jbr  Dołączył: 08 Paź 2013
SMC Pentax DA L 55-300 ED i telekonwerter?
Witam
Mam pytanie do forumowych speców (teoretyków i praktyków) - czy jest szansa, żeby ten przeciętny obiektyw kitowy (SMC Pentax DA L 55-300 ED) współpracował z jakimś konwerterem (x1,5 do x2) na tyle, żeby w pobliżu długiego końca działał AF i żeby jakość osiąganych wyników (tzn. zdjęć) była lepsza niż powiększony wycinek ze zdjęcia bez konwertera?
Wiem, że konwerter i niezbyt jasny obiektyw, to nie jest najlepszy pomysł, ale może? Bo generalnie poszukuję jakiegoś sposobu na zdjęcia z ogniskową znacząco ponad 300 (w rozsądnej cenie). Kupno sigm 50-500 i 150-500 do Pentaxa graniczy z cudem (wypatruję już od kilku miesięcy) a ten 55-300 mam...
Będę wdzięczny za wszelkie porady.
pozdr.
JBr.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
jbr napisał/a:
na tyle, żeby w pobliżu długiego końca działał AF
Bardzo wątpię. Przy świetle 5,8 ?
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Z tego co czytałem na pentaxforums.com , ktoś testował ten obiektyw z telekonwerterem AF F 1.7 ( Pentax ) i AF 1.5 ( Kenko ) . Z k-5 autofokus działał .
Zapewne tylko przy dobrych warunkach oświetleniowych ... Super-jakości raczej bym się nie spodziewał ;-)
 
jbr  Dołączył: 08 Paź 2013
No to u mnie też K-5 :-) Więc może jest szansa.
Warunki świetlne też nie powinny być problemem (arktyka, dzień polarny)...
A może znalazłby się w mojej okolicy (mieszkam w Bielsku-Białej), ktoś posiadający jakiś zacny konwerter i znalazłby chwilkę, żeby użyczyć celem próby?
Będę wdzięczny niezmiernie!
 
rawok  Dołączył: 08 Sie 2013
jbr, Zamiast sigmy może coś od Pentaxa? :mrgreen: link
 
jbr  Dołączył: 08 Paź 2013
Nie wiem nawet czy mieści się to w kategorii "dobry żart"... :-(
Chciałbym mieć jakieś użyteczne 400-500, ale na pewno nie na tyle, żeby wydać na to więcej niż 2-3 tys.
pozdr.
JBr.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pomysł zapięcia TC do 55-300 jest bez sensu. Podłączyłem z czystej ciekawości HD Pentax DA AF Rear Conwerter 1.4x do tego szkła i... nigdy więcej tego nie zrobię. Ostrość jest naprawdę marna. Lepiej kadrować moim zdaniem zdjęcia. Zresztą czego się można było spodziewać, kiedy ostrość np. DA*300/4 z tym samym TC jest nieporównywalnie lepsza aniżeli ostrość 55-300 bez TC.
Pentaxowe 55-300/4-5.8 (w każdej wersji) to niezłe szkło. Ale pod warunkiem, że nie oczekujemy od niego żeby zastąpiło nam szkła kilka razy droższego.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Z tymi konwerterami to róznie, przykładowo SMC -F 1.7 AF z DA60-250 daje bardzo dobre rezultaty a juz z DA 300 nie do końca, choć 300setka sama w sobie jest ostrzejsza od 60-250. Nie bardzo wiem z czego to wynika. Jakby ci się Marek chciało to moge podrzucić SMC -F 1.7 AF do podpięcia z 55-300... a tak ogólnie to musimy się zgadać na "popróbowanie" żeby zapiąć Twój HD DA AF 1,4 ze starą Sigmą 50-500 a może będzie też szansa na 150-450. Na niedzielę mówią coś o pogodzie to może wyskoczymy na górkę?
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
jbr, tak z ciekawości ... Co Ty chcesz fotografować ? Ptaki w Arktyce mało płochliwe ... Białe miśki ?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
jbr, a może interesuje Ciebie Tamron (adaptall) 300/2,8. Ponoć rewelacyjne szkło (gdybym dysponował zbędną gotówką to sam bym je wyhaczył). Jest w tej chwili na A.... w cenie,w dolnej części Twoich funduszów. Do tego adaptall KA i ewentualnie konwerter AF 1.7x Pentaxa i zmieścisz się w funduszach. Pzdr.
 
jbr  Dołączył: 08 Paź 2013
Kot72 - najchętniej miśki, ale też wszelkiej maści liski, foki, morsy, maskonury i inne takie darmozjady :-)

[ Dodano: 2016-04-14, 18:04 ]
powalos - a masz/znasz jakieś doświadczenia (nie muszą być własne) jak ten Tamron współpracuje z konwerterem? Chodzi mi głównie o jakość ale też o pracę AF.
No ale nie - raczej kiepsko mi się to widzi jako sprzęt wyprawowo-wyjazdowy. Sprawdziłem właśnie, że sam obiektyw waży ponad 2 kg...
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Cytat
najchętniej miśki,


Tak podejrzewałem ;-)
Latem nie będziesz pewnie potrzebował tych ogniskowych . Latem lód się kurczy , foki odpływają a głodne miśki buszują pod stacjami i osadami . Jeśli wyjazd ma być krótki to może popytaj w Sigma-procentrum . Kiedyś wypożyczali obiektywy . Na jednorazową wycieczkę szkoda inwestować . Tc + dal 55-300 to tak jak pisali koledzy , kiepski pomysł . Może jakiś kompakt ,, dalekiego zasięgu ,, ? Albo bezlusterkowiec m4/3 + przejściówka + obiektyw z pierścieniem przysłony i wtedy masz crop x2 co przy 300mm daje kąt widzenia jak przy 600 ?

Jeśli do wydania jest 3k , to na potrzebę chwili starsze body canona np. 40d + sigma 150-500 , 120-400 lub 100-300/4 + telekonwerter 1.4 ? .Po powrocie odsprzedasz a zdjęcia zostaną ;-)
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
gezeb, w tą niedzielę będzie ciężko. Ale rzeczywiście musimy się kiedyś umówić na wzajemne testowanie naszych zabawek w przeróżnych konfiguracjach. :-)
 
jbr  Dołączył: 08 Paź 2013
Kot72 - odnośnie misiów: to piękne stworzenia, ale wolałbym nie patrzeć im w oczy... Lepszy długi obiektyw niż konieczność użycia strzelby... :-)
Odnośnie sugestii sprzętowych - rozpatruje różne opcje, w tym te podane przez Ciebie. Zwłaszcza, że body na C mogę bezpłatnie pożyczyć, a bezlusterkowca na O z przejściówką na 4/3 mam własnego. Ale wolałbym nie mnożyć bytów, bo to wszystko trzeba potem zmieścić w limicie samolotowym, a potem jeszcze nosić i pilnować... Im mniej i lżej, tym lepiej.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
jbr, Dwa lata temu byłem na jakimś odczycie / prelekcja + pokaz zdjęć z letniego pobytu w A. wykonane przez dwóch gości . Fotki ze zwierzakami które zostały zaprezentowane były zrobione w rejonie bazy polarnej i na moje oko 300 mm nie przekraczali ( a były to zdjęcia z FF ). Większość zdjęć była robiona UWA oraz trochę macro letniej roślinności . Lato w A. to głównie krajobrazy .

Zdjęcia krajobrazowe były świetne i na to bym się na Twoim miejscu nastawił . Ptaki też trochę fotografowali ale z tym był taki problem że te w koloniach atakowały ich i srały im na głowy . Lato to lęgi i wychów młodych .
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
gezeb napisał/a:
Z tymi konwerterami to róznie, przykładowo SMC -F 1.7 AF z DA60-250 daje bardzo dobre rezultaty a juz z DA 300 nie do końca, choć 300setka sama w sobie jest ostrzejsza od 60-250. Nie bardzo wiem z czego to wynika. Jakby ci się Marek chciało to moge podrzucić SMC -F 1.7 AF do podpięcia z 55-300... a tak ogólnie to musimy się zgadać na "popróbowanie" żeby zapiąć Twój HD DA AF 1,4 ze starą Sigmą 50-500 a może będzie też szansa na 150-450. Na niedzielę mówią coś o pogodzie to może wyskoczymy na górkę?


Za to DA 300/4 daje świetne foty z DA x 1.4
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
jbr, zajrzyj do PW. Pzdr.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Poszła odpowiedź. Też na PW. na dzisiaj się odłączam. Muszę wcześnie wstać. Pzdr.
 
jbr  Dołączył: 08 Paź 2013
powalos, dzięki! Kupione :-)

[ Dodano: 2016-04-14, 23:22 ]
Dzięki wszystkim za porady w kwestii konwertera.
Ale już nieaktualne :-)
pozdr.
JBr.

[ Dodano: 2016-04-14, 23:43 ]
Kot72, po części masz rację - ja też lubię robić zdjęcia szerokim i to chyba najczęściej używane moje szkło. Ale takie już mam nawet 2 (sigma 8-16 do P i rybi Samyang 8 do O) i chwilowo nie odczuwam potrzeby nic zmieniać w tym zakresie. Ale od czasu do czasu odczuwam potrzebę zdjęcia czegoś co jest małe, albo jest bardzo daleko (np. ptak w ogrodzie, albo Tatry z Rycerzowej, albo miś) - i w tym względzie od dość dawna odczuwam niedosyt. Ten 55-300 od początku mnie nie przekonywał ani jakością ani zbyt krótkim długim końcem...
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
jbr, ech , napisałem tylko co w danym miejscu i czasie możesz pofocić :-D .
Na czym w końcu stanęło ? O ile to nie tajemnica ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach