AgikoS  Dołączyła: 05 Gru 2014
Prakticant napisał/a:
Widzę, że nie potrzebujesz sponsora, i to mi się podoba 8-)
Czy mogę... zaprosić Cię na kawę? :-P
Korpusy poleżą grzecznie obok :-)

----
AgikoS napisał/a:

Zatem - na początek mojej drogi z pentaxem - kupię dwie 16GB SANDISK SD SDHC Class 10 EXTREME 95MB/s UHS-I.

Sama się sponsoruję, a czemu tylko na kawę? :-B też może być - każdy płaci za siebie :-P
tylko mój korpusik (z obiektywem) musi najpierw do mnie dotrzeć - czekam na niego z niecierpliwością :evilsmile:
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
  Bolek czy Lolek ?
OK, na początek dam pofotografować swoim, kiedyś się odwdzięczysz :-)
Ale po piwie to nawet SR nie daje rady ;-)


-----
AgikoS napisał/a:
a czemu tylko na kawę? :-B też może być -
tylko mój korpusik musi najpierw do mnie dotrzeć
 
AgikoS  Dołączyła: 05 Gru 2014
A może Tola?
Prakticant napisał/a:
Ale po piwie to nawet SR nie daje rady ;-)
-----
AgikoS napisał/a:
a czemu tylko na kawę? :-B też może być -
tylko mój korpusik musi najpierw do mnie dotrzeć

Nie marudź :-P Zanim spotkamy się na piwie, mój korpusik na pewno dotrze do mnie :mrgreen: Korpusy poleżą grzecznie obok :-) Najwyżej wezmę ze sobą swój obecny skromny aparacik.
mały off topik się zrobił 8-)
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
  Oferta w Adoramie
Sprawdź proszę jeszcze Lexar Professional Class 10 SDXC UHS-I:
Lexar 64GB Class 10, Professional 400x SDXC UHS-I Memory Card for Cameras
Lexar 64GB Class 10, Professional 600x SDXC UHS-I Memory Card for Cameras


-----
AgikoS napisał/a:
przepraszam, że tak męczę, ale muszę mieć konkret bez pitu, pitu
 
AgikoS  Dołączyła: 05 Gru 2014
Re: Oferta w Adoramie
A jaka jest szybkości zapisu w tych kartach? http://www.lexar.com/prod...xc-memory-cards
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
  Oferta w Amazonie
Kopalnią wiedzy jest Amazon, w tym komentarze uczestników:
Lexar Professional 400x 64GB SDXC UHS-I Flash Memory Card
Transcend 64 GB High Speed Class 10 UHS Flash Memory Card Up to 90 MB/s

-----
AgikoS napisał/a:
A jaka jest szybkości zapisu w tych kartach?
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Re: Oferta w Amazonie
Prakticant napisał/a:
Kopalnią wiedzy jest Amazon, w tym komentarze uczestników:
Lexar Professional 400x 64GB SDXC UHS-I Flash Memory Card
Transcend 64 GB High Speed Class 10 UHS Flash Memory Card Up to 90 MB/s

-----
AgikoS napisał/a:
A jaka jest szybkości zapisu w tych kartach?


Niesamowite, co trzeba zrobić by cytować posty jak Ty?
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
  Re: Oferta w Amazonie
Np. trzeba najeżdżać kursorem na temat wątku.
Lub wyszukiwać w pierwszych 200 znakach postu.
Lub pokazywać w wynikach pierwszych 5 linijek postów.
Lub być posiadaczem czarnego Pentaksa w stadzie białych C.
Lub być posiadaczem srebrnego Pentaksa w stadzie czarnych N.
Lub umartwiać się PTTL-em albo bagnetem K.
Lub podpinać M42 do bagnetu.
Lub wiele innych rzeczy.

-----
dybon napisał/a:
Niesamowite, co trzeba zrobić by cytować posty jak Ty?
 
Mirro  Dołączył: 03 Sty 2013
A ja znalazłem taką informację:
Karty PANASONIC

i jeszcze coś takiego:
Karty KINGSTON
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
A czy te mini/micro karty SD klasy 10 wsadzone do adaptera są tak samo szybkie co zwykłej wielkości klasy 10 ?

adapter ma jakieś klasy czy zawsze jest wąskim gardłem ?
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
dlugas1982 napisał/a:
adapter ma jakieś klasy czy zawsze jest wąskim gardłem ?
Adapter to TYLKO styki które nie mają wpływu na transmisję.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
ZbyszekB napisał/a:
Adapter to TYLKO styki które nie mają wpływu na transmisję.
Przynajmniej teoretycznie, w praktyce bywa często inaczej. Czytałem gdzieś porównanie prędkości gdzie karta wpięta do czytnika bezpośrednio działała szybciej niż przez redukcję. Przyznam się że wydało mi się to dziwne i nie wiem jak to wytłumaczyć. Może to czytnik lub przy dodatkowym styku w przejściówce powstawały problemy z czym radziła sobie korekcja błędów, ale kosztem transferu.
Tak czy siak to dodatkowa powierzchnia styku i dodatkowe elementy, które mogą nawalać, zresztą nie raz pisano o różnych innych niż transfer problemach z takimi protezami.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
ZbyszekB napisał/a:
Adapter to TYLKO styki które nie mają wpływu na transmisję.

Tak, ale jak się okazuje karty SD, miniSD i microSD mają różne liczby styków, co pewnie nie pozostaje bez znaczenia (inne połączenia z i bez adaptera).

http://www.camerahacker.c...D_Adapter.shtml
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
Kwestia czy ewentualne straty spowodowane adapterem są rzędu 5-10% czy 30-50% ?
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
Takie testy robione na czytnikach oczywiście dają jakąś informację o szybkości karty ale głównie o szybkości w jakimś konkretnym czytniku kart ;-) Ja sprawdziłem faktyczną szybkość zapisu w body K5iis i K3 dla kart jakie ostatnio przeszły mi przez ręce.

Test jest prosty i każdy może sobie porównać jak szybka jest jego karta, chętnie zobaczyłbym wyniki szczególnie dla jeszcze szybszych kart w K3
1. ustawiamy tryb seryjny, same RAWy
2. robimy serię zdjęć przez 2-3 sekundy tak żeby nie zapchać bufora (powinno być ok. 20 klatek), przedmiot zdjęcia dowolny choć duża ilość szczegółów da nam większe RAWy
3. mierzymy czas świecenia czerwonej kontrolki dostępu do karty
4. Wkładamy kartę ze zdjęciami do komputera i sumujemy objętość wszystkich zdjęć z serii (powinno być rzędu 600-700MB)
5. Dzielimy wyliczoną objętość przez zmierzony czas i dostajemy szybkość zapisu w MB/sek.
Pomiar powtarzamy 2-3 razy, żeby się upewnić, że dostajemy podobne wyniki.
W praktyce, RAW w K3 ma ok. 35 MB, więc ta najszybsza karta zapisuje jedno zdjęcie mniej więcej w sekundę, najwolniejsza w 3,5 sekundy.

Widać wyraźnie, że kupowanie szybkich kart UHS-I do K5 i starszych body (które nie obsługują standardu UHS-I tylko Class 10) nie przekłada się na realnie szybsze działanie body względem dobrych kart C10, ta zmiana jest niewielka i jeśli ktoś ją zauważa bez stopera to raczej ulega autosugestii albo porównuje z jakąś wyjątkowo kiepską kartą (np. takie od 1 do 4, bo tu może być 2x lepiej).

Co ciekawe, trzy najszybsze karty (Sony, Transcend i Sandisk) mają wg. producentów identyczną prędkość zapisu (45MB/s), a szczególnie w body K3 widać wyraźnie różnice.

Najwolniejsze cztery karty to karty microSD z przejściówką. Widać, że trzy z nich oznaczone niby symbolem UHS-I osiągają ledwie minimalne wymagania tego standardu, podejrzewam, że producenci zostawili chyba ten sam chip pamięci taki jak był dla Class 10 a wymienili sam interfejs z C10 na UHS-I. Żeby było jasne, ja te pamięci kupowałem nie do foto ale do odtwarzacza mp3 i czytnika ebooków i brałem jakieś tanie modele w promocji w markecie, więc te wyniki jeszcze nie świadczą, że ogólnie microSD UHS-I są fatalne.

bakulik napisał/a:
Tak, ale jak się okazuje karty SD, miniSD i microSD mają różne liczby styków, co pewnie nie pozostaje bez znaczenia (inne połączenia z i bez adaptera).

Karty microSD mają faktycznie o jeden styk mniej ale pominięto zdublowany styk zasilania (masy), więc nie ma to żadnego wpływu na szybkość. Sama przejściówka to tylko połączenia elektryczne, więc też nie wpływa na szybkość. Choć przy ekstremalnie szybkich kartach UHS-I ustawia się zegar taktujący 208MHz, więc tu już jakość przejściówki może mieć jakieś znaczenie - ale to chyba tylko karty o szybkości powyżej 90MB/s.
 
Polluks  Dołączył: 09 Kwi 2014
Po przeanalizowaniu tego co zamieścił tatizek, wnioskuję że nie ma sensu kupować kart z prędkością zapisu większą niż 40 MB/s dla zamontowania w K-3. Dobrze myślę?

Przy okazji pytanie. Czy w tej chwili kupić jedną kartę 64GB i zostawić drugie gniazdo wolne na później, czy kupić dwie kart 32GB i zapełnić oba gniazda. Ma to jakieś znaczenie?
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
Polluks te symbole przy kartach na wykresie są może trochę mylące bo to symbol producenta, a oni zwykle podają szybkość odczytu, bo zazwyczaj jest 2x większa niż prędkość zapisu, którą mierzy mój test. Najszybsza z kart w teście miała według producenta prędkość zapisu 45MB/s, w teście wyszło 37MB/s, więc zakładam, że szybsza karta może dać jednak jeszcze lepszy wynik. Ograniczeniem jest tu maksymalna przepustowość magistrali UHS-I i tu są dwa główne standardy SDR50 i SDR104, jak można się domyślić chodzi o max. 50MB/s i 104MB/s. Sądzę, że K3 ma także ten drugi, szybszy i jeśli ktoś powtórzy mój test z bardzo szybką kartą i mu wyjdzie ponad 50MB/s to będzie już pewne.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
Polluks napisał/a:


Przy okazji pytanie. Czy w tej chwili kupić jedną kartę 64GB i zostawić drugie gniazdo wolne na później, czy kupić dwie kart 32GB i zapełnić oba gniazda. Ma to jakieś znaczenie?


Jak masz kaskę to kup dwie po 32GB

Jeśli Padnie jedna 64gb to dramat, a jak "tylko" 32GB to zawsze mniej dni spędzisz na odzyskiwaniu (jeśli będzie to możliwe)
 
Polluks  Dołączył: 09 Kwi 2014
Rozumiem, dziękuję za sugestię.
W takim razie nasuwa mi się pytanie. Czy K-3 posiada funkcję zapisu raz na jednaj raz na drugiej karcie (np. co pięć zdjęć poza oczywiście seryjnymi)? Czy trzeba przełączać ręcznie zapis na kartach?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach