darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
kompakt do ptaków, ludzi i kwiatów
Witajcie,
stoję przed wyborem aparatu dla osoby, która chciała by robić zdjęcia ptakom (szczygłom przylatującym do ogródka, innym wszystkim, i tym na drzewach też), zarazem zdjęcia kwiatów w ogrodzie (raczej nie takie imponujące zbliżenia żeby pająki się pokazywały, ale żeby ładnie było widać że pięknie kwitnie) oraz chciałaby uchwycić w miarę wyraźnie osoby bawiące się np. na weselu. Ma to być aparat do robienia zdjęć (nie do ustawiania, zmieniania trybów, poprawiania i robienia 1 zdjęcia 20 minut), które mają być ładne.
Dziś w sklepie, osobie został polecony canon 550d z obiektywem albo 18-55 albo 18-135 (czy jakoś tak), tyle że później przyjechałem i zacząłem mówić o ustawianiu itp, to patrzenie w wizjer raczej odpada, tak samo jak i waga zestawu, nie wspominając o robieniu zdjęć ptakom w ogródku 55mm (tak żeby ptak choć zbliżył się do wypełnienia kadru), jak i bociany na polach odpadają.
Początkowo rozglądałem się za czymś poręcznym i dającym spore możliwości i Panasonic DMC-TZ30 wydał mi się rozsądny (14 mp, 20x , obiektyw leica od 24mm), jednak po rozmowie wyszło, że to maleństwo i bardziej podobają się hybrydy.
Nie zależy tak bardzo na rozdzielczości, dla mnie ważniejsze są osiągi matrycy, no i zdjęcia mają być ładne, i najlepiej automat pełny (może dodatkowe tryby czy jakieś inteligentneAuto).

Po rozejrzeniu się w MM, wychodzi na to że podobają się:
- Panasonic FZ48
- Canon sx40 hs
- Sony DSC-HX100V (czy jakoś tak)

Czy coś polecicie? Macie jakieś doświadczenia z takimi aparatami? Budżet myślę że do 1500zł, no chyba że lepiej kupić coś innego (tzn zamiast takiego ultrazoomu takiego zwykłego kompakta który wyłączony robi się płaski) ?
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
darkduch napisał/a:
- Panasonic FZ48
całkiem porządny choć jak dla mnie AF na długim końcu się gubi,
darkduch napisał/a:
Sony DSC-HX100V
przyzwoity kompakt, ino wolny jakiś (IMHO), MF to porażka :-/ ;-) podobnego do FZ-ki znajdziesz jeszcze Najkona P510 (42x zoom, całkiem niezła stabilizacja i AF) no i ew FUJI z serii HS

[ Dodano: 2012-06-30, 17:44 ]
a z mniejszych całkiem niezłe są TZ30 i Sony HX9V - oba miałem w ręku, zdjęcia robi sie przyjemnie obydwoma, aczkolwiek reklamowany w Panasoniku LightSpeed AF 0,1s to owszem, ale na szerokim kącie, na 20x to już bliżej 1s zwłaszcza w gorszych warunkach, za to Sony strasznie przejaskrawia kolorystycznie zdjęcia (np. w porównaniu do Nikonów) - znów kwestia gustu czy takie nasycenie barwne jest ładne czy kiczowate, niemniej zdjęcia dobre, a filmy jeszcze lepsze ;-) z Najkona masz jeszcze do wyboru S9300 - przyzwoity aparat w małych gabarytach z matrycą BSI CMOS

[ Dodano: 2012-06-30, 17:47 ]
a z ciekawostek - w TZ30 masz ciekawy tryb Pin Point AF czy jak tam się nazywa - generalnie dotykasz ekranu w miejscu gdzie automatyka ma zastosować AF (wybór pola autofokusa) - mała rzecz, a bardzo przydatna
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
arQ, dzięki, niestety chyba jednak te mniejsze odpadają ze względu na wygląd :-P

Tylko zastanawiam się jeszcze czy możliwości tych wyglądających bardziej "pro" są większe. Z tego co popatrzyłem to jeszcze panasonic FZ150 wydaje się interesujący, w zasadzie to samo co FZ48, ale ma ekranik którym można kręcić, co wydaje mi się przydatne...

Odnośnie zdjęć ptaków jest taka galeria: http://kenn3d.smugmug.com...6156284&k=Rd6dy , gdzie autor robi zdjęcia canonem SX30, czy te aparaty pozwolą na coś podobnego? Tzn, wychodzi że canon SX40 powinien dać radę, ale jak porównanie z panasoniciem i sony?

I jeszcze jedno canon SX40 ma jednak mniejszy ekranik od panasonica, różnica 2,7 i 3 cale wydaje się mała, ale jak sprawdzałem organoleptycznie to jednak jest, tyle że oba były bez baterii, jak z jakością tych ekranów? (z tego co znalazłem to rozdzielczość canona nie jest imponująca)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
darkduch, popatrz na Nikona Coolpix P500. Zbyt dokładnie go nie znam, ale znajomy niedawno zakupił (do podobnych celów co wymieniłeś) i jest bardzo zadowolony. Pzdr.
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Zakup został dokonany, wybrałem Panasonica FZ150, był jeszcze FZ48, ale z wystawy, więc wolałem nie ryzykować, po kilku dniach zapewne napisze jak się spisał ;-)

powalos, niestety już pojechałem do sklepu jak napisałeś :-P , był p510 czy 5100, ale ja jakoś do kolorów z nikona nie mam przekonania ;-)
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
darkduch napisał/a:
Zakup został dokonany, wybrałem Panasonica FZ150,)


Świetny wybór :!:
Ten model jest szybszy od FZ48 ma lepszy ekran również w kwestii rozdzielczości, mozesz stosowac wiele akcesoriów (np. lampy błyskowe, mikrofony zewnętrzne do filmowania itd. ) i co najważniejsze ma świetne oprogramowanie matrycy potrafiące wydobywac drobniutkie detale nawet tam gdzie lustzranki z dużymi matrycami mają problem.
Również tryb filmowaniema lepszy w stosunku do FZ48.

W porównaniu do Nikona tracisz na zakresie zoomu ale zyskujesz na jakości optycznej no i dla trudniejszych hwarunków nasz tryb RAW, którego ani Nikon ani Sony nie dają w tym segmencie.

Temu kto Ci go doradził postaw :-B
Pozdrawiam.
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Kfan, sam wybrałem :-P , na początku i z internetu wywnioskowałem że FZ48 i FZ150 to te same aparaty, tylko jeden ma odchylany ekranik (niestety zdjęcia w sklepach internetowych nie zawsze wszystko pokazują), jednak jak porównałem oba aparaty to hmm... jeden ma gorącą stopkę, wejście mikrofonu, RAW, dodatkowe guziki, no i odchylany ekranik... Choć i tak najbardziej przekonało mnie to że FZ150 były 2 w sklepie, więc aparat nowy i niemacany, natomiast FZ48 był tylko z wystawy co dla mnie może by i uszło, ale na "prezent" to średnio się nadaje :-P

Tak właśnie myślałem o tym zakresie zoomu, ale martwiłem się o to czy po tym powiększeniu 32x jakość nie spadnie bardziej niż 24 + crop (chociaż ten panasonic w trybie automatycznym ma większy zoom, ale też jest węższy tzn. zamiast 25-coś tam, jest 2kilka-cośtam+kilka).
W sony według mnie przesadzili z matrycą 18 mega pikseli do użytku czysto domowego, pan w sony center mi tłumaczył że wtedy można wyciąć i obrabiać bardziej i w ogóle ma takie ustawienia kolorystyczne ciekawe, że można zrobić czarno białe ale zachować jeden kolor np. czerwony. Mógłbym może i tam zostać ale cena u nich większa niż w markecie.

Jutro będę prawdopodobnie uczył obsługi, choć z tego co bawiłem się w sklepie to jest lepiej niż kiedyś (używałem sony f828). Tryb auto sam poznaje kiedy przełączyć w makro, kiedy inaczej czas ustawić, ogólnie bajka... :mrgreen:
 

magradaw  Dołączył: 12 Lut 2010
FZ-150 wypluwa lepsze fotki od FZ48, przynajmniej wszystko na to wskazuje, ja jednak nie o tym. Właśnie pojawia się FZ-200 i to może być to. Piszę, gdyż pewnie wielu ludzi jak ja, było już prawie zdecydowanych na FZ-150, ale chyba warto się wstrzymać...
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
No ja niestety już możliwości wstrzymania nie mam :-P światło kusi, i ogólnie ładnie wygląda, ciekawe tylko czy i jak bardzo poprawili matrycę, bo 12 mega + światło 2,8 i robi się ciekawy kompakt ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach