akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
Fotografia z flash extenderem
jak na razie doświadczenia są co najmniej zachęcające - udało mi się strzelić kilka zdjęć , których bez tego gadżetu nie miał bym szans zrobić. Pojawiły się problemy , które nie za bardzo wiem jak obejść.
1. producent zaleca ustawienie zooma lampy ( metz 48AF-1 ) na 50 mm na sztywno - jak to zrobić ?
2. aparat ( kasetka ) przy podłaczonej lampie ustawia się na 1/180 sec - czy można wymusić inny czas ?
3. zastanawiałem się jak kompensować nadmiar światła - w ustawieniach jest kompensacje flesza - manipulować tutaj czy lepiej ręcznie ustawiać EV ? A może jakiś lepszy sposób ?
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
ad1. przyciskasz select aż pojawi się napis zoom, potem +/- zmieniasz sobie ustawienie

ad.2 nie wiem, ale wydaje mi się, że w trybie M powinno się dać ustawić każdy czas który synchronizuje z lampą

ad.3. IMHO +/- na lampie, ale dlaczego jest nadmiar światła? Nie korzystasz z pomiaru ttl?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
ad.2 Czas krótszy od 1/180 da się ustawić tylko w trybie HSS.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
no i ustawia mi 1/200 sec... A to trochę za długi czas do focenia ptaków. Aparat był ustawiony w trybie A ( czyli ustawiona na sztywno przesłona na f8 - czasem tę przesłonę zwiększałem, żeby mieć większa głębię ostrości) ale aparat ustawiał czas na 1/200 , zmieniał ISO... Może po prostu kasetka ma problem ? W przyszłym roku mam tayemny plan zmienić korpus na K5 lub następcę. Może z tymi korpusami da się wymusić krótki czas...
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
akagi66 ustaw lampę w P-TTL HSS i czasy masz nawet do 1/4000s. Tylko że w HSS spada moc lampy.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
thx :-)
a tutaj zdjęcie z użyciem flasha z extenderem - co prawda ptak był dość blisko, ale za to słoneczko wysoko i bardzo mocno świeciło. Niestety - jak raz ustawił mi się za długi czas ( 1/200 ) i łapy poruszone. Ale pracuję nad tym 8-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach