plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
SanDisk - pojemność - wielkość RAWa x dużo.
 

annuszka  Dołączyła: 01 Lut 2007
Ha ha ha

No dobrze, a o co chodzi z tą prędkością zapisu?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
annuszka napisał/a:
o co chodzi z tą prędkością zapisu?

Kup kartę z oznaczeniem class 10 i będzie dobrze.
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
Enzo napisał/a:
Kup kartę z oznaczeniem class 10 i będzie dobrze.

Do k10D może i będzie dobrze, ale nie do K-5 który w serii robi 7kl/s i nie zwalnia przez kolejne 30 RAWów.

Kup jakąś kartę w standardzie UHS-I U1, a dlaczego to dowiesz się z tego filmiku -> https://www.youtube.com/watch?v=a7IL_tH5wx8
Ja do K-5 używam Sandiska Extreme 45MB/s albo Toshibę Exceria 90/30MB/s.
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
schwefel napisał/a:

Do k10D może i będzie dobrze, ale nie do K-5 który w serii robi 7kl/s i nie zwalnia przez kolejne 30 RAWów.

Kup jakąś kartę w standardzie UHS-I U1


Ale K-5 nie obsługuje standardu UHS-1/U1, więc taka karta przełączy się w tryb zgodny z poprzednim standardem "High speed", czyli z szybkością "zwykłej" karty "class 10". Dopiero K-3 obsługuje UHS-1 i tam faktycznie te karty działają wyraźnie szybciej.
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
Karta w nic się nie przełącza, bo to tylko nośnik danych. Wiem jedno, że K-5 ma na pewno zapis powyżej class 10 i marna karta zapycha bufor.
RAWy maja po 20-30MB, przy serii jest to 160-240MB czyli 16-24 sekundy zapisu w idealnych warunkach. Na karcie UHS-I U1 45MB/s nigdy nie czekałem aż tyle, więc twoja teoria z miejsca upada.
 
kjas  Dołączył: 14 Gru 2013
Witam,czytam forum cały czas ale nie zabieram głosu zbyt często jednak teraz chciałbym dodać swoje trzy grosze do dyskusji.Jako że od jakiegoś czasu foce k 5II na początku miałem parcie na dużą kartę z szybkim transferem bo te 7 klatek na s to super zawsze coś złapie nie to co w olimpusie z512 mb i k200 a o analogowej Praktice200 z winderem to juz nie wspomne..stwierdzam jedno zdajemy sie na sprzęt a nie na intuicje i wyczucie chwili walimy seriami a nuż coś wyjdzie ja teraz mam dwie karty integral ultima pro zielone po 4gb 45 mbs(sprawdzone) i patrze częściej na licznik i staram sie z powrotem wczuć w sytuacje gdy było tylko 36 klatek do dyspozycji(oczywiście nie liczę tych sytuacji gdy potrzebny jest refleks i szybkość) anie iść na całość.Stwierdziłem że najlepsze rezultaty dają serie krótkie po 3-7 zdjeć anie serie do zapchania bufora
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
kjas napisał/a:
stwierdzam jedno zdajemy sie na sprzęt a nie na intuicje i wyczucie chwili walimy seriami a nuż coś wyjdzie

Mów w liczbie pojedynczej, bo jeszcze ktoś pomyśli, że żyjesz w dawnym ustroju.

kjas napisał/a:
Stwierdziłem że najlepsze rezultaty dają serie krótkie po 3-7 zdjeć anie serie do zapchania bufora

Najlepsze rezultaty w czym?
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
schwefel napisał/a:
Karta w nic się nie przełącza, bo to tylko nośnik danych.

Karta SD jest co prawda nośnikiem danych ale jest wyposażona w dość wyrafinowany interfejs, który pozwala urządzeniu (np. body) odczytać z karty wiele parametrów, choćby "speed class" czy możliwość obsługi UHS i wtedy urządzenie decyduje jaką szybkość interfejsu wybrać do odczytu/zapisu danych i wysyła do karty polecenie ustawienia się w odpowiedni tryb. Nowsze karty mogą działać z niższym napięciem, co zwiększa szybkość i zmiejsza wydzielanie ciepła, więc i w takim przypadku karta dostaje polecenie przestawienia się na odpowiednie napięcie (3.3V lub 1.8V).
schwefel napisał/a:
Wiem jedno, że K-5 ma na pewno zapis powyżej class 10 i marna karta zapycha bufor.

Chyba nie do końca wiesz co znaczy określenie class 10, ono określa pewne minimalne parametry, więc każda karta i urządzenie ze znaczkiem class 10 powinno zapisywać "powyżej class 10". Natomiast ograniczeniem od góry jest szybkość taktowania zegara interfejsu SD, które dla "High speed bus" (to interfejs używany dla class 10) daje maksymalną przepustowość 25MB/sek. I K-5 tej górnej granicy dla class 10 z pewnością nie przekracza.
Polecam sprawdzać swoje domysły z oficjalną stroną SD Association. To organizacja powołana w 2000r m.in. przez SanDisk i Toshiba w celu opracowywania kolejnych standardów kart pamięci SD, należą do niej wszyscy ważni producenci kart.
https://www.sdcard.org/consumers/speed/bus_speed/
schwefel napisał/a:
RAWy maja po 20-30MB, przy serii jest to 160-240MB czyli 16-24 sekundy zapisu w idealnych warunkach.

I ponownie niezrozumienie czym jest class 10, bo w idealnych warunkach (czyli przepustowość interfejsu 25MB/sek omówiona wyżej) te pliki zapiszą się od 6.4 do 9.6 sekundy.
Żeby nie być gołosłownym, wczoraj wrzuciłem kartę Sandisk Extreme class 10 do K-5 IIs i pliki o łącznej objętości 451MB zapisały się w 27 sekund (a nie 45), co przeczy Twoim obliczeniom, a potwierdza moje.
schwefel napisał/a:
Na karcie UHS-I U1 45MB/s nigdy nie czekałem aż tyle

Ale to nie znaczy, że K-5 obsługuje UHS-I, to tylko znaczy, że inne karty class 10, których wcześniej używałeś były marniejsze niż ta karta UHS, pracująca jednakże w K-5 w trybie zgodności z class 10.

Wystarczy porównać specyfikacje K-5 IIs i K-3, sekcja "File formats/Storage menu" i staje się jasne, który model faktycznie wspiera UHS-I:
http://www.ricoh-imaging....cts/k-5-2/spec/
http://www.ricoh-imaging....ducts/k-3/spec/
schwefel napisał/a:
twoja teoria z miejsca upada.

Ja nie pisałem o teoriach ale o faktach, o tym jak jest. Chodzi mi o to, żeby nie wprowadzać forumowiczów w błąd, bo ktoś może niepotrzebnie wyda kasę na kartę UHS-I. Filmik, który poleciłeś zrobił producent kart i oczywiście jest tak zrobiony, żeby pokazać co producent zamierzał. Dlatego jako karty class 10 użył karty z niewielką prędkością zapisu 17MB. Ja zrobiłem taki sam test z K-5 i dwoma kartami, Sandisk Extreme III class 6 (!!!) i Sony Expert SDHC UHS-I 16GB SF-16UX Class 10 94MB/s. I nie było tak jak na filmiku, bo dla każdej z kart po 3 sekundach seria spowalnia, a po 20 sekundach miałem na jednej karcie zrobione 35, a na drugiej ... 35 zdjęć. Natomiast w K-3 było na jednej 46 a na drugiej 50.

Wyniki testów przepustowości kilku kart w K-5 IIs
10.6 MB/sek - Good RAM C10 micro
17.8 MB/sek - Sandisk Extreme III 4GB class 6
17.6 MB/sek - Sandisk Extreme 8GB class 10
16.5 MB/sek - Pentax Flucard 16GB class 10
18.6 MB/sek - Sony Expert SDHC UHS-I 16GB SF-16UX Class 10 94MB/s
19.1 MB/sek - Transcend SDHC 16GB Ultimate 600x UHS-I 90Mb

Wyniki testów tych samych kart w K-3
11.0 MB/sek - Good RAM C10 micro
18.0 MB/sek - Sandisk Extreme III 4GB class 6
18.6 MB/sek - Sandisk Extreme 8GB class 10
16.9 MB/sek - Pentax Flucard 16GB class 10
26.1 MB/sek - Sony Expert SDHC UHS-I 16GB SF-16UX Class 10 94MB/s
30.2 MB/sek - Transcend SDHC 16GB Ultimate 600x UHS-I 90Mb

Jak widać w K-5 wyniki są podobne, różnica między Transcend a Sandisk class 6 wynosi 7% natomiast w K-3 ta różnica wynosi blisko 70%, w więc na K-3 ewidentnie działa w trybie UHS. Na marginesie, wyniki Sandisk Extreme III class 6 są zaskakująco dobre, a Flucard trochę rozczarował.

Moje wnioski są następujące, do K-3 (i każdego body obsługującego UHS) warto kupić dobrą kartę UHS bo zysk jest ewidentny, a w dodatku K-3 produkuje duże RAWy, więc tym bardziej wydajna karta się przyda.
W przypadku K-5 trzeba rozważyć co dla kogo ważniejsze, jeśli karta UHS to raczej na zasadzie, że się w przyszłości przyda jak zmienimy body na lepsze, ale od dobrej karty class 10 nie będzie wyraźnie szybsza. Inna sprawa, że niektórzy wolą dla bezpieczeństwa mieć kilka mniejszych kart niż jedną dużą, a UHS to już raczej duże pojemności, wtedy jakieś starsze modele mogą być ciekawą alternatywą.
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
Wiesz jaka jest różnica między nami? Ty jesteś onanistą sprzętowym, który przelicza sobie cyferki i bada tabelki, a ja po prostu robię zdjęcia i mówię jak to wygląda w praktyce. Class 10 gwarantuje tylko 10MB/s i wszystko ponad to jest dobrą wolą producenta. Nie oddasz karty z tego powodu, że robi tylko 10MB/s zapisu a nie 25MB/s, bo karta jest zgodna z class 10.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
tatizek napisał/a:
W przypadku K-5 trzeba rozważyć co dla kogo ważniejsze, jeśli karta UHS to raczej na zasadzie, że się w przyszłości przyda

Już się przydaje bo zapisuje znacznie szybciej niż zwykła class 10 i różnicę widać gołym okiem bez pomiarów stoperem. Obydwie karty Sandiska.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
schwefel napisał/a:
Wiesz jaka jest różnica między nami? Ty jesteś onanistą sprzętowym, który przelicza sobie cyferki i bada tabelki, a ja po prostu robię zdjęcia i mówię jak to wygląda w praktyce


vs

tatizek napisał/a:
Wyniki testów przepustowości
 
kjas  Dołączył: 14 Gru 2013
schwefel napisał/a:
kjas napisał/a:
stwierdzam jedno zdajemy sie na sprzęt a nie na intuicje i wyczucie chwili walimy seriami a nuż coś wyjdzie

Mów w liczbie pojedynczej, bo jeszcze ktoś pomyśli, że żyjesz w dawnym ustroju.

kjas napisał/a:
Stwierdziłem że najlepsze rezultaty dają serie krótkie po 3-7 zdjeć anie serie do zapchania bufora

Najlepsze rezultaty w czym?


W ujęciach bo jest w czym wybrać krótka przerwa na puszczenie i ponowne wciśnięcie migawki przerywa ciągłośc i zdjęcia nie wydają się jak poklatkowe z filmu,gdzie 30 różni sie tylko drobnym szczegółem, nadaje więcej ekspresji fotografuję inscenizacje historyczne np(Ogrodzieniec).
 

eyelet  Dołączył: 17 Lut 2010
Taki niby OT, ale nie OT :mrgreen:

Pewnego dnia, gdy pracowałem jeszcze na Foto w Saturnie we Wro, przyszedł do nas pewien Pan.
Strasznie się denerwował przy wybieraniu karty, a pomocy oczywiście nie chciał...
Po paru dobrych minutach zapytał nas, byłem na zmianie z kumplem, o klasy kart.
Na słowo nie uwierzył, więc znaleźliśmy w internecie tabelkę z klasami i minimalnymi prędkościami.
I to oczywiście nie pomogło... czego od nas wymagał?
"Imiennej faktury z opisaną prędkością karty, którą mamy mu zagwarantować".
Powiedział, że on sobie sprawdzi w domu [!!!] prędkość i jak nie będzie taka jak ma być, to Go "popamiętamy!" :roll:

Ehhh... Teraz to śmieszy ale po 11-stej godzinie pracy ręce opadały :roll: A niemiły był... strasznie :-P

pzdr :-B
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
Jeżeli chodzi o używanie kart pamięci to przy pojedynczych zdjęciach co około 10sek. to w K-3 spokojnie może być klas10.Problem zaczyna się jeżeli robimy zdjęcia jedno za drugim ewentualnie serią , wtedy bardzo wydłuży się czas zapisu co może doprowadzić do zablokowania migawki aż zapis się skończy.
Jeszce gorzej jeżeli chcemy zrobić film przy pomocy K-3 w formacie Full Hd na karcie class 10 x133.Aparat sygnalizuje nagrywanie ,mam dosyć duży plik ale w żaden sposób nie można go otworzyć , próbowałem w kilki różnych programach.
Natomiast nagrywa film na karcie o szybkości zapisu 95Mb/sek.



































fullHd
 

zmarcin  Dołączył: 06 Lis 2014
Witam, więc jaka prędkośc była by dobra dla Pentaxa K5II do zdjęc seryjnych i wideo aby sie nie dlawila?

Sandisk SDHC 32 GB Extreme 45MB/s
lub
Sandisk SDHC 32GB Extreme 60MB/s C10 UHS-I
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
Im szybsza karta tym szybciej następuje opróżnienie bufora.Szczególnie widoczne jest to w K-3.Bez większych problemów pojedyncze zdjęcia robię przy szybkości 30MB/sek,Krótkie serie 45MB/sek, natomiast zawody jeździeckie : skoki przez przeszkody, powożenie zaprzęgami ,pokazy koni arabskich to mam 80,90,95MB/sek
 
Marek__ZZ  Dołączył: 22 Lip 2008
Podłączę się do tematu i zadam takie pytanie:
jaka karta będzie optymalna do nagrywania filmów na k-5..
idzie mi o pojemność od 128GB
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
Formatowałbym w aparacie, ale najpierw być może sformatowałbym "oficjalnym" programem SDFormatter ze strony www.sdcard.org

-----
andyspring napisał/a:
Czy kartę należy obowiązkowo formatować w aparacie? Miałem problem z kartą. Sformatowałem ją w laptopie i wszystko ok. Czy powinna być formatowana w korpusie, skoro działa po sformatowanie w laptopie?
 
AgikoS  Dołączyła: 05 Gru 2014
tatizek napisał/a:
Wyniki testów tych samych kart w K-3
11.0 MB/sek - Good RAM C10 micro
18.0 MB/sek - Sandisk Extreme III 4GB class 6
18.6 MB/sek - Sandisk Extreme 8GB class 10
16.9 MB/sek - Pentax Flucard 16GB class 10
26.1 MB/sek - Sony Expert SDHC UHS-I 16GB SF-16UX Class 10 94MB/s
30.2 MB/sek - Transcend SDHC 16GB Ultimate 600x UHS-I 90Mb

Moje wnioski są następujące, do K-3 (i każdego body obsługującego UHS) warto kupić dobrą kartę UHS bo zysk jest ewidentny, a w dodatku K-3 produkuje duże RAWy, więc tym bardziej wydajna karta się przyda.

Jak zupełnie raczkująca w temacie (dopiero kompletująca sprzęt), przeglądając wątek i snując jakieś "domysły" - czy karta Sandisk SD SDHC Extreme UHS-I 45MB/s 32GB Class 10 będzie odpowiednia do K-3?

Do zdjęć może tak, ale do filmów - niekoniecznie?

Wiktor napisał/a:
Jeżeli chodzi o używanie kart pamięci to przy pojedynczych zdjęciach co około 10sek. to w K-3 spokojnie może być klas10.Problem zaczyna się jeżeli robimy zdjęcia jedno za drugim ewentualnie serią , wtedy bardzo wydłuży się czas zapisu co może doprowadzić do zablokowania migawki aż zapis się skończy.
Jeszce gorzej jeżeli chcemy zrobić film przy pomocy K-3 w formacie Full Hd na karcie class 10 x133.Aparat sygnalizuje nagrywanie ,mam dosyć duży plik ale w żaden sposób nie można go otworzyć , próbowałem w kilki różnych programach.Natomiast nagrywa film na karcie o szybkości zapisu 95Mb/sek.
To może wybrać taką? 32GB SANDISK SD SDHC Class 10 EXTREME 95MB/s UHS-I - razy 2 szt.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach