Co zadecydowało o moim wyborze systemu Pentax?
Reklama w prasie
1% Complete
1 (1%)
Znajomi, posiadacze pentaxów
8% Complete
6 (8%)
Opinie innych użytkowników (internet, usenet)
18% Complete
14 (18%)
Współczynnik cena/jakość dostępnej optyki (kompromis)
12% Complete
9 (12%)
Wybrałe(a)m świadomie, ponieważ spełniał moje oczekiwania
35% Complete
26 (35%)
Głównie kompatybilność mocowania obiektywów
24% Complete
18 (24%)
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski: "Sector mnie namowił" popieram ja bym był w systemie minolty teraz, napewno. Masz rację Jarek sectora trzeba dodac do ankiety!!
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
jim napisał/a:
aż trafiłem na post Spinnera chwalący Pentaxa i przeczytałem historię napisaną przez niego


:oops:

jim napisał/a:
Zakochałem się w Me Super od pierwszej rolki.


A jak sie w nim nie zakochac :?: :mrgreen:

jim napisał/a:
nie myślcie, że piszę tak tylko po to, żeby mieć jakieś zniżki na zakup sprzętu u Spinnera.


A co potrzebujesz :?: :-P :mrgreen:

Ciesze sie, ze jestes z nami ;-)

Pzdr
Spinner
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
z wypowiedzi wynika ze trzeba miec na wyposazeniu jakiegos ME Super lub Super A, trzeba wracać do korzeni zeby Pentaxa poznać to nie uniknione
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Oczywiscie... szybko Ci zbrzydna te plastikowe shity... :mrgreen: ;-)

Pzdr
Spinner
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
tak też myślalem ze Spinner wszystkie plastikowe puszki beeeee :), Jednak ME Super chodzi za mną jak cień
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bo me super to najbardziej flagowy korpus, to jest majstersztyk, przynajmniej dla mnie :mrgreen:
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
człowiek nad cyfrą się zastanawia ale cyba tego pleśniaka trzeba posiadać w stopce:)
 

magdku  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:

Gadanie... Gdyby nie Sector, to bym teraz pewnie miał jakiegoś Canona


To tak samo jak brakuje mi opcji "Marek Wyszomirski mi polecil" ;) Gdyby nie On, tez nie wiem czym bym zaczynala przygode z fotografia, a tak to byl MZ-5 :)
 
jola  Dołączyła: 19 Kwi 2006
a u mnie to było tak: rozsypała sie ostatnia małpka, handlarz na rynku podsunął mi Zenita 122k, wzięłam bez namysłu, a Zenek jak to Zenek - rewelacja z Zenitarem MC 2-50,
gdy zaczelam tropic co znaczy literka k przy 122, okazalo sie ze to oznacza bagnet Pentaxa,................ i tak sie zaczelo :-?
 
vector  Dołączył: 02 Maj 2006
z tymi starymi body sprzed 20-25 lat jest tylko jeden mały problem - światłomierze są kalibrowane na średnią szarość (KODAK Grey Card) a ta kiedyś odbijała 13% światła, a teraz odbija 18% i tak są kalibrowane wszystkie światłomierze. Stary poczciwy ME pokaże inną ekspozycję niż nowe body MZ nawet z tym samym szkłem. I tak się załatwiłem dwa lata temu naświetlając ME 12 rolek filmu - wszystkie niedoświetlone :D

[ Dodano: 2006-05-28, 12:55 ]
tak więc trzeba modyfikować proces wywoływania :)
 

gorky  Dołączył: 24 Kwi 2006
Hmm, nie rozumiem...

To znaczy ze wszystkie stare aparaty permanentnie niedoswietlaja i trzeba caly czas fotografowac z korekcja?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
nie, to znaczy, ze trzeba inaczej patrzec na kadr ;)
 
vector  Dołączył: 02 Maj 2006
gorky napisał/a:
Hmm, nie rozumiem...

To znaczy ze wszystkie stare aparaty permanentnie niedoswietlaja i trzeba caly czas fotografowac z korekcja?

weź sobie szarą kartę albo szare pudełko, starego ME lub K i nowego MZ lub zewnętrzny światłomierz - zobaczysz jakie są różnice we wstazaniach.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
vector napisał/a:
światłomierze są kalibrowane na średnią szarość (KODAK Grey Card) a ta kiedyś odbijała 13% światła, a teraz odbija 18% i tak są kalibrowane wszystkie światłomierze

vector napisał/a:
I tak się załatwiłem dwa lata temu naświetlając ME 12 rolek filmu - wszystkie niedoświetlone :D

No tak, 5% różnicy Cię załatwiło... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

eR  Dołączył: 24 Kwi 2006
sebostek napisał/a:
mnie sector skołował :-) i dziękuje mu za to.

mnie sector nie skołował, ale często wyjaśniał zwiłości w używaniu sprzętu trzymanego pomiędzy okiem a łapkami...

też przychylam się do Sector / Marek.W / Wolf-5 inspirował...

(cała szafa P i R do K-mount)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mnie osobiście sprzetem Pentaxa zainteresował niedoscigniony Marek Wyszomirski i Wolf-5. Sektora pamietam jak wspaniale bronił Pentaxa przed "atakami" C..i N..rzy na forach :mrgreen:
 
vector  Dołączył: 02 Maj 2006
fotonyf napisał/a:
No tak, 5% różnicy Cię załatwiło... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Wbrew pozorom to dużo :) Czasem pomiary się różnią o 1,5EV więc nie wiem dlaczgo tak suszysz zęby :)
 

Piotrek  Dołączył: 20 Mar 2006
A mnie do Pentaxa (MZ-5n) namówił świadomy posiadacz... Canona. Argumenty były przeróżne: Ale przejście z M42 (Zenit) byłby według niego najmniej bolesny właśnie na Pentaxa. Do tego doszły argumenty o kompatybilności, cenie...
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
A ze mną było tak: Miałem krótko Prakticę MTL5B i pare szkieł do niej odziedziczonych jeszcze po czasach „zenitowskich”. Był rok 2003. I zapragnąłem czegoś z automatyką czasu (dziś równie często albo i częściej pracuję w trybie manualnym ze względu na fotografowanie głównie na slajdach). Zapytałem na pl.rec.foto: jaki manualny korpus (bo przyzwoite korpusy AF wówczas były poza zasięgiem mojego portfela) będzie dobrze współpracował z optyką M42. No i ktoś zaproponował mi Pentaxa ME super, a ktoś inny odesłał mnie na sectorowe forum.... Wkrótce stałem się posiadaczem pięknie zachowanego ME super, który na dodatek był tuż po przeglądzie i konserwacji u pana Rendaszki. Zapłaciłem wprawdzie więcej niż dziś musiałbym dać za MZ-5N, ale takie wówczas były ceny.... Szybko kupiłem adapter K/M42, a potem kolejne obiektywy SMC: standard, szeroki kąt, krótkie tele. Dziś z obiektywów zostało mi tylko to co w stopce, a ME super działa bez zarzutu i pewnie działał będzie jeszcze dłuuuuugo. I widzę, że coraz bardziej ten korpusik staje się „kultowy” :-) więc jakże mógłbym go sprzedać.....
Pozdrawiam
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
vector napisał/a:
światłomierze są kalibrowane na średnią szarość (KODAK Grey Card) a ta kiedyś odbijała 13% światła, a teraz odbija 18% i tak są kalibrowane wszystkie światłomierze.


Sorry, ale wydaje mi sie, ze pieprzysz. Pierwszy raz slysze o koniecznosci korekcji w starych aparatach. A juz z tym 1.5 EV to juz naprawde pojechales. I po co mam mierzyc szare pudelko - przeciez swiatlomierz nie wie, czy widzi pudelko szare, zielone czy rozowe. I jeszcze jedno - jak wytlumaczysz w, ze na zasade 16 mozna spokojnie naswietlac slajdy, a uzywana byla powszechnie w czasach, gdy swiatlomeirz byl ekstrawaganckim zbytkiem. (1/125 i 16 na 100 ASA w sloneczny dzien)
pozdrawiam

Jarek

p.s. niczego nie wykluczam, wiec sobie zrobilem w Paince karte 13% i 18% - nawet jesli jest jak piszesz, te 5 punktow ronicy nie jest w stanie wplynac na niedoswietlenie, no chyba, ze fotografujesz szara karte. Obawiam sie, ze na negatywie nie bedzie zadnej roznicy, a na slajdzie czysto teoretyczna.

[ Dodano: 2006-05-30, 09:26 ]
vector napisał/a:
a kiedyś odbijała 13% światła, a teraz odbija 18% i tak są kalibrowane wszystkie światłomierze


Wlasnie sprawdzilem i jest niestety na odwrot - szara karta zawsze odbijala 18% swiatla i tyle odbija dzisiaj. W latach 70'tych standardem dla swiatlomierzy stalo sie +/-13% i tak jest do dzis. 13% obitego swiatla jest podobno blizsze ludzkiej percepcji sredniej sceny niz 18%. Ta roznica ma znaczenie tylko i wylacznie, gdy uzywasz karty Kodaka do pomiaru. Zreszta sam Kodak w instrukcji kaze dodac +0.5 EV do pomiaru zdjetego z karty.

pozdrawiam

Jarek

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach