tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
pczarnul napisał/a:
tantal, za czasów tej Sigmy (sprzedawanej jako nowa) Pentax nie tylko nie miał HSM/SDM ani nawet nie miał lustrzanki cyfrowej.
Ale ja nie o SDM tylko o Sigmie HSM. Albo korpus to obsługiwał albo nie, Pentax pod tym względem długo odstawał - jeśli się mylę to ktoś mnie na pewno poprawi. HSM nie działa na analogu ?
Cytat
Jeśli chodzi o szybkość AF to nie do końca jest tak, że HSM jest zawsze szybszy. Sporo zależy od obiektywu i oczywiście body.
Miałem na myśli swoje opisane zestawy.
Cytat
Poza tym jedna rzecz to szybkość AF a inna to np. śledzenie obiektu. W tym ostatnim wyraźnie lepszy jest Nikon.
W tym pierwszym też chyba zawsze było dobrze, wpadki z kolejnym parametrem- precyzją (nieszczęsne egzemplarze D7000) tego nie zaciemniają.

Wracając do 50-500:jak szło bez statywu/podpórki ? Trochę mnie ta jej ksywka zawsze niepokoiła w kontekście momentów kiedy ręka ma już prawo być zmęczona. Szkoda schrzanić wyczołgany/wytupany kadr - nie ma problemów z jej ciężarem ?
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
Bez podpórki ciężko. Trzeba "naddać czasu" jak mówi Kamys i daje radę. Mam statyw względnie lekki, Manfrotto Junior, więc skoro i tak zawsze noszę go do lunety chyba z monopodu zrezygnuję. Szybkie ptaki w locie trudno śledzić powyżej ogniskowej 300 zaś wolne są jak sama nazwa mówi wystarczająco wolne. Uniwersalność tego obiektywu jest porażająca a jakość obrazu też zaskakuje tylko pozytywnie.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
kivirovi, pochodzisz na siłkę trochę, w domu hantelki plus jakieś odżywki i dasz rade - tylko t-shirty będziesz musiał kupić większe ;-)
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
dołóż do tego lunetę, lornetkę, recorder do nagrywania ptaków z mikrofonem kierunkowym, głośniki do wabienia ptaków , zapas baterii i drugie śniadanie w teren plus klucz do oznaczania ptactwa i kivi potrzebuje po prostu osiołka do transportu sprzętu :evilsmile: Albo musi zostać pakerem jak nie przymierzając niejaki Pudzian :evilsmile:
 
moorl  Dołączył: 30 Sie 2011
Witam, od dłuższego czasu przymierzam się do czegoś dłuższego niż amatorski Tamron 70-300, ten wątek zwrócił moją uwagę ku tej Sigmie. Cena sklepowa jest dla mnie nieosiągalna, ale czy ktoś może się pokusić mniej więcej w jakich cenach można spotkać używane obiektywy w wersji OS czy starszej EX?
 
domowik  Dołączył: 22 Lut 2013
Macie może porównanie z Sigmą 150-500? Ptaki wracają, a ja bez tele, zaś róźnica między 4 a 6 tysięcy to jednak jest przepaść. Zakres "z dołu" nie jest mi potrzebny.
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
Trochę rozdmuchałem wagę wagi Bigmy ;-) Z niewiadomych przyczyn zawsze wagowo wrzucałem ja do jednego wora z Pentaconem 500/5.6 i dopiero dzisiaj mnie olśniło :oops:

Własnych gabarytów to najlepiej żeby było jak najmniej, ładnie wygląda i spisują się te gabaryty przez pierwsze kilka godzin. Jak przychodzi do wycierpianego strzału to z gabarytów jest trzęsąca się galaretka białego mięska. Ale za to jak w zimie ciepło :mrgreen:
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
domowik napisał/a:
Macie może porównanie z Sigmą 150-500? Ptaki wracają, a ja bez tele, zaś róźnica między 4 a 6 tysięcy to jednak jest przepaść. Zakres "z dołu" nie jest mi potrzebny.
150-500 jest nieco słabsza optycznie na 500mm od 50-500. Nie są to jakieś duże różnice i można trafić na ostry egzemplarz nawet na tej ogniskowej. Ja jednak kupiłem 50-500 pomimo że różnicy w ostrości nie było dużej ale bokeh w 150-500 był dla mnie nie do zaakceptowania. Zdjęcia ptaków na tych ogniskowych zazwyczaj mają małą GO więc często będzie widać nieostrości. A co do zakresu 50-150 to też myślałem że będzie zbędny ale teraz cieszę się że jest bo się przydaje częściej niż mi się wydawało. ;-)
 
domowik  Dołączył: 22 Lut 2013
Ech, żeby 100-300/4 nie była białym krukiem... Trzeba będzie pomyśleć i może zacisnąć pasa i kupić.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Dzisiaj strzelałem ze starej wersji 50-500 z odleglejszego miejsca Wilanowa do pałacu kultury :mrgreen: Muszę przyznać, że godzinę oraz rzymskie cyferki przyzwoicie widać jak na odległość ponad 8km i podwójną szybę "Shotta" w oknie :evilsmile:
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
espresso napisał/a:
Mój obiektyw również miał przełącznik AF/MF. Ale napędu na wiertarkę nie miał, HSMu też nie.

Niestety zapomniałeś już co miał a czego nie miał.
Obiektyw ma blokadę odległości przy ostrzeniu - full /limit 2,5-1,6m, 3,5 do nieskończoności

[ Dodano: 2013-03-16, 22:24 ]
Dotyczy Sigmy 400/5.6 APO TELE MACRO
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
Niestety nic więcej nie ma a jest to egzemplarz który miałeś.
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
Dzięki Espresso, za rekomendacją nabyłem właśnie Sigmę 50-500/4-6,3. Zapłaciłem $775 + $35 (przesyłka) + $18 (złodziejska prowizja bankowa). Dowiedziałem się co nieco o kanadyjsko-amerykańskim eBayu, sztuka ukrywanie opłat kwitnie ale są też plusy - mam prawo do zwrotu w ciągu 7 dni. Czegoś takiego w Europie nie widziałem. Obiektyw dość często się trafia w Niemczech i tanio schodzi więc polecam. Mam nadzieję, że moja Bigma przyjdzie do świąt...

W ten weekend znów go wypożyczyłem i testowałem. Przyznam, że przyzwyczaiłem się lub pogodziłem z jego masą, bo mniej chodziłem. Doszedłem do wniosku, że jest to najbardziej potrzebny mi obecnie obiektyw. Najważniejszym argumentem była wczorajsza próba morska. Robiłem zdjęcia ledwowidocznych ptaków z promu, a potem rozpoznawałem bez problemu na monitorku co to było. Szok, tak zaliczyłem min. kamieniuszkę. Na podstawie na ślepo zrobionych zdjęć stad mew nauczyłem się rozpoznawać mewę delawarską od siwej. Z żadną lornetką nie było na to szans. Ostateczne rozstrzygnięcie, że potrzebuję i macro i 50mm przyszło dziś. Łyska rogata, gągołek, ogorzałka mała i nurogęś pływały tak blisko w parku, że byłem w ciężkim szoku, że to są dzikie ptaki. Jest to moim zdaniem obiektyw safari. Tzn. dla tych co widzą zwierzęta wokół, a nie wiedzą co to. Obiekt może wyskoczyć z każdej strony a okazyjnie są też ciekawe widoczki (50mm). Gdy byłem w Polsce takie sytuacje mi się nie zdarzały, teraz są nagminne. Wg. Optycznych ta Bigma ma lepszą jakość na 400-500mm niż wersja 150-500, dziwne ale prawdziwe. Aberracji nie ma, trochę mydli na najdłuższym końcu ale spełnia swoją funkcję.
Teraz tylko czekam na 120-300/2.8 na Pentaksa. To będzie mój przyszły obiektyw do lasu... Tu Bigma sprawdza się słabo.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
szukam instrukcji obsługi do Sigmy 50-500 F 4,5-6,3 - najlepiej w pdf - może ktoś się podzielić ?
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Mam tylko papierową. W jakim celu potrzebna Ci ta instrukcja?
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
chciałbym się zapoznać 8-) ale dałem już radę z angliczańską wersją :-P
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Tak pytałem bo w tej instrukcji nie ma nic ciekawego poza parametrami technicznymi. :-P
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
a myślałem, że zawarli tam wiedzę tayemną i zaklęcia zapewniające dobre ujęcia i ciekawe kompozycje ... No cóż - musi mi starczyć szczęście w miłości ;-)
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
kivi - o czym dyskutować jak nie ma szans na podpięcie pod pentaxa - w sumie to się NIE pojawił :D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach