnku gotujemy wodę (osoloną). Do wrzącej wody wkładamy pojedynczo kartacze, dbając, by woda nie przestawała wrzeć. Gotujemy około pół godziny. Wyjmujemy przy pomocy łyżki cedzakowej. Podajemy posypane skwareczkami i podsmażoną cebulką."

Smacznego.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Dzięki! Zrobię z soczewicą ;-)
 

Ghost Rider  Dołączył: 13 Lis 2012
DeKa napisał/a:
T. Przy okazji odkryłem nową przyprawę. Kmin rzymski (nijak się ma do normalnego kminku), jak nie znacie, spróbujcie. To tego smaku brakowało mi w moich domowych kebabach.

Nooo, musiałes poznać - kumin to podstawa przy pichceniu szakszuki :-)
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Skoro już jesteśmy kulinarnie w tamtym rejonach geograficznych, to trzeba jeszcze wymienić:
za(a)tar, hummus i sok z granatów - takie mam wspomnienia smakowe.

A u mnie na śniadanie będą kanapki. Z własnoręcznie przygotowanym gotowanym schabem.
 

popi74  Dołączyła: 20 Kwi 2009
Dzisiaj niedziela więc tradycyjnie :-D
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Pietruszka w bulionie? A na ząb ziarenko ziela angielskiego. Fajne, takie minimalistyczne :-D
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
a może to lubczyk i pieprz ?

:]
 

DeKa  Dołączył: 09 Kwi 2008
Tym razem na kolację. W pizzerii w mojej dzielnicy serwują batony.
Jest to baton, francuz, wielka długa bułka (zwał jak zwał) z dodatkami zapiekana w piecu. Chciałem to odtworzyć w domu.
Według mnie udało mi się mimo, że nie mam pieca takiego jak w pizzerii.

Składniki.
- baton
- sałata
- ser mozarella (akurat nie miałem, dałem żółty)
- szynka
- zielony ogórek
- pomidor
- masło
- sos remoulade*

Przepis prosty. Przygotowujemy wszystko tak jak na zdjęciach i do piekarnika na 7-10 min (zależy od piekarnika) na 200 stopni. Dodatkowo na dolną blachę wlewam dwie szklanki wody a dopiero na wyższym poziomie na kratce kładę baton. Woda jest po to aby buła za bardzo się nie wysuszyła.

Z tymi batonami to jest tak jak z pizzą. Można dać do środka to co się lubi.
Tuńczyka, jajko, salami, kurczaka, czerwoną cebulę, paprykę, pieczarki itd. ale najważniejszy jest sos. Może być keczup i majonez ale lepiej dać coś innego. Sos czosnkowy, tysiąca wysp albo tak jak ja, sos remoulade.

* nadaje się do jajek, ryb, mięs, kanapek - jest wiele wariacji ale ja robię taki
przepis:
- pół szklanki majonezu (ja dałem dekoracyjny)
- 1/2 - 1 łyżeczka gładkiej musztardy
- mały ząbek czosnku
- łyżeczka octu winnego lub soku z cytryny
- łyżeczka posiekanej natki pietruszki
- łyżeczka posiekanego szczypiorku
- łyżeczka posiekanych kaparów
- 1-2 łyżeczek posiekanych ogórków konserwowych
- sól i pieprz

Do majonezu dodajemy musztardę, zioła, kapary i ogórki. Czosnek drobna siekamy i rozcieramy z solą. Dodajemy do reszty składników. Wszystko mieszamy i przyprawiamy solą i pieprzem.

1.


2.


3.
 

DeTe  Dołączył: 14 Maj 2008
matb napisał/a:
Pietruszka w bulionie?

Też zawsze jestem ciekaw co kieruje ludźmi sypiącymi świeżą pietruszkę do bulionu tudzież rosołu :roll:
Bo na pewno nie smak :-P
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Może to samo co powoduje dodatek imbiru?

Gust jest jak dupa - każdy ma swoją :mrgreen: :mrgreen:
 

popi74  Dołączyła: 20 Kwi 2009
Dzisiaj smacznie, szybko i prosto ;-)
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
Ładnie.
Ja dzisiaj zamarzyłem o placku po węgiersku. Błąd ludzki niestety zadecydował inaczej. Pół biura zamiast placka jadła spaghetti po Bolońsku.
 

unum  Dołączył: 03 Kwi 2012
Co wy tak o jedzeniu w środku nocy? Jak nie obiad, to powidła w innym wątku... idę spać bo nie zdzierżę i zgrzeszę z lodówką :evil:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
a kiedy gadać o żarciu ?
nie mam foty, ale mogę napisać co wcinałem wczoraj o tej 23:47 - tatary (nie Krymskie) - żeby świętować zwycięstwo nad Rosją :mrgreen:
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
a ja po 23 wcinałem kabanosy

polskie

Tak to jest jak się w ramach kolacji pije piwo to ssanie później dochodzi tuż przed myciem zębów

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach