Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Ależ obrodziło tym razem! Zarówno w ilości jak i w różnorodności! :-)

W związku z tym napiszę... tylko o swojej wersji ;-)

Kolory. Zgadza się, że za czerwona - trudniej mi przychodzi właściwa ocena kolorów na laptopie, który ostatnio jest najczęściej używany. Nie jest sprzętowo skalibrowany, ale z różnych obrazów testowych wynika, że i tak całkiem przyzwoicie jest ustawiony. Niestety nie pierwszy już raz zdarza mi się złe trafienie z kolorem :( Nie do końca wiem dlaczego... Pewnie matryca nie oddaje właściwie kolorów, mimo pozornej (w miarę) zgodności w różnych "testach" za pomocą "oka".

Niebo. Miałem i wersję bardziej "wyrazistą", ale stwierdziłem, że wtedy za bardzo niebo jest wyeksponowane - kosztem kościoła, który powienin być głównym motywem, więc z tego powodu starałem się kontrasty na niebie nieco stonować...

Odszumianie. Już nie pamietam, ale albo w ogóle, albo ledwo dotknięte, ponieważ ucieka mi za dużo szczegółów, np. z kostki czy z cegieł kościoła. Wybrałem pozostawienie szczegółów kosztem delikatnego szumu (widocznego pewnie i tak tylko na monitorze).
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
weakhead- skalibruj monitor
- 1, 3, 4 nie są czerwone, dziwne że 11 nie wydaje Ci się czerwone. mają delikatnie różowawe zabarwienie ale nie czerwone- całkiem naturalne jak na niebie wieczorem - 2 i 8 jest żółta- 2ka z ze smakiem a 8 przegięte, ale w granicach przyzwoitości 10ka też jest żółta a nie zielona. na 7 które według Ciebie ma przyzwoite kolory pokaż mi cokolwiek białego. patrząc na 9 już wiedziałem że będzie dla Ciebie czerwone.

każdy pentax którego miałem ma tendencję do podciągania kontrastu, i gubienia szczegółów w ciemnych obszarach. To mogło mieć wpływ na to iż wielu użytkowników dąży do takiego efektu na problematycznych rawach. W tej edycji nareszcie zauważyłem że nie każdemu to się podoba :).
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
citipunk - na kalibrację kiedyś przyjdzie czas. Na razie mamony brak. Na razie pracuję na laptopowym wyświetlaczu - straszne, wiem.

A teraz pytanie niekoniecznie na temat: czy w RAW Challenge zdarzył się jakiś obrazek z Pentaxa Q?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
weakhead napisał/a:
czy w RAW Challenge zdarzył się jakiś obrazek z Pentaxa Q?
Zawsze sprawdzam, czym zrobiono rawa, którego wystawiam, i nie przypominam sobie.
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
weakhead, tint, kontrast i obcinanie półtonów na krawędziach histogramu zdarzają się na nieskalibrowanych lub ustawionych domorośle monitorach.
Kasa?- wystarczy zaprosić kogoś kto ma kalibrator na piwo w miejscu gdzie najczęściej korzystasz z laptopa ;) 6-pak lecha to 20 zeta, a połowę i tak wypijesz sam ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach