StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
Dobry obiektyw z pleśnią
Witam
Mam okazję kupić fajne tele ale niestety w środku jest pleśń. Wg sprzedawcy jest to tak mała wada, że trzeba mocno się przyjrzeć żeby to zobaczyć. Czy pleśń może się jakoś rozwijać? Czy można ją usunąć?
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
każdą pleśń można usunąć. zależy gdzie sie znajduje czy da sie dostać w to miejsce
i wyczyścić
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
No i ciekawe czy nie ma nawrotów.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
mygosia napisał/a:
czy nie ma nawrotów.
i czy nie zeżarła powłok
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
Grizley napisał/a:
każdą pleśń można usunąć.


Nie każdą, czasem się tak wżera w szkło, że usunięcie wymagałoby trawienia, czy szlifowania, co w przypadku obiektywu i tak skończyloby się wyrzuceniem na śmiectnik.

Ale, jeśli są to pojedyncze niteczki, czy drobne plamki, to w 99% można się jej pozbyć, niestety czasem kosztem powlok przeciwodblaskowych.

IMHO jeśli cena jest przynajmniej 30% niższa od średniej gieldowej, to bierz, jeśłi jest drożej, to lepiej poczekać na szklo bez defektów.
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
jak w szkło sie może wgryźć pleśń.?

przy usuwaniu plesni mam na myśli chemie.
Plesn to bakterie ,grzybki etc. różnego rodzaju wiec można by chemicznie usunąć.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
jak w szkło sie może wgryźć pleśń.?


o tak: "chrum","chrum".


a tak serio to cos mi sie nie chce w to wierzyc ;-) W powloki owszem, szczegolnie te starsze, ale zeby w szklo.....
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
alkos napisał/a:
Cytat
jak w szkło sie może wgryźć pleśń.?


o tak: "chrum","chrum".


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
Cytat
jak w szkło sie może wgryźć pleśń.?


Widziałem kiedyś dwa szkła, które mimo czyszczenia i chemii były do wyrzucenia.
Nie wiem, czy pleśń produkowala coś żrącego, czy jakość tego szkła była kiepska,
w kazdym razie powierzchnia soczewek była matowa, tak jakby wytrawiona kwasem.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
piotr_w napisał/a:
powierzchnia soczewek była matowa, tak jakby wytrawiona kwasem.
też widziałem, a chropowatość czuć było pod palcem, takie wżery
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Grizley napisał/a:
Plesn to bakterie ,grzybki

Pleśń to grzybki. Chyba, że to taka umowna nazwa.

Co do uszkodzeń szkła - czytałam o grzybach, które wpieprzają płyty CD. Może szkło też? Takie biologiczne trawienie i matowienie [coś takiego jak się pastą uzyskuje].
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
Takie biologiczne trawienie i matowienie [coś takiego jak się pastą uzyskuje].


Trawienie szkła? Chyba niewiele jest zwiazkow, ktore to potrafia... kwas fluorowy i cos moze jeszcze... i ZTCW zaden z nich nie ma prawa byc produkowany przez organizmy zywe ;-)

A pasta dziala mechanicznie - chyba nie wyobrazasz sobie trących gładź komórczaków? :-P
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
alkos, nie dalej jak wczoraj oglądałam jakąś książkę dla miłosników roboŧek ręcznych. Był tam opis jak zrobić trawione, szklane podkładki pod szklanki. Brało sie szklane płytki, rysowało esy floresy, które miały być błyszczące [czyli nie trawione]. Po czym dawano na to cos tłustego [co zapobiegało działaniu pasty żrącej]. A na resztę kładziono własnie pastę trawiącą, która matowiła szkło... Sama.

Co więcej - można także trawić papier [np wydruki z drukarki, aby np zdjęcia można było wykorzystywać do decoupagu]. Jeszcze nie wiem jak się to robi ;-)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
a mi nie dalej jak we wrześniu w moim domu na wsi pleśń zeżarła hamak!!!
i nie żartuję. wyszło słońce chciałem się wyleżeć rozwijam kładę się i bum!na ziemię bo połowa sznurków to już grzybki były.

oczywiście hamak to nie szkło, ale też cierpiałem : )
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
roboŧek
ŧ mygosi, t normalne. Co zrobiłaś temu te, że pałeczkę poziomą pod kreseczką?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
A na resztę kładziono własnie pastę trawiącą, która matowiła szkło... Sama.


No tak, ale na 999% zawiera ona fluorowodór.

Cytat
Wpływ fluorowodoru na zdrowie [edytuj]

Posiada ostry zapach, drażni drogi oddechowe. Ciekły HF oraz jego stężone roztwory powodują trudno gojące się rany. Rozcieńczone roztwory również są bardzo niebezpieczne, gdyż przenikają bez uczucia bólu przez skórę i tkanki miękkie, atakując bezpośrednio chrząstki i kości. Fluorowodór, nawet w bardzo niskich stężeniach, jest silnie rakotwórczy.

Fluorowodór jest toksyczny, a zatrucie nim może być fatalne w skutkach po spożyciu lub absorpcji przez skórę. Oparzenia fluorowodorem wymagają niezwłocznego leczenia i uwagi od razu kiedy zostaną zauważone. Oparzenia kwasem fluorowodorowym nie są podobne do oparzeń innymi kwasami. Jednorazowe skutki oparzeń zależą od stężenia roztworu kwasu. Efekt oparzenia kwasem 50% jest natychmiast widoczny, stężenia 20-50% roztworu skutkują objawami po jednej do ośmiu godzin. Stężenie niższe niż 20% skutkuje widocznymi objawami w ciągu 24 godzin od czasu oparzenia.

HF może oddziaływać na ciało przez wdychanie, połknięcie, kontakt ze skórą. Po spożyciu, lub oparzeniu skóry lub oczu najważniejszym objawem jest obniżenie zawartości wapnia w osoczu krwi i wytrącanie nierozpuszczalnego w wodzie fluorku wapnia, co może skutkować silnym bólem, zmianami metabolizmu i śmiercią.


Myslisz ze jakies grzyby mogą w nim przetrwac? :-P
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
pałeczkę poziomą pod kreseczką?

Nie wiem :shock:
alkos napisał/a:
No tak, ale na 999% zawiera ona fluorowodór.

A to się zgodzę...
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Tak sobie teraz myślę, czy ktoś to zbadał? Czy pleśń (grzyb) jest tu naprawdę czy zwyczajowo? Jeżeli tak, to czy to są bakterie?
A tak na koniec: wydaje mi się, że dobry obiektyw z pleśnią to już nie tak całkiem jest dobry...
 

StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
Sprawa nieaktualna. Zasięgnąłem więcej informacji na temat tegoż szkła i okazało się, że to prawdziwa hodowla grzyba.
 

lRem  Dołączył: 07 Lip 2007
Szkła grzybek nie zje. Ale czy w tym szkle nie ma jakichś domieszek? Może ,,głęboko osadzona'' warstwa przeciwodblaskowa albo coś w ten deseń?

Ewentualnie obiektyw przerobiony z Ruskiej lornetki o plastikowych szkłach ;)
(takim czymś zrobiono to: http://www.ckmedia.pl/~jankomuzykant/05/40/1.htm)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach