kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
  Z czym na imprezę? ;-)
Witam. Chętnie poslucham waszych rad w pewnej sprawie.
Jutro moja córka robi 18-kę. Duża impreza, sporo przygotowań i wiem, że bardzo jej zalezy na dobrych zdjęciach. A ja? Szczerze się przyznaję, nie mam wielkiego doświadczenia w robieniu takich fotek. Stąd moja prośba o radę: jakich reguł przestrzegać i czego unikać. Z góry dziękuję za pomoc.
*sprzęt: Pentax K100D + DUALKIT (moje oko i ręcę i nic więcej :-) )
*warunki: będzie raczej półmrok (impreza w starych zabudowaniach gospodarczych przerobionych na agroturystykę), oświetlenie słabę, osoby w ruchu (pomijam tych co sie zaleją :-) ) zresztą wiecie jak jest na takich imprezach.
To chyba pierwszy raz gdy zalezy mi na jakości zdjęć z imprezy. Przeglądając to co do tej pory robiłem moim starym nikonem i trochę KaSetką doszedłem do wniosku, ze zdjecia z takich okazji nalezy unać za FATALNE. Robione z błyskiem nie podobaja mi sie bo osoby na pierwszym planie sa prześwietlone a reszta to taka czarna studnia. Robione bez błysku sa z reguły poruszone a często nieostre. W obu przypadka balans bieli tez jest taki sobie.
W związku z tym kazda uwaga będzie dla mnie cenna. szczególnie te dotyczace BW, czasu migawki, wartości przysłony, stosowania błysku oraz blokady ekspozycji. Liczę tu szczególnie na innych KaSetkowiczów, którzy maja doświadczenie w robieniu zdjęć w takich warunkach.

Z góry dziękuję.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Ostatnio bawię się zewnętrzną lampą błyskową i chyba byłaby tu dość mile widziana.
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Niestety nie mam takiej i nie dam rady załatwić. :cry:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Błysk w sufit - jedyna rada.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Kit powinien wystarczyc, czasami moze byc tylko za szeroko, ale na to nic nie poradzimy. Przy stole mozesz pozwolic sobie na czasy rzedu 1/15. Przy zabawie to ok 1/30 koniecznie doswietlone lampa. Nie chce cie zalamywac ale bez zewnetrznego flasha moze byc ci dosc trudno. Jesli chcesz to obejrzyj sobie np te zdjecia, sa robieone z zewnetrznym flashem kitem http://chmielecki.org/foto/przedszkolaki/
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Niestety nie mam takiej i nie dam rady załatwić

Szkoda. Wyjście awaryjne - zrób sobie dyfuzor-odbijałkę z papieru na gumce do lampy wbudowanej. Poeksperymentuj - w hybrydce takie coś stosowałem (w zasadzie było to... lusterko) i wyniki zaskakująco dobre.

[ Dodano: 2007-04-27, 20:12 ]
milo, słodkie te przedszkolaki.




o. znowu zmieniłeś system ;-) :-P :mrgreen:
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
bEEf napisał/a:

o. znowu zmieniłeś system ;-) :-P :mrgreen:


Chyba ostatecznie ;) Aha spotmatica zostawiam :)


A co do przedszkolakow dodam, ze focil tam tez 'profesjonalny' fotograf. Poslugiwal sie 350d z lampka, kitem i chyba 28-70 ... Jego zdjecia sa do dupy, a powiedzialy tak osoby ktore o foto wiedza bardzo malo ;)
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
milo mydli oczy z tymi sprzętami. ;-)

Tu masz też od sufitowe foty.



 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Hmmmmm :oops: jakby sie tu elegancko przyznać? Nie rozumiem co macie na mysli mówiąc o odsufitowych fotkach lub o błysku w sufit. Genralnie wbudowana lampa świeci tam gdzie celuje obiektyw.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
kristofo, tak, no palnika sobie w sufit nie wycelujesz, ale robisz coś takiego:


Część światła oczywiście przelezie przez kartkę (nie bazgrałem już), ale będzie rozproszona. Stracisz sporo na mocy lampy, ale z ISO 1600 powinno starczyć.

A na myśli mamy to, że zewnętrzne lampy najczęściej mają odchylaną "główkę" i można je wycelować w sufit - jeśli sufit:
1. Jest ;-)
2. Jest dość nisko
3. Jest biały
...to jest to najlepsze wyjście.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Meggido, Twoje zdjecia sa od razu duzo lepsze, serio ;)
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Aha, teraz rozumiem idee tego ustrojstwa :mrgreen:
Zatem podsumujmy, Zabieram KaSetkę na imprezę i ... zalewam się :-D A tak poważnie to:
* zdjęcia robię w RAW (potem coś jeszcze uratuje)
* używam obiektywu 18-55 (zakładam, ze ten zdecydowanie lepiej sie nada niz 50-200)
* zdjęcia robie z priorytetem czasu
a) przy stole bez błysku z czasem około 1/15
b) zdjęcia akcji :lol: z czasem maksimum 1/30 z błyskiem,
* majstruje sobie tę nakładkę (od bEEf'a) na obiektyw, chodzę po sali robie zdjęcia i przy okazji z siebie głupca a córce tzw. zwałę
* obrażona córka przestaje się do mnie odzywać
* w rewanżu ja przestaje ja utrzymywać
* ona zaczyna zarabiać na siebie sama (mniejsza o to w jaki sposób)
* zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczam na zakup Mamiya ZD Digital Camera + Całoroczny dom letniskowy nad jeziorem z własną linią brzegową + nowy samochód + wczasy na Krymie

Chłopaki, od tej pory moje życie będzie bajką
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Hehe, "opałowość" dyfuzora możesz zmniejszyć, jeśli nie użyjesz karki w kratkę wydartej krzywo z zeszytu, tylko jakiś ładnie przycięty brystolek ;-)

A tak na poważnie - musisz poeksperymetować. A jak będą się nabijać, to mówisz, że to jest patent profesjonalnych fotografów ;-) Zresztą - jak zrobisz próby, to po pokazaniu efektów zażyje mądrali i będą mówić Ci "Guru".

Bez tego dyfuzorka lub zewnętrznej lampy... fotki wyjdą Ci jak z kompaktu za 300zł. I wtedy dopiero się będą nabijać - "szpanuje aparatem, a fotki jak z mojego casio" :-P

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
kristofo napisał/a:
zdjęcia robie z priorytetem czasu
Najlepiej to na manualu, czas wg potrzeb ~1/30, przysłona jakaś 4-5.6. Na lampę, zamiast takiej karteczki możesz wykombinować jakiś mały rozpraszacz z kalki technicznej.

Przy stole i 1/15 bez błysku większośc fot możesz mieć poruszonych.

Acha, ISO 800.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Acha, ISO 800.

Jeśli będzie naprawdę ciemno, to (w kasetce) zaryzykowałbym spokojnie 1600. Oczywiście RAWy obowiązkowo.
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Zatem przy stole tez z błyskiem. Co do ISO to z góry załozyłem, ze bedzie 1600. A co do dyfuzorka to własnie przemysliwam czy papier do drukarki się nada .... kalka techniczna na prowincji o tej porze mało osiągalna jest.

Jeszcze WB ... ustawie na ten znaczek z błyskiem :mrgreen: a ze to RAW to ewentualnie potem suwakami trochę pomieszam.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
kristofo, zapodasz takiego RAWa z osiemnastki na RAW Challenge? Huk z obrabianiem, ale fajnie będzie sobie przypomnieć, jak to kiedyś bywało :)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Aha wazne!

Musisz focic na glebi. Zapomnij o AF!
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
milo, coś w tym jest. Oświetlenie jest lepsze, to i lepiej foty wyglądają.
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Jarek zapodam jak wróce z wojaży. (zaraz po 18-ce wyjeżdzamy na kilka dni)

milo a juz myslałem, ze wszystko wiem. A ty mi tu żargonem ... "na głębi" ... czy dobrze rozumiem, ze wyłączam AF i ustawiam ostrośc ręcznie albo jeszcze lepiej ustawiam ja na nieskończonośc?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach