Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 249
Bardzo proszę o rawy do obróbki.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc249.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 17.06.2012, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc249_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc249_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc249_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc249_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (proszę usunąć spacje z adresu)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
wysłane żeby się nie okazało że znowu obudziłem się za późno :)

Dorzuciłem dodatkowo plik xmp. dzięki temu jak ktoś będzie chciał się pobawić z moją wersją nie będzie musiał -przepisywać wartości suwaków do ACR ;)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
citipunk napisał/a:
Dorzuciłem dodatkowo plik xmp
Ale ja przecież xmp na forum nie wrzucę. Jak Cię ktoś poprosi o szczegóły, to sam je skopiujesz.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Hej!
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
Hej Plwk ... czy mi się wydaje czy czegoś tu brakuje?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
citipunk, Jarek Dabrowski, wyjaśnia to w wątku na temat RAW 248. Pzdr.
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
A no są :)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc249.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


1. citipunk
ACR- modyfikacje basics, krzywa tonalna, i optyka zapisane w zalaczonym liku xmp


2. hrynek


3. izbkp


4. jaerk
Moja praca polegala na próbie wyciagniecia jak najladniejszych kolorów...


5. monolith
Darktable 1.0.4


6. mr.ra66it


7. powalos


8. pszczolowaty
Phoivo


9. rafi


10. Tekken666
RAW Therapee 4.0.8.24


11. Wodnick
Cala obróbka w Lightroomie.


12. woznkt
Photoshop ACR


13. _basta_
 
Jaerk  Dołączył: 27 Maj 2009
Ale ładne obrazki
Nie wiem który wybrać..
mr.ra66it się wyróżnia ale poszedł na łatwiznę;-)
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
_basta_ opisz proces proszę
- przeostrzone przez co pojawia się biała krawędź na dachu kościoła, i różowa na krawędzi budynku po prawej. Natomiast niebo fajnie wyszło.
 
_basta_  Dołączył: 13 Lip 2008
citipunk,
CR7.1:
temperature 7050,
tint -6,
highlights -100,
shadows +86
blacks -3
clarity +87
tone curve;
highlights -1,
lights -18
darks +29
HSL luminance
blues -77
sharpening amount 29
I tu pytanie - już przy tak delikatnym wyostrzaniu pojawia się podświetlenie krawędzi - dlaczego?
Różowego nie usunąłem, nie zauważyłem - ale znika jednym klikiem w korekcji chrominancji.
Dalej CS6, tylko kosmetyka, dokładnych ustawień nie pamiętam. Highlights delikatnie na plus, trochę Midttone Contrast na plus i trochę ostrości.
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
myślałem że na high pass ostrzyłeś i tak wyszło- czyli przez luminence. przejście z nieba na dach nie reaguje na zmianę HSL, przez to na zasadzie kontrapostu krawędź tak świeci. Może też z tego że raw miał mało info w cieniach bo tam jest praktycznie czarny.

Inne teorie?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
_basta_ napisał/a:
I tu pytanie - już przy tak delikatnym wyostrzaniu pojawia się podświetlenie krawędzi - dlaczego?
_basta_ napisał/a:
clarity +87

Chyba dlatego.
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
Sprawdzałem z i bez clarity i nie o to chodziło.
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
Czasu w tym tygodniu znaleźć nie mogłem*, więc i mojego kandydata zabrakło. Pozostaje mi tylko skomentować każdą prace po kolei... UWAGA - to moje subiektywne opinie, nie bierzcie ich zbyt serio.

1) Słaby kontrast, czerwono strasznie.
2) Dobry kontrast, kolory całkiem fajne, ale widać jasną obwódkę wokół kościoła.
3) Podobnie, co jedynka, tyle że ciemniej.
4) Znowu słaby kontrast, dominacja czerwieni i obwódka wokół kościoła, ale przynajmniej niebo ładnie wyszło.
5) Zabawnie wyszło. Wygląda to prawie jak gra z modnym od kilku lat efektem Bloom lub HDR (który nie ma nic wspólnego z "naszym" HDR-em). Drzewa trochę zepsute.
6) Znowu obwódka... Kontrastu zero - odcień trawy identyczny z ziemią, taki sam stosunek mają drzewa-budynki. Chodnik z kostki zmienił się w gładki beton.
7) Dobry kontrast, przyzwoite kolory, odzyskane niebo... ale przeostrzone. Wyszedł też paskudny szum kolorowy.
8) Tego się nie spodziewałem po Pszczołowatym :D Bardzo bogate kolory, ładne niebo, niezły kontrast. Szkoda, że tak miękko, no i ta nieszczęsna obwódka...
9) Moim zdaniem najlepsza. Jest kontrast, jest ładne niebo, jest ostrość, kolory w porządku (czerwonawo, ale nie za bardzo). Szum został, ale nie przeszkadza za bardzo.
10) Zielonawo trochę, mnóstwo szumu. Niebo OK, kontrast ujdzie.
11) Wygląda to jak HDR. Wygląd nierealny, ale nie szkodzi. Trochę ciemno. Kontrast jest, niebo jest, kostka na ulicy elegancko się świeci :D
12) Miękko i bez kontrastu. Ale niebo wciąż błękitne.
13) Musiałem je sobie obejrzeć obok jedenastki... _basta_ - jest jaśniej i troszkę bardziej naturalnie (ale tylko troszkę). Przeostrzone! Straszne rzeczy się dzieją wokół kościoła i drzew.

* To oczywiście ściema. Wymiękłem, i tyle.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
weakhead, nie ma wymiękania ;)
nie wiem dlaczego wychodzi mi tak miękko, może wyostrzanie tylko krawędzi :-/ a obwódek to w tym odcinku jest sporo, nie wiem czy to nie jest efektem wyciągania z cieni
podoba mi się kościółek u rafiego, kolory i niebo już mniej :) z wersji mniej sztampowych wodnicka
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
pszczołowaty napisał/a:
weakhead, nie ma wymiękania ;)
nie wiem dlaczego wychodzi mi tak miękko, może wyostrzanie tylko krawędzi :-/ a obwódek to w tym odcinku jest sporo, nie wiem czy to nie jest efektem wyciągania z cieni


Poprawię się ;)
Wyciąganie ze świateł i cieni często daje takie efekty (obwódki), jeżeli nie dostosuje się odpowiednio parametrów. Niestety, czasami trzeba nieco osłabić efekty tej wtyczki aby owe obwódki nie wychodziły.
Co do ostrzenia - wyostrzanie krawędzi działa nieźle w RawTherapee. Polecam jednak inną metodę wyostrzania - filtrem High Pass. GIMP ma dostępną wtyczkę do ściągnięcia z sieci. Warstwę filtru można potraktować selektywnym rozmyciem Gaussa aby pozbyć się szumu (i go nie wyostrzać w finalnym obrazku) jednocześnie zachowując wszystkie detale.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Może nie rozmawiajmy o metodach niedozwolonych w RC ;-)
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
plwk napisał/a:
Może nie rozmawiajmy o metodach niedozwolonych w RC ;-)


Znaczy jakich? Wszystko to jest pracą na całym zdjęciu. A selektywne rozmycie Gaussa to nic innego jak dwa suwaki - siła rozmycia i próg.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
weakhead napisał/a:
Polecam jednak inną metodę wyostrzania - filtrem High Pass

użyłem w tym wypadku, (domyślne ustawienie) jest wbudowane w photivo, fajnie wyostrza szczegóły :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach