wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
SuperA Pytania
Witam Was serdecznie,
Stałem się bardzo szczęśliwym posiadaczem SuperA w jak na razie bardzo świetnym stanie (pukico mi się tak wydaje :))
Oczywiście nie mogłem nie zacząć od przeczytania całej instrukcji i podpięcia każdego z obiektywów (już mnie kusi piłowanie osłon w Samyangu 8mm hehe).
I mam pytania dwa.
1. Pierwsze dotyczy metodologii pomiaru ekspozycji: Pozycja Auto
Ustawiam przesłonę ręcznie na f/8 np.: w Tamronie 90mm 2.8 w podglądzie oczywiście widzę nie przyciemnione. Pomiar światła zmienia się przy przekręcaniu pierścienia przysłony.
Po wciśnięciu pomiaru głębi ostrości, pomiar zmienia czas na dużo dłuższy.
Pytanie: czy dobrze rozumiem że powinienem całkowicie zignorować pomiar przy pomiarze głębi ostrości?
Nowe obiektywy bez pierścienia zmiany przysłony powiedzmy Tamrona 17-50 2.8. czy Sigma 10-20
No właśnie i co dalej :) wiem wiem winietuje okrutnie Tamron według wizjera prawie nie użyteczny. Sigma w wizjerze od 14mm wygląda dobrze.
2. Pytanie SuperA ma pole widzenia ok 95% czyli jak już na matówce nie widzę czarnych pól to prawie nie będę mieć ich na kliszy?
3. pytanie w trybie Auto - przysłona ustawiona jest cały czas na minimalna?
a co w trybie Manual? czy body sam zmieni wartość przysłony?
niby wyświetla że zmienia :)
Na razie tyle pytań.
zakładam klisze 50 i lece
Pozdrawiam
Piotr
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
wanakamura,
ad.1 ignoruj pomiar przy podglądzie głębi
ad.2 chyba tak będzie
ad.3 w manualu raczej nie zmieni Ci body przysłony. Szybciej w auto. Niestety nie mam żadnego obiektywu bez pierścienia przysłon aby sprawdzić ze swoim SA.
Gratuluję nabytku i powiem jedno: wsiąkłeś!. Pzdr
 

wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
dzięki za odpowiedzi :) w takim razie zrobię testy. Podepnę różne obiektywy i zobaczymy co wyjdzie :)
Wsiąkam to fakt :)
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
wanakamura napisał/a:
3. pytanie w trybie Auto - przysłona ustawiona jest cały czas na minimalna?
a co w trybie Manual? czy body sam zmieni wartość przysłony?
niby wyświetla że zmienia :)


To jest tak, że w trybie auto, z obiektywem z pierścieniem przysłony w pozycji "A" lub nowszym, bez pierścienia (na to samo wychodzi) aparat automatycznie będzie dobierał czas i przysłonę. Nie zawsze minimalną, w jasnym miejscu będzie ją przymykał. Natomiast kiedy z takim obiektywem przełączymy na manual to mamy tak na prawdę priorytet czasu. Czyli ustawiamy ręcznie czas migawki a aparat sam dobiera przysłonę dla poprawnej ekspozycji.
 
maxis  Dołączył: 22 Paź 2008
Sigma 10-20 nie bardzo nadaje się do użycia na pełnej klatce. Pomimo tego, że w wizjerze winieta zniknie zdjęcie będzie miało kształ koła. Nawet na ogniskowej 20mm. Przetestowane organoleptycznie.
Na forum też gdzieś o tym było.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Nie bijcie, ale jak się poprawnie ładuje w tym sprzęcie film ? Czy wystarczy byle gdzie wetknąć końcówkę, aby pomiędzy te białe patyczki ? (Ładowałem głównie zenity, gdzie trzeba było naplątać i Chinona Cp7m, który sam ciągnął...)
Właściwie to już pierwszy film nim zrobiłem, ale kilka pierwszych klatek się prześwietliło.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
PK napisał/a:
byle gdzie wetknąć końcówkę, aby pomiędzy te białe patyczki ?
Tak. Wystarczy nie mniej niż 6-7 mm.
 
woroniak  Dołączył: 14 Lis 2010
PK napisał/a:
Nie bijcie, ale jak się poprawnie ładuje w tym sprzęcie film ? Czy wystarczy byle gdzie wetknąć końcówkę, aby pomiędzy te białe patyczki ? (Ładowałem głównie zenity, gdzie trzeba było naplątać i Chinona Cp7m, który sam ciągnął...)
Właściwie to już pierwszy film nim zrobiłem, ale kilka pierwszych klatek się prześwietliło.

Podobnie jak w ME Super po prawej stronie jest okienko przesuwu filmu. Podczas naciągania kreski powinny się poruszać.
 

boober  Dołączył: 28 Wrz 2009
To ja jeszcze zapytam o pomiar ekspozycji. Czy ten korpus mierzy takim samym systemem jak ME Super czy jest może udoskonalony?
 
tomit  Dołączył: 14 Cze 2007
Witam.
1. Chciałbym pozyskać SuperA ale musze wiedzieć jak sobie poradzić z korektą dioptrii - moja żona i córka przestawiają suwak całkiem w prawo zarówno w kasetce i K-30, a gdy mi oddają do łapek natychmiast przestawiam na zero - czy jest podobna możliwość w SuperA bez dodatkowych inwestycji? Ewentualnie wskażcie dobry analog P który to posiada.
2. Cz z kitem SMC DA AL 18-55 AL mam możliwość ustawienia przysłony i potwierdzenia ostrości ?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
tomit napisał/a:
czy jest podobna możliwość w SuperA bez dodatkowych inwestycji?
Nie.
tomit napisał/a:
mam możliwość ustawienia przysłony i potwierdzenia ostrości ?
Przysłony w pewien sposób tak (poprzez Program, lub Tv), a potwierdzenie ostrości to tylko w korpusach z AF. Super A nie ma AF.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
tomit,Jeśli ma się wadę wzroku, to w super A i w ogóle we wszystkich starszych aparatach bez korekcji dioptrycznej przez wizjer patrzy się wyłącznie w okularach.
 

boober  Dołączył: 28 Wrz 2009
A jak z tym pomiarem światła? U Bożydara wygląda na to samo. Czy jest na sali ktoś naświetlający slajdy?
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
boober, przy normalnych scenach naświetla dobrze, przy trudnych oraz kontrastowych scenach trzeba machać korekcją.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Ja jestem, ale nie bardzo wiem o co chodzi. Poprawna ekspozycja to zawsze będzie poprawna kombinacja czasu ekspozycji i przysłony. Choćby nie wiem ile pól pomiarowych miała jakaś tam matryca w najbardziej nawet wypasionym C czy N, to i tak w ostatecznym rozrachunku wszystko sprowadzi się do owej kombinacji. Aby znaleźć ową kombinację trzeba po prostu trochę poćwiczyć. Ja ćwiczyłem na przedpotopowym K1000 i slajdy dawało się robić.
 

boober  Dołączył: 28 Wrz 2009
kefa, świetna strona btw, ładnie opowiadasz światłem.

[ Dodano: 2012-09-10, 23:24 ]
teta, dzięki, wiem, że po prostu negatyw bardziej toleruje pewne historie niż dia. Moje doświadczenie w naświetlaniu slajdów sprowadza się do zrobienia dwóch filmów, które miały jakieś 7 lat i bynajmniej nie przeleżały ich w lodówce. Wyszła z tego oględnie mówiąc kupa. rzadka dość. Widzę z kolei, że negatywy są naświetlane bardzo dobrze, poza sytuacjami opisanymi przez kefa. Istnieje obiegowa opinia, że slajdy to najlepiej jakimś Z1P lub podobnymi, gdzie pomiar światła mądrzejszy, odwala część roboty. Nie chciałbym bynajmniej iść na łatwiznę, ale mieć więcej radości niż zepsutych (źle zupełnie naświetlonych) kadrów.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Nie spotkałem się z Pentaksem, źle naświetlającym slajdy, a trochę ich miałem i mam. O dziwo, najlepiej z moich naświetla je MZ-30 i MZ-10. Z MZ-5n troszeczkę jest gorzej, ma lekką tendencję do prześwietlania (na matrycowym zwłaszcza) Dobrze naświetla ME-F, P-30, ME-S także. Oczywiście nie można zdawać się do końca na automatykę. Czasami korekta jest niezbędna. No i trzeba pamiętać, o fakcie, że lepiej ociupinkę niedoświetlić, niż przeswietlić.
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
Za teta, dobrze prawi.

Z drugiej strony zgadzam się, że lepiej zdać się trochę więcej na mądry aparat, szczególnie na początku i nawet podpatrzeć co on tam podpowie. Ale widzę, że nawet mój Ricoh bardzo dobrze naświetla. Miałem przeterminowane slajdy, ale niedługo spróbuję na porządnej Velvii to dam znać. A prawda, krąży opinia, że jak slajdy to tylko Z-1p. I, że najlepszy pomiar jest w LX-ie.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
boober, dzieki :-) ,

Ale po przemysleniu jak chcesz zdać się na automatykę to w kwestii slajdow idz w mz30, tanszy od mz5n (tez zauwazylem ta tendecje do prześwietlania), tanszy od superA w dobrym stanie.
Ja chyba doszedłem do momentu, że slajd najlepiej wyciagać jak jest ciekawe światło a wtedy i tak trzeba się zastanowić jak chcemy naświetlać diapozytyw. Ja najbardziej lubię sceny jak słoneczko jest wysoko w górze wtedy 'sunny 16 (-1)' ;-) Najlepiej kup zewnętrzny światłomierz.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Tak, do slajdów seria MZ na pomiarze matrycowym (oczywiście trzeba mieć szkła A, F, FA lub DA). MZ-5n to mój podstawowy slajdowy aparat.

ME Superem też naświetlałem dobrze slajdy, ale tutaj jednak trzeba pomyśleć. Pomiar w tym aparacie nie jest CW, więc w sumie powinien mieć tendencję do niedoświetlania przy widocznym niebie. Co akurat slajdom mniej szkodzi.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach